Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 12/4/2022 στις 10:46 ΜΜ, tzitzikas2 είπε

Άρα ούτε Ήρων να μην βάλω με αυτά που γράφετε. Έχω πελαγωσει και δεν ξέρω τι να επιλέξω....

Η απάντηση αυτή περιγράφει με τον καλύτερο τρόπο την ατομική ευθύνη που έχουν ρίξει στον καταναλωτή προκειμένου να καλύψει βασικές ανάγκες. «Δεν φταίει κανείς αλλά μόνο εσύ που επέλεξες λάθος» αυτό είναι το αφήγημα τους και πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι αυτός ο τρόπος διαχείρισης τέτοιων κρίσιμων θεμάτων (ενέργεια, νερό και αγαθά πρώτης ανάγκης) δεν θα έπρεπε να αποτελέσουν μπίζνα του κάθε τυχοδιώκτη - κερδοσκόπου!

Είναι το αποτέλεσμα των ιδιωτικοποιήσεων, των χρηματιστηρίων και της λογικής «όλα ιδιωτικά για να προκόψουμε» που μας τάιζαν τόσα χρόνια.

Μην πει κανείς ότι είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο, σε όλο τον κόσμο μια χούφτα κερδοσκόποι πλουτίζουν αφήνοντας εκατομμύρια κόσμο χωρίς ρεύμα, θέρμανση και βασικά αγαθά!

Να θυμάστε όλα αυτά που γίνονται σήμερα όταν σε 1-2 χρόνια και αφού έχετε «συνηθίσει» την ενεργειακή φτώχεια και την έλλειψη βασικών αγαθών θα σας μιλάνε για το ότι θα πρέπει να μπουν οι ιδιώτες στο νερό για να έχουμε επάρκεια, φθηνές τιμές και ποιότητα…

Συγνώμη αλλά δεν κρατήθηκα.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από τα αμετρητα τηλεφωνικά follow up και 2 mail στη ΕΔΑ, μου απάντησαν σήμερα!?!? στα mail, στις 7:27 το πρωί παρακαλώ!

Spoiler

image.png.66c7d08034cf9bb830083c5ab9781373.png

Βέβαια,  η ολοκλήρωση της κατασκευής, η δοκιμή και η ενεργοποίηση πραγματικά έγινε ακριβώς ένα μήνα μετά που αναγράφεται στην απάντησή της ΕΔΑ (20/ 11 / 2021) αλλά δε βαριέσαι...

Τουλάχιστον...απάντησαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, 

Μετά απο σχεδόν ένα μήνα που έχω στείλει αμφισβήτηση λογαριασμού στην Ζενιθ δεν έχω λάβει καμία απάντηση ακόμα, κρίνεται σκόπιμο να προχωρήσω σε αναφορά στην ΡΑΕ και στον ΣτΚ η να περιμένω να μου απαντήσει η Ζενιθ και μετά να προβώ σε ενέργειες με αυτούς τους δύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, thanasispet είπε

Καλημέρα, 

Μετά απο σχεδόν ένα μήνα που έχω στείλει αμφισβήτηση λογαριασμού στην Ζενιθ δεν έχω λάβει καμία απάντηση ακόμα, κρίνεται σκόπιμο να προχωρήσω σε αναφορά στην ΡΑΕ και στον ΣτΚ η να περιμένω να μου απαντήσει η Ζενιθ και μετά να προβώ σε ενέργειες με αυτούς τους δύο;

Aίτημα στο MyRAE, κλείσε adblock για να μπορέσεις να ανεβάσεις τα δικαιολογητικά (μέχρι 3.5mb σύνολο) Αν δεν ανεβαίνουν μη πατήσεις υποβολή, δοκίμασε άλλο browser ή ακόμα και άλλο υπολογιστή / συσκευή. Εγώ σε Win7 / Firefox δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαναφερω το θεμα μου με την προωρη μου αποχωρηση απο το φυσικο αεριο.

Μου εστειλαν τον εκαθαριστικο οπου οπως ειχα αναφερει, θα ηταν παραλογο αν υπηρχε ποσοστο της εκπτωσης που δινει το προγραμμα ( 20 % ) , οποτε δεν ζητησαν καποια λεφτα πισω.

Επισης μου πιστωσαν τις επιδοτησεις του Ιανουαριου, οπως επισης εχουν βαλει μεσα και την ρητρα προωρης αποχωρησης.

Αυτο ομως που με παραξενεψε ειναι οτι εχουν βαλει και φπα 24%, ΜΟΝΟ στην ρητρα αποχωρησης και απο 90 ευρω, παει στα 111,60 ευρω. Εψαξα το συμβολαιο και δεν γραφει πουθενα για ΦΠΑ.

Επισης, ψαχνοντας στο Ιντερνετ, βρηκα οτι υπαρχει ο παρακατω νομος:

 Ότι, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία (άρθρο 12 παρ. 2 Οδηγίας 2019/944, άρθρο 3 της υπ'
αριθ. 409/2020 απόφασης ΡΑΕ (ΦΕΚ Β 1364) οι ρήτρες πρόωρης αποχώρησης δύνανται να
επιβάλλονται μόνο σε συμβάσεις σταθερού τιμολογίου

 

Στην περιπτωση μου, δεν υπαρχει σταθερη χρεωση, ουτε προσφερει καποιο προγραμμα γενικοτερα  η εταιρεια φυσικου αεριου.

Οποιος γνωρίζει κάτι ( με supporting documents ) ας με βοηθήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/4/2022 στις 11:57 ΠΜ, tsaltinho είπε

επαναφερω το θεμα μου με την προωρη μου αποχωρηση απο το φυσικο αεριο.

Μου εστειλαν τον εκαθαριστικο οπου οπως ειχα αναφερει, θα ηταν παραλογο αν υπηρχε ποσοστο της εκπτωσης που δινει το προγραμμα ( 20 % ) , οποτε δεν ζητησαν καποια λεφτα πισω.

Επισης μου πιστωσαν τις επιδοτησεις του Ιανουαριου, οπως επισης εχουν βαλει μεσα και την ρητρα προωρης αποχωρησης.

Αυτο ομως που με παραξενεψε ειναι οτι εχουν βαλει και φπα 24%, ΜΟΝΟ στην ρητρα αποχωρησης και απο 90 ευρω, παει στα 111,60 ευρω. Εψαξα το συμβολαιο και δεν γραφει πουθενα για ΦΠΑ.

Επισης, ψαχνοντας στο Ιντερνετ, βρηκα οτι υπαρχει ο παρακατω νομος:

 Ότι, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία (άρθρο 12 παρ. 2 Οδηγίας 2019/944, άρθρο 3 της υπ'
αριθ. 409/2020 απόφασης ΡΑΕ (ΦΕΚ Β 1364) οι ρήτρες πρόωρης αποχώρησης δύνανται να
επιβάλλονται μόνο σε συμβάσεις σταθερού τιμολογίου

 

Στην περιπτωση μου, δεν υπαρχει σταθερη χρεωση, ουτε προσφερει καποιο προγραμμα γενικοτερα  η εταιρεια φυσικου αεριου.

Οποιος γνωρίζει κάτι ( με supporting documents ) ας με βοηθήσει.

Η έκπτωση 20% συμπεριλαμβάνεται στο λογαριασμό. Τις τελικές τιμές μπορείς να τις δεις κι εδώ:

https://www.fysikoaerioellados.gr/product/aerio-foititiko-plires-extra/?product-category=household&product-commodity=natural-gas

Το τέλος πρόωρης αποχώρησης έχει ΦΠΑ, όντως δε το γράφουνε στους όρους... απλά λένε ότι "Αναλυτικά οι όροι βρίσκονται στο www.fysikoaerioelladas.gr" δηλαδή στο link που έβαλα πάνω. Αν όμως πας στο πάνω link και κάνεις κλικ εκεί που λέει "Πάτησε εδώ για να δεις τις αναλυτικές χρεώσεις και τους όρους του προγράμματος Αέριο Φοιτητικό Πλήρες Extra." αντί να ανοίξει PDF για το αέριο, ανοίγει PDF για το ρεύμα (όπου εκεί αναγράφει κάτω με ψιλά γράμματα στις διευκρινίσεις ότι όλες οι τιμές δεν περιλαμβάνουν ΦΠΑ). Κατά τη γνώμη που πρέπει να διεκδικίσεις τον ΦΠΑ, αν τελικώς δεχτείς τη ρήτρα αποχώρησης (εγώ σε ανάλογη περίπτωση στη Ζενίθ όπου έφυγα οικιοθελώς από σταθερό πρόγραμμα πήρα πίσω τον ΦΠΑ του τέλους αποχώρησης επειδή στους όρους υπήρχε λάθος στη στοίχηση των παραγράφων και νόμιζα ότι οι τιμές που έβλεπα ήταν τελικές κι ότι ο ΦΠΑ αναφερόταν σε άλλες χρεώσεις παραπάνω).

Το αν είναι νόμιμο το τέλος αποχώρησης σε κυμαινόμενο ή αν ισχύει η σύσταση της ΡΑE, δε το ξέρω. Ο korakios λέει πως ισχύει η σύσταση της ΡΑΕ ανεξάρτητα των ειδικών όρων ενός προγράμματος και ο καταναλωτής πρέπει να διεκδικήσει τη μη πληρωμή του τέλους.

Εγώ αντιθέτως πιστεύω ότι ισχύει το τέλος αποχώρησης σε κυμαινόμενο πρόγραμμα όταν υπάρχουν ειδικοί όροι (πχ έκπτωση 20%) τους οποίους ο πελάτης έχει επωφεληθεί κατά τη διάρκεια παραμονής του στη σύμβαση.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Το αν είναι νόμιμο το τέλος αποχώρησης σε κυμαινόμενο ή αν ισχύει η σύσταση της ΡΑE, δε το ξέρω. Ο korakios λέει πως ισχύει η σύσταση της ΡΑΕ ανεξάρτητα των ειδικών όρων ενός προγράμματος και ο καταναλωτής πρέπει να διεκδικήσει τη μη πληρωμή του τέλους.

Εγώ αντιθέτως πιστεύω ότι ισχύει το τέλος αποχώρησης σε κυμαινόμενο πρόγραμμα όταν υπάρχουν ειδικοί όροι (πχ έκπτωση 20%) τους οποίους ο πελάτης έχει επωφεληθεί κατά τη διάρκεια παραμονής του στη σύμβαση.

άσε το τι λέμε εγώ και συκαι οι υπόλοιποι , το θέμα είναι η ΡΑΕ τι πιστεύει 😁

ο ΣτΚ πάντως το αναφέρει στις συστάσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, korakios είπε

άσε το τι λέμε εγώ και συκαι οι υπόλοιποι , το θέμα είναι η ΡΑΕ τι πιστεύει 😁

ο ΣτΚ πάντως το αναφέρει στις συστάσεις

Αρα είναι συσταση και οχι νομος.

Για το ΦΠΑ τι γνωμη εχεις ? Δεν ειναι καποιο τρελο ποσο, αλλα δεν μου αρεσει καθολου η κοροιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Αρα είναι συσταση και οχι νομος.

όχι νόμος είναι , έχει βγει ΦΕΚ

με τον όρο "σύσταση" εννοώ το κείμενο του ΣτΚ προς τον πάροχο

3 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Για το ΦΠΑ τι γνωμη εχεις ? Δεν ειναι καποιο τρελο ποσο, αλλα δεν μου αρεσει καθολου η κοροιδια.

δεν έχω γνώμη και βγαίνουμε oftopic

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, The_Judas είπε

ποιο είναι το ΦΕΚ;

πιο πάνω το γράφει , ΦΕΚ Β 1364

το παράλογο είναι η Ζενίθ το γράφει μέχρι και στο faq για φυσικό αέριο

Στα προϊόντα φυσικού αερίου που δεν έχουν σταθερή τιμή, δεν ισχύουν τέλη πρόωρης αποχώρησης.

https://zenith.gr/el/support/faqs/

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταφέρθηκα στο φυσικό αέριο ΔΕΗ πριν μια εβδομάδα (με αίτηση στις 31/3), ενώ για το ρεύμα έχω άλλο πάροχο. Μου έστειλαν μεηλ με το συμβόλαιο που είχα υπογράψει και επικοινώνησα με την ΔΕΗ για να μου πουν τον κωδικό πελάτη ώστε να φτιάξω ebill, αλλά λένε πως θα αποκτήσω όταν εκδοθεί ο πρώτος λογαριασμός. Έχει πάρει κάποιος κωδικό πελάτη χωρίς να έχει και ρεύμα στην ΔΕΗ; Η τελευταία καταμέτρηση της ΕΔΑ έγινε αρχές Απρίλη οπότε φαντάζομαι τουλάχιστον δίμηνο για την επόμενη καταμέτρηση και έκδοση λογαριασμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/4/2022 στις 11:31 ΠΜ, ekrepali είπε

Για πες ρε Κωστα... βλέπω πως έβαλαν έκπτωση ΔΕΠΑ... την επιδότηση της κυβέρνησης την έβαλαν σε επόμενους λογαριασμούς;

Η ειδική έκπτωση είναι ΔΕΠΑ

image.png.6f2502a7735d3b3fa6ea29240e4795dc.png

Τη βαλανε στον τελικο λογαριασμό μιας και αποφασισα να φυγω και να παω στη ΔΕΗ με το σταθερο στα 5 λεπτα.

Επεξ/σία από kostas314
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...