Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, korakios είπε

αν πάρεις ξεκάθαρη απάντηση απο τις αρχές οτι το ποσό που αμφισβητείται δεν μπορεί να το διεκδικήσει η εταιρία καλώς , αλλιώς είναι δικιά σου επιλογή

Μέχρι να πάρω απάντηση θα έχει ήδη πληρωθεί από την τράπεζα εκτός αν πάρω και ζητήσω διακοπή της πάγιας εντολής. Θα έχω κάποιο penalty από την εταιρεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Giannis Vs είπε

Μέχρι να πάρω απάντηση θα έχει ήδη πληρωθεί από την τράπεζα εκτός αν πάρω και ζητήσω διακοπή της πάγιας εντολής. Θα έχω κάποιο penalty από την εταιρεία;

αν φύγεις πρόωρα , ναι , ότι και αν ορίζει το συμβόλαιο για τη ρήτρα αποχώρησης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πληρωμη ενος λογαριασμου θεωρειται συγκαταθεση η μονο αν τον αφησω απληρωτο ειναι διεκδικησιμος ?

Διοτι αυτοι μπορει να τραβηξουν με παγια εντολη τα λεφτα,ωστοσο αν δικαιωθω εκ των υστερων, θα επιστραφουν? η απαξ και πληρωσεις τελειωσε ?

Στον λογαριασμο του καλοκαιριου  εγραφε οτι τον Οκτωβρη ληγει η συμβαση και θα ανανεωθει αυτοματα απτην στιγμη που δεν κανω καποια ενεργεια , πραγμα που προφανως δεν ειχα προβλημα,ωστοσο αυτοι μονομερος αλλαξαν την συμβαση και βαλαν την ρητρα αναπροσαρμογης χωρις καμια ενημερωση. Αν δεν ειναι αυτο ο ορισμος της απατης,τι ειναι ?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Alastor192 είπε

Η πληρωμη ενος λογαριασμου θεωρειται συγκαταθεση η μονο αν τον αφησω απληρωτο ειναι διεκδικησιμος ?

μόνο όταν κάνεις αμφισβήτηση τον διεκδικείς, αν δεν πληρώσεις και η εταιρία δεν κάνει αποδεκτή την αμφισβήτηση θεωρείται λειξηπρόθεσμος

αν δεν έχει πάρει αναστολή ενεργειών διακοπής (άγνωστο αν δίνει η ΡΑΕ ή ο ΣτΚ) , τότε προχορά για διακοπή

8 λεπτά πριν, Alastor192 είπε

Διοτι αυτοι μπορει να τραβηξουν με παγια εντολη τα λεφτα,ωστοσο αν δικαιωθω εκ των υστερων, θα επιστραφουν? η απαξ και πληρωσεις τελειωσε ?

πιστώνεται αν χρειαστεί με διορθωτικό

9 λεπτά πριν, Alastor192 είπε

Στον λογαριασμο του καλοκαιριου  εγραφε οτι τον Οκτωβρη ληγει η συμβαση και θα ανανεωθει αυτοματα απτην στιγμη που δεν κανω καποια ενεργεια , πραγμα που προφανως δεν ειχα προβλημα,ωστοσο αυτοι μονομερος αλλαξαν την συμβαση και βαλαν την ρητρα αναπροσαρμογης χωρις καμια ενημερωση. Αν δεν ειναι αυτο ο ορισμος της απατης,τι ειναι ?

άποψή σου μιας και οι αρχές θα αποφασίσουν

Δες προηγούμενες σελίδες για το τι να γράψεις στην αμφισβήτηση

Spoiler

ξαναβάζω και τον κώδικα προμήθειας

στ) Σαφή, εύλογα και διαφανή κριτήρια, βάσει των
    οποίων λαμβάνει χώρα η αναπροσαρμογή των Χρεώ-
    σεων Προμήθειας.

    στ) Οποιοσδήποτε μηχανισμός αναπροσαρμογής
    των τιμολογίων πρέπει να είναι: α) διαφανής, με σαφώς
    ορισμένο τρόπο ενεργοποίησης και υπολογισμού και
    γνωστός στον Πελάτη εκ των προτέρων, β) να κατατείνει
    στην αποφυγή υπερβολικής μεταβλητότητας ως προς το
    ύψος της κατανάλωσης, γ) να προσφέρει, κατά το δυνα-
    τόν, επαρκείς επιλογές ως προς τη δυνατότητα διαχείρι-
    σης του κινδύνου διαχρονικής διακύμανσης των τιμών,
    και δ) να αποτελεί μέρος της Σύμβασης Προμήθειας.

    ε) Πρέπει να είναι σαφής η χρονική διάρκεια ισχύος
    των χρεώσεων που συμφωνείται, π.χ. σταθερές χρεώσεις
    για ένα (1) έτος. Ιδίως για συμβάσεις με διάρκεια πάνω
    από ένα έτος, πρέπει να περιλαμβάνεται διαφανής με-
    θοδολογία αναπροσαρμογής των χρεώσεων, απλή και
    κατανοητή στον Πελάτη.

    2. Για την τροποποίηση όρων της Σύμβασης Προμήθει-
    ας, ο Προμηθευτής υποχρεούται σε ατομική ενημέρωση
    των Πελατών του. Η ενημέρωση λαμβάνει χώρα τουλά-
    χιστον τριάντα (30) ημέρες πριν την έναρξη ισχύος των
    τροποποιήσεων και εφόσον είναι δυνατό και επαρκές,
    σε ειδικό πεδίο του Λογαριασμού Κατανάλωσης ή σε χω-
    ριστό έντυπο που διαβιβάζεται με αυτόν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Σήμερα ήρθε ο εκκαθαριστικός για 29/12 - 16/02 (50 ημέρες) (κατά τα γνωστά οι χρεώσεις). Τουλάχιστον θα πάρουμε επίδομα θέρμανσης πιο νωρίς.

image.png.97544fde19783dedb2411436dece66dc.png

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Έπειτα από τις δυο καταγγελίες που έκανα στην ΡΑΕ για τις εξωφρενικές χρεώσεις του ΗΡΩΝ για τους μήνες 

Νοεμβριος 0,1634 
Δεκεμβριος 0,1544  
Ιανουαριος 0,2014

μου ήρθε απάντηση κονσέρβα από τον ΗΡΩΝ μέσα από το site της ΡΑΕ, και λέω κονσέρβα γιατί ούτε καν είδαν ότι στον λογαριασμό μου δεν εφαρμόζεται ΑΔΑΦΑ και όμως μου έστειλαν απάντηση που δικαιολογούν κάτα κάποιον τρόπο την υπερβολική χρέωση λόγω ΑΔΑΦΑ. Επίσης κάνουν λόγο στην έκπτωση 45% που είχα λόγω double όπως επίσης και για την κρατική επιδότηση.

Εγώ τώρα δεν θα δεχτώ φυσικά την απάντηση τους, γιατί το ερώτημα μου ήταν άλλο, και άλλο μου απάντησαν. Το ερώτημα μου ήταν, από που προκύπτει το υπερβολικό κόστος προμήθειας φυσικού αερίου που έχουν αναρτημένο στο site του ΗΡΩΝ https://www.heron.gr/media/3rufg3w4/τιμές-κόστους-προμήθειας-προμηθευτή-pdf.pdf

Θεωρείτε ότι αν τους ζητήσω να προσκομίσουν τα τιμολόγια αγοράς φυσικού αερίου για αυτούς τους μήνες ώστε να δικαιολογήσουν τις αναρτημένες χρεώσεις του site τους, αν όχι σε εμένα αλλά τουλάχιστον στην ΡΑΕ, είναι καλή κίνηση;

Μήπως έχετε κάποια άλλη καλύτερη ιδέα να μου προτείνετε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, argimeg είπε

Θεωρείτε ότι αν τους ζητήσω να προσκομίσουν τα τιμολόγια αγοράς φυσικού αερίου για αυτούς τους μήνες ώστε να δικαιολογήσουν τις αναρτημένες χρεώσεις του site τους, αν όχι σε εμένα αλλά τουλάχιστον στην ΡΑΕ, είναι καλή κίνηση;

Μήπως έχετε κάποια άλλη καλύτερη ιδέα να μου προτείνετε; 

αυτό βασικά ,

γράφεις για την αδιαφορία της εταιρίας ως προς το πρόβλημα που έθεσες και οτι δεν μπήκε καν στον κόπο να διαβάσει το αίτημα απαντώντας τυποποιημένα για άλλο ζήτημα και ζητάς απο ΡΑΕ να ελέγξει το κόστος προμήθειας της εταιρίας ωστε να φανεί αν είναι έμμεση αύξηση του κέρδους και να πάρει θέση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2022 στις 5:31 ΜΜ, PCEXPERT2012 είπε

Οι λογαριασμοί αερίου της ΔΕΗ κάθε πότε έρχονται?μου ήρθε 9/2 γισ τον Ιανουάριο και ακόμη δεν ήρθε για τον Φεβρουάριο. Στο ebill μπαίνω και το βλέπω αλλά τίποτα ακόμα 

Κάθε δίμηνο σε μένα, δίνω ένδειξη στην ΕΔΑ θεσ. τηλεφωνικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτό βασικά ,

γράφεις για την αδιαφορία της εταιρίας ως προς το πρόβλημα που έθεσες και οτι δεν μπήκε καν στον κόπο να διαβάσει το αίτημα απαντώντας τυποποιημένα για άλλο ζήτημα και ζητάς απο ΡΑΕ να ελέγξει το κόστος προμήθειας της εταιρίας ωστε να φανεί αν είναι έμμεση αύξηση του κέρδους και να πάρει θέση

OK ευχαριστώ. Απλά σκέφτομαι, τελικά θα γίνει κάποιος έλεγχος ή θα το περάσουν έτσι λόγω της γενικής κατάστασης; Το μόνο λοιπόν που μπορώ να κάνω είναι να ελπίζω ότι η ΡΑΕ ότι θα κάνει τον απαραίτητο έλεγχο.

Επεξ/σία από argimeg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2022 στις 5:31 ΜΜ, PCEXPERT2012 είπε

Οι λογαριασμοί αερίου της ΔΕΗ κάθε πότε έρχονται?μου ήρθε 9/2 γισ τον Ιανουάριο και ακόμη δεν ήρθε για τον Φεβρουάριο. Στο ebill μπαίνω και το βλέπω αλλά τίποτα ακόμα 

και σε εμενα εκδοθηκε 9/2 τελευταιος λογαριασμος και αφορα περιοδο καταναλωσης μεχρι 31/12, εσενα περιλαμβανει και ιανουαριο?

λογαριασμος βγαινει εως ενα μηνα αφου περασει η εδα για μετρηση ειχαν απαντησει σε καποιον εδω 

54 λεπτά πριν, libera είπε

Κάθε δίμηνο σε μένα, δίνω ένδειξη στην ΕΔΑ θεσ. τηλεφωνικα

ισχυει αυτο με την ενδειξη?εχει γραφτει πιο πισω οτι η δεη βγαζει μονο εκκαθαριστικους.. επισης πως καταφερες να βγαλεις ακρη με εδαθεςς, οποτε χρειαστει να παρω δεν βγαζω ποτε γραμμη και χρεωνει κιολας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έβαλα το μετρητή 26-1. 9/2 εκδόθηκε ο λογαριασμός για τις 6 μέρες Ιανουαρίου. Φάνηκε στο ebill στις 20/1. Έχω τον ψηφιακό μετρητή λογικά το βλέπουν απομακρυσμενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, PCEXPERT2012 said:

Εγώ έβαλα το μετρητή 26-1. 9/2 εκδόθηκε ο λογαριασμός για τις 6 μέρες Ιανουαρίου. Φάνηκε στο ebill στις 20/1. Έχω τον ψηφιακό μετρητή λογικά το βλέπουν απομακρυσμενα. 

Είναι ενεργή τηλεμετρηση και παίρνουν μέτρηση τελευταία μέρα του μήνα. Τον Ιανουάριο πήραν μέτρηση και πρόλαβαν και σου έβγαλαν λογαριασμό 9/2;  Άρα λογικά θα πρέπει να περιμένω και εγώ λογαριασμό τις επόμενες μέρες που πήραν μέτρηση 28/2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Manolo7 είπε

και σε εμενα εκδοθηκε 9/2 τελευταιος λογαριασμος και αφορα περιοδο καταναλωσης μεχρι 31/12, εσενα περιλαμβανει και ιανουαριο?

λογαριασμος βγαινει εως ενα μηνα αφου περασει η εδα για μετρηση ειχαν απαντησει σε καποιον εδω 

ισχυει αυτο με την ενδειξη?εχει γραφτει πιο πισω οτι η δεη βγαζει μονο εκκαθαριστικους.. επισης πως καταφερες να βγαλεις ακρη με εδαθεςς, οποτε χρειαστει να παρω δεν βγαζω ποτε γραμμη και χρεωνει κιολας..

Μια χαρά ισχύει .Το ίδιο συνέβαινε και όταν ήμουν στη zenith Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με έδα θεσσ.

Επεξ/σία από libera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Alastor192 είπε

Η πληρωμη ενος λογαριασμου θεωρειται συγκαταθεση η μονο αν τον αφησω απληρωτο ειναι διεκδικησιμος ?

Διοτι αυτοι μπορει να τραβηξουν με παγια εντολη τα λεφτα,ωστοσο αν δικαιωθω εκ των υστερων, θα επιστραφουν? η απαξ και πληρωσεις τελειωσε ?

Στον λογαριασμο του καλοκαιριου  εγραφε οτι τον Οκτωβρη ληγει η συμβαση και θα ανανεωθει αυτοματα απτην στιγμη που δεν κανω καποια ενεργεια , πραγμα που προφανως δεν ειχα προβλημα,ωστοσο αυτοι μονομερος αλλαξαν την συμβαση και βαλαν την ρητρα αναπροσαρμογης χωρις καμια ενημερωση. Αν δεν ειναι αυτο ο ορισμος της απατης,τι ειναι ?

 

 

 

 

Ακριβώς η ίδια περίπτωση και εγώ. εχω προχωρήσει σε αμφισβήτηση και αλλαγή παρόχου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα κλείσω ραντεβού άμεσα για αλλαγη παρόχου σε ΔΕΗ. Είμαι σε σταθερό πρόγραμμα, είχα προλάβει να μπω τον Σεπτέμβρη, αλλα θα το σπάσω πληρώνοντας την ρήτρα. Επειδή του χρόνου τον χειμώνα δύσκολα θα χει βελτιωθεί η κατάσταση, σκέφτομαι οτι θα πρέπει να προλάβω το 0,05 τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...