Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διπλασιάζεται η κρατική επιδότηση στους λογαριασμούς φυσικού αερίου νοικοκυριών και επιχειρήσεων για τον Απρίλιο.

Συγκεκριμένα, σύμφωνα με την επιστολή του Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας, Κώστα Σκρέκα, στις εταιρείες προμήθειας φυσικού αερίου, η κρατική επιδότηση στους λογαριασμούς νοικοκυριών και επιχειρήσεων θα διαμορφωθεί τον Απρίλιο σε 40 ευρώ ανά θερμική MWh, από 20 ευρώ ανά θερμική MWh τον Μάρτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, rose from hell είπε

Διπλασιάζεται η κρατική επιδότηση στους λογαριασμούς φυσικού αερίου νοικοκυριών και επιχειρήσεων για τον Απρίλιο.

Συγκεκριμένα, σύμφωνα με την επιστολή του Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας, Κώστα Σκρέκα, στις εταιρείες προμήθειας φυσικού αερίου, η κρατική επιδότηση στους λογαριασμούς νοικοκυριών και επιχειρήσεων θα διαμορφωθεί τον Απρίλιο σε 40 ευρώ ανά θερμική MWh, από 20 ευρώ ανά θερμική MWh τον Μάρτιο.

Για Ιουνιο-Ιουλιο-Αυγουστο θα αυξησουν την επιδοτηση ακομα περισσοτερο.:P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alejsalonica είπε

Με επιδότηση 40€/MWh από κράτος και 30€/MWh από ΔΕΠΑ = 70€/MWh = 0,07€/kWh εμείς με τη ΔΕΗ (0,05 €/kWh) θα πληρωνόμαστε;

Εδινε η ΔΕΗ απο ΔΕΠΑ?

Δεν θυμαμαι καθολου γι'αυτο ρωταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Εδινε η ΔΕΗ απο ΔΕΠΑ?

Έδωσε μονο το Δεκεμβριο 2021. Στον λογαριασμό για γεναρη φεβρουάριο 2022 δεν έχει μέσα επιδότηση ΔΕΠΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί με ΔΕΗ 0,02 σίγουρα θα πληρωθούν. Οσο το καις κερδιζεις - Ανοιχτά παράθυρα και ο θερμοστατης στο 30.

Ξέρουμε πως εμφιαλώνουμε αεριο να κρατησω για το χρονου ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, trelas007 είπε

Οσο το καις κερδιζεις - Ανοιχτά παράθυρα και ο θερμοστατης στο 30

Πώς είσαι σίγουρος σε ποιον μήνα θα σου χρεώσουν την κατανάλωση; Μπορεί η ΕΔΑ να περάσει για καταμέτρηση σε 5 μήνες, θα μετρήσουν σύνολο και θα τα επιμερήσουν. Αν από τον άλλο μήνα κόψουν την επιδότηση, πολλές από τις κιλοβατώρες θα χρεωθούν στους καλοκαιρινούς μήνες και λογικά δεν θα επιδοτηθούν.

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, tzitzikas2 said:

για θέρμανση δεν καίγομαι, αλλά επειδή έχει βάλει ερμάριο η ΕΔΑ και πρέπει αρχές καλοκαιριού να έχω τελειώσει την εγκατάσταση θα πρέπει να κάνω και σύμβαση σε πάροχο αναγκαστικά.

Πήγαινε σε πάροχο όπως πχ ο ηρωνας που δεν έχει μίνιμουμ διάρκεια παραμονής και δεν σε χρεώνει για πρόωρη αποχώρηση και περίμενε να δεις αν θα βγει σε λίγο καιρό κανένα πιο συμφέρον σταθερό. Εγώ τουλάχιστον έτσι θα έκανα. 0,125 δεν είναι σταθερό, φωτιά και λάβρα είναι 

4 hours ago, HERTHAN said:

Εδινε η ΔΕΗ απο ΔΕΠΑ?

Δεν θυμαμαι καθολου γι'αυτο ρωταω.

Δίνει έχω γραπτή απάντηση περί αυτού 

 

4 hours ago, trelas007 said:

Αυτοί με ΔΕΗ 0,02 σίγουρα θα πληρωθούν. Οσο το καις κερδιζεις - Ανοιχτά παράθυρα και ο θερμοστατης στο 30.

Ξέρουμε πως εμφιαλώνουμε αεριο να κρατησω για το χρονου ?

Πλέον με βάση τα τελευταία ΦΕΚ απλά μηδενίζει δεν δίνει λεφτά πίσω με τη μορφή πιστωτικού λογαριασμου 

4 hours ago, alejsalonica said:

Με επιδότηση 40€/MWh από κράτος και 30€/MWh από ΔΕΠΑ = 70€/MWh = 0,07€/kWh εμείς με τη ΔΕΗ (0,05 €/kWh) θα πληρωνόμαστε;

 

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, marmagia είπε

Δίνει έχω γραπτή απάντηση περί αυτού 

Τελευταια φορα τον Δεκεμβριο εδωσε οποτε περιμενουμε να συμπεριληφθει αναδρομικα στους επομενους λογαριασμους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, HERTHAN said:

Τελευταια φορα τον Δεκεμβριο εδωσε οποτε περιμενουμε να συμπεριληφθει αναδρομικα στους επομενους λογαριασμους.

Ακόμα δεν γράφει για Μάρτιο αλλά θα το γράψουν λογικά σύντομα 

DDCF76EC-5E2E-4956-9FC0-12A70A29A71F.png

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις ρωτήσει επί τούτου στο customer care της ΔΕΗ γιατί δεν εμφανίζεται η εκπτωση ΔΕΠΑ στον λογαριασμό Ιαν-Φεβ 2022; Πάντως ο Γενάρης 2022 λείπει από την επεξήγηση παραπάνω.... Χμμμμ...

Επεξ/σία από stazzy1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stazzy1978 είπε

Έχεις ρωτήσει επί τούτου στο customer care της ΔΕΗ γιατί δεν εμφανίζεται η εκπτωση ΔΕΠΑ στον λογαριασμό Ιαν-Φεβ 2022; Πάντως ο Γενάρης 2022 λείπει από την επεξήγηση παραπάνω.... Χμμμμ...

Κάποιος είχε στείλει γραπτή απάντηση ότι η έκπτωση ΔΕΠΑ θα μπει ... γενικά όλα κλίνουν στο γεγονός πως ΔΕΠΑ έκπτωση δικαιούνται ΟΛΟΙ , μένει να το δούμε και στους λογαριασμούς.
*Έχω στείλει στο customer service , ακόμα δεν έχω απάντηση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tsaltinho είπε

Aν καταλαβα, η ΕΔΑ σου εχει τοποθετησει τον μετρητη. Για να αποφυγης τα τελη εγκαταστασης πρεπει να συνδεθεις στο δικτυο του φυσικου αεριου μέσα σε εννια (9) μηνες.

Στη συμβαση μου, είδα οτι τα τελη συνδεσης ηταν 440 ευρω. Πιστεύ ω πως έχεις χρονο να περιμένεις.

Κάνω και copy-paste, τον όρο από την αίτηση μου στην ΕΔΑ για συνδεση με το δίκτυο του φυσικού αερίου :

 

*Σε περίπτωση μη έγκαιρης ενεργοποίησης (δηλαδή εντός 9 μηνών από την τοποθέτηση του μετρητή) της εσωτερικής εγκατάστασης, ο
αντισυμβαλλόμενος οφείλει να καταβάλλει το εν λόγω ποσό, οπότε δεν δύναται να επωφεληθεί της ως άνω έκπτωσης

60 ημέρες είναι η προθεσμία σύνδεσης απο την ημερομηνία τοποθέτησης του ερμαρίου μετρητή, όχι 9 μήνες (για ΕΔΑ ΘΕΣΣ). Μπορείς να πάρεις παράταση 1-2 μήνες το πολύ μετά τις 60 ημέρες. Μετά πρέπει να συνδεθείς. Μόλις καταθέσεις μελέτη εσωτερικής εγκατάστασης φυσικού αερίου γενικά παγώνει το πρόστιμο χρέωσης των τελών σύνδεσης (είναι δωρεάν αλλιώς). Αλλά δεν μπορείς να μην προχωρήσεις για μεγάλο χρονικό διάστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...