Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Άρα ούτε Ήρων να μην βάλω με αυτά που γράφετε. Έχω πελαγωσει και δεν ξέρω τι να επιλέξω....

Πάμε άλλη μια φορά...

Πάρτε τηλέφωνο την Ελίν και ρωτήστε αν αγοράζει αέριο απ'τη ΔΕΠΑ ή όχι. Αν δίνουν δηλαδή την επιπλέον επιδότηση 0.02 της ΔΕΠΑ (την επιδότηση της κυβέρνησης τη δίνουν όλοι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
36 minutes ago, The_Judas said:

Αν είχαν μετακινηθεί ακόμη περισσότεροι στη ΔΕΗ θα είχαν αναγκαστεί και οι υπόλοιποι πάροχοι να αλλάξουν τις τιμές τους.

Διαφωνώ, αν είχαν μετακινηθεί περισσότεροι, θα άλλαζε την τιμή (προς 0.125) νωρίτερα κι αν πήγαινε η πλειοψηφία στο 0.050 παίζει να έσπαγε συμβόλαια στο 6μηνο.

Το ίδιο και με το ρεύμα, τα 500.000 σταθερά συμβόλαια, παίζει να είναι το 10% των συνδρομητών της ΔΕΗ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμη και αν έσπαγε τα συμβόλαια στο εξάμηνο πάλι κέρδος θα ήταν για τη ΔΕΗ και απώλεια πελατών για τους άλλους.  Γιατί λίγοι θα έμπαιναν στην διαδικασία να ξαναφύγουν αμέσως.

Τα αρχικά συμβόλαια πάντα κυνηγάνε οι πάροχοι. αν φύγει ο πελάτης δεν γυρνάει εύκολα.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ έχω υπογράψει το συμβόλαιο για ΔΕΗ σταθερό αέριο στις 02/02/2022 και ακόμη δεν έχει γίνει η μεταφορά. Πέρνω τηλ και όλο κάτι λένε, ότι θα το προωθήσουν ως επείγον και άλλα τέτοια. Μια φορά είπαν ότι το Ε9 δεν είναι καθαρό και να το ξαναστείλω (το Ε9 είναι ψηφιακό έγγραφο εκτυπωμένο-δεν μπορεί να μην είναι καθαρό), το έστειλα το έλαβαν, όμως ακόμη τίποτα.

Αυτό που σκέφτομαι είναι όταν συνδεθώ με το καλό, με πια τιμή θα με βάλουν με αυτήν που ίσχυε όταν υπογράφηκε η σύμβαση 0,05€ ή 0,125 που ισχύει τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, panosvo είπε

Πάντως εγώ έχω υπογράψει το συμβόλαιο για ΔΕΗ σταθερό αέριο στις 02/02/2022 και ακόμη δεν έχει γίνει η μεταφορά. Πέρνω τηλ και όλο κάτι λένε, ότι θα το προωθήσουν ως επείγον και άλλα τέτοια. Μια φορά είπαν ότι το Ε9 δεν είναι καθαρό και να το ξαναστείλω (το Ε9 είναι ψηφιακό έγγραφο εκτυπωμένο-δεν μπορεί να μην είναι καθαρό), το έστειλα το έλαβαν, όμως ακόμη τίποτα.

Αυτό που σκέφτομαι είναι όταν συνδεθώ με το καλό, με πια τιμή θα με βάλουν με αυτήν που ίσχυε όταν υπογράφηκε η σύμβαση 0,05€ ή 0,125 που ισχύει τώρα;

Εμενα μου ειπαν οτι συνδεθηκα 21/3, αλλα η μετρηση που μπηκε στον τελευταιο λογαριασμο του προηγουμενου παροχου στις 15/3, ηταν προφανως απο ΕΔΑ.

Οποτε θεωρω οτι είμαι απο 15/3 στην ΔΕΗ.

Δες αν στον προηγουμενο σου παροχο εχει μπει τελευταία μετρηση ( ενω δεν ηταν ο καιρος να περασει η ΕΔΑ για μετρηση ) και ισως αυτο σου δωσει μια ιδεα για το αν εχει γινει η μεταφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, έχω συμβόλαιο με την ζενίθ στο gas home flex. Το συμβόλαιο έληξε στις 9/4. Φαντάζομαι θα μου αλλάξουν πρόγραμμα και τρόπο τιμολόγησης τώρα που έληξε, οπότε θα πάρει ΤΤF, δηλαδή το ποσό που γράφει το excel για το Gas home fix?

 

Γνωρίζετε άμα συμφέρει να μείνω ή να πάω σε κάποιον άλλο πάροχο? Με βάση το excel συμφέρει Ήρων μέχρι το φθινόπωρο, σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Andreas_thess είπε

δηλαδή το ποσό που γράφει το excel για το Gas home fix?

το TTF στο excel είναι τυχαία τιμή (και θα φύγει γιατι μάλλον μπερδεύεται ο κόσμος)

βάζεις τιμή που θεωρείς οτι θα ισχύει

1 ώρα πριν, Andreas_thess είπε

Καλησπέρα σας, έχω συμβόλαιο με την ζενίθ στο gas home flex. Το συμβόλαιο έληξε στις 9/4. Φαντάζομαι θα μου αλλάξουν πρόγραμμα και τρόπο τιμολόγησης τώρα που έληξε, οπότε θα πάρει ΤΤF, δηλαδή το ποσό που γράφει το excel για το Gas home fix?

λογικά θα σε βάλουν σε κανα easy με ρήτρες , ότι και αν είναι υποθέτω θα σε ειδοποίησαν με υποσημείωση

δες και εσύ τους όρους αν γράφει για την ανανέωση οτι μπαίνεις σε τρέχων εμπορικό . Λογικά δε θα γράφει τίποτα

Άρα αναφέρεις οτι δεν είδες την υποσημείωση και σαν ανανέωση περίμενες να ισχύσουν οι τιμές και όροι του προηγούμενου συμβολαίου . Αλλιώς να σου στείλουν τους όρους του καινούριου αναλυτικά και παραδείγματα ρεαλιστικά στις χρεώσεις και να εφαρμοστεί 60 μέρες μετά (μπορεί να είναι και 30 μέρες δε θυμάμαι τι ισχύει για αέριο) οποιαδήποτε αλλαγή ωστε να εχεις το χρόνο να κρίνεις αν συμφέρει ή όχι

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

το TTF στο excel είναι τυχαία τιμή (και θα φύγει γιατι μάλλον μπερδεύεται ο κόσμος)

βάζεις τιμή που θεωρείς οτι θα ισχύει

λογικά θα σε βάλουν σε κανα easy με ρήτρες , ότι και αν είναι υποθέτω θα σε ειδοποίησαν με υποσημείωση

δες και εσύ τους όρους αν γράφει για την ανανέωση οτι μπαίνεις σε τρέχων εμπορικό . Λογικά δε θα γράφει τίποτα

Άρα αναφέρεις οτι δεν είδες την υποσημείωση και σαν ανανέωση περίμενες να ισχύσουν οι τιμές και όροι του προηγούμενου συμβολαίου . Αλλιώς να σου στείλουν τους όρους του καινούριου αναλυτικά και παραδείγματα ρεαλιστικά στις χρεώσεις και να εφαρμοστεί 60 μέρες μετά (μπορεί να είναι και 30 μέρες δε θυμάμαι τι ισχύει για αέριο) οποιαδήποτε αλλαγή ωστε να εχεις το χρόνο να κρίνεις αν συμφέρει ή όχι

Μόλις μίλησα με πρώην συνάδελφό που δουλεύει πλέον στην ζενίθ. Μου είπε ότι θα είναι το ακριβότερο πρόγραμμα πλέον(Μέχρι στιγμής παραμένω ,flex με αναπροσαρμογή) στην ζενίθ και ότι πρέπει να το αλλάξω πριν ερθει ο χειμώνας. Που να πάω? Ελιν ή Ήρων? από ότι καταλαβαίνω είναι τα φθηνότερα. ή δεν θα δω διαφορά στους λογαριασμούς μέχρι να έρθει ο χειμώνας πιστεύεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Andreas_thess είπε

Που να πάω? Ελιν ή Ήρων? από ότι καταλαβαίνω είναι τα φθηνότερα. ή δεν θα δω διαφορά στους λογαριασμούς μέχρι να έρθει ο χειμώνας πιστεύεις?

το τι πιστεύω δεν έχει καμία σχέση με το πόσο θα είναι το TTF και τα σταθερά

το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να πας κάπου χωρίς δέσμευση

9 λεπτά πριν, Andreas_thess είπε

Μέχρι στιγμής παραμένω ,flex με αναπροσαρμογή

έχει αναλυθεί τι θα κάνεις για καταγγελία για το flex της Zenith με την αναπροσαρμογή TTF (καμια σχεση με προγράμματα βάσει TTF,  άλλο η αναπροσαρμογή)

ξεκινάς απο σ.277 , αφιέρωσε χρόνο , και αν χρειαστείς βοήθεια σύνταξε πρώτα ένα κείμενο , πόσταρέ το και κάνε tag

Spoiler

στ) Σαφή, εύλογα και διαφανή κριτήρια, βάσει των
    οποίων λαμβάνει χώρα η αναπροσαρμογή των Χρεώ-
    σεων Προμήθειας.

    στ) Οποιοσδήποτε μηχανισμός αναπροσαρμογής
    των τιμολογίων πρέπει να είναι: α) διαφανής, με σαφώς
    ορισμένο τρόπο ενεργοποίησης και υπολογισμού και
    γνωστός στον Πελάτη εκ των προτέρων, β) να κατατείνει
    στην αποφυγή υπερβολικής μεταβλητότητας ως προς το
    ύψος της κατανάλωσης, γ) να προσφέρει, κατά το δυνα-
    τόν, επαρκείς επιλογές ως προς τη δυνατότητα διαχείρι-
    σης του κινδύνου διαχρονικής διακύμανσης των τιμών,
    και δ) να αποτελεί μέρος της Σύμβασης Προμήθειας.

    ε) Πρέπει να είναι σαφής η χρονική διάρκεια ισχύος
    των χρεώσεων που συμφωνείται, π.χ. σταθερές χρεώσεις
    για ένα (1) έτος. Ιδίως για συμβάσεις με διάρκεια πάνω
    από ένα έτος, πρέπει να περιλαμβάνεται διαφανής με-
    θοδολογία αναπροσαρμογής των χρεώσεων, απλή και
    κατανοητή στον Πελάτη.

    2. Για την τροποποίηση όρων της Σύμβασης Προμήθει-
    ας, ο Προμηθευτής υποχρεούται σε ατομική ενημέρωση
    των Πελατών του. Η ενημέρωση λαμβάνει χώρα τουλά-
    χιστον τριάντα (30) ημέρες πριν την έναρξη ισχύος των
    τροποποιήσεων και εφόσον είναι δυνατό και επαρκές,
    σε ειδικό πεδίο του Λογαριασμού Κατανάλωσης ή σε χω-
    ριστό έντυπο που διαβιβάζεται με αυτόν.

τα παραπάνω είναι κομμάτια απο ότι ορίζει η νομοθεσία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Andreas_thess είπε

Που να πάω? Ελιν ή Ήρων?

  

9 ώρες πριν, ekrepali είπε

Πάμε άλλη μια φορά...

Πάρτε τηλέφωνο την Ελίν και ρωτήστε αν αγοράζει αέριο απ'τη ΔΕΠΑ ή όχι. Αν δίνουν δηλαδή την επιπλέον επιδότηση 0.02 της ΔΕΠΑ (την επιδότηση της κυβέρνησης τη δίνουν όλοι).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, ekrepali είπε

  

 

Τους έστειλα και email, θα καλέσω και αύριο. Απλώς για να είμαι καλυμμένος ότι δεν μου λένε μπαρουφες τι μπορώ να ζητήσω σαν "εγγύηση" ότι αυτά που λένε ισχύουν?

Επίσης γνωρίζεις άμα η ζενίθ δίνει αυτήν την έκπτωση, δηλαδή αγοράζει από Δεπα? Βλέπω δύο είδη εκπτώσεων στο λογαριασμό μου:

1. Πίστωση ταμείου ενεργειακής μεταβίβασης

2. Ειδική έκπτωση κόστους Φ.α.

Ποια από τις 2 είναι? 

 

Όσον αφορά την ελιν έχουν ανεβάσει έναν λογαριασμό στην σελίδα 293, βλέπεις αυτήν την έκπτωση που αναφέρεις?

Τέλος νομίζω ότι θα πάω στο small μιας και το φθινόπωρο θα αλλάξω πάροχο οπότε δεν με απασχολεί το πόσες kwh θα κάψω το χρόνο (έχει όριο 8000).

Επεξ/σία από Andreas_thess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/2/2022 στις 5:42 ΜΜ, kostas314 είπε

image.png.c7b2541b8e8fccafd8eccbb5a9aa891e.png

 

 

 

Για πες ρε Κωστα... βλέπω πως έβαλαν έκπτωση ΔΕΠΑ... την επιδότηση της κυβέρνησης την έβαλαν σε επόμενους λογαριασμούς;

8 ώρες πριν, Andreas_thess είπε

 

Επίσης γνωρίζεις άμα η ζενίθ δίνει αυτήν την έκπτωση, δηλαδή αγοράζει από Δεπα?

1. Πίστωση ταμείου ενεργειακής μεταβίβασης

2. Ειδική έκπτωση κόστους Φ.α.

Ποια από τις 2 είναι? 

 

 

Η ειδική έκπτωση είναι ΔΕΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, korakios είπε

το TTF στο excel είναι τυχαία τιμή (και θα φύγει γιατι μάλλον μπερδεύεται ο κόσμος)

Βάλε ένα ωραιότατο έντονο πλαίσιο στα κελιά του TEA και του TTF να πηγαίνει αμέσως εκεί το μάτι.
 

Spoiler


1311672565_Screenshot2022-04-14122516.png.62e8a76c83db79976763dddcf188bae6.png

 

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας

χθες ήρθε η εδα για μέτρηση φυσικού αεριου.Έφτιαξα e bill για ρεύμα κ αέριο από τον Μάρτιο. Ποτε είμαι επίσημα στην ΔΕΗ για το αέριο;Κάλεσα κ μου είπαν ότι θα τους καλέσει η εδα κ μετά θα ολοκληρωθεί η σύμβαση.Στο e bill το αέριο δν φαίνεται ακόμα.Ποτε θα φανεί;;

ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...