Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

IMG_20220322_111939.jpg.3f0a7c17a5efc132bea491d99e5fc5a0.jpgΚ εγώ θα  κάνω ηλεκτρονικά την αίτηση μέσω ebill για το σταθερό της ΔΕΗ.

Μου ήρθε ο εκκαθαριστικός από φυσικό αέριο Ελλάδος στα 380...

Ότι να ναι...τα πράγματα έχουν ξεφύγει τελείως.

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, bill999r said:

Κ εγώ θα  κάνω ηλεκτρονικά την αίτηση μέσω ebill για το σταθερό της ΔΕΗ.

Μου ήρθε ο εκκαθαριστικός από φυσικό αέριο Ελλάδος στα 380...

Ότι να ναι...τα πράγματα έχουν ξεφύγει τελείως.

Πως θα την κανείς ηλεκτρονικά; Καινούργιο είναι αυτό που ξεκίνησαν; Τηλεφωνικά μάλλον εννοείς και υπογραφή σε κούριερ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, bill999r said:

Είμαι ήδη στη ΔΕΗ σε ρεύμα

Και; Και πάλι δεν μπορείς ηλεκτρονικά. Το πεδίο για το φυσικό αεριο ανοίγει αφού πάει η παροχή στη ΔΕΗ 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, marmagia είπε

Και; Και πάλι δεν μπορείς ηλεκτρονικά. Το πεδίο για το φυσικό αεριο ανοίγει αφού πάει η παροχή στη ΔΕΗ 

Ναι έχεις δίκιο, μόλις μπήκα κ αφού πάτησα το παράθυρο διαλόγου είδα τους τρόπους ενεργοποίησης.

Λέω να επιλέξω τηλεφωνικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, bill999r said:

Ναι έχεις δίκιο, μόλις μπήκα κ αφού πάτησα το παράθυρο διαλόγου είδα τους τρόπους ενεργοποίησης.

Λέω να επιλέξω τηλεφωνικα.

Αν έχεις κατάστημα κοντά σου καλύτερα πήγαινε σε κατάστημα γιατί είναι πιο γρήγορο. Ειδικά έτσι όπως είναι η κατάσταση με τα κούριερ προσθέτεις έξτρα μέρες. Φυσικά ωστόσο και γίνεται δουλειά και τηλεφωνικά αν είσαι μακριά αλλά υπολόγιζε έξτρα μέρες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, marmagia είπε

Αν έχεις κατάστημα κοντά σου καλύτερα πήγαινε σε κατάστημα γιατί είναι πιο γρήγορο. Ειδικά έτσι όπως είναι η κατάσταση με τα κούριερ προσθέτεις έξτρα μέρες. Φυσικά ωστόσο και γίνεται δουλειά και τηλεφωνικά αν είσαι μακριά αλλά υπολόγιζε έξτρα μέρες

Τελεια, αυτό θα κάνω. Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, bill999r said:

Τελεια, αυτό θα κάνω. Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Προσοχη όμως δεν ξέρω αν εξυπηρετούν όλα. Παλιά είχε μια λίστα με καταστήματα, τώρα δεν τη βλέπω μπορεί επιτέλους να άλλαξαν αυτόν τον παραλογισμό. Όταν πας να κλείσεις ραντεβού θα σου βγάλει επιλογές για ρεύμα, αλλά μου είπαν ότι πατάς το αντίστοιχο με αυτό που θες να κάνεις στο αεριο και ας λέει ρεύμα (πχ αλλαγή προμηθευτή)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, korakios είπε
21 ώρες πριν, Alastor192 είπε

Διοτι αυτοι μπορει να τραβηξουν με παγια εντολη τα λεφτα,ωστοσο αν δικαιωθω εκ των υστερων, θα επιστραφουν? η απαξ και πληρωσεις τελειωσε ?

πιστώνεται αν χρειαστεί με διορθωτικό

Αν έχεις πάει σε άλλη εταιρεία όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έλαβα σήμερα λογαριασμό αεριού από την Ζενιθ ο οποίος για 5000 kwh είναι 517€ χρεώνοντας με αναπροσαρμογή TTF 445€. Ήμουν στο πρόγραμμα Ζενιθ GAS HOME FIX (το οποίο δεν είχε ρήτρα αναπροσαρμογής ούτε TTF)  το οποίο απο οτι διαπίστωσα σήμερα έληγε 20.12.2021 (και προφανώς δεν το θυμόμουν) και με "ενημέρωσαν" οτι λήγει και θα ανανεωθεί αυτόματα στον λογαριασμό του Νοεμβρίου, στους επόμενους λογαριασμούς με χρεώνουν με το πρόγραμμα GAS HOME EASY (στο οποίο με χρεώνουν αναπροσαρμογή TTF)  χωρίς οποιαδήποτε άλλη επικοινωνία τηλεφωνική η οτιδήποτε για σύναψη νέας σύμβασης και προφανώς χωρίς καμία γραπτή η προφορική συγκατάθεση μου για νέα σύμβαση με διαφορετικούς όρους. Θα ήθελα μια βοήθεια για το ποια βήματα πρέπει να ακολουθήσω και με ποια σειρά αφενός για να αμφισβητήσω αυτήν την χρέωση και αφετέρου να πάω στην ΔΕΗ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, thanasispet είπε

Καλησπέρα,

Έλαβα σήμερα λογαριασμό αεριού από την Ζενιθ ο οποίος για 5000 kwh είναι 517€ χρεώνοντας με αναπροσαρμογή TTF 445€. Ήμουν στο πρόγραμμα Ζενιθ GAS HOME FIX (το οποίο δεν είχε ρήτρα αναπροσαρμογής ούτε TTF)  το οποίο απο οτι διαπίστωσα σήμερα έληγε 20.12.2021 (και προφανώς δεν το θυμόμουν) και με "ενημέρωσαν" οτι λήγει και θα ανανεωθεί αυτόματα στον λογαριασμό του Νοεμβρίου, στους επόμενους λογαριασμούς με χρεώνουν με το πρόγραμμα GAS HOME EASY (στο οποίο με χρεώνουν αναπροσαρμογή TTF)  χωρίς οποιαδήποτε άλλη επικοινωνία τηλεφωνική η οτιδήποτε για σύναψη νέας σύμβασης και προφανώς χωρίς καμία γραπτή η προφορική συγκατάθεση μου για νέα σύμβαση με διαφορετικούς όρους. Θα ήθελα μια βοήθεια για το ποια βήματα πρέπει να ακολουθήσω και με ποια σειρά αφενός για να αμφισβητήσω αυτήν την χρέωση και αφετέρου να πάω στην ΔΕΗ. 

Ομοιοπαθής, είχα ζενιθ fix που έληξε και μου έβαλαν μόνοι τους το home easy. Το ίδιο ακριβώς έκανε σε πολύ κόσμο η ΖΕΝΙΘ. Την ίδια μέρα που κατάλαβα τι έγινε έφυγα αμέσως για την ΔΕΗ.

Μήπως τυγχάνει να έχεις το συμβόλαιο που είχες υπογράψει στο fix για να δούμε τους όρους;  Εμένα δεν μου το είχαν στείλει ποτέ. Λογικά βέβαια θα έχουν κάποιον όρο για να είναι καλυμένοι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, thanasispet είπε

Καλησπέρα,

Έλαβα σήμερα λογαριασμό αεριού από την Ζενιθ ο οποίος για 5000 kwh είναι 517€ χρεώνοντας με αναπροσαρμογή TTF 445€. Ήμουν στο πρόγραμμα Ζενιθ GAS HOME FIX (το οποίο δεν είχε ρήτρα αναπροσαρμογής ούτε TTF)  το οποίο απο οτι διαπίστωσα σήμερα έληγε 20.12.2021 (και προφανώς δεν το θυμόμουν) και με "ενημέρωσαν" οτι λήγει και θα ανανεωθεί αυτόματα στον λογαριασμό του Νοεμβρίου, στους επόμενους λογαριασμούς με χρεώνουν με το πρόγραμμα GAS HOME EASY (στο οποίο με χρεώνουν αναπροσαρμογή TTF)  χωρίς οποιαδήποτε άλλη επικοινωνία τηλεφωνική η οτιδήποτε για σύναψη νέας σύμβασης και προφανώς χωρίς καμία γραπτή η προφορική συγκατάθεση μου για νέα σύμβαση με διαφορετικούς όρους. Θα ήθελα μια βοήθεια για το ποια βήματα πρέπει να ακολουθήσω και με ποια σειρά αφενός για να αμφισβητήσω αυτήν την χρέωση και αφετέρου να πάω στην ΔΕΗ. 

Ακριβώς ίδια περίπτωση... τους έστειλα mail για αμφισβήτηση αλλα τα λεφτά μου τα τράβηξαν κανονικα. Το επόμενο βημα είναι η ΡΑΕ αλλά δεν έχω μεγάλες ελπίδες. Εχω ήδη προχωρήσει για συμβόλαιο με τη ΔΕΗ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://energypress.gr/news/poia-agkathia-vlepei-i-komision-gia-kathe-mia-apo-tis-lyseis-poy-proteinontai-apenanti-stin

  • Αναφορά σε κείμενο
    • Η ελληνική πρόταση για το φυσικό αέριο. Προβλέπει μεταξύ άλλων την επιβολή πλαφόν στη χονδρική τιμή του αερίου, όπως αυτή διαμορφώνεται στον κόμβο του TTF, μαζί με ημερήσιο όριο τιμών. Δηλαδή ένα εύρος διακύμανσης στις τιμές του TTF, της τάξεως του +/- 10%. Δεν είναι βέβαιο, εξηγούν οι κοινοτικές πηγές ότι σε μια τέτοια περίπτωση, η ΕΕ θα έβρισκε τις ποσότητες LNG που χρειάζεται, ενόψει του επίσης δύσκολου φετινού χειμώνα. Ακόμη και αν για παράδειγμα η Νορβηγία, που γειτνιάζει με τη Ρωσία και αισθάνεται την πίεση από τον πόλεμο, δεχόταν να πουλήσει φυσικό αέριο με διατίμηση, ποιός διαβεβαιώνει ότι παρόμοια στάση θα τηρούσαν π.χ. το Αζερμπαϊτζάν, η Αλγερία ή και οι αμερικανικές εταιρείες; Επειτα, όπως λένε οι συνομιλητές μας, ακόμη και αν οι ευρωπαίοι ηγέτες έπαιρναν την απόφαση και επέβαλαν πλαφόν στις τιμές του TTF, υπάρχουν και άλλα hubs εντός της ευρωπαϊκής επικράτειας. Οι ποσότητες που καταλήγουν στο TTF θα κατευθυνθούν κάπου άλλου. Σε κάποιο άλλο χρηματιστήριο εντός ή εκτός Ευρώπης. 
    • Η ιταλική πρόταση για το φυσικό αέριο. Η κυβέρνηση Ντράγκι συντάσσεται μαζί με τις κυβερνήσεις της Ελλάδας, της Ισπανίας και της Πορτογαλίας, υπέρ ενός πανευρωπαικού πλαφόν στην τιμή του φυσικού αερίου. Αλλά, πέραν τούτου, η Ιταλία έχει παρουσιάσει στις Βρυξέλλες και δική της πρόταση, ανάλογη με την ελληνική, για πλαφόν στο αέριο σε όλη την ΕΕ με ενδεικτική τιμή στα 80 ευρώ/ MWh. Η απάντηση που πήρε, ήταν ανάλογη με αυτήν που εισπράττει και η Αθήνα. Ποιός διαβεβαιώνει ότι ακόμη και αν η Ευρώπη καθορίσει ένα ανώτατο όριο, αυτό θα το δεχτούν οι πωλητες LNG και θα της διαθέσουν τις ποσότητες που χρειάζεται, αντί να το δώσουν αλλού, σε ακριβότερες τιμές; Μπροστά λοιπόν στην άρνηση των Βρυξελλών, η Ρώμη επεξεργάζεται ένα plan B: Να προχωρήσει μονομερώς, επιβάλλοντας πλαφόν («price cap») στις εισαγωγές φυσικού αερίου στην Ιταλία από οποιαδήποτε χώρα και αν προέρχονται. Το σενάριο μιλά για ένα πλάνο τριμήνου, με πλαφόν στα 100 ευρώ/ MWh για τον πρώτο μήνα, στα 90 ευρώ για τον δεύτερο και στα 80 ευρώ για τον τρίτο. Αντίλογος υπάρχει και εδώ και μάλιστα εντός Ιταλίας. Συντρέχει ο κίνδυνος προμηθευτές, όπως η Αλγερία, η Νορβηγία, ακόμη και η ίδια η Ρωσία, να γυρίσουν την πλάτη στην ιταλική αγορά και να στραφούν στην ισπανική, την γαλλική ή τη γερμανική, αφού εκεί θα μπορούν να πωλούν ακριβότερα.
    Mε απλά λόγια... τον ήπιαμε, δεν υπάρχει περίπτωση να μπει price cap... αλλά ακόμα κι αν μπει συζητάνε για 80-100ευρώ/mwh; Είναι σοβαροί; 😱

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@The_Judas είμαι σχεδόν σίγουρος οτι το έχω το συμβόλαιο αλλά θα το δώ το απόγευμα που θα πάω σπίτι.

@cons1985 Έχω αποφασίσει και εγώ να το κυνηγήσω όσο μπορώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...