Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πήρα τηλέφωνο τη ΔΕΗ, δε γίνεται να αλλάξουμε από 0.02 σε 0.05... επειδή είναι το ίδιο πρόγραμμα. Περαστικά μας τον επόμενο χειμώνα.

Κριμα....θα γινει η μεταβαση δηλαδη σε οποιο προγραμμα ειναι διαθεσιμο εκεινη τη στιγμη.

Μακαρι ν'αντεξουν μεχρι τοτε και να εχουν διαθεσιμο το σημερινο προγραμμα αν και το βλεπω λιγο δυσκολο αν συνεχιστει ετσι η κατασταση.

Προσοχη μονο εκεινο το διαστημα μην γινει κανενα μπερδεμα και ζητησουν να γινει καταγγελια συμβασης(εννοειται οτι το ξερεις εσυ απλα το γραφω και για τους υπολοιπους).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα επικοινωνησα με την ΔΕΗ και μου ανεφεραν οτι απο 21/3  εχω ήδη μεταφερθεί στη ΔΕΗ.

Εν τω μεταξύ, χτές μου ήρθε ενημέρωση απο τον προηγούμενο πάροχο ( Φυσικό αέριο ) να καταχωρήσω νέα μέτρηση...!

Προφανώς δεν χρειάζεται να το κάνω, σωστά ? Επίσης έχω ζητήσει τηλεφωνικά να μου πιστωθούν οι επιδοτήσεις ( 0,04 / Κwh ) και μου είπαν οτι μολις ολοκληρωθεί το αίτημα μου, θα μου απαντησουν. Βεβαια εδώ και μία εβδομάδα, κανείς δεν με εχει καλέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Επίσης έχω ζητήσει τηλεφωνικά

κακώς, μόνο γραπτά

7 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Βεβαια εδώ και μία εβδομάδα, κανείς δεν με εχει καλέσει.

ΣτΚ, myrae στις 10 εργάσιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

 

Προσοχη μονο εκεινο το διαστημα μην γινει κανενα μπερδεμα και ζητησουν να γινει καταγγελια συμβασης(εννοειται οτι το ξερεις εσυ απλα το γραφω και για τους υπολοιπους).

Aν το σταθερό είναι σε εξωφρενική τιμή τον Σεπτέμβρη... θα τους στείλω mail λίγο πριν τη λήξη να τους ενημερώσω ότι θα κλείσω ραντεβού την επομένη της ημερομηνίας λήξης για να υπογράψω στο benefit.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πήρα τηλέφωνο τη ΔΕΗ, δε γίνεται να αλλάξουμε από 0.02 σε 0.05... επειδή είναι το ίδιο πρόγραμμα. Περαστικά μας τον επόμενο χειμώνα.

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις από 0,02 σε 0,05 όταν είσαι ήδη στο 0,05!
eddedf01a675cf335b0881c5cffbbc95.jpg.c5a2e4bd87f433abcaeebe5801552022.jpg
 

Δεκέμβρη λήγει και το παλιό μου Enter. Βλέπω ήδη μπροστά μου τον Όλι Ρεν να μου λέει "Kalo kouragio".

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, korakios είπε

κακώς, μόνο γραπτά

ΣτΚ, myrae στις 10 εργάσιμες

Μόλις έστειλα e-mail στο costume care. Το πολύ πολύ να μην πληρώσω τον τελευταίο εκαθαριστικό που θα βγει μέχρι τη στιγμή που άλλαξα πάροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Πήρα τηλέφωνο τη ΔΕΗ, δε γίνεται να αλλάξουμε από 0.02 σε 0.05... επειδή είναι το ίδιο πρόγραμμα. Περαστικά μας τον επόμενο χειμώνα.

επειδη ειμαι και εγω στη δεη με τα 0.02 και μιας και πλεον ο χειμωνας τελειωνει σκεφτομαι τι θα κανω για του χρονου, για μενα υπαρχουν 2-3 επιλογες. 

Καταρχας η τιμη ειναι τοσο χωμα που σχεδον δεδομενα μετα το 6μηνο θα μας το αυξησουν με την επιλογη να φυγεις αν θες αζημιως.βγαλαν ανακοινωση οτι θα το κρατησουν οπως λεει το συμβολαιο για το ρευμα αλλα οχι για το αεριο. το 6 μηνο για ολους θα τελειωσει το πολυ 31/3 μιας και το προγραμμα με τα 0.02 ηταν μεχρι 30 σεπτεμβρη, οποτε θα εχουμε επιλογη να παμε στο αμεσως επομενο φθηνοτερο προγραμμα, ΙΙΙσως η δεη να το επιτρεπει, αλλιως δεν γνωριζω ποιο ειναι το αμεσως επομενο φθηνοτερο σταθερο προγραμμα αλλου παροχου, σιγουρα οχι κατω απο 0.08, που εγω προσωπικα σταθερο 0.08 μηνα απριλιο ΔΕΝ υπογραφω.

ενα αλλο που μπορει ειναι αποχωρηση απο τη δεη με ρητρα 40 ευρω, υπογραφη σε καποιον αλλο παροχο(αυτον που θα εχει το μικροτερο δυνατο τελος προωρης αποχωρησης και ξανα στη δεη με τα 0.05 οπου παιρνεις και το 30ευρω δωρο αρα σχεδον ισοφαριζεις την αποχωρηση απο τη δεη. αρα επιβαρυνεσαι μονο το τελος αποχωρησης απο την αλλη εταιρια. ΚΑΙ σε αυτο υπαρχει το ρισκο να υπογραψεις με τα 0.05 και στο 6μηνο δηλαδη καπου τον οκτωβρη να σου αλλαξουν το συμβολαιο και να την πατησεις. 

ενα τριτο που μπορεις να κανεις ειναι διακοπη της παροχης, με κοστος 40 προωρης αποχωρησης της δεη, και 22 τελος διακοπης απο την εδα, και επανασυνδεση με τη δεη με κοστος 22 τελος επανασυνδεσης της εδα αλλα και -30 απο την προσφορα της δεη, συνολικη επιβαρυνση ενα 50ρι και ΠΟΛΥ χρονο. πολυ ομως.

Επεξ/σία από Manolo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω την αιτιολογία που ετοίμασα για την αμφισβήτηση λογαριασμού προς την ζενιθ για την χρέωση μου με την αναπροσαρμογή TTF

Δεν υπάρχουν σαφή κριτήρια με τα οποία αναπροσαρμόζονται οι χρεώσεις προμήθειας φ. αερίου για την παροχή που με αφορά. Ο τρόπος με τον οποίο με χρεώνεται δεν είναι καθόλου σαφής και διακριτός προκύπτει αυθαίρετα και δεν αποτελούσε μέρος της μεταξύ μας σύμβασης/συμφωνίας. Επιπροσθέτως ο συγκεκριμένος τρόπος χρέωσης μου μεταβάλει ξαφνικά υπερβολικά προς το χειρότερο το ύψος της επιβάρυνσης μου. Η σύμβαση που είχαμε σε ισχύ δεν αναφέρει πουθενά τον συγκεκριμένο τρόπο χρέωσης για τον οποίο δεν έχω ενημερωθεί ούτε γραπτά ούτε προφορικά και δεν έχω συναινέσει ποτέ σε αυτόν ούτε γραπτά ούτε προφορικά. Συνεπώς για όλους τους παραπάνω λόγους αμφισβητώ τους 2 προαναφερόμενους λογαριασμούς και ζητώ την άμεση πίστωση των επιπλέων χρηματικών ποσών που με χρεώσατε.

Όποιος θέλει μπορεί να αναφέρει βελτιώσεις η διορθώσεις που θα μπορούσα να κάνω. 

@The_Judas την βρήκα την σύμβαση, οπότε οτι θέλεις μου λες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios στον προηγούμενο λογαριασμό του Ιανουαρίου που βάζω και αυτόν στην αμφισβήτηση αναφέρει κάτω με με ψιλά γράμματα :

“Ενημέρωση τροποποίησης όρων σύμβασης προμήθειας – Ανταγωνιστικές Χρεώσεις Προμήθειας. Αναλυτική αναφορά τροποποιούμενων όρων: https://www.zenith.gr/syxneserwthseis-
promhtheia-fysikou-aerioy/ συμβαση προμήθειας φα. Δικαίωμα καταγγελίας σύμβασης του Πελάτη, σύμφωνα με τον όρο 10 των ΓΟΣΠ“

Και με χρεώνει απευθείας την αναπροσαρμογή TTF. Θεωρείς οτι πρέπει να αναφέρω συγκεκριμένα χρηματικά ποσά η να το αφήσω έτσι γενικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, thanasispet είπε

@korakios στον προηγούμενο λογαριασμό του Ιανουαρίου που βάζω και αυτόν στην αμφισβήτηση αναφέρει κάτω με με ψιλά γράμματα :

“Ενημέρωση τροποποίησης όρων σύμβασης προμήθειας – Ανταγωνιστικές Χρεώσεις Προμήθειας. Αναλυτική αναφορά τροποποιούμενων όρων: https://www.zenith.gr/syxneserwthseis-
promhtheia-fysikou-aerioy/ συμβαση προμήθειας φα. Δικαίωμα καταγγελίας σύμβασης του Πελάτη, σύμφωνα με τον όρο 10 των ΓΟΣΠ“

Και με χρεώνει απευθείας την αναπροσαρμογή TTF. Θεωρείς οτι πρέπει να αναφέρω συγκεκριμένα χρηματικά ποσά η να το αφήσω έτσι γενικό;

οκ , τότε μην αναφέρεις τίποτα για ειδοποιήσεις

αν σου απαντήσουν οτι ειδοποιήθηκες , έχεις γερό πάτημα , αναμένεις 10 εργάσιμες για απάντηση

1 ώρα πριν, thanasispet είπε

Δεν υπάρχουν σαφή κριτήρια με τα οποία αναπροσαρμόζονται οι χρεώσεις στον τρόπο χρέωσης προμήθειας φ. αερίου για την παροχή που με αφορά. Ο τρόπος με τον οποίο με χρεώνεται δεν είναι καθόλου σαφής και διακριτός προκύπτει αυθαίρετα και δεν αποτελούσε μέρος της μεταξύ μας σύμβασης/συμφωνίας. Επιπροσθέτως ο συγκεκριμένος τρόπος χρέωσης μου μεταβάλει ξαφνικά υπερβολικά προς το χειρότερο το ύψος της επιβάρυνσης μου. Η σύμβαση που είχαμε σε ισχύ δεν αναφέρει πουθενά τον συγκεκριμένο τρόπο χρέωσης για τον οποίο δεν έχω ενημερωθεί ούτε γραπτά ούτε προφορικά και δεν έχω συναινέσει ποτέ σε αυτόν ούτε γραπτά ούτε προφορικά. Συνεπώς για όλους τους παραπάνω λόγους αμφισβητώ τους 2 προαναφερόμενους λογαριασμούς και ζητώ την άμεση πίστωση των επιπλέων χρηματικών ποσών που με χρεώσατε.

Αναφορά σε κείμενο

....και η χρέωση να γίνει βάσει του συμβολαίου .

Σε περίπτωση αλλαγής όρων παρακαλώ να μου στείλετε εγγράφως τις όποιες αλλαγές και παράδειγμα τιμολόγησης βάσει της κατανάλωσής μου,  ώστε να είμαι σε θέση να καταλάβω αν το πρόγραμμά σας με συμφέρει ή όχι μιας και δεν έχω καταλάβει απο που προκύπτουν ,ούτε πως υπολογίζονται

 

Επεξ/σία από korakios
λινκ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

  

3 hours ago, Manolo7 said:

Καταρχας η τιμη ειναι τοσο χωμα που σχεδον δεδομενα μετα το 6μηνο θα μας το αυξησουν με την επιλογη να φυγεις αν θες αζημιως.βγαλαν ανακοινωση οτι θα το κρατησουν οπως λεει το συμβολαιο για το ρευμα αλλα οχι για το αεριο. το 6 μηνο για ολους θα τελειωσει το πολυ 31/3 μιας και το προγραμμα με τα 0.02 ηταν μεχρι 30 σεπτεμβρη

Πρέπει να ειδοποιήσουν 2 μήνες πριν όμως, είδες κάτι μέχρι στιγμής?

Αν δεν ειδοποιήσουν στον λογαριασμό που θα βγει τον άλλο μήνα, κουβάς η πρόβλεψη του 6μηνου, που είναι ήδη 8μηνο. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, thanasispet είπε

@korakios Άρα να σβήσω αυτά που διαγράφεις από το κείμενο και να προσθέσω κάπου την παράθεση που έκανες;

ναι , αλλά πες και αν

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

thanasispet: 

γράφει τίποτα για το τι ισχύει μετά τη λήξη της σύμβασης; μετατρέπεται σε αορίστου ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Manolo7 είπε

επειδη ειμαι και εγω στη δεη με τα 0.02 και μιας και πλεον ο χειμωνας τελειωνει σκεφτομαι τι θα κανω για του χρονου, για μενα υπαρχουν 2-3 επιλογες. 

Καταρχας η τιμη ειναι τοσο χωμα που σχεδον δεδομενα μετα το 6μηνο θα μας το αυξησουν με την επιλογη να φυγεις αν θες αζημιως.βγαλαν ανακοινωση οτι θα το κρατησουν οπως λεει το συμβολαιο για το ρευμα αλλα οχι για το αεριο. το 6 μηνο για ολους θα τελειωσει το πολυ 31/3 μιας και το προγραμμα με τα 0.02 ηταν μεχρι 30 σεπτεμβρη, οποτε θα εχουμε επιλογη να παμε στο αμεσως επομενο φθηνοτερο προγραμμα, ΙΙΙσως η δεη να το επιτρεπει, αλλιως δεν γνωριζω ποιο ειναι το αμεσως επομενο φθηνοτερο σταθερο προγραμμα αλλου παροχου, σιγουρα οχι κατω απο 0.08, που εγω προσωπικα σταθερο 0.08 μηνα απριλιο ΔΕΝ υπογραφω.

 

Ανακοίνωσαν ότι δε θα προχωρήσουν σε αυξήσεις στα σταθερά του ρεύματος, διότι για το ρεύμα ήταν το ρεπορτάζ. Φαντάζομαι ότι το ίδιο ισχύει και για το αέριο.

38 λεπτά πριν, Thresh είπε

  

Πρέπει να ειδοποιήσουν 2 μήνες πριν όμως, είδες κάτι μέχρι στιγμής?

Αν δεν ειδοποιήσουν στον λογαριασμό που θα βγει τον άλλο μήνα, κουβάς η πρόβλεψη του 6μηνου, που είναι ήδη 8μηνο. 😛

Ειδοποίηση 2 μήνες πριν είναι για αλλαγή όρων. Αλλαγή στη τιμή προμήθειας μπορούν να κάνουν άμεσα και να ειδοποιήσουν στον επόμενο λογαριασμό.

Τα πράγματα εν τω μεταξύ όσο πάνε και χειροτερεύουν... λέει ο Πούτιν απο δω και πέρα δε θα τον πληρώνουμε σε ευρώ και σε δολάρια. Θα τον πληρώνουμε σε ρούβλια. Δηλαδή αν κατρακυλήσει το ρούβλι όπως η τουρκική λίρα, θα πληρώνουμε και την υποτίμηση. 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...