Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άκυρο....δικό μου λάθος. Είχα κάνει δυο αιτήματα και το Α/Α 2928 είναι το αίτημα που απαντήσαν την πρώτη φορά.

Δεύτερη απάντηση τελικά δεν πήρα.

 

1 λεπτό πριν, korakios είπε

έχει αριθμό πρωτοκόλλου ?

φαντάζομαι ξανααπάντησες και εννοούν οτι η νέα απάντηση είναι ίδια με τη προηγούμενη

τι είχες γράψει τη 2η φορά ?

 

Τους είχα απαντήσει αυτό

Καλησπέρα, Προφανώς και δεν ασχοληθήκατε ιδιαίτερα με το αίτημα μου διότι δεν μου απαντάτε στο ερώτημα μου και επίσης μου αναφέρετε τον ΑΔΑΦΑ τον οποίο και δεν έχω την υποχρέωση να πληρώσω και ούτε πλήρωσα βάση συμβολαίου. Επίσης μου αναφέρετε την έκπτωση και την κρατική επιδότηση η οποία είναι επίσης άσχετη με το ερώτημα μου. Το ερώτημα μου ήταν, από που προκύπτει το υπερβολικό κόστος προμήθειας φυσικού αερίου που έχετε αναρτημένο στο site σας https://www.heron.gr/media/3rufg3w4/τιμές-κόστους-προμήθειας-προμηθευτή-pdf.pdf από το οποίο τελικά προκύπτει η ΤΤΦΑ που πληρώνουμε. Εσείς μπορεί να ισχυριστείτε ότι το κόστος προμήθειας ήταν και 1€. Από που προκύπτει αυτό; Έχετε αποδείξεις για την τιμή προμήθειας; Θα σας παρακαλούσα λοιπόν να προσκομίσετε τα παραστατικά αγοράς φυσικού αερίου για αυτούς τους μήνες ώστε να δικαιολογήσετε τις αναρτημένες χρεώσεις του site σας, αν όχι σε εμένα στην ΡΑΕ. Δεν μπορεί να πασάρετε στους πελάτες σας την έκπτωση 45% στην ποσότητα λόγω double πακέτου (ρεύμα-αέριο) και τελικά να χρεώνετε υπερβολικά την KWh για να ισοσταθμίσετε την έκπτωση ποσότητας που κάνετε. Εάν δεν μπορείτε να αποδείξετε με κάποιον τρόπο την τιμή αγοράς, θα θεωρήσω ότι η αυξημένη τιμή της kWh είναι απλά ένα κόλπο για να ξεγελάτε τον πελάτη με τις υποτιθέμενες προσφορές στην ποσότητα του φυσικού αερίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, argimeg είπε

Άκυρο....δικό μου λάθος. Είχα κάνει δυο αιτήματα και το Α/Α 2928 είναι το αίτημα που απαντήσαν την πρώτη φορά.

Δεύτερη απάντηση τελικά δεν πήρα.

 

 

Τους είχα απαντήσει αυτό

Καλησπέρα, Προφανώς και δεν ασχοληθήκατε ιδιαίτερα με το αίτημα μου διότι δεν μου απαντάτε στο ερώτημα μου και επίσης μου αναφέρετε τον ΑΔΑΦΑ τον οποίο και δεν έχω την υποχρέωση να πληρώσω και ούτε πλήρωσα βάση συμβολαίου. Επίσης μου αναφέρετε την έκπτωση και την κρατική επιδότηση η οποία είναι επίσης άσχετη με το ερώτημα μου. Το ερώτημα μου ήταν, από που προκύπτει το υπερβολικό κόστος προμήθειας φυσικού αερίου που έχετε αναρτημένο στο site σας https://www.heron.gr/media/3rufg3w4/τιμές-κόστους-προμήθειας-προμηθευτή-pdf.pdf από το οποίο τελικά προκύπτει η ΤΤΦΑ που πληρώνουμε. Εσείς μπορεί να ισχυριστείτε ότι το κόστος προμήθειας ήταν και 1€. Από που προκύπτει αυτό; Έχετε αποδείξεις για την τιμή προμήθειας; Θα σας παρακαλούσα λοιπόν να προσκομίσετε τα παραστατικά αγοράς φυσικού αερίου για αυτούς τους μήνες ώστε να δικαιολογήσετε τις αναρτημένες χρεώσεις του site σας, αν όχι σε εμένα στην ΡΑΕ. Δεν μπορεί να πασάρετε στους πελάτες σας την έκπτωση 45% στην ποσότητα λόγω double πακέτου (ρεύμα-αέριο) και τελικά να χρεώνετε υπερβολικά την KWh για να ισοσταθμίσετε την έκπτωση ποσότητας που κάνετε. Εάν δεν μπορείτε να αποδείξετε με κάποιον τρόπο την τιμή αγοράς, θα θεωρήσω ότι η αυξημένη τιμή της kWh είναι απλά ένα κόλπο για να ξεγελάτε τον πελάτη με τις υποτιθέμενες προσφορές στην ποσότητα του φυσικού αερίου.

πολύ γλυκομίλητος 😂

πέρα απο την πλάκα να κρατάτε επίσημο ύφος....

6 λεπτά πριν, argimeg είπε

Άκυρο....δικό μου λάθος. Είχα κάνει δυο αιτήματα και το Α/Α 2928 είναι το αίτημα που απαντήσαν την πρώτη φορά.

οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

πολύ γλυκομίλητος 😂

πέρα απο την πλάκα να κρατάτε επίσημο ύφος....

οκ

Καλά ναι οκ δεν ήταν και το πιο επίσημο και ήπιο θα μπορούσα αλλά ρε φίλε με περνάνε για χαζό; Άλλο τους ρώτησα και άλλο μου απαντάνε. Τους το είπα λοιπόν λίγο πιο απλά μπας και πάρω μια απλή απάντηση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, argimeg είπε

Το ερώτημα μου ήταν, από που προκύπτει το υπερβολικό κόστος προμήθειας φυσικού αερίου που έχετε αναρτημένο στο site σας https://www.heron.gr/media/3rufg3w4/τιμές-κόστους-προμήθειας-προμηθευτή-pdf.pdf από το οποίο τελικά προκύπτει η ΤΤΦΑ που πληρώνουμε.
 

Προσοχή... άλλο το TTΦΑ https://www.heron.gr/media/ajffz1pg/τιμές-δείκτη-ττφα-pdf.pdf που ισχύει για το Home Flex, κι άλλο το Κόστος Προμήθειας Προμηθευτή που ισχύει για το παλιό Flex Economy. Και τα δυο φυσικα είναι υπερκοστολογημένα.

Οπότε αν τιμολογείσαι με ΤΤΦΑ σου προτείνω να ξαναπατήσεις το κόκκινο στο Myrae και να γράψεις διόρθωση το link. Η ακόμα καλύτερα κατέβασε το και ανέβασε το ως συννημένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Και τα δυο φυσικα είναι υπερκοστολογημένα.

Ακομα θυμαμαι οταν ειχαμε παει αρχες του 2021 μιας και ηταν το φθηνοτερο τοτε.

Και μολις πηγαμε ξεκινσαν οι αλλαγες στις τιμες και μας πηρε(τουλαχιστον εμενα) ενα τριμηνονα βγαλουμε ακρη.

Δυστυχως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2022 στις 12:58 ΜΜ, stazzy1978 είπε

Για να δούμε τι θα δούμε...

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.03e2d17b7c6f099dacc34a5cb4c85f73.png

 

Τα εμπορικά μας προγράμματα στο Φ.Α. δεν έχουν όριο κατανάλωσης, το εμπορικό πρόγραμμα που θα επιλέξετε σας τιμολογεί για το σύνολο της κατανάλωσης με ενιαία τιμή ύμφωνα με τον τιμοκατάλογο του προγράμματος που θα επιλέξετε.

Με εκτίμηση

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωστός μου έκανε ανανέωση συμβολαίου στη Ζενίθ τον Αύγουστο και έκλεισε συμβόλαιο 2 χρόνια με σταθερή τιμή περίπου 0.029 €/kWh χωρίς ρήτρες χωρίς τίποτα. Αν δεν κάνω λάθος έχουν αναφερθεί παρόμοια συμβόλαια εδώ.

Σε τέτοιες περιπτώσεις τι γίνεται; Μπορούν να τους αλλάξουν την τιμή μετά από κάποιο χρονικό διάστημα (π.χ. 6μηνο);

Έχει αναφερθεί κανένα περιστατικό;

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Γνωστός μου έκανε ανανέωση συμβολαίου στη Ζενίθ τον Αύγουστο και έκλεισε συμβόλαιο 2 χρόνια με σταθερή τιμή περίπου 0.029 €/kWh χωρίς ρήτρες χωρίς τίποτα. Αν δεν κάνω λάθος έχουν αναφερθεί παρόμοια συμβόλαια εδώ.

Σε τέτοιες περιπτώσεις τι γίνεται; Μπορούν να τους αλλάξουν την τιμή μετά από κάποιο χρονικό διάστημα (π.χ. 6μηνο);

Έχει αναφερθεί κανένα περιστατικό;

Ναι φυσικα και μπορουν μετα το 6μηνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Έχει αναφερθεί κανένα περιστατικό;

αν διαβάσεις το θέμα , πάρα πολλά

να κοιτά σε κάθε λογαριασμό τυχών υποσημειώσεις και αν είναι πόσταρε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια, ειμαι λιγο - πολυ ασχετος, οποτε θα ηθελα κι εγω την γνωμη σας. 
Το καλοκαιρι γραφτηκα στο προγραμμα για την επιδοτηση των 3000 για νεα εγκατασταση ΦΑ.
Το φθινοπωρο μπηκε το ρολοι στο πεζοδρομιο, ενω τον χειμωνα ο τεχνικος εκανε την συνδεση με τον λεβητα και πληρωθηκε το 60% του μεριδιου που μας αναλογει απο την επιδοτηση.
Πριν δυο μηνες πηραμε και το ΟΚ απο την ΕΔΑ με την συμβαση συνδεσης, αλλα λογω οτι η γυναικα απολυθηκε και μιας και ολα πια ειναι πολυ ρευστα στην αγορα, δεν εκανα εκτοτε καμια κινηση. 
Ο τεχνικος με εχει πρηξει στα τηλεφωνα και με πιεζει να βρω παροχο, γιατι οπως λεει συντομα ληγει η προθεσμια και θα χαθει η επιδοτηση.
Ισχυει; Δηλαδη αν δεν κανω τιποτα, θα πρεπει να πληρωσω και το υπολοιπο 40% της επιδοτησης, και σε ποιον;
Αν δεν πληρωσω, τι γινεται με τον λεβητα που εχει ηδη εγκατασταθει, θα μπει μεσα ο τεχνικος, γιατι δεν θα ηθελα να τον φεσωσω τον ανθρωπο.
Τι να κανω, να προχωρησω σε GasControl της ΔΕΗ ελπιζοντας σε καλο χειμωνα και χαμηλες τιμες ΦΑ, ή να το αφησω και να περιμενω εξελιξεις;
Να συμπληρωσω πως οι σωληνωσεις απο τον λεβητα προς το σπιτι δεν εχουν ολοκληρωθει, οποτε αν το αφησω, ο επομενος τεχνικος -οποτε ερθει- θα με γδαρει κανονικα για τα υλικα και τις συνδεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι οροι ειναι αυτοι που παραθετω κατω,δεν ξερω κατα ποσον εφαρμοζονται κατα γραμμα,αλλα ναι δημιουργεις προβλημα στον εγκαταστατη και ισως θα πρεπει να ζητησει απο εσενα τα λεφτα αυτα μετα (αν μπορει)

"το ποσό της επιδότησης αποδίδεται στους ανάδοχους εγκαταστάτες μετά την ενεργοποίηση της εγκατάστασης,  την υποβολή ορθούφύλλου ελέγχου καύσης,  τιμολογίου εγκαταστάτη και λοιπών δικαιολογητικών Β’ φάσης (και το αργότερο έως 31η Οκτωβρίου 2022). Επίσης, η ενεργοποίηση της εσωτερικής εγκατάστασης θα πρέπει να πραγματοποιηθεί το αργότερο έως και τρεις (3) μήνες από την ημερομηνία τοποθέτησης του μετρητή φυσικού αερίου, ενώ η υποβολή όλων των απαραίτητων δικαιολογητικών Β’ φάσης προς την ΕΔΑ Αττικής να πραγματοποιηθεί έως και 20 ημερολογιακές μέρες από την ημερομηνία ενεργοποίησης."

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Απάντησε" στο αίτημα που είχα κάνει μέσω ΡΑΕ η Ζενίθ, η απάντηση είναι οτι παρέλαβε το αίτημα μου και το επεξεργάζεται το αρμόδιο τμήμα τους για να μου απαντήσουν 😁. Μου βγάζει 2 επιλογές αποδοχή απάντησης και ολοκλήρωση αιτήματος η απόρριψη απάντησης. Σε αυτή την περίπτωση τι επιλέγω εφόσον η απάντηση που μου έστειλαν δεν είναι απάντηση;

Επίσης είχα κάνει αίτηση για το σταθερό της ΔΕΗ στα τέλη Μαρτίου και με ενημέρωσαν απο την ΔΕΗ οτι έχει κολλήσει διότι φαίνεται ανεξόφλητος λογαριασμός προς την Ζενιθ ο οποίος είναι ο τελευταίος και είναι αυτός που αμφισβητώ, επίσης μου είπαν είτε να τον διακανονίσω είτε να τον εξοφλήσω για να προχωρήσει η σύνδεση με την ΔΕΗ. Το θέμα είναι αν διακανονίσω έναν λογαριασμό που αμφισβητώ την χρέωση του δεν είναι σαν να τον αποδέχομαι; Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, G.E.O. είπε

Τι να κανω,

πας κάπου χωρίς δέσμεσυη

1 ώρα πριν, thanasispet είπε

Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση;

αναγκαστικά τον πληρώνεις (ή διακανονισμό) και μετά ζητάς πίστωση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanasispet είπε

Σε αυτή την περίπτωση τι επιλέγω εφόσον η απάντηση που μου έστειλαν δεν είναι απάντηση;

 

Πατάς κόκκινο και γράφεις 'περιμένω την απάντηση σας'

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/5/2022 στις 10:54 ΜΜ, korakios είπε

πολύ γλυκομίλητος 😂

πέρα απο την πλάκα να κρατάτε επίσημο ύφος....

οκ

καλησπέρα. το excel σου στο Φ.Α. δεν δουλεύει βγάζει σφάλματα. Και αν το κατεβάσω τα ίδια. ευχαριστω

κορακιος.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...