Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, chrisgav είπε

Επισης θα μπορουσε να μου πει καποιος πως να κινηθω γιατι με κοροιδευουν οι παραπανω? Να απευθυνθω στην ΡΑΕ ή στον Συνηγορο του καταναλωτη? Σε οποιαδηποτε απο τις 2 περιπτωσεις, βρισκω απλα καποιο email απο το site τους και στελνω ή υπαρχει ειδικη φορμα?

Ευχαριστω!

Κάνε υπομονή και περίμενε την απάντηση τους... αν λένε ότι το έχουν προωθήσει ως επείγον, το έχουν προωθήσει όντως. Η απάντηση πάντως μπορεί να καθυστερήσει, οπότε συνέχιζε να τους πρήζεις στα τηλέφωνα για το ξαναπροωθήσουν ως "επείγον-επείγον". 😄

Τα ίδια τράβηξα με την εξυπηρέτηση τους όταν υπέγραψα πρόπερσι νομίζοντας ότι οι τιμές προμήθειας του Extra στο site ήταν αρχικές (και μετά θα είχε έκπτωση 20%). Είχα πάρει και επιβεβαίωση απ'το chat, κρατώντας αντίγραφο συνομιλίας μέσω mail. Τελικώς οι τιμές που αναγράφονταν στο site ήταν τελικές.

Ζήτησα να μου δώσουν το δικαίωμα να φύγω αζημίως λόγω παραπληροφόρησης, έκαναν 1 μήνα να μου απαντήσουν στο αίτημα το οποίο είχαν προωθήσει ένα σωρό φορές ως 'επείγον'.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, chrisgav είπε

Ενα bump σε αυτο αν γνωριζει καποιος!

 

Επισης θα μπορουσε να μου πει καποιος πως να κινηθω γιατι με κοροιδευουν οι παραπανω? Να απευθυνθω στην ΡΑΕ ή στον Συνηγορο του καταναλωτη? Σε οποιαδηποτε απο τις 2 περιπτωσεις, βρισκω απλα καποιο email απο το site τους και στελνω ή υπαρχει ειδικη φορμα?

Ευχαριστω!

ΣτΚ

https://my.rae.gr/

περιγράφεις όλο το ιστορικό

ποιο ΦΕΚ όμως εννοείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

ποιο ΦΕΚ όμως εννοείς ?

Σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία (άρθρο 12 παρ. 2 Οδηγίας 2019/944, άρθρο 3 της υπ' αριθ. 409/2020 απόφασης ΡΑΕ (ΦΕΚ Β 1364) οι ρήτρες πρόωρης αποχώρησης δύνανται να επιβάλλονται μόνο σε συμβάσεις σταθερού τιμολογίου
 
Σε αυτο αναφερομαι.
 
Ουσιαστικα πληρωνα καθε μηνα την τιμη του Φ.Α. Ξεκινησα απο χαμηλες τιμες ~0.3 και προφανως οπως ολοι τον Δεκεμβριο - Φεβρουαριο πληρωνα 0.12+.
 
Οταν εσπασα το συμβολαιο για να παω ΔΕΗ με βαλαν και πληρωσα ρητρα αποχωρησης. Κακως την πληρωσα, αλλα την πληρωσα για να μην μου μπλοκαρουν την μεταβαση σε νεο παροχο και δεν προλαβω το 0.05 της ΔΕΗ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, chrisgav είπε
Σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία (άρθρο 12 παρ. 2 Οδηγίας 2019/944, άρθρο 3 της υπ' αριθ. 409/2020 απόφασης ΡΑΕ (ΦΕΚ Β 1364) οι ρήτρες πρόωρης αποχώρησης δύνανται να επιβάλλονται μόνο σε συμβάσεις σταθερού τιμολογίου
 
Σε αυτο αναφερομαι.
 
Ουσιαστικα πληρωνα καθε μηνα την τιμη του Φ.Α. Ξεκινησα απο χαμηλες τιμες ~0.3 και προφανως οπως ολοι τον Δεκεμβριο - Φεβρουαριο πληρωνα 0.12+.
 
Οταν εσπασα το συμβολαιο για να παω ΔΕΗ με βαλαν και πληρωσα ρητρα αποχωρησης. Κακως την πληρωσα, αλλα την πληρωσα για να μην μου μπλοκαρουν την μεταβαση σε νεο παροχο και δεν προλαβω το 0.05 της ΔΕΗ.

βασικά είναι για προμήθεια ηλεκτρικής ενέργειας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chrisgav είπε

Πωωω, πως την πατησα ετσι. Να ακυρωσω δηλαδη ε :P 

δες μήπως έγινε κάποια τροποποίηση πρόσφατα με ψιλά γράμματα ή κάποια κρυφή αυτόματη ανανέωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρειάζομαι την βοήθεια σας... μου ήρθε ο Τελικός λογαριασμός της ζενίθ μετά την αλλαγή παροχου σε αέριο της ΔΕΗ. όπως φαίνεται και στην φωτογραφία από τα 319€ τα 254 είναι η αναπροσαρμογη ttf. θέλω να κάνω αμφισβήτηση. κατέβασα το έντυπο αμφισβήτησης της ζενίθ και θέλω βοήθεια στο τι περίπου να τους γράψω.. IMG_20220510_075907.jpg.c50489994f29d33bb7697549280a4197.jpgScreenshot_2022-05-10-08-00-24-948-edit_com.google.android_apps_docs.jpg.889d9072f4faf009a116c6b5f06f6904.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και με συγχωρείτε  για το ερώτημα που πιθανώς έχει ήδη τεθεί.

Μετακομίσαμε τέλος Απριλίου σε νέο διαμέρισμα και ενώ το αρχικό πλάνο ήταν να γίνει μεταβίβαση του λογαριασμού στο όνομά μας μετά από συνεννόηση με τον προηγούμενο ενοικιαστή, μάλλον χαθήκαμε στη μετάφραση και χθες έγινε διακοπή του φ.α. Προφανώς πρέπει να προχωρήσουμε σε νέα σύνδεση. Το ερώτημα είναι αν μας συμφέρει να μπούμε στο σταθερό της ΔΕΗ και να διακόψουμε αν υπάρχει οικονομικότερο σε ένα εξάμηνο, μιας και αν κατάλαβα σωστά η τιμή που δίνει τώρα είναι απαγορευτική ή να πάμε εξαρχής σε άλλο πάροχο με κυμαινόμενη χρέωση. 

Επίσης, γνωρίζει κάποιος πόσο θα διαρκέσει η διαδικασία; Γιατί σε προηγούμενες απαντήσεις είδα εξωφρενικούς χρόνους > 1 μήνα. Το ρωτώ μιας και είμαι 8 μηνών έγκυος και αυτό το διάστημα είναι απαγορευτικό, διότι δεν υπάρχει εναλλακτική παροχή ζεστού νερού.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, karrapaoki είπε

χρειάζομαι την βοήθεια σας... μου ήρθε ο Τελικός λογαριασμός της ζενίθ μετά την αλλαγή παροχου σε αέριο της ΔΕΗ. όπως φαίνεται και στην φωτογραφία από τα 319€ τα 254 είναι η αναπροσαρμογη ttf. θέλω να κάνω αμφισβήτηση. κατέβασα το έντυπο αμφισβήτησης της ζενίθ και θέλω βοήθεια στο τι περίπου να τους γράψω.. IMG_20220510_075907.jpg.c50489994f29d33bb7697549280a4197.jpgScreenshot_2022-05-10-08-00-24-948-edit_com.google.android_apps_docs.jpg.889d9072f4faf009a116c6b5f06f6904.jpg

χθες μιλησα με ζενιθ,και μου ειπαν δεν εχει ερθει ακομη σε εμας η εκπτωση δεπα,οταν ερθει θα μπει αναδρομικα,ετσι και αλλιως θα λαβετε λογαριασμο παλι τον οκτώβριο,στον παραπανω λογαριασμο πως υπαρχει η εκπτωση δεπα κανονικα? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, scarface5323 είπε

στον παραπανω λογαριασμο πως υπαρχει η εκπτωση δεπα κανονικα? 

επειδή

1 ώρα πριν, scarface5323 είπε

χθες μιλησα με ζενιθ και μου ειπαν

αμφισβήτηση κάνε και ζητάς έκτακτο

___________________________________________________________________________________________

SOS

H ELIN έβαλε ρήτρα αναπροσαρμογής , απίστευτο , βάζουν προμήθεια και καπάκι επιπλέον χρέωση

θα γίνει έγινε ενημέρωση στο excel

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kafi84 είπε

Καλησπέρα και με συγχωρείτε  για το ερώτημα που πιθανώς έχει ήδη τεθεί.

Μετακομίσαμε τέλος Απριλίου σε νέο διαμέρισμα και ενώ το αρχικό πλάνο ήταν να γίνει μεταβίβαση του λογαριασμού στο όνομά μας μετά από συνεννόηση με τον προηγούμενο ενοικιαστή, μάλλον χαθήκαμε στη μετάφραση και χθες έγινε διακοπή του φ.α. Προφανώς πρέπει να προχωρήσουμε σε νέα σύνδεση. Το ερώτημα είναι αν μας συμφέρει να μπούμε στο σταθερό της ΔΕΗ και να διακόψουμε αν υπάρχει οικονομικότερο σε ένα εξάμηνο, μιας και αν κατάλαβα σωστά η τιμή που δίνει τώρα είναι απαγορευτική ή να πάμε εξαρχής σε άλλο πάροχο με κυμαινόμενη χρέωση. 

Επίσης, γνωρίζει κάποιος πόσο θα διαρκέσει η διαδικασία; Γιατί σε προηγούμενες απαντήσεις είδα εξωφρενικούς χρόνους > 1 μήνα. Το ρωτώ μιας και είμαι 8 μηνών έγκυος και αυτό το διάστημα είναι απαγορευτικό, διότι δεν υπάρχει εναλλακτική παροχή ζεστού νερού.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας. 

Σταθερό της ΔΕΗ είναι πανάκριβο αυτή την στιγμή, καλύτερα μπες σε κάποιο κυμαινόμενο, δες για το φυσικό αέριο λογικά δεν αργούν. Με το καλό!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kafi84 είπε

Το ερώτημα είναι αν μας συμφέρει να μπούμε στο σταθερό της ΔΕΗ και να διακόψουμε αν υπάρχει οικονομικότερο σε ένα εξάμηνο, μιας και αν κατάλαβα σωστά η τιμή που δίνει τώρα είναι απαγορευτική ή να πάμε εξαρχής σε άλλο πάροχο με κυμαινόμενη χρέωση. 

με κυμαινόμενη χωρίς δέσμευση , πχ Ηρών FX με ρήτρα αναπροσαρμογής που δίνει 50€ δώρο ηλεκτρονικής εγγραφής , αλλά υπάρχει (μεγάλη) περίπτωση να αργήσει έτσι , ή Elin small και αν έχετε μεγαλύτερη κατανάλωση πάτε στο medium ή large (τέλος της ΕΛΙΝ)

Υπάρχει και του Ηρών το Flex , αλλά έχει άγνωστη χρέωση προμήθειας

 

1 ώρα πριν, kafi84 είπε

Γιατί σε προηγούμενες απαντήσεις είδα εξωφρενικούς χρόνους > 1 μήνα.

 

ίσως να μην κάνεις ηλεκτρονικά αλλά κατευθείαν αίτηση στο κατάστημα αν βιάζεσαι

 

Ο υπολογισμός έγινε βάσει του excel της υπογραφής μου ,κατέβασέ το,  πήγαινε στην καρτέλα με το φυσικό αέριο και βάλε πχ TTF 100 για αρχή και μετά βάλε άλλες τιμές,

edit φυσικά συμπληρώνεις και κατανάλωση κατα εκτίμηση

 

Η σύγκριση είναι με το σταθερό της ΔΕΗ (μπορείς να επιλέξεις άλλο) , δηλαδή το κάθε πρόγραμμα ξεχωριστά αν συμφέρει ή αν έχεις ζημιά (βγάζει μείον)

 

ΥΓ. Να σου ζήσει , καλότυχο με υγεία και χαρές :)

 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, citiz είπε

Σταθερό της ΔΕΗ είναι πανάκριβο αυτή την στιγμή, καλύτερα μπες σε κάποιο κυμαινόμενο, δες για το φυσικό αέριο λογικά δεν αργούν. Με το καλό!!

Ευχαριστώ πολύ!!

 

2 λεπτά πριν, korakios είπε

 

 

 

με κυμαινόμενη χωρίς δέσμευση , πχ Ηρών FX με ρήτρα αναπροσαρμογής που δίνει 50€ δώρο ηλεκτρονικής εγγραφής , αλλά υπάρχει (μεγάλη) περίπτωση να αργήσει έτσι , ή Elin small και αν έχετε μεγαλύτερη κατανάλωση πάτε στο medium ή large (τέλος της ΕΛΙΝ)

Υπάρχει και του Ηρών το Flex , αλλά έχει άγνωστη χρέωση προμήθειας

 

 

ίσως να μην κάνεις ηλεκτρονικά αλλά κατευθείαν αίτηση στο κατάστημα αν βιάζεσαι

 

Ο υπολογισμός έγινε βάσει του excel της υπογραφής μου ,κατέβασέ το,  πήγαινε στην καρτέλα με το φυσικό αέριο και βάλε πχ TTF 100 για αρχή και μετά βάλε άλλες τιμές

 

Η σύγκριση είναι με το σταθερό της ΔΕΗ (μπορείς να επιλέξεις άλλο) , δηλαδή το κάθε πρόγραμμα ξεχωριστά αν συμφέρει ή αν έχεις ζημιά (βγάζει μείον)

 

ΥΓ. Να σου ζήσει , καλότυχο με υγεία και χαρές :)

 

Ευχαριστώ πολύ! Αυτό κάνω τώρα, κατέβασα το excel και προσπαθώ να δω τι μας συμφέρει!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kafi84 είπε

Ευχαριστώ πολύ! Αυτό κάνω τώρα, κατέβασα το excel και προσπαθώ να δω τι μας συμφέρει!!

υπόψιν με τα σημερινά δεδομένα το αέριο είναι >5 φορές ακριβότερο σε σχέση με πέρυσι , δηλαδή το φθηνότερο είναι πανάκριβο, να ψάξετε για τυχών επίδομα θέρμανσης αν δικαιούστε  (υπάρχει άλλο θέμα)

Spoiler

και για ρεύμα αν δικαιούστε κοινωνικό τιμολόγιο , καθώς και μήπως να βάζατε νυχτερινό,

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα έλεγα να το κανει τηλεφωνικά ειδικά στην περίπτωση που είναι από κάποια Πολη που δεν είναι εξοικειωμένη με το αεριο οπως στην δικια μου περίπτωση,περασαν δυο μήνες και ακόμη τίποτα αναγκαστικά εχθές πήγα στο κατάστημα που εκανα την αίτηση ούτε που ήξεραν τι τους γίνεται και ερηξαν το φτιάξιμο στην μηχανογράφηση της ΔΕΔΑ ενώ από την τηλεφωνική εξυπηρέτηση κάθε φορα και αλλά, μέχρι  που είπαν ότι δεν εγινε ποτέ το αίτημα προς την ΔΕΔΑ(ενώ ο έλεγχος για τα χαρτιά ήταν οκ)και να παω να δω τι γίνεται,αυτα τα ωραία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...