Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, marmagia είπε

εμενα παρεμπιπτόντως μου απάντησε ο ήρων οτι δεν δίνουν έκπτωση ΔΕΠΑ άρα προφανώς δεν παίρνουν αέριο απο δεπα εμπορίας και όντως δεν δινεται η επιδότηση οριζόντια σε όλους όπως το ΤΕΜ

Ναι σιγουρα δεν παιρνουν απο ΔΕΠΑ γιατι κανουν μονοι τους εξορυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, korakios said:

μάλλον το έχασα κάπου 😁

είχες ζητήσει και την ανάλυση της  ΤΤΦα ?

Όχι. Τους έστειλα ένα μήνυμα οπου τους λέω απο Δεκέμβριο εως Φεβρουάριο μου έχετε πιστώσει ΤΕΜ αλλά όχι εκπωση ΔΕΠΑ παρακαλώ πιστώστε την. Και μου λένε και γραπτά και τηλεφωνικά οτι απο την στιγμή που δεν υπάρχει σε ΦΕΚ αυτο το κάνουν όσες εταιρίες παίρνουν απο ΔΕΠΑ, αρα εμείς δεν οφείλουμε να το πιστώσουμε απο την στιγμή που δεν παίρνουμε απο κάπου αυτό το 0,02 ανα κιλοβατώρα. και μετά τα γνωστα του στυλ αν βγει ΦΕΚ εκ των υστέρων θα εκδώσουμε πιστωτικό κλπ κλπ κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marmagia είπε

Όχι. Τους έστειλα ένα μήνυμα οπου τους λέω απο Δεκέμβριο εως Φεβρουάριο μου έχετε πιστώσει ΤΕΜ αλλά όχι εκπωση ΔΕΠΑ παρακαλώ πιστώστε την. Και μου λένε και γραπτά και τηλεφωνικά οτι απο την στιγμή που δεν υπάρχει σε ΦΕΚ αυτο το κάνουν όσες εταιρίες παίρνουν απο ΔΕΠΑ, αρα εμείς δεν οφείλουμε να το πιστώσουμε απο την στιγμή που δεν παίρνουμε απο κάπου αυτό το 0,02 ανα κιλοβατώρα. και μετά τα γνωστα του στυλ αν βγει ΦΕΚ εκ των υστέρων θα εκδώσουμε πιστωτικό κλπ κλπ κλπ

βαριέσαι να πατήσεις απόρριψη και να ρωτήσεις ? 😁

απλά μου δε μου φαίνεται λογικό να έχουν τέτοιες τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, korakios said:

βαριέσαι να πατήσεις απόρριψη και να ρωτήσεις ? 😁

απλά μου δε μου φαίνεται λογικό να έχουν τέτοιες τιμές

Δεν μου φαίνεται λογικό ούτε εμένα.. Το θέμα είναι οτι σε κανέναν δεν τον έχουν πιστώσει αφενός και αφετέρου σε ποιο ΦΕΚ να πατήσω; δε το έχω βρει κάπου "επίσημα". Δεν μπορώ να ισχυριστώ το άκουσα απο τον Χ, το βάζει η ΔΕΗ ή το είπαν στα ΜΜΕ. Της είπα και στο τηλεφωνο η ΔΕΗ το δίνει κανονικά και μου λέει αυτοί αγοράζουν απο ΔΕΠΑ. Δεν μου κάνει κόπο να πατήσω απόρριψη και να συνεχίσω να το ζητάω αλλά καταλαβαίνω οτι έχω αίολο επιχείρημα απο τη στιγμή που δεν αποτυπώνεται σε κάποια υπουργική απόφαση, ΦΕΚ, κάτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, korakios είπε

και πάλι είναι υπερβολική πάντως να το ξέρεις

ναι, η τιμή είναι πιο ψηλή σε σχέση με άλλες εταιρείες, απλά είχα προτιμήσει τον ΗΡΩΝ γιατί δεν έχω χρονική δέσμευση στο συμβόλαιο. Αυτόν τον καιρό (και μετά το 0,125 της ΔΕΗ) δεν ξέρω αν συμφέρει να πάω κάπου αλλού....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, marmagia είπε

Δεν μου φαίνεται λογικό ούτε εμένα.. Το θέμα είναι οτι σε κανέναν δεν τον έχουν πιστώσει αφενός και αφετέρου σε ποιο ΦΕΚ να πατήσω; δε το έχω βρει κάπου "επίσημα". Δεν μπορώ να ισχυριστώ το άκουσα απο τον Χ, το βάζει η ΔΕΗ ή το είπαν στα ΜΜΕ. Της είπα και στο τηλεφωνο η ΔΕΗ το δίνει κανονικά και μου λέει αυτοί αγοράζουν απο ΔΕΠΑ. Δεν μου κάνει κόπο να πατήσω απόρριψη και να συνεχίσω να το ζητάω αλλά καταλαβαίνω οτι έχω αίολο επιχείρημα απο τη στιγμή που δεν αποτυπώνεται σε κάποια υπουργική απόφαση, ΦΕΚ, κάτι..

απλά αμφισβητείς τη χρέωση και ζητάς αρχικά απο Ηρών να εξηγήσει απο που προκύπτει το υψηλό κόστος (υψηλότερο και απο διεθνής τιμές) και μετά απο ΡΑΕ να εξετάσει το πραγματικό κόστος προμήθειας αν ειναι όντως τόσο ή έμμεσος τρόπος αύξησης του κέρδους τώρα που το σκέφτομαι δεν είναι "απλό" αλλά καταλαβαίνεις πάνω κάτω

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, korakios said:

απλά αμφισβητείς τη χρέωση και ζητάς αρχικά απο Ηρών να εξηγήσει απο που προκύπτει το υψηλό κόστος και μετά απο ΡΑΕ να εξετάσει το πραγματικό κόστος προμήθειας αν ειναι όντως τόσο ή έμμεσος τρόπος αύξησης του κέρδους τώρα που το σκέφτομαι δεν είναι "απλό" αλλά καταλαβαίνεις πάνω κάτω

Αυτό ναι. Και σκέφτομαι μήπως στείλω αίτημα απευθείασ στην ΔΕΠΑ Εμπορίας. Μπορεί να με γράψουν, αν όμως πάρω απάντηση λαβράκι;

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, marmagia είπε

Αυτό ναι. Και σκέφτομαι μήπως στείλω αίτημα απευθείασ στην ΔΕΠΑ Εμπορίας. Μπορεί να με γράψουν, αν όμως πάρω απάντηση λαβράκι;

θα σε γράψουν 100% , το έκανα και εγώ (και άλλοι) για το ΦΑ κίνησης που προμηθεύεται η fisikon μέσω ΔΕΠΑ, αλλά στείλε , δε χάνεις κάτι

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, έχω συμβόλαιο με την ζενίθ στο gas home flex. Το συμβόλαιο έληξε στις 9/4.

Γνωρίζετε άμα συμφέρει να μείνω ή να πάω σε κάποιον άλλο πάροχο? Φαντάζομαι θα μου αλλάξουν πρόγραμμα και τρόπο τιμολόγησης τώρα που έληξε?

Επεξ/σία από Andreas_thess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/381367/etoimi-gia-nea-metra-i-kyvernisi-an-den-yparksei-evropaiki-lysi-to-sxedio-gia-meiosi-tis-timis-tou-fysikoy-aeriou-vinteo

 φυσικα το αρθρο δεν λεει τιποτα ουσιαστικο, αλλα πραγματικα αναρωτιεμαι, αντε εμεις εδω ανησυχουμε το ψαχνουμε κλπ, τα υπολοιπα εκατομμυρια που δεν ασχολουνται δεν εχουν ταρακουνηθει καθολου? σε δεδομενα που δωθηκαν για το ρευμα και συγκεκριμενα την δεη, μονο 10% αν δεν κανω λαθος ειχαν σταθερο προγραμμα, για το αεριο δεν εχει βγει κατι. προβλεπω μετα το τελος αυτης της ενεργειακης κρισης(αν υπαρξει ) οτι οι παροχοι ρευματος αεριου θα γινουν οι τραπεζες του 2010 που θα ειναι φορτωμενες με ληξιπροθεσμα, και μαλιστα κοκκινα ληξιπροθεσμα δηλαδη μη εξυπηρετουμενα χρεη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Manolo7 είπε

αλλα πραγματικα αναρωτιεμαι, αντε εμεις εδω ανησυχουμε το ψαχνουμε κλπ, τα υπολοιπα εκατομμυρια που δεν ασχολουνται δεν εχουν ταρακουνηθει καθολου?

Δεν εχουν απλα ταρακουνηθει αλλα ειναι πολλοι που απλα δεν εχουν να πληρωσουν.

Αυτοι που το ψαχνουμε ειμαστε πολυ λιγοι.Παρα πολυ λιγοι.Υπερβολικα λιγοι.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Δεν εχουν απλα ταρακουνηθει αλλα ειναι πολλοι που απλα δεν εχουν να πληρωσουν.

Αυτοι που το ψαχνουμε ειμαστε πολυ λιγοι.Παρα πολυ λιγοι.Υπερβολικα λιγοι.

 

Νομιζω είναι και η ξερολιαση. Προσωπικά για αεριο ακολούθησα ότι έκαναν οι περισσότεροι εδώ, αλλά στο ρεύμα το ειχα ψάξει και μονος για τα myhome και παρότρυνα και άλλους συγγενείς γνωστούς και η απάντηση ήταν "στο τάδε παροχο πληρώνω 7 σεντς τη κιλοβατορα" και παρτου ρητρα μετά. Οταν επεσε η χαστουκα τα myhome είχαν πάει από 10->18 και τώρα και 24. Αντίστοιχα με το αέριο 0.02-0.05-0.125. Παίρνει ο άλλος στο σούπερ τη φθηνή μάρκα για 10 σεντς διαφορά αλλά να ψαχτεί λίγο στα ενεργειακά που έρχονται 200-300-500 οι λογαριασμοί ουτε λόγος.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και εγώ μια από τα ίδια. Ενημέρωσα ορισμένους φίλους και γνωστούς και όλοι το άφηναν για μετά μέχρι που έληξε η προσφορά.

Τώρα που είδαν τις τιμές του fix να είναι τριπλάσιες από το ήδη ακριβό σταθερό κόστος, έχουν κλείσει τον λέβητα.

Αν είχαν μετακινηθεί ακόμη περισσότεροι στη ΔΕΗ θα είχαν αναγκαστεί και οι υπόλοιποι πάροχοι να αλλάξουν τις τιμές τους.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...