Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεταφορά από προτεργια σε ΔΕΗ,έγινε αίτηση σε κατάστημα στης 28/3,πήρα τηλέφωνο προχτές και μου είπαν ότι η αίτηση είναι προς οριστικοποίηση,μέσα σε αυτές της ημέρες θα περάσει η ΕΔΑΘΕΣΣ να πάρει μέτρηση και να ενεργοποιήσω.

Περιμενω πως και πως για να φύγω από τους %@#!@#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, johnnyman είπε

Παιδια εχει κανει καποιος πληρωμη μεσω ebill?

Δεν μου ολοκληρωνει την συναλλαγη.

Μετα τα στοιχεια της καρτας λεει προσπαθηστε αργοτερα...

Έχεις ενεργοποιημένο adblock;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Drake27 είπε

Μεταφορά από προτεργια σε ΔΕΗ,έγινε αίτηση σε κατάστημα στης 28/3,πήρα τηλέφωνο προχτές και μου είπαν ότι η αίτηση είναι προς οριστικοποίηση,μέσα σε αυτές της ημέρες θα περάσει η ΕΔΑΘΕΣΣ να πάρει μέτρηση και να ενεργοποιήσω.

Περιμενω πως και πως για να φύγω από τους %@#!@#

Το έχεις ψάξει και συμφέρει; Κι εγώ είμαι protergia και ψάχνομαι τι να κάνω για αέριο και ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, mihailbs είπε

Το έχεις ψάξει και συμφέρει; Κι εγώ είμαι protergia και ψάχνομαι τι να κάνω για αέριο και ρεύμα.

Το αεριο της δεη συμφερε οταν ηταν στα 5 λεπτα η κιλοβατορα σταθερη τιμη,τωρα στα 12 λεπτα δεν ξερω αν συμφερει,οσο για το ρευμα δεν εκανα κινηση ακομα γιατι δεν καιω πανω απο 300 κιλοβατορες τον μηνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα. Απο το excel του korakios κλείνω για αρχή (τον Ιούνιο θα κάνω εγκατάσταση) προς αυτά τα 2 προγράμματα για αρχή (φώτο), και λόγω τιμής και λόγω του οτι δεν έχουν δέσμευση. Εσείς ποια απο τις 2 εταιρείες θα προτείνατε? Ηρων ή Ελιν? Στην σελίδα https://www.heron.gr/energy/gas/gia-to-spiti/gas-home-fx/ τιμή με την έκπτωση δίνει 0,0195 €/kWh. Αν κατάλαβα καλά δεν έχει κυμαινόμενη τιμή  TTF. Να υποθέσω και με βάση το  excel του korakios οτι αυτή η τιμή δεν ισχύει ποτέ και πάντα υπάρχει η ρήτρα αναπροσαρμογής μιας και αναφέρουν στην σελίδα του προγράμματος "Οι χρεώσεις του ως άνω πίνακα αφορούν αποκλειστικά στο ανταγωνιστικό σκέλος του τιμολογίου για την προμήθεια Φυσικού Αερίου, υπό την προϋπόθεση μη ενεργοποίησης του δικαιώματος του προμηθευτή να εφαρμόσει όρους αναπροσαρμογής και δεν περιλαμβάνουν τον ΦΠΑ και τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις. "?

Απο την άλλη https://energy.elin.gr/fysiko-aerio-new/gia-to-spiti-fysiko-aerio-aftonomes-paroxes/on-4home-small-aerio/ 

Εδώ χρεώνει με κυμαινόμενη τιμή  TTF.

4home-small-aerio : "Εάν οι ανάγκες θέρμανσης του σπιτιού ή του διαμερίσματος σου είναι μικρές (μικρότερες από 8000kWh/έτος)" . Το σπίτι μου είναι 70τ.μ. στην Θεσσαλονίκη κατασκευή του 2009 η οικοδομή. Θα το χρησιμοποιώ το ατομικό αέριο για θέρμανση+Ζεστό νερό. Που περίπου θα κυμανθεί η ετήσια κατανάλωσή μου λέτε? Μήπως πρέπει να πάω στο medium πρόγραμμα.image.jpeg.923b57a6c490987b882c9a219a1ecc4e.jpeg

Περιμένω τις απόψεις σας. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tzitzikas2 είπε

Περιμένω τις απόψεις σας. Ευχαριστώ!

Ο ΗΡΩΝ δεν αγοράζει από ΔΕΠΑ, οπότε χάνεις αυτή την επιπλέον έκπτωση 0.02 όταν αυτή δίνεται.

Η Ελίν σε ξέρω αν αγοράζει από ΔΕΠΑ, θα πρέπει να πάρεις τηλ να το διευκρινίσεις... ακόμα καλύτερα ζήτα απάντηση γραπτώς. Υπενθυμίζω, ρωτάς για την έκπτωση της ΔΕΠΑ... όχι για τη κρατική επιδότηση που δίνεται ούτως ή άλλως. Τα προγράμματα της Ελίν διαφέρουν στο περιθώριο κέρδους και το πάγιο, αλλά όλα βγάζουν ίδιο κόστος από 7500kw και πάνω. Οπότε σου προτείνω να πας κατευθείαν στο large.

Αν ούτε η Ελίν δίνει επιδότηση ΔΕΠΑ, τότε ΔΕΗ benefit με βαριά καρδιά γιατί έχει δέσμευση με πέναλτυ αποχώρησης (αν και δεν είναι πολύ μεγάλο).

43.jpg.46a7edc19531618395cf48474f00eadd.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, ekrepali said:

Ο ΗΡΩΝ δεν αγοράζει από ΔΕΠΑ, οπότε χάνεις αυτή την επιπλέον έκπτωση 0.02 όταν αυτή δίνεται.

Η Ελίν σε ξέρω αν αγοράζει από ΔΕΠΑ, θα πρέπει να πάρεις τηλ να το διευκρινίσεις... ακόμα καλύτερα ζήτα απάντηση γραπτώς. Υπενθυμίζω, ρωτάς για την έκπτωση της ΔΕΠΑ... όχι για τη κρατική επιδότηση που δίνεται ούτως ή άλλως. Τα προγράμματα της Ελίν διαφέρουν στο περιθώριο κέρδους και το πάγιο, αλλά όλα βγάζουν ίδιο κόστος από 7500kw και πάνω. Οπότε σου προτείνω να πας κατευθείαν στο large.

Αν ούτε η Ελίν δίνει επιδότηση ΔΕΠΑ, τότε ΔΕΗ benefit με βαριά καρδιά γιατί έχει δέσμευση με πέναλτυ αποχώρησης (αν και δεν είναι πολύ μεγάλο).

43.jpg.46a7edc19531618395cf48474f00eadd.jpg

 

Έχω την εντύπωση είπαν ότι πλέον θα παίρνουν όλοι την έκπτωση της ΔΕΠΑ; Κάτι τέτοιο ακουσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλησπέρα και από εμένα..δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο σάιτ τόσο λεπτομερές σε χρήστες. Οπότε τώρα που σας βρήκα και διάβαζα γύρω στις 2 ώρες αναρτήσεις αρχικά θέλω να πω σε όλους σας συγχαρητήρια. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι για την Ήρων.χρεωνει ότι να ναι η είναι ιδέα μου ς625834452_Screenshot_2022-04-10-14-43-19-088_cn_wps.moffice_eng2.jpg.983012b408d28455e7377c0889e572cd.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, marmagia είπε

Λογικά μιλώντας δεν θα έπρεπε η τελική τιμή του fix του ηρωνα με την ρήτρα αναπροσαρμογής και η τιμή του flex  να είναι η ίδια; 

εδώ είχαν διαφορετικές τιμές στο Flex για ένα διάστημα (τρέχαν 2 flex παράλληλα) , δεν έχει λογική !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

εδώ είχαν διαφορετικές τιμές στο Flex για ένα διάστημα (τρέχαν 2 flex παράλληλα) , δεν έχει λογική !

Που κανεις δεν ηξερε απο που προεκυπταν....και ουτε ξερει....ουτε αυτοι ξερουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tzitzikas2 είπε

Περιμένω τις απόψεις σας. Ευχαριστώ!

στα συν του Ηρών 50€ δώρο αν κάνεις ηλεκτρονικά την αίτηση και 20€ δώρο αν παραμείνεις ανα έτος

Στα πλην , μπορεί να καθυστερήσουν μήνες αν γίνει ηλεκτρονικά και βάζουν ρήτρα στον εκκαθαριστικό που όποτε θυμούνται εκδίδουν

Ελιν μπορείς να μπεις στο small και αν δεις οτι καις παραπάνω αλλάζεις στο medium

Στο excel έχεις αφήσει το TTF 100, άγνωστο πόσο θα είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ekrepali είπε

Ο ΗΡΩΝ δεν αγοράζει από ΔΕΠΑ, οπότε χάνεις αυτή την επιπλέον έκπτωση 0.02 όταν αυτή δίνεται.

Η Ελίν σε ξέρω αν αγοράζει από ΔΕΠΑ, θα πρέπει να πάρεις τηλ να το διευκρινίσεις... ακόμα καλύτερα ζήτα απάντηση γραπτώς. Υπενθυμίζω, ρωτάς για την έκπτωση της ΔΕΠΑ... όχι για τη κρατική επιδότηση που δίνεται ούτως ή άλλως. Τα προγράμματα της Ελίν διαφέρουν στο περιθώριο κέρδους και το πάγιο, αλλά όλα βγάζουν ίδιο κόστος από 7500kw και πάνω. Οπότε σου προτείνω να πας κατευθείαν στο large.

Αν ούτε η Ελίν δίνει επιδότηση ΔΕΠΑ, τότε ΔΕΗ benefit με βαριά καρδιά γιατί έχει δέσμευση με πέναλτυ αποχώρησης (αν και δεν είναι πολύ μεγάλο).

43.jpg.46a7edc19531618395cf48474f00eadd.jpg

 

Δεη benefit έχει κυμαινόμενο με TTF όμως και την δέσμευση 24 μηνών. Γιατί να με συμφέρει αυτό? Ευχαριστώ

6 λεπτά πριν, korakios είπε

στα συν του Ηρών 50€ δώρο αν κάνεις ηλεκτρονικά την αίτηση και 20€ δώρο αν παραμείνεις ανα έτος

Στα πλην , μπορεί να καθυστερήσουν μήνες αν γίνει ηλεκτρονικά και βάζουν ρήτρα στον εκκαθαριστικό που όποτε θυμούνται εκδίδουν

Ελιν μπορείς να μπεις στο small και αν δεις οτι καις παραπάνω αλλάζεις στο medium

Στο excel έχεις αφήσει το TTF 100, άγνωστο πόσο θα είναι

TTF 100 είναι λίγο με βάση αυτά που είδα. Με το 50αρικο αν κάνω ηλεκτρονικά δεν σώζομαι. Άσε που έχω και προθεσμία από την ΕΔΑ θεσσ. Δεν μπορώ να ενεργοποιήσω όποτε θέλω, θα μου βάλουν πρόστιμο τα τέλη σύνδεσης 500+ € που είναι δωρεάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...