Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα κανει post και πριν απο λιγες μερες σχετικα με το αιτημα στην rae που με την βοηθεια του @korakios εδωσα μια απαντηση στην protergia.

To προβλημα τωρα ειναι οτι δεν εχει απαντησει ο παροχος,εκανα αρνηση και ξανα απαντησα οτι δεν ειχα καποια ενημερωση και επισης εστειλα και στην ραε σχετικα με το αιτημα που απλα ειναι προς ολοκληρωση αλλα ουτε απο εκει εχω λαβει κατι εδω και μια βδομαδα.

Εν τω μεταξυ σημερα βγηκε και επομενος εκκαθαριστικος χωρις να εχει ανεβει ο λογαριασμος στο myprotergia,με ποσο 187€ το οποιο αναγκαστικα το πληρωσα γιατι δευτερα εχω ραντεβου με την δεη για αλλαγη παροχο αεριου.

Να κανω αιτημα και να καταγγειλω και αυτον τον λογαριασμο,γιατι σιγουρα θα εχει ρητρα.

Ο εναντι μαζι με τον εξοφλητικο λογαριασμο ειναι σαν συνολο στα 325€,με εναν υπολογισμο τα κυβικα που ξοδεψα μεχρι 7/3 (τοτε περασε η εδα για μετρηση) βγαινει στα 245€,η εκπτωση που εχω απο την ενεργιακη μεταβαση ειναι 80€ το διμηνο.

Untitled.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Drake27 είπε

To προβλημα τωρα ειναι οτι δεν εχει απαντησει ο παροχος,εκανα αρνηση και ξανα απαντησα οτι δεν ειχα καποια ενημερωση και επισης εστειλα και στην ραε σχετικα με το αιτημα που απλα ειναι προς ολοκληρωση αλλα ουτε απο εκει εχω λαβει κατι εδω και μια βδομαδα.

6+ μήνες αναμονή περίπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Drake27 είπε

Λες να το αφησω ετσι την αιτηση ή να πατησω αποδοχη και ολοκληρωση?

όχι φυσικά αποδοχή , απλά αφήνεις την αίτηση και περιμένεις

στην επόμενη κονσέρβα/απάντηση της εταιρίας ,ζητάς (με απόρριψη απάντησης) να παρέμβει η ΡΑΕ που παρακολουθεί το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι φυσικά αποδοχή , απλά αφήνεις την αίτηση και περιμένεις

στην επόμενη κονσέρβα/απάντηση της εταιρίας ,ζητάς (με απόρριψη απάντησης) να παρέμβει η ΡΑΕ που παρακολουθεί το θέμα

Το εχω γραψει αυτο συμφωνα με αυτο που μου ειχες δωσει να γραψω ως απαντηση και σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου.

Οσο για τον νεο λογαριασμο να ξανακανω αιτημα στην ραε παλι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Drake27 είπε

Οσο για τον νεο λογαριασμο να ξανακανω αιτημα στην ραε παλι?

όχι , θα το αναφέρεις αν απαντήσει η εταιρία , αλλά διαβάζοντας το προηγούμενο σχόλιο (copy-paste έκανες ? 😁) , δε νομίζω να απαντήσει σε κάτι

πάρε τηλ απο Δευτέρα και στείλε και στο info αν η ΡΑΕ μπλοκάρει αυτόματα ενέργεια διακοπής μπας και παίζει να έχεις κανα χαρτί που να αναστέλλει την πληρωμή των αμφισβητούμενων ποσών

Φυσικά πάντα παραμένει το ρίσκο διακοπής

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι , θα το αναφέρεις αν απαντήσει η εταιρία , αλλά διαβάζοντας το προηγούμενο σχόλιο (copy-paste έκανες ? 😁) , δε νομίζω να απαντήσει σε κάτι

πάρε τηλ απο Δευτέρα και στείλε και στο info αν η ΡΑΕ μπλοκάρει αυτόματα ενέργεια διακοπής μπας και παίζει να έχεις κανα χαρτί που να αναστέλλει την πληρωμή των αμφισβητούμενων ποσών

Φυσικά πάντα παραμένει το ρίσκο διακοπής

Εχω στειλει στην ΡΑΕ οπως μου ειχες πει,επισης τους επερνα και τηλεφωνο αλλα δεν απαντουσε κανενας.(οχι copy-paste.....clopy-paste το εκανα 😂)

Στο mail εβαλα ως θεμα το αριθμο αίτησης.

Στο mail εγραψα το παρακατω:

Αναφορά σε κείμενο

Καλησπέρα σας,

 
Θα ήθελα να σας ενημερώσω σχετικά με ένα αίτημα στο myrae με αριθμό 2511,ενώ έχω δώσει απάντηση στον πάροχο για κάποιο λόγο μου έβγαλε μετά από μια μέρα να κάνω αποδοχή του σχολίου και να κλείσω το αίτημα ή μη αποδοχή και να απαντήσω ενώ δεν υπάρχει κάποια απάντηση από τον πάροχο ή κάποιο συνημμένο αρχείο.
Θα ήθελα παρακαλώ να το ελέγξετε αυτό.
Ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σας.
 
Με εκτίμηση,

 

Επεξ/σία από Drake27
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ekechagi είπε

0,085 είναι το TTF για το Μάρτιο. Λογικά για τον Απρίλιο θα είναι πάνω από 0,10.

Νομίζω και Φεβρουάριο κάπου στο 0,085 ήταν.

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επικοινωνια μεσω mail με την nrg ..

 

Spoiler

Σήμερα έλαβα και αμφισβητώ το λογαριασμό με αρ ...... και δεν συμφωνώ με τη χρέωση αναπροσαρμογής που εχετε βάλει.

Δεν εχει αναφερθεί ποτέ.Ουτε στην αρχικη τηλεφωνική επικοινωνία που είχαμε,ουτε και στους ορους του συμβολαίου που υπεγραψα εξαρχής.

 

Επισης απο τις αρχες 2022 σας εχω στειλει 3φορες email για να με ενημερωσετε την ημερομηνια ληξης του συμβολαιου μου,καθως και να μου το αποστειλετε σε αρχείο και εχετε αδρανήσει.

 

Για τους λόγους αυτούς επιθυμώ άμεση διακοπή συνεργασίας και έκδοση τελικού λογαριασμού χωρις χρέωση αναπροσαρμογής,ωστε να προχωρήσουμε σε διακανονισμό οφειλών.

 

 

Η οποια απαντησε...

Spoiler

Σχετικά με την χρέωση αναπροσαρμογής, αυτή έχει εφαρμοστεί σύμφωνα με τα όσα αναφέρονται στο συμβόλαιο συνεργασίας μας και μετά από ενημέρωση που υπάρχει στον λογαριασμό σας που έχει εκδοθεί στις 23/08/2021

 

Η συγκεκριμένη αλλαγή έγινε μετά από αξιολόγηση των συνθήκων που επικρατούν κατά το τρέχον διάστημα στις αγορές ενέργειας. Εργαζόμαστε ήδη στο σχεδιασμό και υλοποίηση νέων εμπορικών πρωτοβουλιών, οι οποίες θα τεθούν σε εφαρμογή μέσα σε σύντομο διάστημα που ακολουθεί, αξιολογώντας διαρκώς τις συνθήκες που επικρατούν.

Στην περίπτωση αυτή πρέπει να γίνει επικοινωνία με άλλον πάροχο καθώς την όλη διαδικασία αποχώρησης την αναλαμβάνει ο νέος σας πάροχος. Θα θέλαμε δε να γνωρίζετε ότι δεν υπάρχει δυνατότητα μη τιμολόγησης της χρέωσης αναπροσαρμογής.

 

Τους ξαναζητησα το συμβολαιο και τους ειπα οτι επρεπε να ειχα ενημερωθει απο τα τελη 21 για την ληξη του.Καμια απαντηση...

Προχωρήσαμε με Δεη gashome σε αλλο ονομα,χωρις πληρωμή τελευταιου λογαριασμού.

(Δεν θα σχολιασω οτι δεν εχουν ιδεα εκει μεσα στη ΔΕΗ απο συμβασεις αεριου και ειναι ειδικευμενοι να διωχνουν πελατες και οχι να εξυπηρετουν)

Εχουν περασει 7μερες και δεν στειλανε κανενα συμβολαιο ακομα στο email.

Να ξεκινήσω καταγγελία απο τωρα στη ΡΑΕ ή στην ΣΤΚ για την nrg?

Θελω μια βοηθεια στη συνταξη του κειμενου με βαση τα ανω δεδομενα και να μου πει καποιος αν θα μπορουσα να διεκδικησω χαμηλοτερη τιμολογηση απο Δεκ κ μετα,με αντιστοιχο προγραμμα που θα επελεγα τοτε? (μιας κ εληξε η συμβαση και δεν ενημερωσαν ωστε να προβω σε επιλογη προγραμματος που να με συμφερει)

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Επεξ/σία από gponiris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...