Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε σε εμένα η προειδοποίηση , επίσης ούτε σε εμένα η έκπτωση δεπα,και είχα αφήσει επίτηδες απλήρωτο τον προηγούμενο λογαριασμό 50€, μήπως βάζανε την έκπτωση σε αυτόν,αλλά τίποτα, τώρα τι γίνεται? Γιατί νομίζω ότι μου χρωστούσαν έκπτωση ΤΕΜ κιόλας εκτός από δεπα  για τον προηγούμενο λογαριασμό αν δεν κάνω λάθος ..,

Να πάω σε κάποιο ανοιχτό προγγραμα χωρίς ποινή αποχώρησης τώρα ? Να περιμένω όταν θα λήγει το συμβόλαιο ? 

Λογαριασμος 7/5

Λογαριασμός 7/5

-----

Λογαριασμός 28/2

Λογαριασμός 28/2

Επεξ/σία από scarface5323
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, de_thymamai είπε

Ναι. Ακριβώς τα ίδια..  

Κάνοντας τα μαθηματικά , τα προσθέτουν ώστε να βγει μηδενική η χρέωση ενέργειας και όχι πιστωτική.
Στους όρους του ΦΕΚ υπάρχει , παρόλα αυτά δεν θυμάμαι αν διευκρινίζεται ότι αφορά μόνο την χρέωση ενέργειας.

Σωστά το κάνουν , παρόλα αυτά θα έπρεπε να βάλουν και την έκπτωση ΔΕΠΑ στους προηγούμενους λογαριασμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tomtsir είπε

Κάνοντας τα μαθηματικά , τα προσθέτουν ώστε να βγει μηδενική η χρέωση ενέργειας και όχι πιστωτική.
Στους όρους του ΦΕΚ υπάρχει , παρόλα αυτά δεν θυμάμαι αν διευκρινίζεται ότι αφορά μόνο την χρέωση ενέργειας.

Σωστά το κάνουν , παρόλα αυτά θα έπρεπε να βάλουν και την έκπτωση ΔΕΠΑ στους προηγούμενους λογαριασμούς.

Η αλήθεια είναι πως έκπτωση ΔΕΠΑ δεν έχω δει πουθενά ακόμα σε σταθερό πρόγραμμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Η αλήθεια είναι πως έκπτωση ΔΕΠΑ δεν έχω δει πουθενά ακόμα σε σταθερό πρόγραμμα. 

Είχα στείλει στις προηγούμενες σελίδες , απάντηση από ΔΕΗ για πρόγραμμα GasControl πως τους ήρθε η επιστολή 23/03/2022 και θα πιστωθούν αναδρομικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4.jpg.b666a5ceea81872303aba04a1cecb312.jpg

Aμερικάνικο αέριο... έπιασε περίπου 250 ευρώ / μεγαβατώρα κι ακόμα δε μπήκε καλοκαίρι. Λογικά θα πάρει και το δικό μας τον ανήφορο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

4.jpg.b666a5ceea81872303aba04a1cecb312.jpg

Aμερικάνικο αέριο... έπιασε περίπου 250 ευρώ / μεγαβατώρα κι ακόμα δε μπήκε καλοκαίρι. Λογικά θα πάρει και το δικό μας τον ανήφορο.

Ναι τωρα που εκλεισαν οι συμφωνιες πρεπει ν'ανεβει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, marmagia είπε

 

1BCDC7E6-EEA4-4A4D-AE65-AAF8CB615049.png

Κατσε μέχρι να το κάνουν και πράξη... 

Λίγο δύσκολο το βλέπω σε εμάς που έχουμε συμβόλαια κάτω των 0.03 λεπτών. Μακάρι βέβαια... 

Επεξ/σία από Mule206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στο λογαριασμό που εκδόθηκε τον Φεβρουάριο (περίοδος 6/11 - 7/11), πήρα ΔΕΠΑ. Συν αναδρομικά για Σεπτέμβρη - Οκτώβρη. (το gas control με 0.02 έχω)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Εγώ στο λογαριασμό που εκδόθηκε τον Φεβρουάριο (περίοδος 6/11 - 7/11), πήρα ΔΕΠΑ. Συν αναδρομικά για Σεπτέμβρη - Οκτώβρη. (το gas control με 0.02 έχω)

φτιάξε λίγο τις ημερομηνίες

και δες αν της ΔΕΠΑ ήταν μετά απο 31/12/21 . Σε μένα τουλάχιστον δε βάλανε παρα μόνο ΤΕΜ απο 1/1/22 (ΔΕΗ 0,02)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ekrepali είπε

Εγώ στο λογαριασμό που εκδόθηκε τον Φεβρουάριο (περίοδος 6/11 - 7/11), πήρα ΔΕΠΑ. Συν αναδρομικά για Σεπτέμβρη - Οκτώβρη. (το gas control με 0.02 έχω)

 

Και εμενα μου βάλανε εκείνη τη περίοδο την έκπτωση ΔΕΠΑ. 

Εννοούσα από το 22 και μετά ότι δεν έχω δει σε σταθερό να την εφαρμόζουν μέχρι στιγμής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω τη δικαιούμαστε, και φοβόμουνα να το σκαλίσω μη τυχόν και διαπιστώσουν ότι κάνανε μαλακία στο προηγούμενο λογαριασμό με τις αρνητικές χρεώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ήρθε λογαριασμός στην ΖΕΝΙΘ και σε αυτό το δίμηνο δεν υπάρχει η έκπτωση της ΔΕΠΑ (Ειδική έκπτωση φ.α.). Γνωρίζει κάποιος κάτι? 

 

Ο λογαριασμός αφορά Φλεβάρη και Μάρτη. 

Επεξ/σία από oasisAthens
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, ekrepali είπε

 

Spoiler

4.jpg.b666a5ceea81872303aba04a1cecb312.jpg

 

Aμερικάνικο αέριο... έπιασε περίπου 250 ευρώ / μεγαβατώρα κι ακόμα δε μπήκε καλοκαίρι. Λογικά θα πάρει και το δικό μας τον ανήφορο.

Πάλι αυτό το σπαστικό πράγμα έπαθα... μου ζάλισαν το κεφάλι χτες και βρήκαν λάθος τα μαθηματικά. Μα λέω κι εγώ κάτι δε πάει καλά. 🤪

$8/MMBTU είναι περίπου 29Ε/ΜWH. Tόσο πληρώνουν αυτή τη στιγμή οι Αμερικανοί και τους φαίνονται πολλά; 😄

Στην Ευρώπη το διέθεσαν για τον Ιούνιο με $8.55, δηλαδή ~31E/MWH.

Oι ποσότητες των LNG δηλαδή μπαίνουν στο TTF με τις παραπάνω τιμές, αντισταθμίζοντας το κόστος απ'το Ρωσικό αέριο. Αυτό κατάλαβα (?) απ'το παρακάτω άρθρο.

https://www.montelnews.com/news/1318520/eu-lng-discount-to-ttf-gas-widens-to-record

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/5/2022 στις 3:55 ΜΜ, chrisgav είπε

Δεν ξερω αν ειναι το καταλληλοτερο τοπικ, αλλα ημουν σε Φυσικο Αεριο Ελλαδος, σε κυμαινομενο προγραμμα ΜΕ ρητρα αποχωρησης.

Αποχωρησα λοιπον για να προλαβω το 0.05 της ΔΕΗ και την πληρωσα. Βλεποντας το ΦΕΚ που εχετε ποσταρει παραπανω, εκανα τηλεφωνικα αιτημα σχεδον 1 μηνα πριν για επιστροφη της ρητρας αποχωρησης, κανοντας αναφορα στο ΦΕΚ αυτο. Τηλεφωνο ακομα περιμενω, παρολο που εχω καλεσει ακομη 2 φορες και μου ειπαν οτι το επαναπροωθησαν ως επειγον. Χτες λοιπον εστειλα και γραπτο email στο email επικοινωνιας τους, ενημερονωντας τους οτι θα κανω κοινοποιηση στην ΡΑΕ και στον συνηγορο του καταναλωτη.

Εχει κανει κανεις την ιδια διαδικασια για να μου πει αν εχω καμια ελπιδα να παρω πισω την ρητρα αποχωρησης?

Ενα bump σε αυτο αν γνωριζει καποιος!

 

Επισης θα μπορουσε να μου πει καποιος πως να κινηθω γιατι με κοροιδευουν οι παραπανω? Να απευθυνθω στην ΡΑΕ ή στον Συνηγορο του καταναλωτη? Σε οποιαδηποτε απο τις 2 περιπτωσεις, βρισκω απλα καποιο email απο το site τους και στελνω ή υπαρχει ειδικη φορμα?

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...