Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, marmagia είπε

Δε με αφήνει.. από που γίνεται αυτό;

πατάω πάνω εκεί που έχει το ματάκι και λέει ενέργειες, μου δείχνει το αίτημα αλλά δεν έχω επιλογή να το κλείσω. Το μόνο που μπορώ να πατήσω είναι το κουτάκι τρέχον βήμα αιτήματος που και εκεί δεν έχει πουθενά επιλογή για κλείσιμο 

λάθος μου , τζάμπα σε μπέρδεψα , θυμόμουν απο τις αρχές που είχε δοκιμαστικά , με συγχωρείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, korakios said:

λάθος μου , τζάμπα σε μπέρδεψα , θυμόμουν απο τις αρχές που είχε δοκιμαστικά , με συγχωρείς

Θα στείλω ένα μήνυμα στην υποστήριξη του Myrae μπας και σβήσουν το αίτημα και το ξανακάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

 

Η έκπτωση ταμείου ενεργειακής μετάβασης είναι από 1/1/22. Τους μήνες οκτ,Νοέ,δεκ είναι οι εκπτώσεις των .011,. .015 και .034 αντίστοιχα που στον Ήρων τις ονομάζουν μετακυλιση έκπτωσης

Επεξ/σία από Makaron1984
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Makaron1984 said:
  Hide contents

 

Η έκπτωση ταμείου ενεργειακής μετάβασης είναι από 1/1/22. Τους μήνες οκτ,Νοέ,δεκ είναι οι εκπτώσεις των .011,. .015 και .034 αντίστοιχα που στον Ήρων τις ονομάζουν μετακυλιση έκπτωσης

Όντως; Κάτι μου λέει ότι ίσως να έχεις δίκιο και να έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας. Και σε αυτή τη περίπτωση είμαι ακόμα πιο νευριασμενη μαζί μου γιατί πρόλαβα και έκανα ορθή επανάληψη ενώ τελικά το πρώτο αίτημα ήταν σωστό 😱 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω δηλαδή τους προλαλήσαντες:

Έως και τον Δεκέμβριο στους λογαριασμούς της ΔΕΗ ΦΑ η έκπτωση περνιόταν στον λογαριασμό ως "Έκπτωση ΔΕΠΑ".

Από τον Ιανουάριο 2022 και μετά βαφτίστηκε η έκπτωση αυτή: "Πίστωση ταμείου ενεργειακής μετάβασης".


 

Spoiler

image.png.623a7de18fc841c7501ce455b41acbca.png

image.png.768c3dda762cc39fb38314ab592e2969.png


Άρα δεν έχουμε λαμβάνειν κάτι περισσότερο για Ιαν-Φεβ πέραν του 0.02 της Πίστωσης του Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης.

Σωστά ή αναμένουμε σχετική απάντηση από ΔΕΗ/ΡΑΕ στο ερώτημα της marmagia;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, korakios είπε

ναι

άγνωστο πόση θα είναι

σχεδόν κάθε πάροχος έχει ιστορικό πχ δες εδώ

βάλε της Elin χωρίς πάγιο και δέσμευση και βλέπεις

ναι , κανονικά μέχρι 12/2021

 

10πλάσια τιμή απο 2021 (Ιανουάριος 2021  0,016239 Ιανουάριος 2022  0,115900)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, stazzy1978 said:

Για να καταλάβω δηλαδή τους προλαλήσαντες:

Έως και τον Δεκέμβριο στους λογαριασμούς της ΔΕΗ ΦΑ η έκπτωση περνιόταν στον λογαριασμό ως "Έκπτωση ΔΕΠΑ".

Από τον Ιανουάριο 2022 και μετά βαφτίστηκε η έκπτωση αυτή: "Πίστωση ταμείου ενεργειακής μετάβασης".


 

  Hide contents

image.png.623a7de18fc841c7501ce455b41acbca.png

image.png.768c3dda762cc39fb38314ab592e2969.png

 

Άρα δεν έχουμε λαμβάνειν κάτι περισσότερο για Ιαν-Φεβ πέραν του 0.02 της Πίστωσης του Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης.

Σωστά ή αναμένουμε σχετική απάντηση από ΔΕΗ/ΡΑΕ στο ερώτημα της marmagia;

 

Όχι τον Δεκέμβριο όπως επεσήμαναν προηγουμένως δεν υπήρχε έκπτωση ταμείου ενεργειακής μετάβασης, υπήρχε μόνο ΔΕΠΑ 0,034. Από τον Ιανουάριο είναι και ταμείο ενεργειακής μετάβασης και ΔΕΠΑ. Απλά δεν θυμόμουν ότι τον Δεκέμβριο ήταν μόνο το ένα και όχι και τα δυο και τα ψιλό έκανα σαλάτα με το αίτημα αλλά είτε έτσι είτε αλλιώς θα βρεθεί άκρη πιστεύω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, stazzy1978 said:

Άρα έχουμε ακόμα ελπίδα να πέσει αναδρομικά η έκπτωση ΔΕΠΑ στον επόμενο λογαριασμό της ΔΕΗ ΦΑ...

Λογικά θα βάλουν τον Ιανουάριο στον επόμενο λογαριασμό. Λογικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είδα αυτό εδώ https://www.nbg.gr/-/jssmedia/Files/lp/oroi-programmatos-epivraveushs-plhrwmhs-logariasmwn-energeias.pdf?rev=01c5282c82e84389843612d509bbea43&hash=E2EC104D197FD1EF9B7D75E8DE2B3DC0

 

δεν ξέρω αν ειναι παράτυπο και πρέπει να κατέβει με βάση τους όρους της σελίδας αλλά 5% επιστροφή επί του ποσού πληρωμής αερίου η ρεύματος δεν ειναι ασχημα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα υπογραψει καπου τον Οκτωβριο στο Gas Control της ΔΕΗ.

Επειδη προσφατα ενεργοποιηθηκε το αεριο,μου ηρθε η συμβαση και βλεπω οτι λεει 0,0275E/kwh και 4,5Ε παγιο.Τοσο ηταν?Γιατι εγω θυμαμαι 0,02 Ε/kwh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ειχα υπογραψει καπου τον Οκτωβριο στο Gas Control της ΔΕΗ.

Επειδη προσφατα ενεργοποιηθηκε το αεριο,μου ηρθε η συμβαση και βλεπω οτι λεει 0,0275E/kwh και 4,5Ε παγιο.Τοσο ηταν?Γιατι εγω θυμαμαι 0,02 Ε/kwh.

ναι τόσο η αρχική , δεν έχεις όμως και την έκπτωση ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ναι τόσο η αρχική , δεν έχεις όμως και την έκπτωση ?

Χμ, ναι δικιο εχεις ,παραδιπλα στη συμβαση λεει για το 25% εκπτωση για 12 μηνες.

Αρα υποθετω στο 1ο λογαριασμο θα δω τη σωστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο σχεδόν ενάμιση μήνα λοιπόν ήρθε και η απάντηση της Ζενίθ. Θα ήθελα την άποψή σας.

Να σας θυμίσω ότι ήδη έχω απευθυνθεί σε ΡΑΕ και ΣΤΚ. Επίσης επειδή η σύνδεση ήταν στο όνομα του πατέρα μου εκείνος τους παρέπεμπε σ' εμένα αλλά δεν με κάλεσαν ποτέ. Επίσης του ζητούσαν επίμονα το ΑΦΜ και τον αριθμό ταυτότητάς του για να επικοινωνήσουν μετά μαζί μου. Στην αρχική μου επιστολή κατήγγειλα  το γεγονός ότι δεν μου έγινε παρουσίαση της ρήτρας αναπροσαρμογής, ζητούσα την ηχογραφημένη τηλεφωνική συνομιλία μας, την επιστροφή των επιπλέον χρεώσεων και την αποχώρηση ατελώς και το κόστος προμήθειας του φυσικού αερίου. Η απάντησή τους: 

 

Αξιότιμε κύριε ,

 Σε συνέχεια της λήψης και επεξεργασίας του αιτήματος σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η Εταιρεία δεν είναι σε θέση να ικανοποιήσει το αίτημά σας για την άσκηση του δικαιώματος πρόσβασης και αποστολής των ηχογραφημένων κλήσεων σας καθώς η δήλωση των στοιχείων σας δεν δύναται να επιβεβαιωθεί. Σας έχουμε καλέσει στα τηλέφωνα επικοινωνίας σας αλλά δεν καταφέραμε να σας βρούμε ώστε να γίνει ταυτοποίηση και επιβεβαίωση του αιτήματος σας καθώς και ενημέρωση σας για τον τρόπο που επιθυμείτε να σας αποστείλουμε τις ηχογραφήσεις.

 Τέλος, σας συνιστούμε να αναζητήσετε περισσότερες πληροφορίες για τον τρόπο που διαχειριζόμαστε τα προσωπικά σας δεδομένα στην επικαιροποιημένη Πολιτική Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων μας που είναι αναρτημένη στην Ιστοσελίδα μας (https://www.zenith.gr/privacy/).

 Αν επιθυμείτε να λάβετε περισσότερες πληροφορίες ή διευκρινίσεις αναφορικά με τα δεδομένα που συλλέγει η ΖeniΘ ή πώς τα επεξεργάζεται, μπορείτε να επικοινωνήσετε με τον Υπεύθυνο Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα της Εταιρείας μας, καλώντας τον τηλεφωνικό αριθμό 2311-223 000 ή/και με email στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected].

 Παραμένουμε στην διάθεσή σας για περαιτέρω πληροφορίες και διευκρινίσεις σχετικά με τα περιεχόμενα της επιστολής.

 Με εκτίμηση,

 Τομέας Υποστήριξης Eξυπηρέτησης Πελατών

Διεύθυνση Διαχείρισης Λειτουργιών Πελάτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giannis Vs είπε

Μετά απο σχεδόν ενάμιση μήνα λοιπόν ήρθε και η απάντηση της Ζενίθ.

λογικό είναι να μη στέλνουν την ηχογράφηση σε 3ο πρόσωπο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...