Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, tzitzikas2 είπε

Και αν το κατεβάσω τα ίδια. ευχαριστω

καταρχάς για να το επεξεργαστείς πρέπει να το κατεβάσεις

2 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

καλησπέρα. το excel σου στο Φ.Α. δεν δουλεύει βγάζει σφάλματα.

διάβασε τα κατακόκκινα υπογραμμισμένα γράμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, korakios είπε

καταρχάς για να το επεξεργαστείς πρέπει να το κατεβάσεις

διάβασε τα κατακόκκινα υπογραμμισμένα γράμματα

έχεις δίκιο δεν το πρόσεξα, σε ευχαριστώ. Του Απριλίου τι τιμή TTF βάζω?

edit!!!: μήπως έχεις κάπου λάθος? Η πραγματική τιμή βγαίνει < απο την παραπλανητική.

σδδσ.jpg

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tzitzikas2 είπε

έχεις δίκιο δεν το πρόσεξα, σε ευχαριστώ. Του Απριλίου τι τιμή TTF βάζω?

TTF βάζεις ότι νομίζεις οτι θα είναι ο μέσος όρος για τους επόμενους 12 μήνες

παίξε με τις τιμές και βλέπεις

μια ένδειξη ( καμία σχέση με τις μελλοντικές τιμές ) μπορείς να δεις στο

https://www.theice.com/products/27996665/Dutch-TTF-Gas-Futures/data?marketId=5285051

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, korakios είπε

TTF βάζεις ότι νομίζεις οτι θα είναι ο μέσος όρος για τους επόμενους 12 μήνες

παίξε με τις τιμές και βλέπεις

μια ένδειξη ( καμία σχέση με τις μελλοντικές τιμές ) μπορείς να δεις στο

https://www.theice.com/products/27996665/Dutch-TTF-Gas-Futures/data?marketId=5285051

μήπως έχεις κάπου λάθος? Η πραγματική τιμή βγαίνει < απο την παραπλανητική.

επίσης στο excel TTF βάζω τιμή/kwh ή τιμή/mwh? Στη σελίδα που δίνεις πρέπει να είναι τιμή/mwh.

edit: τιμή/mwh = ttf στο excel βγαίνει σωστά μάλλον

2075948850_.jpg.79687d13662db774d1a7e89a9f5c133f.jpg

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tzitzikas2 είπε

μήπως έχεις κάπου λάθος? Η πραγματική τιμή βγαίνει < απο την παραπλανητική.

όχι , σβήσε το 0,15 , μάλλον 150 ήθελες να βάλεις

είναι σε €/Mwh όχι κιλοβάτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω αν ειναι το καταλληλοτερο τοπικ, αλλα ημουν σε Φυσικο Αεριο Ελλαδος, σε κυμαινομενο προγραμμα ΜΕ ρητρα αποχωρησης.

Αποχωρησα λοιπον για να προλαβω το 0.05 της ΔΕΗ και την πληρωσα. Βλεποντας το ΦΕΚ που εχετε ποσταρει παραπανω, εκανα τηλεφωνικα αιτημα σχεδον 1 μηνα πριν για επιστροφη της ρητρας αποχωρησης, κανοντας αναφορα στο ΦΕΚ αυτο. Τηλεφωνο ακομα περιμενω, παρολο που εχω καλεσει ακομη 2 φορες και μου ειπαν οτι το επαναπροωθησαν ως επειγον. Χτες λοιπον εστειλα και γραπτο email στο email επικοινωνιας τους, ενημερονωντας τους οτι θα κανω κοινοποιηση στην ΡΑΕ και στον συνηγορο του καταναλωτη.

Εχει κανει κανεις την ιδια διαδικασια για να μου πει αν εχω καμια ελπιδα να παρω πισω την ρητρα αποχωρησης?

Επεξ/σία από chrisgav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι , σβήσε το 0,15 , μάλλον 150 ήθελες να βάλεις

τι June 22 λεει εδώ? https://www.powernext.com/futures-market-data

Μάιο έχουμε

sdddddd.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, thanasispet είπε

"Απάντησε" στο αίτημα που είχα κάνει μέσω ΡΑΕ η Ζενίθ, η απάντηση είναι οτι παρέλαβε το αίτημα μου και το επεξεργάζεται το αρμόδιο τμήμα τους για να μου απαντήσουν 😁. Μου βγάζει 2 επιλογές αποδοχή απάντησης και ολοκλήρωση αιτήματος η απόρριψη απάντησης. Σε αυτή την περίπτωση τι επιλέγω εφόσον η απάντηση που μου έστειλαν δεν είναι απάντηση;

Επίσης είχα κάνει αίτηση για το σταθερό της ΔΕΗ στα τέλη Μαρτίου και με ενημέρωσαν απο την ΔΕΗ οτι έχει κολλήσει διότι φαίνεται ανεξόφλητος λογαριασμός προς την Ζενιθ ο οποίος είναι ο τελευταίος και είναι αυτός που αμφισβητώ, επίσης μου είπαν είτε να τον διακανονίσω είτε να τον εξοφλήσω για να προχωρήσει η σύνδεση με την ΔΕΗ. Το θέμα είναι αν διακανονίσω έναν λογαριασμό που αμφισβητώ την χρέωση του δεν είναι σαν να τον αποδέχομαι; Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση;

"σας πληροφορούμε ότι παραλάβαμε το αίτημά σας και ενημερώθηκε ο αρμόδιος τομέας. Θα ανταποκριθούμε στο αίτημα σας το συντομότερο δυνατό" απάντησαν και σε μένα 😠

Από 10/03 έστειλα στην ζενίθ αλλά μέσω ΡΑΕ μου απάντησαν σε 3 μέρες ! 

Εννοείτε ότι πάτησα το κόκκινο κουμπάκι με αποστολή νέου σχολίου αλλά μου βγάζει ότι έχει ολοκληρωθεί η πορεία του αιτήματός μου 

 

Spoiler

Screenshot_20220506-171011.jpg.22feeeb439a8065e2e89f27107b70426.jpg

κάνω κάτι λάθος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, macgyver3 είπε

Εννοείτε ότι πάτησα το κόκκινο κουμπάκι με αποστολή νέου σχολίου αλλά μου βγάζει ότι έχει ολοκληρωθεί η πορεία του αιτήματός μου 

έχει ξανα αναφερθεί , μέχρι 3-4 απορρίψεις μετά η πλατφόρμα κλείνει και μέλος ανέφερε οτι του είπαν απο ΡΑΕ να ανοίξει νέο

πχ "Σε συνέχεια του αιτήματος με Αριθμό τάδε , λόγω του οτι η πλατφόρμα έκλεισε το παρών ,  μπλα μπλα "

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, vagos789 είπε

Οι οροι ειναι αυτοι που παραθετω κατω

 

Ευχαριστω πολυ, τελικα θα το συνεχισω για να μην βρει ο ανθρωπος τον μπελα του, κριμα ειναι.

4 ώρες πριν, korakios είπε

πας κάπου χωρίς δέσμεσυη

Ευχαριστω πολυ. Δηλαδη, απο Volton Gas Home Free που δεν εχει δεσμευση και ΔΕΗ GasControl με δωδεκαμηνη δεσμευση, να προτιμησω το πρωτο, ετσι; Γιατι ειχα την εντυπωση απο οσα διαβασα, πως η ΔΕΗ εχει μεχρι στιγμης τα πιο αξιοπιστα προγραμματα.
Μηπως υπαρχει και καποιο αλλο προγραμμα παροχου, που θα μου συστηνατε να κοιταξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, G.E.O. είπε

Γιατι ειχα την εντυπωση απο οσα διαβασα, πως η ΔΕΗ εχει μεχρι στιγμης τα πιο αξιοπιστα προγραμματα.

αξιόπιστο μεν , πλέον στα 0,125 δε

οι περισσότεροι κλείσανε στα 0,05 και άλλοι στα 0,02

3 λεπτά πριν, G.E.O. είπε

Μηπως υπαρχει και καποιο αλλο προγραμμα παροχου, που θα μου συστηνατε να κοιταξω;

κατέβασε το excel της υπογραφής μου , συμπλήρωσε TTF που υποθέτεις οτι θα ισχύει και κάνε μια σύγκριση να καταλάβεις (στο φύλλο με φυσικό αέριο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, NeCrOmAnCeR19 είπε

Απο 9/2 εχω να λαβω λογαριασμό απο ΔΕΗ home gas control . Ειναι φυσιολογικό αυτό ? 

και γω και μου ειπαν οτι εχει προβλημα η τηλεμετρηση στον μετρητη μου και οτι πρεπει να το φτιαξει η εδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Manolo7 said:

και γω και μου ειπαν οτι εχει προβλημα η τηλεμετρηση στον μετρητη μου και οτι πρεπει να το φτιαξει η εδα

Spoiler

Εγώ από 23/3 δεν έχω πάρει λογαριασμό. Έγινε μέτρηση 31/3 έκτοτε δε πρέπει να πήραν τηλεμετρησης για Απρίλιο. Βάζω ΗΚΑΣΠ και συνεχίζει να μου λέει περίοδος μετρήσεων από 28/3 μέχρι 1/4.. τι στο καλό γίνεται; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...