Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, korakios είπε

για το συγκεκριμένο πρόγραμμα έχει γραφτεί το τι θα  γράψεις για αμφισβήτηση της ρήτρας και καταγγελία στη ΡΑΕ

τσέκαρε το excel της υπογραφής μου , μάλλον για elin small είσαι

Ναι ναι θα ψάξω να βρω και το τι θα γράψω για την καταγγελία και το excel τώρα ΣΚ που θα έχω πρόσβαση σε υπολογιστή γιατί από κινητό δυσκολεύομαι. Ευχαριστώ πολύ!

25 λεπτά πριν, vali είπε

Με 10 ευρώ πάγιο το μήνα ακόμη και να μη το ανάψεις καθόλου θα πληρώσεις 120 ευρώ το χρόνο. Γι'αυτό σου λέω βρες πρόγραμμα χωρίς πάγιο. Από την στιγμή που η κατανάλωσή σου είναι μικρή και όλοι οι πάροχοι έχουν σήμερα λίγο πολύ ίδιες χρεώσεις στην κιλοβατώρα+ρήτρα, ο μόνος τρόπος να εξοικονομήσεις χρήματα είναι να μην πληρώνεις πάγιο. Και εγώ είμαι της γνώμης να κοιτάξεις το ελιν small.

Ναι ναι αφού καταλήξω τελικά με τι θα αντικαταστήσω το αεριο για θέρμανση θα το κοιτάξω. Σε ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsigpan είπε

Καλημέρα.  Ειχα  προλάβει και εκανα αίτηση για  το gas control τον 9/2021 με τιμή  0,02750. Βλεποντας την σημερινή τιμή του νεου myHome GasControl  μήπως επρεπε να  ειχαμε κανει  στο εξαμηνο καινουργιο συμβολαιο με την προηγουμενη τιμή 0,050 εως 31/3/2022😄; Βλεπω του χρόνου να καιγεται  η γουνα μας με αυτες τις τιμές.

Πήρα τηλέφωνο και ρώτησα... δε γινόταν να πας απ'το 0.02 στο 0.05 γιατί είναι το ίδιο πρόγραμμα, δεν το δέχεται το σύστημα. Θα έπρεπε να πληρώσουμε ρήτρα 100 ευρώ (80+ΦΠΑ) για να πάμε σε άλλο πάροχο με κυμαινόμενο χωρίς ρήτρα αποχώρησης (πχ ΗΡΩΝ, Ελίν) και μετά την ολοκλήρωση της μεταφοράς (κάνα μήνα) να κάναμε αίτηση στη ΔΕΗ με 0.05... όπου θα είχαμε άλλον 1 μήνα αναμονή για τη μεταφορά και θα πληρώναμε πανάκριβο κυμαινόμενο.

Ευελπιστώ τον Σεπτέμβριο να πέσουν τα σταθερά γύρω στο 0.06, αν όλες οι χώρες της Ε.Ε γεμίσουν αποθέματα LNG το καλοκαίρι. Για να πέσει δηλαδή το TTF το χειμώνα θα πρέπει να υπάρχουν 90% αποθέματα.

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, korakios είπε

τώρα έχει νόημα , πριν λέγαμε απλά πήγαινε ΔΕΗ ,

βασικά περιμένω κάποιον που να ποστάρει οτι πήγε και έκλεισε στα 0,125 γιατί απλά άκουσε οτι ήταν φθηνό 😂

Ρε μη λες τέτοια!! 😂 
Επίσης, έχετε καμιά συμβουλή για κάποιους από εμάς που δεν προλάβαμε να φύγουμε από κοινόχρηστο αερίου σε αυτόνομο; Αφού δεν πρόλαβα το 0,05, λέω να περιμένω λίγο και να δω από Ιούνιο. Αλλά δεν ξέρω τι να κάνω, να ξεκινήσω από τώρα να ψάχνω εταιρία για μελέτη, αίτηση σε ΕΔΑ και αγορά εξοπλισμού ή τότε μια καλή; Απλά όσο περνάει ο καιρός μπορεί να πάει το πράγμα στα 0,20..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Georgegr3 είπε

Ρε μη λες τέτοια!! 😂 
Επίσης, έχετε καμιά συμβουλή για κάποιους από εμάς που δεν προλάβαμε να φύγουμε από κοινόχρηστο αερίου σε αυτόνομο; Αφού δεν πρόλαβα το 0,05, λέω να περιμένω λίγο και να δω από Ιούνιο. Αλλά δεν ξέρω τι να κάνω, να ξεκινήσω από τώρα να ψάχνω εταιρία για μελέτη, αίτηση σε ΕΔΑ και αγορά εξοπλισμού ή τότε μια καλή;

εννοείται ξεκινάς πριν το φθινόπωρο, γιατί αν κάνεις αίτηση σύνδεσης Σεπτέμβριο μπορεί να πάει και Νοέμβριος μέχρι να σε συνδέσουν

Spoiler

για λέβητα ψάξου αν μπορείς να πάρεις επιδοτούμενο , θυμάμαι Θεσσαλία έτρεχε πρόγραμμα

 

Επεξ/σία από korakios
καφεΐνη
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Georgegr3 είπε

Ρε μη λες τέτοια!! 😂 
Επίσης, έχετε καμιά συμβουλή για κάποιους από εμάς που δεν προλάβαμε να φύγουμε από κοινόχρηστο αερίου σε αυτόνομο; Αφού δεν πρόλαβα το 0,05, λέω να περιμένω λίγο και να δω από Ιούνιο. Αλλά δεν ξέρω τι να κάνω, να ξεκινήσω από τώρα να ψάχνω εταιρία για μελέτη, αίτηση σε ΕΔΑ και αγορά εξοπλισμού ή τότε μια καλή; Απλά όσο περνάει ο καιρός μπορεί να πάει το πράγμα στα 0,20..

Πάνω από 0.05 απλά δε καις καλοριφέρ. Και 0.05 πανάκριβο ήταν... ακόμα και με 0.03 είχα φάει ζόρια πριν 3 χρόνια.

Καλοριφέρ με 0.12 ισοδυναμεί με κάνα 700άρι το δίμηνο.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

εννοείται ξεκινάς πριν το φθινόπωρο, γιατί αν κάνεις αίτηση σύνδεσης Σεπτέμβριο μπορεί να πάει και Νοέμβριος μέχρι να σε συνδέσουν

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

για λέβητα ψάξου αν μπορείς να πάρεις επιδοτούμενο , θυμαι Θεσσαλία έτρεχε πρόγραμμα

 

Είμαι μπερδεμένος καθώς αν θέλω να φύγω, όντως διάβασα ότι θέλει 4 μήνες άνετα μέχρι την τελική αεριοδότηση και το άναμμα του λέβητα. Αλλά πρέπει να πάω/επιλέξω ένα πάροχο και να κάνω αίτηση αν θέλω να ξεκινήσουν οι εργασίες. Οπότε ακριβό ή πανάκριβο το 0,125, θα πρέπει να επιλέξω κάτι τελικά είτε ΔΕΗ είτε καποίο fix..

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Πάνω από 0.05 απλά δε καις καλοριφέρ. Και 0.05 πανάκριβο ήταν... ακόμα και με 0.03 είχα φάει ζόρια πριν 3 χρόνια.

Καλοριφέρ με 0.12 ισοδυναμεί με κάνα 700άρι το δίμηνο.

Το αντιλαμβάνομαι και ευχαριστώ. Αλλά τώρα είμαστε Ζενίθ κοινόχρηστο με 0,12 και ακόμα και να μην καίω και πληρώνω 30% των άλλων. Εκτός αν κόψω την σωλήνα της παροχής και φύγω και δεν έχω τίποτα μετά, αλλά καταλαβαίνεις το δίλλημα. 

Όπως να έχει, ότι ιδέα έχετε παρακαλώ δώστε τα φώτα σας καθώς βρισκόμαστε σε τέλμα και εσείς βοηθάτε πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, ekrepali said:

Καλοριφέρ με 0.12 ισοδυναμεί με κάνα 700άρι το δίμηνο.

Καλά το προηγούμενο δίμηνο που έκαψα 10240kwh, με 0.125 πάω μόνο από την προμήθεια ΦΑ στα 1357.6 ευρώ με το ΦΠΑ. Βάλε και τις ρυθμιζόμενες...άντε γεια... 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Thresh είπε

Καλά το προηγούμενο δίμηνο που έκαψα 10240kwh, με 0.125 πάω μόνο από την προμήθεια ΦΑ στα 1357.6 ευρώ με το ΦΠΑ. Βάλε και τις ρυθμιζόμενες...άντε γεια... 

μήπως είναι λίγο πολλά; Εμείς σε όλη την οικοδομή είχαμε λιγότερα.. Σε εμένα αντιστοιχούν 80ευρω

Spoiler

F58207E6-94F7-40F0-B27C-670099258552.jpeg

 

Επεξ/σία από Georgegr3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ χθες που κοίταξα τον λογαριασμό πριν τον πληρώσω είδα ότι αναφέρει το εξής: "Ο τρόπος τιµολόγησης για το προϊόν σας άλλαξε από 01/02/21.Ενηµερωθείτε αναλυτικά στο fysikoaerio.dei.gr". Δεν μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει αυτό, άλλαξαν οι χρεώσεις μου; Τι σημαίνει ο όρος "τρόπος τιμολόγησης"; Έχει δει κάποιος κάτι αντίστοιχο στον δικό του λογαριασμό; Τους πήρα τηλέφωνο πριν λίγο και θα με καλέσουν πίσω λέει λόγω προβλήματος στο σύστημά τους. Πάντως η κατανάλωση αφορούσε περίοδο έως 3 Μαρτίου και η χρέωση έχει γίνει με την ίδια τιμή για όλο το διάστημα, και για το μετά την 01-2-22 δηλαδή. Τέλος πάντων, θα δούμε, δύσκολος προβλέπεται ο χειμώνας του 22 πάντως. Ευτυχώς που τελικά δεν έβαλα και τις εστίες αερίου γιατί θα μαγειρεύαμε μέχρι τον Σεπτέμβρη μόνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Georgegr3 said:

μήπως είναι λίγο πολλά; Εμείς σε όλη την οικοδομή είχαμε λιγότερα.. Σε εμένα αντιστοιχούν 80ευρω

  Reveal hidden contents

F58207E6-94F7-40F0-B27C-670099258552.jpeg

 

Σταθερά 21.5 βαθμοί όλο το 24ωρο, Παλιά Πεντέλη, 200τμ ελεύθερο από παντού το κτίριο, για 25/12 - 22/02.

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Georgegr3 είπε

Οπότε ακριβό ή πανάκριβο το 0,125, θα πρέπει να επιλέξω κάτι τελικά είτε ΔΕΗ είτε καποίο fix..

ούτε καν , ξεκινάς με κάποιο χωρίς δέσμευση/πάγιο και βλέπεις

τώρα αν όντως μείνουν οι τιμές τόσο δεν ανάβεις καν το λέβητα . Δύσκολη περίοδος , προσωπικά θα το ανέβαλα και θα κοιτούσα (στο άλλο θέμα) εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης

6 λεπτά πριν, Bigi444444 είπε

Εντωμεταξύ χθες που κοίταξα τον λογαριασμό πριν τον πληρώσω είδα ότι αναφέρει το εξής: "Ο τρόπος τιµολόγησης για το προϊόν σας άλλαξε από 01/02/21.

το αγνοείς

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, Bigi444444 said:

Τι σημαίνει ο όρος "τρόπος τιμολόγησης"

Τότε ήταν που εφάρμοσαν το TTF στα κυμαινόμενα αν θυμάμαι καλά. Απλά το έχουν αφήσει 1 χρόνο μετά, στους λογαριασμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, korakios είπε

ούτε καν , ξεκινάς με κάποιο χωρίς δέσμευση/πάγιο και βλέπεις

τώρα αν όντως μείνουν οι τιμές τόσο δεν ανάβεις καν το λέβητα . Δύσκολη περίοδος , προσωπικά θα το ανέβαλα και θα κοιτούσα (στο άλλο θέμα) εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης

Καλή ιδέα και ευχαριστώ, αν χωρίς δέσμευση volton βλέπω! Κλιματιστικά έχω ένα καλό αλλά δεν βολεύει η διαρρύθμιση του σπιτιού, αν και έχω βγάλει και χειμώνα κανονικά πριν 6-7 χρόνια με αυτό και σώμα λαδιού στα -5plus. Θα πρέπει να βάλω και 2ο οπότε για σιγουριά αν πάω εκεί. 

θα δω και το θέμα της σύγκρισης κόστους θέρμανσης που υποθέτω λες, το είχα αφήσει στην 1η σελίδα όταν είχε δημιουργηθεί. 

Επεξ/σία από Georgegr3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα δεν είναι κυμαινόμενο ρε συ thresh το πρόγραμμά μου, το σταθερό έχω.

Btw, δεν δοκιμάζεις να το δουλεύεις με θερμοκρασία νερού και όχι θερμοστάτη; Εμένα μου καίει περίπου 20% λιγότερο έτσι. Παίρνει παραπάνω ώρα να ανεβάσει θερμοκρασία το σπίτι βέβαια, αλλά εάν το θέλεις για μόνιμη λειτουργία θεωρώ ότι αξίζει μια δοκιμή.

Edit: με αφορμή το ερώτημα του φίλου παραπάνω, μπορούμε να μείνουμε χωρίς σύνδεση με πάροχο εάν θέλουμε; Δηλαδή, εάν πω ότι δεν καλύπτομαι από τα προγράμματα και δεν θέλω να τον δουλέψω άλλο τον λέβητα, μπορώ να μην ανανεώσω το συμβόλαιο κατά την λήξη του και να μην πάω σε άλλο πάροχο; Να μείνουμε εγώ και οι άδειοι σωλήνες να κοιτιόμαστε;

Επεξ/σία από Bigi444444
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsigpan είπε

εκτός αν εννοείς ότι στο 6μηνο μπορεί η ΔΕΗ να αλλάξει τους όρους.

Nαι αυτο εννοω.

1 ώρα πριν, korakios είπε

βασικά περιμένω κάποιον που να ποστάρει οτι πήγε και έκλεισε στα 0,125 γιατί απλά άκουσε οτι ήταν φθηνό 😂

Μην λες μεγαλα λογια γιατι μπορει να κανουμε κι εμεις την αρχη.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...