Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Bigi444444 είπε

Να μείνουμε εγώ και οι άδειοι σωλήνες να κοιτιόμαστε;

Γελάω με αυτό ωραίο, εκέι θα καταλήξουμε.. Βαλζω και σε spoiler τα κοινόχρηστα μου.

Spoiler

6A315CB1-1957-45A5-91D0-DE83F52105A7.jpeg.75a210db28e0af0bd609e0c76a18d089.jpeg

 

Επεξ/σία από Georgegr3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

45 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Για να πέσει δηλαδή το TTF το χειμώνα θα πρέπει να υπάρχουν 90% αποθέματα.

Εκτος αν μεχρι τον επομενο χειμωνα αλλαξει παλι ο τροπος υπολογισμου και δεν υπολογιζεται με ΤΤF.Κατι τετοιο συζητειται και ειναι πολυ πιθανο να συμβει.

 

50 λεπτά πριν, Georgegr3 είπε

Ρε μη λες τέτοια!! 😂 
Επίσης, έχετε καμιά συμβουλή για κάποιους από εμάς που δεν προλάβαμε να φύγουμε από κοινόχρηστο αερίου σε αυτόνομο; Αφού δεν πρόλαβα το 0,05, λέω να περιμένω λίγο και να δω από Ιούνιο.

Κι εγω ετσι λεω να περιμενεις μεχρι τον Ιουνιο η και μεχρι τον Αυγουστο ακομη και βλεπεις μετα τι θα κανεις.

31 λεπτά πριν, Bigi444444 είπε

Εντωμεταξύ χθες που κοίταξα τον λογαριασμό πριν τον πληρώσω είδα ότι αναφέρει το εξής: "Ο τρόπος τιµολόγησης για το προϊόν σας άλλαξε από 01/02/21.Ενηµερωθείτε αναλυτικά στο fysikoaerio.dei.gr". Δεν μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει αυτό, άλλαξαν οι χρεώσεις μου; Τι σημαίνει ο όρος "τρόπος τιμολόγησης"; Έχει δει κάποιος κάτι αντίστοιχο στον δικό του λογαριασμό;

Ναι και σέμενα το εγραφε απο τον πρωτο λογαριασμο.

Δεν ειναι τιποτα μην δινεις σημασια αλλα σε περιπτωση που εχεις απαντηση μιας και ηρθες σ'επικοινωνια αν μπορεις ενημερωσε για να ξερουν και οι υπολοιποι.

29 λεπτά πριν, korakios είπε

τώρα αν όντως μείνουν οι τιμές τόσο δεν ανάβεις καν το λέβητα . Δύσκολη περίοδος , προσωπικά θα το ανέβαλα και θα κοιτούσα (στο άλλο θέμα) εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης

Πιστευω ειναι πολυ νωρις ακομη για να κοιταξει καποιος για εναλλακτικο τροπο θερμανσης.Μπορει να μπει σε εξοδα και μεσα σε 7-8 μηνες η κατασταση να εχει αλλαξει,Μπορει και σε λιγοτερο μπορει και σε περισσοτερο.

Οπως και να'χει το επομενο χειμωνα θα τον βγαλουμε οπως μπορουμε και απο την νεα χρονια θα μπορεσουμε να παρουμε πιο ευκολα αποφασεις.Υποθεσεις κανουμε βεβαια μιας ολα μπορουν να συμβουν.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 minutes ago, Georgegr3 said:

Είμαι μπερδεμένος καθώς αν θέλω να φύγω, όντως διάβασα ότι θέλει 4 μήνες άνετα μέχρι την τελική αεριοδότηση και το άναμμα του λέβητα. Αλλά πρέπει να πάω/επιλέξω ένα πάροχο και να κάνω αίτηση αν θέλω να ξεκινήσουν οι εργασίες. Οπότε ακριβό ή πανάκριβο το 0,125, θα πρέπει να επιλέξω κάτι τελικά είτε ΔΕΗ είτε καποίο fix..

Το αντιλαμβάνομαι και ευχαριστώ. Αλλά τώρα είμαστε Ζενίθ κοινόχρηστο με 0,12 και ακόμα και να μην καίω και πληρώνω 30% των άλλων. Εκτός αν κόψω την σωλήνα της παροχής και φύγω και δεν έχω τίποτα μετά, αλλά καταλαβαίνεις το δίλλημα. 

Όπως να έχει, ότι ιδέα έχετε παρακαλώ δώστε τα φώτα σας καθώς βρισκόμαστε σε τέλμα και εσείς βοηθάτε πολύ. 

Όχι δεν γίνεται έτσι. Αρχικά παίρνεις προσφορες, αποφασίζεις με ποιον μηχανικό θα συνεργαστείς. Αφού τον βρεις υπογράφεις αίτηση προς την ΕΔΑ (τα ετοιμάζει όλα αυτός/ αυτή ). Σε περίπου 7-10 μέρες έχουν δώσει το οκ και υπογράφεις σύμβαση. Από εκεί και πέρα περιμένεις να περάσουν μετρητες. Σε μένα καθυστέρησε σημαντικά αυτό αλλά τώρα απ´οτι μου είπαν έχουν υλικά όποτε μάλλον δε θα αργήσουν πολύ. Δεν χρειάζεται ηα έχεις επιλέξει προμηθευτή. Χρειάζεται ομως την στιγμή που ζητήσεις να έρθουν να δώσουν το τελικό οκ στην εγκατάσταση και να ελέγξουν τον λέβητα τη τοποθέτηση κλπ. Όποτε το κανείς σε δεύτερο χρόνο μετά την υπογραφή της σύμβασης με την ΕΔΑ. Η όλη εγκατάσταση παίρνει 3 μέρες περίπου 

Επεξ/σία από marmagia
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, marmagia είπε

Όχι δεν γίνεται έτσι. Αρχικά παίρνεις προσφορες, αποφασίζεις με ποιον μηχανικό θα συνεργαστείς. Αφού τον βρεις υπογράφεις αίτηση προς την ΕΔΑ (τα ετοιμάζει όλα αυτός/ αυτή ). Σε περίπου 7-10 μέρες έχουν δώσει το οκ και υπογράφεις σύμβαση. Από εκεί και πέρα περιμένεις να περάσουν μετρητες. Σε μένα καθυστέρησε σημαντικά αυτό αλλά τώρα απ´οτι μου είπαν έχουν υλικά όποτε μάλλον δε θα αργήσουν πολύ. Δεν χρειάζεται ηα έχεις επιλέξει προμηθευτή. Χρειάζεται ομως την στιγμή που ζητήσεις να έρθουν να δώσουν το τελικό οκ στην εγκατάσταση και να ελέγξουν τον λέβητα τη τοποθέτηση κλπ. Όποτε το κανείς σε δεύτερο χρόνο μετά την υπογραφή της σύμβασης με την ΕΔΑ. Η όλη εγκατάσταση παίρνει 3 μέρες περίπου 

Ευχαριστώ πολύ! Έψαχνα ήδη εταιρίες Θεσσαλονίκη αλλά γίνεται πανικός και χάθηκα. Σε θυμάμαι από το νήμα της εγκατάστασης που διάβασα χθες για το opentherm που έλεγες. Από εκεί θυμάμαι που κάποιος έλεγε συνδέθηκε Δεκέμβριο 21, με αίτηση Ιουνίου 21...λολ

Επεξ/σία από Georgegr3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 minutes ago, Georgegr3 said:

Ευχαριστώ πολύ! Έψαχνα ήδη εταιρίες Θεσσαλονίκη αλλά γίνεται πανικός και χάθηκα. Σε θυμάμαι από το νήμα της εγκατάστασης που διάβασα χθες για το opentherm που έλεγες. Από εκεί θυμάμαι που κάποιος έλεγε συνδέθηκε Δεκέμβριο 21, με αίτηση Ιουνίου 21...λολ

Εγώ ήμουν με αυτή τη καθυστέρηση. Αλλά ξέρεις που έκανα βλακεία; Έλειπα τον Αύγουστο και μου είχαν πει ενημερώνεις το συνεργείο και έρχεται βάζει μετρητή. Βασικά ήρθε ο εργολάβος τον Ιούλιο μου βάζει με σπρέι που θέλει να μπει η λαμαρίνα και φεύγει. Έλειπα τον Αύγουστο Γύρισα αρχές Σεπτέμβρη, βάζω σε 1-2 μέρες τη λαμαρίνα λέω Ε εντάξει και μέσα να έρθουν και τέλη δε θα βάλω θέρμανση από τώρα. Ελα μου όμως που δεν είχαν ρολόγια. Και περίμενα να στοκαρουν τον αιώνα τον απαντά. Οκτώβριο μου βάζουν μετρητή. Παίρνω τον εγκατάστατη του λέω ξεκινάμε. Μου λέει αμ δε, δεν υπάρχει λέβητας. Είναι σε έλλειψη από την de dietrich. Η ίδια η επίσημη αντιπροσωπεία μου έλεγε από βδομάδα σε βδομάδα ώσπου τελικά παρέλαβαν 10-11/12 και η τελική ενεργοποίηση έγινε 16/12. Έπεσα στη περίπτωση, συνήθως δεν καθυστερεί τόσο πολύ η όλη κατάσταση 

Επεξ/σία από marmagia
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Bigi444444 said:

Μα δεν είναι κυμαινόμενο ρε συ thresh το πρόγραμμά μου, το σταθερό έχω.

Μπορεί να το εκτυπώνουν σε όλα τα τιμολόγια.

  

1 hour ago, Bigi444444 said:

Btw, δεν δοκιμάζεις να το δουλεύεις με θερμοκρασία νερού και όχι θερμοστάτη; Εμένα μου καίει περίπου 20% λιγότερο έτσι. Παίρνει παραπάνω ώρα να ανεβάσει θερμοκρασία το σπίτι βέβαια, αλλά εάν το θέλεις για μόνιμη λειτουργία θεωρώ ότι αξίζει μια δοκιμή.

Το έχω με αντιστάθμιση, εξωτερικό αισθητήριο κτλπ.

Απλά το σπίτι είναι μεγάλο, είναι στην Π.Πεντέλη κι η μόνωση των 90ς.

 

Σκέψου ότι τη σεζόν 2020-2021 με κυμαινομενο τιμολόγιο, οι 22000kwh βγήκαν τελική τιμή 860 ευρώ με ρυθμιζόμενες/ΦΠΑ/κλπ. 

Με την σταθερή 0.125 + 6% ΦΠΑ, βγαίνουν 2915 ευρώ ΧΩΡΙΣ τις ρυθμιζόμενες μέσα.

  • Like 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Μπορεί να το εκτυπώνουν σε όλα τα τιμολόγια.

  

Το έχω με αντιστάθμιση, εξωτερικό αισθητήριο κτλπ.

Απλά το σπίτι είναι μεγάλο, είναι στην Π.Πεντέλη κι η μόνωση των 90ς.

 

Σκέψου ότι τη σεζόν 2020-2021 με κυμαινομενο τιμολόγιο, οι 22000kwh βγήκαν τελική τιμή 860 ευρώ με ρυθμιζόμενες/ΦΠΑ/κλπ. 

Με την σταθερή 0.125 + 6% ΦΠΑ, βγαίνουν 2915 ευρώ ΧΩΡΙΣ τις ρυθμιζόμενες μέσα.

Παρόμοια κατάσταση , έκανα τις πράξεις περί των 2000 κυβικών , 2000 * 11.5 * 0,137 (0.125 + ρυθμιζόμενες στο περίπου) * 1.06 = 3151 στο περίπου δηλαδή.🥶

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω,αν γνωρίζει κάποιο μέλος. Χωρίς να ξέρω για αύξηση στο gas control της ΔΕΗ, τους είχα πάρει τηλέφωνο και έκανα τηλεφωνικά αίτηση για αλλαγή παρόχου από elpedison στην ΔΕΗ στης 28/03  με ενημέρωσαν για τιμές 0.05 ανά kw, 30 ευρώ έκπτωση στον πρώτο λογαριασμό και χωρίς εγγύηση. Όπως ότι θα περιμένω courier για υπογραφές. Ρώτησα πότε ενεργοποίητε η σύνδεση, μου απάντησαν ότι θα γίνει άμεσα από τώρα, και καλός ορισα στην ΔΕΗ. Να ρωτήσω τώρα εγώ πρόλαβα την νέα αύξηση στο gas control;υπάρχει περίπτωση να αλλάξει η τιμή που είχαμε συμφωνήσει έστω τηλεφωνικά;; και πότε λέτε να περιμένω νέα ενημέρωση από πλευράς της ΔΕΗ. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mak47 είπε

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω,αν γνωρίζει κάποιο μέλος. Χωρίς να ξέρω για αύξηση στο gas control της ΔΕΗ, τους είχα πάρει τηλέφωνο και έκανα τηλεφωνικά αίτηση για αλλαγή παρόχου από elpedison στην ΔΕΗ στης 28/03  με ενημέρωσαν για τιμές 0.05 ανά kw, 30 ευρώ έκπτωση στον πρώτο λογαριασμό και χωρίς εγγύηση. Όπως ότι θα περιμένω courier για υπογραφές. Ρώτησα πότε ενεργοποίητε η σύνδεση, μου απάντησαν ότι θα γίνει άμεσα από τώρα, και καλός ορισα στην ΔΕΗ. Να ρωτήσω τώρα εγώ πρόλαβα την νέα αύξηση στο gas control;υπάρχει περίπτωση να αλλάξει η τιμή που είχαμε συμφωνήσει έστω τηλεφωνικά;; και πότε λέτε να περιμένω νέα ενημέρωση από πλευράς της ΔΕΗ. Ευχαριστώ 

η προσφορά ισχύει για ένα μήνα απο τη στιγμή που αιτήθηκες , όμως μπορεί η ΔΕΗ να την απορρίψει γραπτώς (σε 10 εργάσιμες)

αν το συμβόλαιο γράφει 0,05 (είναι απαραίτητο να συνοδεύεται με τον τιμοκατάλογο) ,οκ , είσαι καλυμμένος (παραμένουν όμως οι 10 εργάσιμες)

αν δε γράφει τίποτα , προσωπικά θα το ρίσκαρα και αν κάτσει στραβή θα κυνηγούσα μέσω ΡΑΕ τον παλιό τιμοκατάλογο ζητώντας την τηλεφωνική ηχογράφηση

αν βέβαια γράφει 0,125 , δεν υπογράφεις , ζητάς να σου το ξαναστείλουν με παλιές τιμές και αν κάτσει , έκατσε

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, korakios είπε

η προσφορά ισχύει για ένα μήνα απο τη στιγμή που αιτήθηκες , όμως μπορεί η ΔΕΗ να την απορρίψει γραπτώς (σε 10 εργάσιμες)

αν το συμβόλαιο γράφει 0,05 (είναι απαραίτητο να συνοδεύεται με τον τιμοκατάλογο) ,οκ , είσαι καλυμμένος (παραμένουν όμως οι 10 εργάσιμες)

αν δε γράφει τίποτα , προσωπικά θα το ρίσκαρα και αν κάτσει στραβή θα κυνηγούσα μέσω ΡΑΕ τον παλιό τιμοκατάλογο ζητώντας την τηλεφωνική ηχογράφηση

αν βέβαια γράφει 0,125 , δεν υπογράφεις , ζητάς να σου το ξαναστείλουν με παλιές τιμές και αν κάτσει , έκατσε

Σε ευχαριστώ πολύ εξαιρετική και κατατοπιστικότατη απάντηση. Οπότε θα περιμένω. Θα είχε κάποια διαφορά αν είχα ζητήσει αντί για courier να είχε γίνει η διαδικασία ηλεκτρονικά με email ή όχι;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Mak47 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ εξαιρετική και κατατοπιστικότατη απάντηση. Οπότε θα περιμένω. Θα είχε κάποια διαφορά αν είχα ζητήσει αντί για courier να είχε γίνει η διαδικασία ηλεκτρονικά με email ή όχι;; 

όχι , τα ίδια ισχύουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, PCEXPERT2012 είπε

Το συμβόλαιο ισχύει από τη μέρα που υπέγραψες ή απτή μέρα που μπήκε ο μετρητής? 

Kαι εγώ έχω αυτή την απορία, φίλε. Υπέγραψα ΔΕΗ με 0,20 τον 07/2021, αλλά ο μετρητής μπήκε 02/12/2021. Αν ισχύει αυτό, έχω κερδίσει ένα μήνα θέρμανσης τον επόμενο χειμώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...