Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, tsigpan είπε

Καλημέρα.  Ειχα  προλάβει και εκανα αίτηση για  το gas control τον 9/2021 με τιμή  0,02750. Βλεποντας την σημερινή τιμή του νεου myHome GasControl  μήπως επρεπε να  ειχαμε κανει  στο εξαμηνο καινουργιο συμβολαιο με την προηγουμενη τιμή 0,050 εως 31/3/2022😄; Βλεπω του χρόνου να καιγεται  η γουνα μας με αυτες τις τιμές.

παρομοιως και εγω, αλλα αυτο που λες εχει συζητηθει και πιο πισω, καποιο μελος προσπαθησε να το κανει και η δεη δεν τον αφησε, η αλλη επιλογη θα ηταν προωρη αποχωρηση απο το προγραμμα με κοστος 80 ευρω(τελος σεπτεβρη 0.02-τελος μαρτιου<6 μηνες) αλλα και ΠΑΛΙ με κινδυνο να παρελθει το εξαμηνο 31/3-31/9 και να εχεις κανει ολη αυτη τη διαδικασια για το τιποτα και με ζημια απο πανω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, μολις επικοινώνησα με το τηλεφωνικό κέντρο της ΔΕΗ. Είχα υποβάλει αίτηση αλλαγης προμηθευτή και μεταφορά στην ΔΕΗ στο GasControl πριν τις 31/3. Με διαβεβαίωσαν ότι για τις αιτήσεις πριν τις 31/3 που εκρεμμεί η μεταφορά απο την ΕΔΑ, ισχυουν τα παλια τιμολογια.. Ας ελπισουμε!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, saleapple said:

Καλημέρα, μολις επικοινώνησα με το τηλεφωνικό κέντρο της ΔΕΗ. Είχα υποβάλει αίτηση αλλαγης προμηθευτή και μεταφορά στην ΔΕΗ στο GasControl πριν τις 31/3. Με διαβεβαίωσαν ότι για τις αιτήσεις πριν τις 31/3 που εκρεμμεί η μεταφορά απο την ΕΔΑ, ισχυουν τα παλια τιμολογια.. Ας ελπισουμε!

πριν την 1/4 εννοεις, άρα όσες αιτήσεις έγιναν ως και εχθές. Το ίδιο έκαναν και με το ρεύμα οπότε στο τέλος θα το τηρήσουν και στο αέριο..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, marmagia είπε

πριν την 1/4 εννοεις, άρα όσες αιτήσεις έγιναν ως και εχθές. Το ίδιο έκαναν και με το ρεύμα οπότε στο τέλος θα το τηρήσουν και στο αέριο..

Ναι, αυτο εννοώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, korakios είπε

Έτοιμο και το excel , το κότσαρα στου ρεύματος , 5ο φύλλο

λείπουν τα Ηρών Flex , Φυσικό Αέριο , Watt&Volt μιας και έχουν άγνωστη τιμή προμήθειας 

Μπήκε προειδοποιητικό για αποφυγή της NRG & Protergia μιας και ενώ είναι κυμαινόμενα βάσει TTF βαράνε και ρήτρα αναπροσαρμογής απο πάνω

Αν βρείτε λάθη , πείτε

@Thresh Eνα ημερησιο ban στον kor σε παρακαλω γιατι αποφασισε τωρα που μαμηθηκαν ολα να το κανει το excel.

Βασικα καντο διημερο γιατι το εκανε μεσα σε 1 ωρα και μεσα στα αγρια χαραματα ενω τον παρακαλουσα εδω και μηνες να το κανουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, NikosRocknRolla είπε

Άρα πρέπει να ψάξω από εταιρία σε εταιρία ποιανής πρόγραμμα δεν έχει ρήτρα. Αν δεν σου είναι κόπος γνωρίζεις κάποια να μου πεις;

Όχι εσένα σε συμφέρει να βρεις πρόγραμμα χωρίς πάγιο ή με ελάχιστο πάγιο. Αν η κατανάλωσή είναι πολύ μικρή και η ρήτρα θα είναι μικρή. Αν όπως λες το θέλεις αποκλειστικά για ζεστό νερό χρήσης.

Επίσης από σήμερα στα προγράμματα με ρήτρα η τελική χρέωση θα είναι περίπου ίδια με αυτά που δεν έχουν ρήτρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Manolo7 είπε

με τέτοια τιμή λογικά θα αυξηθεί και η επιδότηση.

Περισσοτερες πιθανοτητες υπαρχουν να την κοψουν παρα ν'αυξηθει.

1 ώρα πριν, tsigpan είπε

Βλεποντας την σημερινή τιμή του νεου myHome GasControl  μήπως επρεπε να  ειχαμε κανει  στο εξαμηνο καινουργιο συμβολαιο με την προηγουμενη τιμή 0,050 εως 31/3/2022😄; Βλεπω του χρόνου να καιγεται  η γουνα μας με αυτες τις τιμές.

1ον δεν μπορουσες να κανεις μεταβαση στο 0,050 γιατι θα πληρωνες ρητρα αποχωρησης και 2ον αν το εκανες τωρα με ημερομηνια 31/03 το 6μηνο θα εληγε στην 1η Οκτωβριου.Οποτε και χρηματα θα εδινες για την ρητρα αποχωρησης και δεν θα ειχες οφελος μιας και το καλοκαιρι δεν καις πολυ.

Η γουνα θεωρειται ηδη τσουρουφλισμενη και καρβουνιασμενη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, vali είπε

Όχι εσένα σε συμφέρει να βρεις πρόγραμμα χωρίς πάγιο ή με ελάχιστο πάγιο. Αν η κατανάλωσή είναι πολύ μικρή και η ρήτρα θα είναι μικρή. Αν όπως λες το θέλεις αποκλειστικά για ζεστό νερό χρήσης.

Επίσης από σήμερα στα προγράμματα με ρήτρα η τελική χρέωση θα είναι περίπου ίδια με αυτά που δεν έχουν ρήτρα.

Δηλαδή τώρα που έχω της ζενίθ το home flex με 10 ευρώ πάγιο το μήνα αξιζει να μείνω και να το έχω μόνο για νερό. 
 

Δηλαδή για 276 κυβικά που έκαψα η ρήτρα ήταν 262 ευρώ θεωρείται λίγο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NikosRocknRolla είπε

Δηλαδή τώρα που έχω της ζενίθ το home flex με 10 ευρώ πάγιο το μήνα αξιζει να μείνω και να το έχω μόνο για νερό. 
 

Δηλαδή για 276 κυβικά που έκαψα η ρήτρα ήταν 262 ευρώ θεωρείται λίγο; 

για το συγκεκριμένο πρόγραμμα έχει γραφτεί το τι θα  γράψεις για αμφισβήτηση της ρήτρας και καταγγελία στη ΡΑΕ

τσέκαρε το excel της υπογραφής μου , μάλλον για elin small είσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Περισσοτερες πιθανοτητες υπαρχουν να την κοψουν παρα ν'αυξηθει.

1ον δεν μπορουσες να κανεις μεταβαση στο 0,050 γιατι θα πληρωνες ρητρα αποχωρησης και 2ον αν το εκανες τωρα με ημερομηνια 31/03 το 6μηνο θα εληγε στην 1η Οκτωβριου.Οποτε και χρηματα θα εδινες για την ρητρα αποχωρησης και δεν θα ειχες οφελος μιας και το καλοκαιρι δεν καις πολυ.

Η γουνα θεωρειται ηδη τσουρουφλισμενη και καρβουνιασμενη.

Αφού έχει συζητηθεί το θέμα  παλιότερα οκ. Με πληρωμή ρήτρας αποχώρησης εννοώ  και αφού το συμβόλαιο είναι 12 μηνο θα πήγαινε από 31/3/22 έως 30/3/23 εκτός αν εννοείς ότι στο 6μηνο μπορεί η ΔΕΗ να αλλάξει τους όρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η ΔΕΗ το πηγε 0.125  για το σταθερό,πρόγραμματα τύπου flex από Ηρων άνετα θα πάει 0.3 και βάλε φέτος για Ιανουαρίου είχαν  0.21 όταν οι άλλοι είχαν 0.12 προβλέπεται καυτός χειμώνας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, NikosRocknRolla είπε

Δηλαδή τώρα που έχω της ζενίθ το home flex με 10 ευρώ πάγιο το μήνα αξιζει να μείνω και να το έχω μόνο για νερό. 
 

Δηλαδή για 276 κυβικά που έκαψα η ρήτρα ήταν 262 ευρώ θεωρείται λίγο; 

Με 10 ευρώ πάγιο το μήνα ακόμη και να μη το ανάψεις καθόλου θα πληρώσεις 120 ευρώ το χρόνο. Γι'αυτό σου λέω βρες πρόγραμμα χωρίς πάγιο. Από την στιγμή που η κατανάλωσή σου είναι μικρή και όλοι οι πάροχοι έχουν σήμερα λίγο πολύ ίδιες χρεώσεις στην κιλοβατώρα+ρήτρα, ο μόνος τρόπος να εξοικονομήσεις χρήματα είναι να μην πληρώνεις πάγιο. Και εγώ είμαι της γνώμης να κοιτάξεις το ελιν small.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

@Thresh Eνα ημερησιο ban στον kor σε παρακαλω γιατι αποφασισε τωρα που μαμηθηκαν ολα να το κανει το excel.

Βασικα καντο διημερο γιατι το εκανε μεσα σε 1 ωρα και μεσα στα αγρια χαραματα ενω τον παρακαλουσα εδω και μηνες να το κανουμε.

τώρα έχει νόημα , πριν λέγαμε απλά πήγαινε ΔΕΗ ,

βασικά περιμένω κάποιον που να ποστάρει οτι πήγε και έκλεισε στα 0,125 γιατί απλά άκουσε οτι ήταν φθηνό 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...