Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, korakios είπε

_____________________________________________

SOS

H ELIN έβαλε ρήτρα αναπροσαρμογής , απίστευτο , βάζουν προμήθεια και καπάκι επιπλέον χρέωση

θα γίνει ενημέρωση στο excel

Βρε δε πάνε να γ..............

Θα πάρουν φωτιά τα Sendo το χειμώνα, ανάσα δε θα τα αφήσω να πάρουν. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Βρε δε πάνε να γ..............

Θα πάρουν φωτιά τα Sendo το χειμώνα, ανάσα δε θα τα αφήσω να πάρουν. 😁

Παλι καλα που τα προλαβες σε καλη τιμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, πρώην πελάτης ζενίθ και νυν πελάτης δεη. Σήμερα μου έστειλε η ζενιθ τον τελευταίο λογαριασμό σύμφωνα με την μέτρηση που πήρε ο υπάλληλος της ΕΔΑ όταν άλλαξα παροχο. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αν ξέρει γιατί χρεώνει "χρέωση ενέργειας διανομής" με ημερομηνίες κανονικά στην αρχή και από κάτω χωρίς να αναγράφει ημερομηνίες; Όπως το ίδιο κάνει και στην "χρέωση δυναμικοτητας διανομής". 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Screenshot_20220510_162951.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chrisnaruto είπε

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος αν ξέρει γιατί χρεώνει "χρέωση ενέργειας διανομής" με ημερομηνίες κανονικά στην αρχή και από κάτω χωρίς να αναγράφει ημερομηνίες; Όπως το ίδιο κάνει και στην "χρέωση δυναμικοτητας διανομής". 

πρέπει να είναι αναδρομικά , είχαν ανασταλεί οι ρυθμιζόμενες για ένα διάστημα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@karrapaoki & @chrisnaruto 

έχω στείλει  αίτημα στην ζενίθ μέσω της πλατφόρμας επικοινωνίας της ,αίτηση - ερώτημα.

ΔΕΝ απάντησαν !

Έστειλα αίτημα μέσω ραε

Spoiler

καλησπέρα, έλαβα τον τελικό λογαριασμό ,καθώς αποχώρησα σε άλλη εταιρεία ,
πλην όμως αυτός έχει δημιουργικές ασάφειες ,οι οποίες επιβαρύνουν τον οικογενειακό 
μου προϋπολογισμό ασκόπως και αδίκως.
Συγκεκριμένα έχει 12 χρεώσεις διανομής και άλλες 12 χρεώσεις δυναμικότητας
 διανομής που δεν αντιστοιχούν σε καμία περίοδο κατανάλωσης .
Έστειλα μέσω της φόρμας επικοινωνίας , αίτημα στην ζενίθ  για την διόρθωση του λογαριασμού στις 10/03/2022 πλην όμως δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα.
Στο ίδιο αίτημα ζήτησα να με ενημερώσουν πώς γίνεται ο επιμερισμός των kwh/μήνα δεδομένου ότι η μέτρηση γίνεται ανά δίμηνο και με ποιο αιτιολογικό χρεώθηκα 8.190 kWh τον Ιανουάριο που η τιμή ήταν στα ύψη ενώ τον Δεκέμβριο 5.872 kWh  που η τιμή ήταν σαφώς μικρότερη δεδομένου ότι δεν έχουν επιμεριστεί αναλογικά.

και σε  3 ήμερες μου ήρθε η εξής απάντηση

Spoiler

¨Αξιότιμε κύριε χχχχχχχχ,
σας πληροφορούμε ότι παραλάβαμε το αίτημά σας με Α/Α χχχχ και ενημερώθηκε ο αρμόδιος Τομέας.          Θα ανταποκριθούμε στο αίτημα σας το συντομότερο δυνατόν.
Παραμένουμε στην διάθεσή σας για οποιεσδήποτε διευκρινίσεις και περαιτέρω πληροφορίες χρειαστείτε.
Με εκτίμηση,
ΖeniΘ - Εταιρεία Προμήθειας Αερίου Θεσσαλονίκης – Θεσσαλίας Α.Ε.
Τομέας Υποστήριξης Εξυπηρέτησης Πελατών
Διεύθυνση Διαχείρισης Λειτουργιών Πελάτη¨

Εννοείτε ότι δεν έκανα αποδοχή ,και από 04/05  περιμένω ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, macgyver3 είπε

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

¨Αξιότιμε κύριε χχχχχχχχ,
σας πληροφορούμε ότι παραλάβαμε το αίτημά σας με Α/Α χχχχ και ενημερώθηκε ο αρμόδιος Τομέας.          Θα ανταποκριθούμε στο αίτημα σας το συντομότερο δυνατόν.
Παραμένουμε στην διάθεσή σας για οποιεσδήποτε διευκρινίσεις και περαιτέρω πληροφορίες χρειαστείτε.
Με εκτίμηση,
ΖeniΘ - Εταιρεία Προμήθειας Αερίου Θεσσαλονίκης – Θεσσαλίας Α.Ε.
Τομέας Υποστήριξης Εξυπηρέτησης Πελατών
Διεύθυνση Διαχείρισης Λειτουργιών Πελάτη¨

Εννοείτε ότι δεν έκανα αποδοχή ,και από 04/05  περιμένω ...

Eννοείται έπρεπε να πατήσεις απόρριψη και να γράψεις "Περιμένω την απάντηση σας". Γι'αυτό αυτό που σου έστειλαν δεν ήταν απάντηση. Επίσης απ'τη στιγμή που πάτησες ολοκλήρωση φαίνεται σαν να έχει ήδη διευθετηθεί το αίτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, macgyver3 είπε

πώς γίνεται ο επιμερισμός των kwh/μήνα δεδομένου ότι η μέτρηση γίνεται ανά δίμηνο

Παίρνουν στοιχεία από την ΕΔΑ. Αν υποθέσουμε ότι στην περιοχή σου η κατανάλωσή αερίου τον Ιανουάριο είναι διπλάσια από του Δεκεμβρίου και έχεις κατανάλωση 3000 kwh, θα σου χρεώσουν τις 1000kwh τον Δεκέμβριο και 2000 τον Ιανουάριο. Βέβαια τίποτα δεν αποκλείει να πέφτει κάνα ψιλομαγειρεμα στα νούμερα από τον πάροχο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, macgyver3 είπε

@karrapaoki & @chrisnaruto 

έχω στείλει  αίτημα στην ζενίθ μέσω της πλατφόρμας επικοινωνίας της ,αίτηση - ερώτημα.

ΔΕΝ απάντησαν !

Έστειλα αίτημα μέσω ραε

  Απόκρυψη περιεχομένων

καλησπέρα, έλαβα τον τελικό λογαριασμό ,καθώς αποχώρησα σε άλλη εταιρεία ,
πλην όμως αυτός έχει δημιουργικές ασάφειες ,οι οποίες επιβαρύνουν τον οικογενειακό 
μου προϋπολογισμό ασκόπως και αδίκως.
Συγκεκριμένα έχει 12 χρεώσεις διανομής και άλλες 12 χρεώσεις δυναμικότητας
 διανομής που δεν αντιστοιχούν σε καμία περίοδο κατανάλωσης .
Έστειλα μέσω της φόρμας επικοινωνίας , αίτημα στην ζενίθ  για την διόρθωση του λογαριασμού στις 10/03/2022 πλην όμως δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα.
Στο ίδιο αίτημα ζήτησα να με ενημερώσουν πώς γίνεται ο επιμερισμός των kwh/μήνα δεδομένου ότι η μέτρηση γίνεται ανά δίμηνο και με ποιο αιτιολογικό χρεώθηκα 8.190 kWh τον Ιανουάριο που η τιμή ήταν στα ύψη ενώ τον Δεκέμβριο 5.872 kWh  που η τιμή ήταν σαφώς μικρότερη δεδομένου ότι δεν έχουν επιμεριστεί αναλογικά.

και σε  3 ήμερες μου ήρθε η εξής απάντηση

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

¨Αξιότιμε κύριε χχχχχχχχ,
σας πληροφορούμε ότι παραλάβαμε το αίτημά σας με Α/Α χχχχ και ενημερώθηκε ο αρμόδιος Τομέας.          Θα ανταποκριθούμε στο αίτημα σας το συντομότερο δυνατόν.
Παραμένουμε στην διάθεσή σας για οποιεσδήποτε διευκρινίσεις και περαιτέρω πληροφορίες χρειαστείτε.
Με εκτίμηση,
ΖeniΘ - Εταιρεία Προμήθειας Αερίου Θεσσαλονίκης – Θεσσαλίας Α.Ε.
Τομέας Υποστήριξης Εξυπηρέτησης Πελατών
Διεύθυνση Διαχείρισης Λειτουργιών Πελάτη¨

Εννοείτε ότι δεν έκανα αποδοχή ,και από 04/05  περιμένω ...

Και σε αυτη την περιπτωση τι θα κανεις; θα τον αφησεις απληρωτο μεχρι να παρει καποια αποφαση η ΡΑΕ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Eννοείται έπρεπε να πατήσεις απόρριψη και να γράψεις "Περιμένω την απάντηση σας". Γι'αυτό αυτό που σου έστειλαν δεν ήταν απάντηση. Επίσης απ'τη στιγμή που πάτησες ολοκλήρωση φαίνεται σαν να έχει ήδη διευθετηθεί το αίτημα.

Eννοείται πάτησα το κόκκινο κουμπάκι με την ανάλογη απάντηση B).

Στο myrae αναφέρει ¨Ολοκλήρωση του αιτήματος,Το αίτημα σας έχει ολοκληρωθεί.¨

Παρ όλα αυτά δεν έχει καταχωρηθεί στην ενότητα ¨ολοκληρωμένα αιτήματα¨ .

Καλού κακού έστειλα ερώτημα στην ραε για την πορεία και αν χρειάζεται να κάνω προσθήκη νέας αίτησης

52 λεπτά πριν, chrisnaruto είπε

Και σε αυτη την περιπτωση τι θα κανεις; θα τον αφησεις απληρωτο μεχρι να παρει καποια αποφαση η ΡΑΕ; 

Έχω αφήσει ένα χρέος κάτω από 100 ευρώ (έτσι με συμβούλεψαν, για να μην μπορούν να μου κάνουν διακοπή μέσω ΔΕΠΑ ) και περιμένω την απάντηση της εταιρείας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisnaruto είπε

Και σε αυτη την περιπτωση τι θα κανεις; θα τον αφησεις απληρωτο μεχρι να παρει καποια αποφαση η ΡΑΕ; 

Εγώ πάντα πληρώνω (για να μην έχω θέματα με τον ΔΕΔΔΗΕ) και μετά αμφισβητώ. Κι αν δικαιωθώ τα παίρνω πίσω.

Η πληρωμή δεν ισοδυναμεί με αποδοχή χρεώσεων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit: Ουκρανικό μπλόκο στη μεταφορά ρωσικού φυσικού προς την Ευρώπη

https://www.bankingnews.gr/diethni/articles/623267/oukraniko-bloko-sti-metafora-rosikoy-fysikoy-pros-tin-evropi-diakoptontai-oi-roes-meso-tou-stathmoy-sohranivka

Δε πάνε καλά τα πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

edit: Ουκρανικό μπλόκο στη μεταφορά ρωσικού φυσικού προς την Ευρώπη

https://www.bankingnews.gr/diethni/articles/623267/oukraniko-bloko-sti-metafora-rosikoy-fysikoy-pros-tin-evropi-diakoptontai-oi-roes-meso-tou-stathmoy-sohranivka

Δε πάνε καλά τα πράγματα...

φασολάδα και βιομεθάνιο ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, τα μαθηματικά μου σε προηγούμενα comments για το αμερικανικό αέριο πάλι λάθος ήταν.  🤪 Πάμε πάλι απ'την αρχή. 😄

(όπου 1ΜΜΒTU = 293kwh, για ευκολία το υπολογίζω 1ΜΜΒTU = 0.3ΜWH)

(1$ = 0.95€)

Αυτή είναι η τιμή στην Αμερικανική αγορά:

https://www.barchart.com/futures/quotes/NGM22/futures-prices

7.3$ / ΜΜΒΤU = ~ 23€/MWH

-------------------------

Κι αυτή είναι η τιμή που πουλάνε σε εμάς!

32$ / ΜΜΒΤU  = ~100€/MWH

https://ycharts.com/indicators/europe_natural_gas_price

Δηλαδή μάς πουλάνε υγροποιημένο σε τιμή ΤΤF.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...