Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Alastor192 είπε

Μπορω να αλλαξω παροχο ενοσο ειμαι σε διαμαχη με καποιον αλλον χωρις να εχω πληρωσει τον εν λογω λογαριασμο που διακυβεβευεται ?

αρκεί να δεχτεί ο νέος πάροχος , αλλά
 

Αναφορά σε κείμενο

 

1. Ο Προμηθευτής κάνει δεκτές τις Αιτήσεις Προμήθειας Οικιακών Πελατών, εκτός αν συντρέχει μία από τις παρακάτω περιοριστικώς αναφερόμενες περιπτώσεις:

α) Αν υφίστανται ληξιπρόθεσμες οφειλές του αιτούντος προς τον Προμηθευτή που απορρέουν από προηγούμενη μεταξύ τους Σύμβαση Προμήθειας Φυσικού Αερίου ή προς οποιονδήποτε άλλο Προμηθευτή, ή αν ο αιτών δεν προσκομίζει αντίγραφο του τελευταίου εκκαθαριστικού Λογαριασμού Κατανάλωσης, ή αν έχει υποβληθεί τουλάχιστον δύο (2) φορές εντολή διακοπής τροφοδοσίας με απενεργοποίηση του Μετρητή λόγω ληξιπρόθεσμων οφειλών του Πελάτη κατά το προηγούμενο της αίτησης δωδεκάμηνο.

 

επίσης

Αναφορά σε κείμενο

6. Ο παλαιός Προμηθευτής, σε περίπτωση μη τήρησης, εκ μέρους του Πελάτη, των όρων του διακανονισμού των ληξιπρόθεσμων οφειλών, διατηρεί το δικαίωμα να υποβάλει στον αντίστοιχο Διαχειριστή εντολή απενεργοποίησης του Μετρητή, ακόμη και αν έχει συναφθεί Σύμβαση Προμήθειας με νέο Προμηθευτή και ο τελευταίος έχει αναλάβει την εκπροσώπηση του Μετρητή Κατανάλωσης του Πελάτη. Σε περίπτωση αθέτησης της συμφωνίας διακανονισμού ληξιπρόθεσμων οφειλών, ο Παλαιός Προμηθευτής δύναται να αιτηθεί τη διακοπή της τροφοδοσίας του Πελάτη, μόνο μετά την παρέλευση τουλάχιστον δέκα (10) ημερών από την σχετική ειδοποίηση του Πελάτη και του νέου Προμηθευτή.

βέβαια

Αναφορά σε κείμενο

9. Ο Προμηθευτής δεν δύναται να υποβάλει εντολή απενεργοποίησης Μετρητή Κατανάλωσης ή να καταγγείλει Σύμβαση Προμήθειας, με την υποβολή δήλωσης παύσης εκπροσώπησης, λόγω υπερημερίας Πελάτη ως προς την εξόφληση ληξιπρόθεσμων οφειλών, αν οι εν λόγω οφειλές αμφισβητούνται από τον Πελάτη και προς τούτο έχει προσφύγει ενώπιον αρμόδιας αρχής ή δικαστηρίου και έχει λάβει προσωρινή διαταγή ή αναστολή εκτέλεσης της απενεργοποίησης του Μετρητή του ή παύσης εκπροσώπησης, αντίστοιχα. Σε περίπτωση που κριθεί αβάσιμη η αμφισβήτηση εκ μέρους του Πελάτη, η οφειλή βαρύνεται με το νόμιμο τόκο υπερημερίας. Εφόσον εκκρεμεί η ως άνω διαφορά, ο Προμηθευτής δύναται να αρνηθεί την ανανέωση της Σύμβασης Προμήθειας. Στην περίπτωση αυτή, υποχρεούται να γνωστοποιεί εγγράφως στον Πελάτη του την πρόθεσή του να ασκήσει το παραπάνω δικαίωμα και να την κοινοποιεί στο Διαχειριστή. Εφόσον η εν λόγω ενημέρωση του Πελάτη λαμβάνει χώρα κατ’ ελάχιστον είκοσι (20) ημέρες πριν από τη λύση της σύμβασης, η Σύμβαση λύεται στον προβλεπόμενο χρόνο, άλλως παρατείνεται αυτοδικαίως για είκοσι (20) ημέρες.

όμως πρέπει να πάρεις γραπτώς οτι η ΡΑΕ είναι αρμόδια για αναστολή εντολής και φυσικά να ρισκάρεις αν την ακολουθήσει ο προηγούμενος πάροχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 minutes ago, Alastor192 said:

Μπορω να αλλαξω παροχο ενοσο ειμαι σε διαμαχη με καποιον αλλον χωρις να εχω πληρωσει τον εν λογω λογαριασμο που διακυβεβευεται ?

θα στο μπλοκάρει λογικά. Εδώ η προτέργια ή η φυσικό αέριο μπλοκάρουν την αλλαγή και σε άληκτους λογαριασμούς που πληρώνονται με πάγια εντολή χωρις ληξιπρόθεσμες οφειλές

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

ο καθένας κάνει τις επιλογές του :)

Το μόνο σίγουρο 😃

Αυτό που έχω απορία ωστόσο είναι εφόσον υπογράψω συμβόλαιο για ένα πακέτο, στο μέλλον σε ενδεχόμενη τροποποίηση του πακέτου η κοστολόγηση γίνεται πλέον με την ανανεωμένη τιμή (μεγαλύτερη/μικρότερη) ή εξακολουθεί να γίνεται με την τιμή που είχε τη στιγμή που υπέγραψα το συμβόλαιο;

Νέος στο αντικείμενο καθώς πρώτη φορά ενοικιαστής, οπότε μαθαίνω τώρα τι συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Konstantinos5096 είπε

Αυτό που έχω απορία ωστόσο είναι εφόσον υπογράψω συμβόλαιο για ένα πακέτο, στο μέλλον σε ενδεχόμενη τροποποίηση του πακέτου η κοστολόγηση γίνεται πλέον με την ανανεωμένη τιμή (μεγαλύτερη/μικρότερη) ή εξακολουθεί να γίνεται με την τιμή που είχε τη στιγμή που υπέγραψα το συμβόλαιο;

αν γίνει τροποποίηση (μετά απο 6 μήνες τουλάχιστον ) , πιο ακριβό θα είναι

αλλιώς δε θα κανανε 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

αν γίνει τροποποίηση (μετά απο 6 μήνες τουλάχιστον ) , πιο ακριβό θα είναι

Στάνταρ πιο ακριβό, και υπάλληλος σήμερα στη ΔΕΗ μου είπε ότι θα αλλάξουν τις τιμές από Δευτέρα.

Γι' αυτό καίγομαι, αν υπογράψω αύριο,  υπογράφω για τις τιμές που βλέπω τώρα ή για ό,τι διαμορφωθεί από βδομάδα που είναι άγνωστο αυτή τη στιγμή; 

Θα ρωτήσω φυσικά και από κοντά, αλλά αν γνωρίζεις τι ισχύει θα με ανακουφίσεις πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Konstantinos5096 said:

Στάνταρ πιο ακριβό, και υπάλληλος σήμερα στη ΔΕΗ μου είπε ότι θα αλλάξουν τις τιμές από Δευτέρα.

Γι' αυτό καίγομαι, αν υπογράψω αύριο,  υπογράφω για τις τιμές που βλέπω τώρα ή για ό,τι διαμορφωθεί από βδομάδα που είναι άγνωστο αυτή τη στιγμή; 

Θα ρωτήσω φυσικά και από κοντά, αλλά αν γνωρίζεις τι ισχύει θα με ανακουφίσεις πολύ. 

Τωωωωρα τις άλλαξαν. Δε πιστεύω θα κάνουν δευτερη αλλαγή σε 1 βδομάδα. Με 0,125 δε είναι και τόσο δεδομένο ότι σε συμφέρει. Μήπως ο υπάλληλος παίρνει ποσοστά και θέλει να σε "ψήσει" πριν προλάβεις ενδεχομένως να το ξανασκεφτείς;

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, marmagia είπε

Μήπως ο υπάλληλος παίρνει ποσοστά και θέλει να σε "ψήσει" πριν προλάβεις ενδεχομένως να το ξανασκεφτείς;

Οχι απλα ο υπαλληλος κοιμαται τον υπνο του δικαιου και δεν καταλαβε οτι εχουν αλλαξει ηδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Οχι απλα ο υπαλληλος κοιμαται τον υπνο του δικαιου και δεν καταλαβε οτι εχουν αλλαξει ηδη.

Πολύ πιθανό 😛

 

12 λεπτά πριν, marmagia είπε

Τωωωωρα τις άλλαξαν. Δε πιστεύω θα κάνουν δευτερη αλλαγή σε 1 βδομάδα. Με 0,125 δε είναι και τόσο δεδομένο ότι σε συμφέρει. Μήπως ο υπάλληλος παίρνει ποσοστά και θέλει να σε "ψήσει" πριν προλάβεις ενδεχομένως να το ξανασκεφτείς;

Μ' έχει ψήσει ότι έβγαλαν TTF για τον Απρίλη 0,13 €/kWh, η ρήτρα μόνο είναι μεγαλύτερη από την τιμή του σταθερού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, Konstantinos5096 said:

Πολύ πιθανό 😛

 

Μ' έχει ψήσει ότι έβγαλαν TTF για τον Απρίλη 0,13 €/kWh, η ρήτρα μόνο είναι μεγαλύτερη από την τιμή του σταθερού!

Είναι ttf+ 0,04 -30% άρα το κυμαινόμενο τους βγαίνει 0,119

το θέμα είναι ότι δε ξέρεις πως θα πάει το πραγμα. Δε θα έκλεισα σταθερό των στα 0,125 να οω την αλήθεια μου αυτή την εποχή γιατί ήδη σπίτι μου πχ έχει να ανάψει θέρμανση 10 μέρες γιατί δε πέφτει η θερμοκρασία κάτω από 19,5 ούτε το βράδυ και για ζεστό νερό έχω ηλιακό που ήδη ζεματάει. Ακόμα και αν καμία μέρα δεν έχει ήλιο και η τριοδη ανάψει τον λέβητα η κατανάλωση για ΖΝΧ είναι μηδαμινή. Άρα γιατί να βιαστώ; Καλύτερα να πάει κάποιος σε εταιρία χωρίς χρονική δέσμευση και κοιτάει και ενημερώνεται καθημερινά μήπως σιγά σιγά αν γεμίζουν οι αποθήκες με φορτία βγει κανένα σταθερό με καλή τιμή 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, marmagia είπε

Είναι ttf+ 0,04 -30% άρα το κυμαινόμενο τους βγαίνει 0,119

το θέμα είναι ότι δε ξέρεις πως θα πάει το πραγμα. Δε θα έκλεισα σταθερό των στα 0,125 να οω την αλήθεια μου αυτή την εποχή γιατί ήδη σπίτι μου πχ έχει να ανάψει θέρμανση 10 μέρες γιατί δε πέφτει η θερμοκρασία κάτω από 19,5 ούτε το βράδυ και για ζεστό νερό έχω ηλιακό που ήδη ζεματάει. Ακόμα και αν καμία μέρα δεν έχει ήλιο και η τριοδη ανάψει τον λέβητα η κατανάλωση για ΖΝΧ είναι μηδαμινή. Άρα γιατί να βιαστώ; Καλύτερα να πάει κάποιος σε εταιρία χωρίς χρονική δέσμευση και κοιτάει και ενημερώνεται καθημερινά μήπως σιγά σιγά αν γεμίζουν οι αποθήκες με φορτία βγει κανένα σταθερό με καλή τιμή 

Καταλαβαίνω απόλυτα πώς το σκέφτεσαι και πολύ λογικό να προτιμάς το κυμαινόμενο εφόσον δεν το χρησιμοποιείς τόσο πια.

Εμένα το σπίτι μου έχει φυσικό αέριο για ζεστό νερό και δυστυχώς δεν υπάρχει ηλιακός, οπότε θα το χρησιμοποιώ, ήπια μεν λόγω καλοκαιρίας πια, σταθερά δε.

Επεξ/σία από Konstantinos5096
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Konstantinos5096 said:

Καταλαβαίνω απόλυτα πώς το σκέφτεσαι και πολύ λογικό να προτιμάς το κυμαινόμενο εφόσον δεν το χρησιμοποιείς τόσο πια.

Εμένα το σπίτι μου έχει φυσικό αέριο για ζεστό νερό και δυστυχώς δεν υπάρχει ηλιακός, οπότε θα το χρησιμοποιώ, ήπια μεν λόγω καλοκαιρίας πια, σταθερά δε.

Γενικά μιλάω εγώ ευτυχώς πρόλαβα έστω και το 0,05 αλλά σκεφτομαι τι θ ήταν λογικό για αυτή την εποχή που είμαστε τώρα. Λογικά δεν θα έχεις καμία ιδιαίτερη κατανάλωση μόνο για νερό. Αυτό είναι το θετικό της υπόθεσης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ταπεινη μου αποψη ειναι οτι δεν αξιζει να γινει συμβολαιο τωρα σε οποιοδηποτε προγραμμα , αν οι τιμες συνεχισουν να ειναι εκει στα 12-13-15+ απλα δεν γινεται να το αναψεις τι να λεμε τωρα,τουλαχιστον εγω αυτο θα κανω. στο τελος του καλοκαιριου θα βγαλουμε κομπιουτερακια να δουμε αν συμφερουν τα θερμαντικα σωματα εναντι του αεριου. ενα σπιτι 150τμ μπορει να θελει ενα χιλιαρικο το μηνα να ζεστανει, δεν υπαρχουν αυτα τα ποσα.και παιζει ρολο φυσικα τι επιδοτηση θα βγει τους χειμωνιατικους μηνες , τωρα ειναι γενναιοδωροι διπλασιασαν την επιδοτηση απριλιο μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα πλέον δεν υπάρχει λόγος να κάνει κάποιος νέο ακριβό πρόγραμμα αφού είναι ακριβά πλέον θα είναι κλειστοί οι λέβητες μέχρι τον Νοέμβριο για τα ελληνικά δεδομένα.

Θέλω να πιστεύω ότι τώρα είμαστε κοντά στο ανώτατο όριο και μέχρι του χρόνου θα εξομαλυνθεί λίγο η κατάσταση ή θα παραμείνει στα ίδια περίπου με τώρα.

Ούτως ή άλλως νομίζω ότι ακόμη και με 0.12 δεν θα ανοίγει κανείς ιδιαίτερα το φ. άεριο, είναι τιμή 3-4 φορές πάνω από τις νορμάλ τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η τιμή είναι υπερβολικά υψηλή, αλλά πιστεύω μόνο για νερό δεν θα έχω μεγάλη κατανάλωση. Αν κάποιος έχει συμβόλαιο που τρέχει όντως δεν νομίζω ότι αξίζει να το αλλάξει, ειδικά οι τυχεροί που προλάβατε το σταθερό 0,05 της ΔΕΗ 😛

Πάντως συγκριτικά τα myHomeGasBenefit (TTF+0,040 -30% €/kWh) και myHomeGasControl (0,125 €/kWh) βγαίνουν ίσα με τιμή TTF 0,138. Επομένως για TTF > 0,138 συμφέρει το σταθερό, για χαμηλότερο το κυμαινόμενο όπως φαίνεται. Η τιμή του TTF για τον Απρίλη σύμφωνα με τη ΔEH είναι στα 0,13.

Η πρόβλεψη του trading economics είναι ότι ο TTF θα κυμανθεί γύρω στα 0,125 μέχρι τον Ιούνιο (αυτή τη στιγμή βρίσκεται στα 0,106) και θα φτάσει στα 0,167 στο δωδεκάμηνο με πιθανό μέγιστο ~0,2 €/kWh.

Είναι πολύ ρευστά σ' αυτή τη φάση, ίδωμεν από χειμώνα.

Επεξ/σία από Konstantinos5096
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχει συζητηθεί σε διαφορά τοπικ αν την ΔΕΗ δεν την πρήξεις δουλειά δεν κανεις. Πίστη σε αυτή την αρχή τους έχω από κοντά. Σήμερα πρωί είδα στο ebill της θειουλας (🤣😂) που με είχε εξουσιοδοτήσει στις 31/3 για αλλαγή σε home gas control και βλέπω της πέρασαν το αεριο. Μιλάω με ΕΔΑ χθες να δω αν πήραν μέτρηση, μου λέει δε μπορώ να σας πω πάρτε τον πάροχο. Παίρνω και χθες και σήμερα τους κάνω μια πολύ απλή στο μυαλό μου ερώτηση "είμαι πελάτης σας; Έγινε η αλλαγή;" Η απάντηση που παίρνω είναι δεν ξέρω. 
εχουν ξεφύγει λιγάκι.. 

πιστευω δεν υπάρχει περίπτωση να έχει περαστεί στο ebill η παροχή αερίου αν δεν είχε γίνει η αλλαγή (ιδίως από την στιγμή που προχθές πήρε τηλ η προτεργια και κλαψουριζε), σωστά; 
Όχι τιποτα αλλο αλλά για περιεργο λόγο στο σπίτι της έχει ψόφο από θέμα θερμοκρασίας ακόμα και περιμένει να το μπουμπουνισει 😅😂🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...