Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, kostas314 είπε

 

Τη βαλανε στον τελικο λογαριασμό μιας και αποφασισα να φυγω και να παω στη ΔΕΗ με το σταθερο στα 5 λεπτα.

Tέλεια... απ'ότι φαίνεται λοιπόν όποιος θέλει κυμαινόμενο (τώρα που ακρίβηναν τα σταθερά) η Ελίν είναι η καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμή συγκριτικά με ΗΡΩΝ που χρεώνουν ό,τι γουστάρουν στην αρχική τιμή και δε βάζουν έκπτωση ΔΕΠΑ ή ΔΕΗ Βenefit που έχει δέσμευση 2 χρόνια.

Τώρα για το ποιο πρόγραμμα πρέπει να βάλει ο καθένας (Small, Medium, Large) το ξαναλέω πως έκανα δοκιμές στο excel του κοράκιου... από 6000kw και πάνω οι τελικές τιμές είναι ίδιες πάνω κάτω. Εγώ που καίω πολύ θα έβαζα large, κάποιος που δε ξέρει τι καίει επίσης προτείνω large.

Eπίσης όποιος έχασε τα φτηνά σταθερά προγράμματα ρεύματος της ΔΕΗ (ή έχασε γενικώς κάποιο σταθερό πρόγραμμα λόγω τροποποίησης όρων) κι έχει αποφασίσει να πάει σε κυμαινόμενο πρόγραμμα στο ρεύμα (λόγω επιδοτήσεων έναντι των ακριβών σταθερών προγράμματων)... συμφέρει να βάλει κατά τη γνώμη μου Elin Next ρεύμα ώστε να πάρει επιπλέον 10% έκπτωση στο αέριο.

Για να δείτε τελικό κόστος με 30% έκπτωση, αλλάξτε στα κελιά το 0.8 και κάντε το 0.7

1.jpg.ad0ea6a45e7217551b5065f5e69c9c6a.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 24/4/2022 στις 7:42 ΜΜ, ekrepali είπε

Tέλεια... απ'ότι φαίνεται λοιπόν όποιος θέλει κυμαινόμενο (τώρα που ακρίβηναν τα σταθερά) η Ελίν είναι η καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμή συγκριτικά με ΗΡΩΝ που χρεώνουν ό,τι γουστάρουν στην αρχική τιμή και δε βάζουν έκπτωση ΔΕΠΑ ή ΔΕΗ Βenefit που έχει δέσμευση 2 χρόνια.

Τώρα για το ποιο πρόγραμμα πρέπει να βάλει ο καθένας (Small, Medium, Large) το ξαναλέω πως έκανα δοκιμές στο excel του κοράκιου... από 6000kw και πάνω οι τελικές τιμές είναι ίδιες πάνω κάτω. Εγώ που καίω πολύ θα έβαζα large, κάποιος που δε ξέρει τι καίει επίσης προτείνω large.

Eπίσης όποιος έχασε τα φτηνά σταθερά προγράμματα ρεύματος της ΔΕΗ (ή έχασε γενικώς κάποιο σταθερό πρόγραμμα λόγω τροποποίησης όρων) κι έχει αποφασίσει να πάει σε κυμαινόμενο πρόγραμμα στο ρεύμα (λόγω επιδοτήσεων έναντι των ακριβών σταθερών προγράμματων)... συμφέρει να βάλει κατά τη γνώμη μου Elin Next ρεύμα ώστε να πάρει επιπλέον 10% έκπτωση στο αέριο.

Για να δείτε τελικό κόστος με 30% έκπτωση, αλλάξτε στα κελιά το 0.8 και κάντε το 0.7

1.jpg.ad0ea6a45e7217551b5065f5e69c9c6a.jpg

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Αν βάλω για αρχή το Elin small που δεν έχει πάγιο και δέσμευση, αλλάζει το 0.107/kwh αν ξεπεράσω κάποια μηνιαία ή ετήσια κατανάλωση σε kwh? Σκεφτόμουν να ξεκινήσω με αυτό και μετά βλέπουμε. αλλά μην πάθω και καμιά ζημιά. Γνωρίζεται περι κατανάλωσης και χρέωσης?

* στην σελίδα τους αναφέρει: Εάν οι ανάγκες θέρμανσης του σπιτιού ή του διαμερίσματος σου είναι μικρές (μικρότερες από 8000kWh/έτος) τότε το Οn! 4Home Small είναι η επιλογή σου!

Μετά τις 8000kWh/έτος τι γίνεται αν δεν έχει περάσει το έτος και ξεπεράσω αυτό το νούμερο?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Αν βάλω για αρχή το Elin small που δεν έχει πάγιο και δέσμευση, αλλάζει το 0.107/kwh

δεν έχει 0,107 , ανάλογα το TTF

3 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

* στην σελίδα τους αναφέρει: Εάν οι ανάγκες θέρμανσης του σπιτιού ή του διαμερίσματος σου είναι μικρές (μικρότερες από 8000kWh/έτος) τότε το Οn! 4Home Small είναι η επιλογή σου!

Μετά τις 8000kWh/έτος τι γίνεται αν δεν έχει περάσει το έτος και ξεπεράσω αυτό το νούμερο?

απλά σου λέει οτι για μεγάλη κατανάλωση συμφέρει το medium (ή large ανάλογα)

φυσικά κοιτάς για ψιλά γράμματα το συμβόλαιο (δες το site για γενικούς/ειδικούς όρους αν αναφέρει κλίμακα κατανάλωσης και πόσταρε αν βρεις τίποτα περίεργο)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αίτηση 10-3 στην ΔΕΗ σε κατάστημα ακόμη τιποτα,σε επικοινωνία πριν λγο μου ειπαν να ξαναπαω στο κατάστημα ξανα για να τους πω να κάνουν την αίτηση στην εδα αν θέλω να γίνει γρηγορα  ενώ εχουν περασει σχεδόν δυο μήνες αλλιώς όταν  το κάνουν με είπαν  αυτοί δεν μπορούν να κάνουν τίποτα από εκεί αυτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tollisth είπε

Από αίτηση 10-3 στην ΔΕΗ σε κατάστημα

Α μια χαρά, άρα εγώ από 15/3 αίτηση έχω ακόμη να περιμένω!

Εν τω μεταξύ ζητάω call me back για να μου πουν τί παίζει και η υπάλληλος μου λέει καλέστε το 800-900...... για να σας πούν τί συμβαίνει!

Ε τότε τί νόημα έχει το callme back?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά, 

Επανέρχομαι στο θέμα αμφισβήτησης λογαριασμών προς την ζενιθ, η οποία μετά απο έναν μήνα που έχει περάσει απο την ημερομηνία που έστειλα την αμφισβήτηση δεν έχει μπεί στον κόπο να απαντήσει. Οπότε όπως προτείνατε κάποια μέλη εδώ δεν θα περιμένω άλλο και θα προχωρήσω σε αίτημα προς την ΡΑΕ. Έχω 2 ερωτήσεις

α) σε ποια κατηγορία να καταχωρήσω το παράπονο στην φώτο φαίνονται οι επιλογές

image.jpeg.74691073fc7eed37528ad7f8e6ae7f46.jpeg

β) αν χρειάζεται διορθώσεις το κείμενο που ετοίμασα για να υποβάλλω :

" Έχω υποβάλλει απο τις 23/3/2022 αίτημα αμφισβήτησης λογαριασμών, μέσω του σχετικού εντύπου, στον πάροχο φ. αερίου Ζενιθ διότι μου απέστειλε λογαριασμούς παροχής αερίου με παράλογες χρεώσεις, αυθαίρετες μιας και δεν περιγράφονται σε κάποια μεταξύ μας σύμβαση/συμφωνία και είναι εντελώς δυσνόητες κρίνοντας τες αδύνατον να κατανοηθούν. Για αυτούς του λόγους ζήτησα την αποχρέωση των επιπλέων παράλογων ποσών. Παρακάτω ακολουθεί το κείμενο της αμφισβήτησης λογαριασμών που απέστειλα προς την Ζενιθ :

"Δεν υπάρχουν σαφή κριτήρια στον τρόπο χρέωσης προμήθειας φ. αερίου για την παροχή που με αφορά, δεν είναι καθόλου σαφής και διακριτός προκύπτει αυθαίρετα και δεν αποτελούσε μέρος της μεταξύ μας σύμβασης/συμφωνίας. Επιπροσθέτως ο συγκεκριμένος τρόπος χρέωσης μου μεταβάλει ξαφνικά υπερβολικά προς το χειρότερο το ύψος της επιβάρυνσης μου. Η σύμβαση που είχαμε σε ισχύ δεν αναφέρει πουθενά τον συγκεκριμένο τρόπο χρέωσης για τον οποίο δεν έχω ενημερωθεί ούτε γραπτά ούτε προφορικά και δεν έχω συναινέσει ποτέ σε αυτόν ούτε γραπτά ούτε προφορικά. Συνεπώς για όλους τους παραπάνω λόγους αμφισβητώ τους 2 προαναφερόμενους λογαριασμούς και ζητώ την άμεση πίστωση των επιπλέων χρηματικών ποσών που με χρεώσατε και η χρέωση να γίνει βάσει του συμβολαίου. Σε περίπτωση αλλαγής όρων παρακαλώ να μου στείλετε εγγράφως τις όποιες αλλαγές και παράδειγμα τιμολόγησης βάσει της κατανάλωσής μου,  ώστε να είμαι σε θέση να καταλάβω αν το πρόγραμμά σας με συμφέρει ή όχι μιας και δεν έχω καταλάβει απο που προκύπτουν ,ούτε πως υπολογίζονται."

Επισυνάπτονται οι αμφισβητούμενοι λογαριασμοί καθώς και το έντυπο τις αμφισβήτησης."

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Α μια χαρά, άρα εγώ από 15/3 αίτηση έχω ακόμη να περιμένω!

Εν τω μεταξύ ζητάω call me back για να μου πουν τί παίζει και η υπάλληλος μου λέει καλέστε το 800-900...... για να σας πούν τί συμβαίνει!

Ε τότε τί νόημα έχει το callme back?

Το λάθος ήταν ότι πήγα στο κατάστημα από ότι φαίνεται,τηλεφωνικά ακρη δεν βρίσκεις λες και είναι άλλες εταιρίες συμπλήρωσα μια φόρμα επικοινωνίας μπας και βρεθη λύση  και γλιτώσω στο να ξαναπάω στο κατάστημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, tollisth said:

Το λάθος ήταν ότι πήγα στο κατάστημα από ότι φαίνεται,τηλεφωνικά ακρη δεν βρίσκεις λες και είναι άλλες εταιρίες συμπλήρωσα μια φόρμα επικοινωνίας μπας και βρεθη λύση  και γλιτώσω στο να ξαναπάω στο κατάστημα 

Μήπως έχει κολλήσει στην ΕΔΑ η λογω ανεξόφλητου (όχι απαραίτητα ληγμένου) λογαριασμου από τον  προηγούμενο πάροχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, marmagia είπε

Μήπως έχει κολλήσει στην ΕΔΑ η λογω ανεξόφλητου (όχι απαραίτητα ληγμένου) λογαριασμου από τον  προηγούμενο πάροχο;

Το έγραψα και ποιο πάνω δεν εχει κανει το καταστημα καν την αιτηση στην Εδα απο οτι μου ειπαν 

είναι όλα πληρωμένα κανονικα

Επεξ/σία από tollisth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanasispet είπε

Οπότε όπως προτείνατε κάποια μέλη εδώ δεν θα περιμένω άλλο και θα προχωρήσω σε αίτημα προς την ΡΑΕ.

10 εργάσιμες , δε χρειαζόταν ένα μήνα

Α. ρήτρες

Β. οκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χελπ δλδ εχω μπλεξει τα μπουτια μου

μπορει να μου εξηγησει καποιος με απλα ελληνικα , πως γινεται  ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩς ΧΡΗΣΗ , πρωτο τριμηνο περισυ να εχω κανει καταναλωση 930 kWh ... και το πρωτο τριμηνο φετος 1600 kwh

φυσικο αεριο μονο για θερμανση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, MariaLog said:

χελπ δλδ εχω μπλεξει τα μπουτια μου

μπορει να μου εξηγησει καποιος με απλα ελληνικα , πως γινεται  ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩς ΧΡΗΣΗ , πρωτο τριμηνο περισυ να εχω κανει καταναλωση 930 kWh ... και το πρωτο τριμηνο φετος 1600 kwh

φυσικο αεριο μονο για θερμανση

Διαφορετικές θερμοκρασίες εξωτερικά ενδεχομένως. Ασυντήρητος λέβητας φέτος;

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, marmagia είπε

Διαφορετικές θερμοκρασίες εξωτερικά ενδεχομένως. Ασυντήρητος λέβητας φέτος;

ειχε πιο βαρυ χειμωνα φετος - παγκρατι - . οκ

αλλα δε νομιζω να δικαιολογει αυτο τετοια διαφορα , ουτε και το να μην εχεις κανει συντηρηση 1-2 χρονια ( εγω κανω καθε 2 χρονια, ετσι μουπε η εταιρεια )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, MariaLog said:

ειχε πιο βαρυ χειμωνα φετος - παγκρατι - . οκ

αλλα δε νομιζω να δικαιολογει αυτο τετοια διαφορα , ουτε και το να μην εχεις κανει συντηρηση 1-2 χρονια ( εγω κανω καθε 2 χρονια, ετσι μουπε η εταιρεια )

Spoiler

Η θερμοκρασία παίζει ρόλο, ειδικά αν είσαι τελευταίο όροφο και χωρίς ιδιαίτερη μόνωση. σκέψου υπό φυσιολογικές συνθήκες (ίδιες θερμοκρασίες και στις δυο περιπτώσεις που θα αναφέρω, 24ωρη λειτουργία του λέβητα) καίω 3,9 κυβικά την ημέρα. Κατά την διάρκεια της κακοκαιρίας (όχι της πρώτης που ήταν πιο έντονης, της δεύτερης που ήρθε στην Αθήνα κάπου τον Μάρτιο; έκαψα 6,6- 6,9 κυβικά την ημέρα σε μονωμένο σπίτι με νέα ενεργειακά κουφώματα και τζάμια. Μόνο και μόνο λοιπόν οι χαμηλότερες θερμοκρασίες αύξησαν 77% την κατανάλωση σε μια μέρα. Εσύ είχες αύξηση 72% που σίγουρα είναι μεγάλη και δεν δικαιολογείται όλη από την χαμηλότερη θερμοκρασία. Το υπόλοιπο ποσοστό ΙΣΩΣ σχετίζεται με την συντήρηση, η οποία καλύτερα να είναι ετήσια όπως προτείνουν οι περισσότεροι κατασκευαστές.

Κάνε σύγκριση με περισσότερα έτη γιατί μπορεί απλά πέρσι να ήταν ασυνήθιστα χαμηλή κατανάλωση. Τι κατανάλωση είχες πχ πρόπερσι; Αν και πρόπερσι είχες παρόμοια με την περσινή και δεν έχει αλλάξει κάτι στην σύσταση του νοικοκυριού, κάποια φθορά στα κουφώματα η κάτι τέλος πάντων που να εξηγεί την αύξηση της κατανάλωσης σε τόσο μεγάλο βαθμό μπορείς να τσεκάρεις για διαρροές την σωλήνα μεταξύ μετρητή και λέβητα (την εσωτερική) για τυχόν ζημιές (όχι πιθανό- υποθέτω όπως και κάποια δικλείδα ασφαλείας θα υπάρχει για αυτό)

 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MariaLog είπε

χελπ δλδ εχω μπλεξει τα μπουτια μου

μπορει να μου εξηγησει καποιος με απλα ελληνικα , πως γινεται  ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩς ΧΡΗΣΗ , πρωτο τριμηνο περισυ να εχω κανει καταναλωση 930 kWh ... και το πρωτο τριμηνο φετος 1600 kwh

φυσικο αεριο μονο για θερμανση

ότι και να συμβαίνει είναι εκτός νήματος

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...