Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, marmagia είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Εγώ από 23/3 δεν έχω πάρει λογαριασμό. Έγινε μέτρηση 31/3 έκτοτε δε πρέπει να πήραν τηλεμετρησης για Απρίλιο. Βάζω ΗΚΑΣΠ και συνεχίζει να μου λέει περίοδος μετρήσεων από 28/3 μέχρι 1/4.. τι στο καλό γίνεται; 

 

Spoiler

Απο οτι καταλαβα τα παντα ειναι θεμα της εδα.Η δεη αν της στειλει μετρηση η εδα εκδιδει αυτοματα λογαριασμο.Παρτους τηλεφωνο γιατι ακομα και προβλημα να υπαρχει αν δεν ενοχλησεις εσυ αυτοι δεν..

Στη δικη μου περιπτωση δεν εγινε ΟΥΤΕ η μετρηση στις 31/3 οποτε θα ρθει λογαριασμος για 4 μηνες στη καλυτερη, 5 αν δεν βγει λογαριασμος ουτε μεσα στον μαιο.Oλα αυτα χωρις ενημερωση απο εδα οτι ο μετρητης εχει βλαβη, ουτε απο την δεη οτι η εδα δεν στελνει μετρησεις.μονος μου σκεφτηκα να τους παρω.

 

Επεξ/σία από Manolo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

49 minutes ago, tempo said:

έχουμε νέους λογαριασμούς να δούμε χρεώσεις για τους τελευταίους μήνες;

23/3 οι τελευταίοι νομίζω. Έχει λάβει κάποιος έκτοτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, korakios είπε

αξιόπιστο μεν , πλέον στα 0,125 δε

οι περισσότεροι κλείσανε στα 0,05 και άλλοι στα 0,02

κατέβασε το excel της υπογραφής μου , συμπλήρωσε TTF που υποθέτεις οτι θα ισχύει και κάνε μια σύγκριση να καταλάβεις (στο φύλλο με φυσικό αέριο)

Καλησπερα και παλι ευχαριστω. 
Η Voltron εχει καταργησει το πακετο Gas Home Free χωρις δεσμευση, και τωρα δινει ενα με εικοσιτετραμηνη δεσμευση, αν θελεις μπορεις να ενημερωσεις το excel.
Περιμενω απαντηση απο την Elin για τα On 4Home Medium και Small, που ειναι τα πιο συμφεροντα για εμενα, βαση του excel σου,  θα επανελθω μολις μαθω νεωτερα.
Καλο ΣΚ σε ολους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, marmagia είπε

23/3 οι τελευταίοι νομίζω. Έχει λάβει κάποιος έκτοτε;

πιστεύω ανα τετράμηνο θα παίρνουμε απο ΔΕΗ

μάλιστα στον τελευταίο εκκαθαριστικό βάλανε ότι να´ναι τελικά απο μέτρηση

7 λεπτά πριν, G.E.O. είπε

Η Voltron εχει καταργησει το πακετο Gas Home Free χωρις δεσμευση, και τωρα δινει ενα με εικοσιτετραμηνη δεσμευση, αν θελεις μπορεις να ενημερωσεις το excel.

θα το βγάλω όταν το πετάξει και απο το site (ακόμα το έχει)

8 λεπτά πριν, G.E.O. είπε

Περιμενω απαντηση απο την Elin για τα On 4Home Medium και Small, που ειναι τα πιο συμφεροντα για εμενα, βαση του excel σου,  θα επανελθω μολις μαθω νεωτερα.

πιο πίσω είχε ποστάρει κάποιος οτι πήρε απάντηση για το αν υπάρχει όριο κατανάλωσης (δεν υπάρχει)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

θα το βγάλω όταν το πετάξει και απο το site (ακόμα το έχει)

Ξεχασα να σου γραψω πως απο Zenith με ενημερωσαν πως υπαρχει ρητρα στο Gas Home Fix, αλλα εχουν ενα νεο (;) πακετο, το Gas Home Plus, χωρις ρητρα.
 

14 λεπτά πριν, korakios είπε

πιο πίσω είχε ποστάρει κάποιος οτι πήρε απάντηση για το αν υπάρχει όριο κατανάλωσης (δεν υπάρχει)

Τελεια!
Ευχαριστω πολυ για την ενημερωση, καλη συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, G.E.O. είπε

Ξεχασα να σου γραψω πως απο Zenith με ενημερωσαν πως υπαρχει ρητρα στο Gas Home Fix,

απίστευτο , όντως το γράφουνε στο site , αλλά έλεγα μπας και είναι λάθος ,βέβαια το είχα στα σχόλια

1 ώρα πριν, G.E.O. είπε

αλλα εχουν ενα νεο (;) πακετο, το Gas Home Plus, χωρις ρητρα.

νέο είναι , αντίστοιχο με τη μούφα στο ρεύμα ,

μάθαμε και οτι υπάρχει και ο

Αναφορά σε κείμενο

ο συντελεστής Φαινόμενης Ποσότητας των Δικτύων Διανομής, όπως αυτός εκάστοτε ισχύει και αναπροσαρμόζεται βάσει σχετικών Αποφάσεων ΡΑΕ. Για το 2022 ο συντελεστής ορίζεται 1,006, σύμφωνα με την Απόφαση ΡΑΕ ΧΧ/20ΧΧ. Ο συντελεστής θα ανακοινώνεται στην ιστοσελίδα όπως και η αντίστοιχη Απόφαση ΡΑΕ.

θα το βάλω μπήκε στο excel

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελευταίος εκκαθαριστικος από elpedison ευτυχώς πρόλαβα την ΔΕΗ με το 0.05,και ευχαριστώ πολύ το forum εδώ που με βοήθησε να το επιλέξω. ελπίζω να ησυχάσω μέχρι του χρόνου, 

Από ότι καταλαβαίνω μου κόστισε η kwh 0.0835λεπτά (μαζί με ρυθμιζόμενες χρεώσεις) και αν δεν υπήρχε η έκπτωση χονδρεμπορικής και η έκπτωση από το κράτος θα έφτανε 0,123 λεπτα... 

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-05-07 152845(1).png

Επεξ/σία από Mak47
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Mak47 said:

Τελευταίος εκκαθαριστικος από elpedison ευτυχώς πρόλαβα την ΔΕΗ με το 0.05,και ευχαριστώ πολύ το forum εδώ που με βοήθησε να το επιλέξω. ελπίζω να ησυχάσω μέχρι του χρόνου, 

Από ότι καταλαβαίνω μου κόστισε η kwh 0.0835λεπτά (μαζί με ρυθμιζόμενες χρεώσεις) και αν δεν υπήρχε η έκπτωση χονδρεμπορικής και η έκπτωση από το κράτος θα έφτανε 0,123 λεπτα... 

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-05-07 152845(1).png

 και πάλι καλά να λες. Δες protergia μιας φίλης και κλάψε 

Screenshot 2022-05-07 at 21.39.59.png

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως με την elpedison φέτος σώθηκα τρεις συνεχόμενοι λογαριασμοί πιστωτικοί και αέριο και με πληρώνουν και έφτιαξα και πορτοφόλι και για του χρόνου, που δε θα είναι fix.

Αυτό που έπρεπε να είχα κάνει όμως και δε το σκέφτηκα, ήταν να σπάσω το Μάρτιο το συμβόλαιο να πάρω και όλα τα πιστωτικά και να πάω στη ΔΕΗ για τον επόμενο χρόνο.

Untitled-1.jpg

Untitled-3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις έσκασε ο λογαριασμός από 19/2 έως 21/4.

Εχει μπει το ΤΕΜ 0.02 για Φεβρουάριο - Μάρτιο και 0.04 για Απρίλιο. 

Επίσης στις χρεώσεις διανομής και δυναμικότητας πρεπει να έχουν χρεώσει μέρος των αναδρομικών. 

Μια άλλη παρατήρηση στο λογαριασμό μου που δε μπορώ να καταλάβω είναι σε μια από τις πιστώσεις ΤΕΜ το πρόσημο είναι θετικό δηλ χρεώνουν 14.36 και από κάτω ακριβώς για το ίδιο διάστημα πιστωνουν 37.09.

Προφανως πρόκειται για λάθος σωστά; 

Επίσης καμία ειδοποίηση για τροποποίηση σύμβασης - τιμών. 

Gas-Invoice-2022-05-08-1.png

GasInvoice_2022-05-08_1.pdf

Επεξ/σία από Mule206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mule206 είπε

Μόλις έσκασε ο λογαριασμός από 19/2 έως 21/4.

Εχει μπει το ΤΕΜ 0.02 για Φεβρουάριο - Μάρτιο και 0.04 για Απρίλιο. 

Επίσης στις χρεώσεις διανομής και δυναμικότητας πρεπει να έχουν χρεώσει μέρος των αναδρομικών. 

Μια άλλη παρατήρηση στο λογαριασμό μου που δε μπορώ να καταλάβω είναι σε μια από τις πιστώσεις ΤΕΜ το πρόσημο είναι θετικό δηλ χρεώνουν 14.36 και από κάτω ακριβώς για το ίδιο διάστημα πιστωνουν 37.09.

Προφανως πρόκειται για λάθος σωστά; 

Επίσης καμία ειδοποίηση για τροποποίηση σύμβασης - τιμών. 

Gas-Invoice-2022-05-08-1.png

GasInvoice_2022-05-08_1.pdf 132 kB · 4 downloads

Ακριβώς ο ίδιος λογαριασμός - με την ίδια λογική - ήρθε και σε μένα. 

Στις χρεώσεις διανομής και δυναμικότητας έχει κάποια ποσά που μάλλον είναι αναδρομικά.

Έχω και εγώ μία ''θετική πίστωση ΤΕΜ'' για τον Απρίλιο. Αν είναι δυνατόν...

Δεν γράφει τίποτα για τροποποίηση σύμβασης - τιμών.

Το ερώτημα βέβαια είναι γιατί η Ζενίθ δεν εφαρμόζει την έκπτωση ΔΕΠΑ για τους μήνες Ιανουάριο - Μάρτιο? Γνωρίζει κανείς τον λόγο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, de_thymamai είπε

Ακριβώς ο ίδιος λογαριασμός - με την ίδια λογική - ήρθε και σε μένα. 

Στις χρεώσεις διανομής και δυναμικότητας έχει κάποια ποσά που μάλλον είναι αναδρομικά.

Έχω και εγώ μία ''θετική πίστωση ΤΕΜ'' για τον Απρίλιο. Αν είναι δυνατόν...

Δεν γράφει τίποτα για τροποποίηση σύμβασης - τιμών.

Το ερώτημα βέβαια είναι γιατί η Ζενίθ δεν εφαρμόζει την έκπτωση ΔΕΠΑ για τους μήνες Ιανουάριο - Μάρτιο? Γνωρίζει κανείς τον λόγο?

 

Και εσύ το fix έχεις να φανταστώ με τα 0.026;

Και σε σένα θετική ΤΕΜ; 

Τι είναι αυτό τώρα; 

Επεξ/σία από Mule206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Και εσύ το fix έχεις να φανταστώ με τα 0.026;

Και σε σένα θετική ΤΕΜ; 

Τι είναι αυτό τώρα; 

Ναι. Ακριβώς τα ίδια..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...