Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η χρέωση ΔΑΦΑ δεν θα έπρεπε για όλα τα κορόιδα ...εεεε πελάτες να είναι ίδια ; Μόλις είδα ότι άλλη ΔΑΦΑ είχαν σε εμένα απ ότι σε κάποιο άλλο μελος που είχε ανεβασει λογαριασμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Makaron1984 είπε

Η χρέωση ΔΑΦΑ δεν θα έπρεπε για όλα τα κορόιδα ...εεεε πελάτες να είναι ίδια ; Μόλις είδα ότι άλλη ΔΑΦΑ είχαν σε εμένα απ ότι σε κάποιο άλλο μελος που είχε ανεβασει λογαριασμό

ανάλογα την περίοδο κατανάλωσης

φυσικά κάνεις αμφισβήτηση του ποσού

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/?do=findComment&comment=58990854


https://www.heron.gr/media/xpykgaiy/έντυπο-αμφισβήτησης-λογαριασμού-φυσικού-αερίου.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικοινώνησα μαζί τους να ρωτήσω ποιες είναι οι τιμές ΔΑΦΑ . Με παραπεμπανε στο σάιτ τους να δω τις τιμές φ.α. Με τα πολλα, θα μου τις στείλουν λέει στο μέιλ. Και δεν στέλνανε πόσους μήνες εκκαθαριστικό να δούμε τι γίνεται. Κρίμα που δεν σας ανακάλυψα πιο νωρίς.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Makaron1984 είπε

Επικοινώνησα μαζί τους να ρωτήσω ποιες είναι οι τιμές ΔΑΦΑ

κακώς , ο πάροχος άνετα πλέον μπορεί να ισχυριστεί οτι γνώριζες εξαρχής τις χρεώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρχική μου ερώτηση ήταν τι είναι το δαφα και μετά τιμές κτλ. Έψαξα να δω ξανά το συμβόλαιο.Ειναι του πατέρα μου, καρκινοπαθη, η παροχή. Από την στιγμή που υπέγραψε επειδή από τα λεγόμενά τους πιστεψε ότι είναι fix το προγραμμα και δεν ασχοληθηκα ούτε κι εγώ να δω τα ψιλά γράμματα και να μάθω τι είναι όλα αυτά... Φταίμε. Αλλά και πόσα να ξέρει ο κόσμος . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, thanasispet είπε

Καλησπέρα,

Έλαβα σήμερα λογαριασμό αεριού από την Ζενιθ ο οποίος για 5000 kwh είναι 517€ χρεώνοντας με αναπροσαρμογή TTF 445€. Ήμουν στο πρόγραμμα Ζενιθ GAS HOME FIX (το οποίο δεν είχε ρήτρα αναπροσαρμογής ούτε TTF)  το οποίο απο οτι διαπίστωσα σήμερα έληγε 20.12.2021 (και προφανώς δεν το θυμόμουν) και με "ενημέρωσαν" οτι λήγει και θα ανανεωθεί αυτόματα στον λογαριασμό του Νοεμβρίου, στους επόμενους λογαριασμούς με χρεώνουν με το πρόγραμμα GAS HOME EASY (στο οποίο με χρεώνουν αναπροσαρμογή TTF)  χωρίς οποιαδήποτε άλλη επικοινωνία τηλεφωνική η οτιδήποτε για σύναψη νέας σύμβασης και προφανώς χωρίς καμία γραπτή η προφορική συγκατάθεση μου για νέα σύμβαση με διαφορετικούς όρους. Θα ήθελα μια βοήθεια για το ποια βήματα πρέπει να ακολουθήσω και με ποια σειρά αφενός για να αμφισβητήσω αυτήν την χρέωση και αφετέρου να πάω στην ΔΕΗ. 

Αυτο που εκανα εγω σημερα ηταν το εξης:

Κατεθεσα απο κοντα μια αιτηση την οποια πρωτοκολλησαν, στην οποια κατηγγειλα μονομερη τροποποιηση ορων συμβασης χωρις καμια προηγουμενη ενημερωση και ζητησα αμεση διορθωση των χρεωσεων και επαναφορα στο στατους χρεωσης που επρεπε να εχω.

Αν το αποδεχτουν τελειωνει εκει για μενα,αλλιως θα παω μεχρι και τον Αρειο Παγο που λεει ο λογος

Η πατατα τους ειναι ,οτι παρολο που εχουν το δικαιωμα τροποποιησης συμβασης για εξαιρετικο λογο,ΟΦΕΙΛΟΥΝ να ενημερωσουν 30 μερες πριν την εναρξη της συγκεκριμενης τροποποιησης ατομικα τον καθε πελατη,κατι που συγκεκριμενα η Ζενιθ δεν εκανε,ισως και αλλες εταιρειες.

Επειδη οι εξτρα χρεωσεις θα ξεπερασουν το χιλιαρικο στην περιπτωση μου οπως και σε πολυ κοσμο, δεν θα σταματησω μεχρι να δικαιωθω. Και εννοειται μεχρι να τελεσιδικησει η κατασταση,φραγκο δεν παιρνουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Alastor192 είπε

Αυτο που εκανα εγω σημερα ηταν το εξης:

Κατεθεσα απο κοντα μια αιτηση την οποια πρωτοκολλησαν, στην οποια κατηγγειλα μονομερη τροποποιηση ορων συμβασης χωρις καμια προηγουμενη ενημερωση και ζητησα αμεση διορθωση των χρεωσεων και επαναφορα στο στατους χρεωσης που επρεπε να εχω.

Αν το αποδεχτουν τελειωνει εκει για μενα,αλλιως θα παω μεχρι και τον Αρειο Παγο που λεει ο λογος

Η πατατα τους ειναι ,οτι παρολο που εχουν το δικαιωμα τροποποιησης συμβασης για εξαιρετικο λογο,ΟΦΕΙΛΟΥΝ να ενημερωσουν 30 μερες πριν την εναρξη της συγκεκριμενης τροποποιησης ατομικα τον καθε πελατη,κατι που συγκεκριμενα η Ζενιθ δεν εκανε,ισως και αλλες εταιρειες.

Επειδη οι εξτρα χρεωσεις θα ξεπερασουν το χιλιαρικο στην περιπτωση μου οπως και σε πολυ κοσμο, δεν θα σταματησω μεχρι να δικαιωθω. Και εννοειται μεχρι να τελεσιδικησει η κατασταση,φραγκο δεν παιρνουν.

 

Αυτά που λέτε πάντως ότι θα φτάσετε μέχρι τον Άρειο Πάγο ενώ τόσους μήνες που βουίζει ο τόπος ότι ρεύμα και αέριο θα φτάσουν στον θεό δεν κάνατε τίποτα , δεν το λέω προσωπικά προς θεού , δεν μου ακούγονται  σωστά...

Συμφωνώ ότι η κατάσταση είναι πολύ δύσκολη και ένα πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό ατόμων δεν ήξεραν ούτε τα βασικά των συμβολαίων ρεύματος/φ.α. , αλλά όπως και φαντάζομαι δεν ξέρουν τα διαδικαστικά και τους νόμους που προστατεύουν τους παρόχους.

Το καλύτερο για όλους είναι καταγγελία myRAE , Σ.Τ.Κ. στην περιγραφή του @korakios , αλλαγή παρόχου (πάλι στην  περιγραφή) και από εδώ και στο εξής να ελέγχουμε πολλές φορές το συμβόλαιο και να κοιτάμε 5-10 λεπτά παραπάνω  έναν λογαριασμό για τις χρεώσεις και τα μικρά γραμματάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tomtsir είπε

ένα πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό ατόμων δεν ήξεραν ούτε τα βασικά των συμβολαίων ρεύματος/φ.α. , αλλά όπως και φαντάζομαι δεν ξέρουν τα διαδικαστικά και τους νόμους που προστατεύουν τους παρόχους.

Ουτε ηξεραν ουτε ξερουν και θ'αργησουν πολυ να μαθουν.Ισως να μην μαθουν και ποτε.

Γι'αυτο λεμε τον καθεναν μολις μπαινει εδω μεσα ειτε για φυσικο αεριο ειτε για ρευμα να διαβαζει τις προηγουμενες σελιδες να διαβαζει τα sticky και γενικοτερα καθε συζητηση που γινεται ετσι ωστε να μαθει και να μπορει απο μονος του πως να κινηθει στο μελλον.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Την πάτησα και εγω για να μάθω έχει λήξει το συμβόλαιο στη ζενίθ και μου ήρθε η τιμή αναπροσαρμογής διπλάσια από την κατανάλωση  και σκέφτομαι να πάω στη ΔΕΗ τώρα όσο βλέπω σταθερή τιμή 0.05€ / kwh..γνωρίζεται άμα έχει. Κάποιο πρόστιμο? Θεωρείται σωστή την κίνηση μου ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, theo93 είπε

 

8 λεπτά πριν, tselotrelo είπε

Καλησπέρα

Την πάτησα και εγω για να μάθω έχει λήξει το συμβόλαιο στη ζενίθ και μου ήρθε η τιμή αναπροσαρμογής διπλάσια από την κατανάλωση  και σκέφτομαι να πάω στη ΔΕΗ τώρα όσο βλέπω σταθερή τιμή 0.05€ / kwh..γνωρίζεται άμα έχει. Κάποιο πρόστιμο? Θεωρείται σωστή την κίνηση μου ?

Ευχαριστώ

 

Αν έχει περάσει 1 χρόνος απο τότε που έκανες συμβόλαιο είναι 40 ή 45€.

Δεν νομίζω να υπαρχει σταθερή τιμή αερίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, tselotrelo είπε

γνωρίζεται άμα έχει. Κάποιο πρόστιμο? Θεωρείται σωστή την κίνηση μου ?

 

Για το προστιμο θα πρεπει να δεις αν εχει ληξει το συμβολαιο σου.Εσυ θα επρεπε να το γνωριζεις αυτο.

Η κινηση εννοειται οτι ειναι σωστη.

15 λεπτά πριν, theo93 είπε

Δεν νομίζω να υπαρχει σταθερή τιμή αερίου.

Τι εννοεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...