Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Καλημέρα.
Με πήρε η ζενίθ και μου προτείνει...
 
2χρ συμβόλαιο με δυνατότητα ανανέωσης για άλλα 2 αν είμαι συνεπής στις πληρωμές.
 
ΑΕΡΙΟ:
Τιμή συμβολαίου 0,029 αν είμαι συνεπής. διαφορετικά 0,042 (τρέχουσα τιμή Μαρτίου 1,10€ λέει)
5€ πάγιο/μήνα με 3παγια δώρο κάθε χρόνο
 
ΡΕΎΜΑ:
Τιμή συμβολαίου 0,054€ kwh αν είμαι συνεπής, αλλιώς 0,098€. (τρέχουσα τιμή Μαρτίου 0,111€/kwh λέει)
πάγιο 5,5€ τον μήνα
50€ δώρο κάθε 13ο μήνα
50€ έξοδα εγγύησης
0€ εγγύηση αν βάλω πάγια εντολή
 
Πώς σας φαίνεται;;; Τι πρέπει να προσέξω;;
να το προτιμήσω η υπάρχει καλύτερη επιλογή;;
Επεξ/σία από batman_gardiki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, batman_gardiki είπε
 
να το προτιμήσω η υπάρχει καλύτερη επιλογή;;

Δεη gas control 0.05 σταθερό

22 λεπτά πριν, batman_gardiki είπε
 
 
ΑΕΡΙΟ:
Τιμή συμβολαίου 0,029 αν είμαι συνεπής. διαφορετικά 0,042 (τρέχουσα τιμή Μαρτίου 1,10€ λέει)

Εννοεί 0.11 / kwh με τη ρήτρα αναπροσαρμογής... του Απριλίου θα είναι παραπάνω.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, turbat0s είπε

Τώρα ποιο πρόγραμμα έχεις?

ΔΕΗ Γ1 οικιακο

ΖΕΝΙΘ Τ2 οικιακό 

καταναλωσεις 4μελους οικογένειας σε 102τμ από σεπτ 2020 έως σεπτ 2021…

ρευμα 5.060kwh

αέριο 9.814kwh / 848m3 / 861nm3

Επεξ/σία από batman_gardiki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λογαριασμοί αερίου της ΔΕΗ κάθε πότε έρχονται?μου ήρθε 9/2 γισ τον Ιανουάριο και ακόμη δεν ήρθε για τον Φεβρουάριο. Στο ebill μπαίνω και το βλέπω αλλά τίποτα ακόμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PCEXPERT2012 είπε

Οι λογαριασμοί αερίου της ΔΕΗ κάθε πότε έρχονται?μου ήρθε 9/2 γισ τον Ιανουάριο και ακόμη δεν ήρθε για τον Φεβρουάριο. Στο ebill μπαίνω και το βλέπω αλλά τίποτα ακόμα 

4μηνο μάλλον , όποτε κάνει καταμέτρηση η ΕΔΑ μετά απο έναν μήνα περίπου

4 ώρες πριν, batman_gardiki είπε

ΔΕΗ Γ1 οικιακο

ΖΕΝΙΘ Τ2 οικιακό 

καταναλωσεις 4μελους οικογένειας σε 102τμ από σεπτ 2020 έως σεπτ 2021…

ρευμα 5.060kwh

αέριο 9.814kwh / 848m3 / 861nm3

άργησες να αλλάξεις , πλέον μόνο της ΔΕΗ έμεινε στα 0,05

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, PCEXPERT2012 είπε

Οι λογαριασμοί αερίου της ΔΕΗ κάθε πότε έρχονται?μου ήρθε 9/2 γισ τον Ιανουάριο και ακόμη δεν ήρθε για τον Φεβρουάριο. Στο ebill μπαίνω και το βλέπω αλλά τίποτα ακόμα 

Ειχα παρει στη ΔΕΗ και μου ειπαν οτι ο λογαριασμος εκδιδεται 1 μηνα*

μετα την δηλωση καταμετρησης 

Επεξ/σία από nermain
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. 

Στο e-bill πως ακριβώς φαίνεται η σύνδεση του αερίου; Σε ρεύμα έχω το ονλαιν ,και  κάτω απο το προϊόν γράφει ενεργό έως τάδε. Στο αέριο δεν γραφει κάτι αντίστοιχο κάι επειδή πρόσφατα άλλαξα και μόνο τηλεφωνικά μου ειπαν πως έγινε η αλλαγή ήθελα να το επιβεβαιώσω. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ.. Θα ενημερώσω μόλις έχω νέα!

Αναφορά σε κείμενο

edit : έχεις ειδοποίηση για αλλαγή όρων και τιμών προμήθειας , το είχες και πιο μπροστά αυτό ? αν ναι πες με ποια χρονική σειρά γίνανε τα παρακάτω , όπως και ημερομηνίες έκδοσης λογαριασμού

ειδοποίηση για ανανέωση

ειδοποίηση τροποποίησης

Είχα ενημέρωση για λήξη σύμβασης στις 26/10

Στον επόμενο λογαριασμό στις 29/12 δεν είχα καμία αναφορά και ήταν λογικές οι χρεώσεις. 

Και ο τελευταίος είναι αυτός που ανέβασα. 

Επεξ/σία από katdal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, batman_gardiki είπε
Καλημέρα.
Με πήρε η ζενίθ και μου προτείνει...
 
2χρ συμβόλαιο με δυνατότητα ανανέωσης για άλλα 2 αν είμαι συνεπής στις πληρωμές.
 
ΑΕΡΙΟ:
Τιμή συμβολαίου 0,029 αν είμαι συνεπής. διαφορετικά 0,042 (τρέχουσα τιμή Μαρτίου 1,10€ λέει)
5€ πάγιο/μήνα με 3παγια δώρο κάθε χρόνο
 
ΡΕΎΜΑ:
Τιμή συμβολαίου 0,054€ kwh αν είμαι συνεπής, αλλιώς 0,098€. (τρέχουσα τιμή Μαρτίου 0,111€/kwh λέει)
πάγιο 5,5€ τον μήνα
50€ δώρο κάθε 13ο μήνα
50€ έξοδα εγγύησης
0€ εγγύηση αν βάλω πάγια εντολή
 
Πώς σας φαίνεται;;; Τι πρέπει να προσέξω;;
να το προτιμήσω η υπάρχει καλύτερη επιλογή;;

Mείνε μακριά... οι τιμές αυτές δεν εννιά οι τελικές.. έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/3/2022 στις 12:08 ΠΜ, Natag είπε

Καλησπέρα και από εμένα! 

Χρειαζομαι τη βοήθεια σας για το πώς να χειριστώ την επικοινωνία μου με τη Ζενίθ για τους τελευταίους λογαριασμούς που έλαβα. 

Σύντομο ιστορικό. Έχω gas home flex συμβόλαιο Νοεμβρίου 2020. Στους λογαριασμούς Ιουνίου και Οκτωβρίου 2022 ανέφερε ότι στις 4.11.21 λήγει το συμβόλαιο και θα ανανεωθεί αυτομάτως για ίσο χρόνο (12 μήνες δηλαδή). Ερχεται λογαριασμος αρχές Ιανουαρίου 550€. Εγκεφαλικό αλλά το πληρώνω χωρίς να προσέξω και πολλά στον λογαριασμό (χρεώσεις, ρήτρες, αλλαγή όρων). Λογαριασμός αρχές Μαρτίου 1000€. Εκεί αρχίζω και ψάχνω.... Ναι ξέρω άργησα. 

Διαβάζω το συμβόλαιο δεν γράφει κάτι για ρήτρα. Παίρνω τηλέφωνο στη γραμμή καταναλωτη, μου λέει είναι ή στους γενικούς όρους στο άρθρο 8 ή στους ειδικούς. Ενημερώνω ότι δεν γράφει κάτι το συμβόλαιο αλλά θα το τσεκαρω πάλι. Όντως το συμβόλαιο δεν γράφει κάτι. Παίρνω τηλέφωνο ζητάω αντίτυπο του συμβολαίου, θα σας το στείλουμε αύριο μου λέει. Ούτε καν. Διαβάζω εδώ στο forum κάποια πράγματα και στέλνω το παρακάτω mail. 

"Σχετικά με τους λογαριασμούς που έλαβα στις 28.12.2021 & 01.03.202 αμφισβητώ τις χρεώσεις αναπροσαρμογής TTF. Η συμφωνημένη χρέωση είναι τιμή TTF +0,01297. Εφόσον η τιμή χρέωσης είναι κυμαινομενη και χρωνομαι την τιμή χονδρικής αγοράς γιατί χρεώνεται και αναπροσαρμογή; Στην σύμβαση που υπέγραψα στις 4.11.2020 δεν αναφέρει κάπου αναπροσαρμογή TTF, ούτε ενημερώθηκα και συμφώνησα σε αλλαγή των όρων σύμβασης. Παρακαλώ να προβείτε άμεσα στις ανάλογες πιστώσεις."

Ανατρέχοντας σήμερα στους λογαριασμούς ανακαλύπτω ότι στον λογαριασμό που είχε εκδοθεί στις 28.12.2021 και είναι ο πρώτος λογαριασμός στον οποίο χρωνομαι αναπροσαρμογή, έχει στο τέλος παραθυράκι που λέει για αλλαγή όρων και έχει ένα link.“Ενημέρωση τροποποίησης όρων σύμβασης προμήθειας – Ανταγωνιστικές Χρεώσεις Προμήθειας. Αναλυτική αναφορά τροποποιούμενων όρων: https://www.zenith.gr/syxnes-

erwthseis-promhtheia-fysikou-aerioy/ συμβαση προμήθειας φα. Δικαίωμα καταγγελίας σύμβασης του Πελάτη, σύμφωνα με τον όρο 10 των ΓΟΣΠ“

Το link δεν ισχύει  σε πετάει στην αρχική της Ζενίθ, τότε μπορεί και να ισχυε.

Αυτοί θα απαντήσουν ότι ενημερώθηκα στις 28.12.2021.

Το ερώτημα είναι τι κάνω από εδώ και πέρα. 

Πληρώνοντας τον λογαριασμο Δεκεμβρίου είναι σαν να αποδέχτηκα την αλλαγή όρων; Έχει νόημα να κάνω καταγγελία στη ΡΑΕ και συνήγορο καταναλωτή; Να κάνω και στους   2  καταγγελία ή μόνο σε 1 και σε ποιο; Και τι από τα παραπάνω που περιέγραψα να γράψω στην καταγγελία; Τον λογαριασμό τον πληρώνω ή είναι σαν να δέχομαι το κόστος; 

Δεύτερο ερώτημα. Ότι πρέπει να φύγω από την Ζενίθ είναι σίγουρο, έχει νόημα μιας και η σεζόν τελειώνει να πάω στο σταθερό της ΔΕΗ ή τζάμπα θα πληρώσω ακριβά τις kwh και θα πέσουν οι τιμές τώρα που πιάνει άνοιξη και η ζήτηση πέφτει; Μπορώ να φύγω από τη ζενίθ αν δεν έχω πληρώσει τον λογαριασμό; 

Αδελφε αν δεν ειχα δει το ονομα σου,θα νομιζα οτι το ποσταρα εγω το παραπανω ποστ και το χα ξεχασει.

Ειμαι ακριβως στην ΙΔΙΑ περιπτωση. 400αρι λογαριασμος για οκτωβρη νοεμβρη με ζενιθ gas home flex με συμβολαιο 10/2020 ,το αγνοησα θεωρωντας πως ηταν λογικο λογο αυξησεων και 1000αρι για δεκεμβρη ιανουριο και εχω παθει μπλακ αουτ. Και ειμαι ηδη εναμιση μηνα στο flex για φεβρουαριο μαρτιο που λογικα παλι θα κοντεψει το 1000αρι

Θυμομουν οτι ειχα κυμαινομενη τιμη οποτε λεω οκ no problem στον πρωτο λογαριασμο,αλλα και κυμαινομενο και ρητρα αναπροσαρμογης εδω κατι βρωμαει απιστευτα. Συνηθως ρητρα αναπροσαρμογης υπαρχουν στα σταθερα προγραμματα,οχι σε κυμαινομενα.

 

EDIT : Εψαξα το χειρογραφο συμβολαιο του 2020 και ειχε ρητρα TTF + 0.01297.  Και αναγραφει οτι η τελικη τιμη βασιζεται αποκλειστικα στο TTF δλδ βγαινει ενα Χ ποσο καθε μηνα και προστιθεται στο 0.01297.

Ετσι το εκλαμβανω εγω,οχι οτι αλλαζουν και οι δυο οροι στην προσθεση

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από Alastor192
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηρθε και ο δικός μου λογαριασμός, αερίου. Είχε λήξη το fix συμβόλαιο μου,  και στην τελευταία επικοινωνία που είχα με την μαγική ζενιθ μου είχαν πει οτι θα παραμείνει η τιμη στα 0,032 και για οποιαδήποτε αλλαγή θα ενημερωθώ. Ε τελικά δεν ενημερώθηκα. και έφαγα την ρήτρα....Παω για αλλαγή παρόχου μαλλον ΔΕΗ   image_6487327.JPG.64396176d60d0e031914ca5cab8fb938.JPG

Επεξ/σία από cons1985
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/3/2022 στις 8:55 ΜΜ, marina8282 είπε

Σε σταθερό η ζενιθ έχει με 0,11 κ 30% από την αρχική τιμη 0.16…Είναι πολύ πιο ακριβά σε σχέση με την ΔΕΗ 0,05.Δες τώρα κυμαινόμενο που είσαι λογικά ποσο πληρώνεις κ ποσο θα πληρώσεις αν βάλεις σταθερή μονάδα στην ζενιθ.Αν έχεις έστω κάποιο κέρδος άλλαξε το.Τα σταθερά προγράμματα να ξέρεις δν παίρνουν τις επιδοτήσεις του κράτους.Να τα υπολογίσεις  όλα αυτά αφού δν μπορείς να φύγεις κ να πας ΔΕΗ 

Τα σταθερά του αερίου παίρνουν κανονικά τις εκπτώσεις, δες τι γράφω πιο κάτω. Το αναφέρει και το σχετικό ΦΕΚ.

Στις 20/3/2022 στις 5:11 ΠΜ, nermain είπε

Καλημέρα, έχει έρθει σε κανέναν ο λογαριασμός από σταθερό της ΔΕΗ με 0,05? Δεν θυμάμαι πιο ακριβώς εκανα αλλά ήταν το 0,05 μαζί με σταθερό ρεύμα 0,105. Επειδή δεν έχει έρθει ακόμα λογαριασμός στο e-bill (φαίνεται ότι συνδέθηκε) έχω ανησυχίσει λίγο με αυτά που ακούγονται ότι οι εταιρίες αλλάζουν τους όρους. Αν έχει κανεις λογαριασμό ας στείλει να δούμε τι παίζει και με τις άλλες χρεώσεις γιατί από ζενίθ ήρθα.

ήμουν από τους πρώτους που πήγα ΔΕΗ και τώρα περιμένω τον 2ο λογαριασμό. Στον πρώτο η τιμή ήταν όντως 0,05€/kWh και εφαρμόστηκαν οι εκπτώσεις του κράτους ΚΑΙ της ΔΕΠΑ.

Συνολικά για 1.985 kWh πλήρωσα για προμήθεια αερίου 39,87€ (+6% Φ.Π.Α.)

22 ώρες πριν, batman_gardiki είπε
Καλημέρα.
Με πήρε η ζενίθ και μου προτείνει...
 
2χρ συμβόλαιο με δυνατότητα ανανέωσης για άλλα 2 αν είμαι συνεπής στις πληρωμές.
 
ΑΕΡΙΟ:
Τιμή συμβολαίου 0,029 αν είμαι συνεπής. διαφορετικά 0,042 (τρέχουσα τιμή Μαρτίου 1,10€ λέει)
5€ πάγιο/μήνα με 3παγια δώρο κάθε χρόνο
 
ΡΕΎΜΑ:
Τιμή συμβολαίου 0,054€ kwh αν είμαι συνεπής, αλλιώς 0,098€. (τρέχουσα τιμή Μαρτίου 0,111€/kwh λέει)
πάγιο 5,5€ τον μήνα
50€ δώρο κάθε 13ο μήνα
50€ έξοδα εγγύησης
0€ εγγύηση αν βάλω πάγια εντολή
 
Πώς σας φαίνεται;;; Τι πρέπει να προσέξω;;
να το προτιμήσω η υπάρχει καλύτερη επιλογή;;

Να σου στείλουν σε mail αυτά που σου λένε προφορικά. Εκεί θα δεις τους όρους.

Επεξ/σία από alejsalonica
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Έχουν περάσει 12 εργάσιμες από τότε που έστειλα αμφισβήτηση λογαριασμού στο email της Zentith για το θέμα της ρήτρας αναπροσαρμογής και ακόμη δεν μου απάντησαν. Τι να κάνω; Να περιμένω κι άλλο ή να καταφύγω σε ΡΑΕ - ΣΤΚ;

Εν τω μεταξύ απ' ότι είδα δεν τράβηξαν τα χρήματα για τους 2 τελευταίους λογαριασμούς (τους έχω να πληρώνονται απευθείας από την τράπεζα) και ο ένας φαίνεται εκπρόθεσμος. Πραγματικά θα ήθελα να μην τους πληρώσω μέχρι να βρεθεί λύση, αλλά δεν θα ήθελα να μπλέξω σε άλλες διαδικασίες αργότερα. Τι προτείνετε;

Στο μεταξύ πήγα ήδη στη ΔΕΗ και μόλις με πήραν από τη Ζενίθ να μου προτείνουν αυτά που βλέπω και στους παραπάνω. Εννοείται ότι δεν γυρίζω πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Giannis Vs είπε

Να περιμένω κι άλλο ή να καταφύγω σε ΡΑΕ - ΣΤΚ;

όχι , ΡΑΕ ή ΣτΚ και να τονίσεις και την αδιαφορία της εταιρίας

4 λεπτά πριν, Giannis Vs είπε

Τι προτείνετε;

αν πάρεις ξεκάθαρη απάντηση απο τις αρχές οτι το ποσό που αμφισβητείται δεν μπορεί να το διεκδικήσει η εταιρία καλώς , αλλιώς είναι δικιά σου επιλογή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...