Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, διαβάζω τόση ώρα τις δημοσιεύσεις σας και νιώθω μεγάλο κορόιδο,

Έχω συμβόλαιο στο φυσικό αέριο Ελλάδος, στο σπίτι το αέριο είναι αναμμένο σταθερά στους 21 με 7 σώματα, δεν έχει τρελή ζέστη το σπίτι, μια φυσιολογική θερμοκρασία, μένουν μεγάλης ηλικίας άνθρωποι όποτε δεν ήθελα να το ρισκάρω (εγω διαμένω αλλου). Βάλαμε αέριο τέλη Δεκεμβρίου και ήρθε ο λογαριασμός όπως θα δείτε παρακάτω για 1.5 μήνα….660 ευρώ!!!!!! Τι κάνω τόσο λάθος….τι μπορώ να κάνω, ας με βοηθήσει κάποιος γιατί τα έχω χάσει… ευχαριστω όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει..

 

2A471DB2-6AC4-4AAA-B63F-5BB856C40BF1.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Βαλε αμεσα το σταθερο προγραμμα της ΔΕΗ.

Γίνεται να φύγω από το φυσικό αέριο Ελλάδος άμεσα;; Λογικά θα υπαρχει ρήτρα αποχώρησης..

 

4 λεπτά πριν, gregdel είπε

580μ3... αυτό είναι το βασικό πρόβλημα.

Μεγάλη κατανάλωση δηλαδή….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι θα ταν στα μισα ο λογαριασμος αν αλλαζε που φυσικά κ να το κανει.

απο εκει κ περα αν κ ετος θεματος ψαχτητε για σωστες ρυθμίσεις λέβητα. 

τα ιδια ελεγε κ ενας φιλος περιοχη ελληνικο πρωτη επαφη φετος με αεριο οτι του ρθε το μηνα 500 ε στη φυσικο αεριο

ετυχε να παω επίσκεψη απο κει για καφε κ βλεπω ο καυστηρας τα νερα μονιμα στους 68 βαθμούς, του λεω γτ ετσι? α λεει δε ξερω ετσι μου το ρυθμισε το αλλαξα στους 54 κ του πα στα πολλα κρυα manualy στους 62-64 κ ξανα πισω 54

ο αισθητητας θερμοκρασιας διπλα στη εισοδο του σπιτιου σε καθε ρευμα ανοιξε κλεισε αλλαζε η θερμοκρασια εδινε πονο ο καυστηρας για ολο το σπιτι . (εκει σωνετε με θερμοστατικές κ του πα απο του χρόνου γτ ειναι εξοδο)

απλα με την αλλαγή των νερων που εκανε  μια χαρα θερμανση ειχε τη μιση κατανάλωση τον επομενο μηνα που προφανώς αποτυπωνετε κ στο λογαριασμό του. ψαχτητε μονοι σας γτ αλλαζει το κλιμα κ η μονοση του καθενος ειναι διαφορετικη να εχετε σωστες ρυθμισεις στο καυστηρα με τα νερα θα παρετε ιδια θέρμανση με πολυ λιγότερο κόστος

το προβλημα λοιπον κ εγω συμφωνω αρχικα ειναι το τρομερο 580m3 κ μετα εννοείτε το 0,12 της φυσικο αεριο. σκεψου ποσο δραματικα κατω θα σουν με 250 μ3 κ 0,05 της δεη πχ

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Gkount είπε

Γίνεται να φύγω από το φυσικό αέριο Ελλάδος άμεσα;; Λογικά θα υπαρχει ρήτρα αποχώρησης..

πρέπει να δεις το συμβόλαιο

αν έληξε πρέπει να δεις προηγούμενους λογαριασμούς για τυχών ανανέωση

1 λεπτό πριν, sndev είπε

ψαχτείτε μόνοι σας

σίγουρα , αλλά σε άλλο θέμα , όχι στο παρών

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

αν έληξε

Τον Δεκέμβριο το έκανα βιαστικά.. (τι σκεφτόμουν πραγματικά..καθόλου ενημερωμένος) άρα είναι φρέσκο…

 

3 λεπτά πριν, sndev είπε

σκεψου ποσο δραματικα κατω θα σουν με 250 μ3 κ 0,05 της δεη πχ

Σε ευχαριστω πολύ φίλε sndev… άρα το 1000αρικο δεν το γλιτώνουμε θα το δώσουμε.. να μάθουμε να είμαστε ενημερωμένοι ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Gkount είπε

Τον Δεκέμβριο το έκανα βιαστικά.. (τι σκεφτόμουν πραγματικά..καθόλου ενημερωμένος) άρα είναι φρέσκο…

τότε διάβασε τους όρους να δεις πόση είναι η ρήτρα αποχώρησης (αν υπάρχει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Gkount είπε

Τον Δεκέμβριο το έκανα βιαστικά.. (τι σκεφτόμουν πραγματικά..καθόλου ενημερωμένος) άρα είναι φρέσκο…

 

Σε ευχαριστω πολύ φίλε sndev… άρα το 1000αρικο δεν το γλιτώνουμε θα το δώσουμε.. να μάθουμε να είμαστε ενημερωμένοι ..

για εμενα κ παντα με τις καταναλωσεις σου θα πρεπει να  αλλάξεις παροχο αρχικα με σταθερο οπως σου λενε τα παιδια δεν υπαρχει λογος να χαριζεις σεντς κ αν δεν εχεις γνωσεις βρες κάποιον ειδικο να σε βοηθησει με το λέβητα νομίζω εχεις υπερβολικη κατανάλωση. ρολο συμαντικος ειναι  κ που μενεις  , παίζει εγω να χω 300 m3 ΟΛΟ το χειμώνα.. 

αν κρινω απο το λογαριασμο πρεπει να σε στο αοριστου χωρις ρητρα αλλα κατσε δες τι υπεγραψες

σε καθε περίπτωση ισως συμφέρει να δόσεις ρήτρα κ να φυγεις με τέτοιες καταναλωσεις αν τις συνεχίσεις κ βαρας 500αρια μ3 τοτε  τη ρητρα θα την κάνεις απόσβεση θεωρώ 

Επεξ/σία από sndev
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Gkount είπε

Γίνεται να φύγω από το φυσικό αέριο Ελλάδος άμεσα;; Λογικά θα υπαρχει ρήτρα αποχώρησης..

 

Φυσικα και γινεται αλλα δες το συμβολαιο σου για την ρητρα αποχωρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Φυσικα και γινεται αλλα δες το συμβολαιο σου για την ρητρα αποχωρησης.

Το εκανα εγώ που ειμαι ΑΚΡΙΒΩΣ η ιδια ιστορια.

Δεκεμβριο εκανα το συμβολαιο, Μου ηρθε ενας λογαριασμος 502 ευρω για 39 μερες.

Afoy ta έβαλα κάτω, ειδα πως αν ημουν στην ΔΕΗ με 0,05, θα πλήρωνα 277 ευρω, χωρις τις επισοτήσεις ( δεν ξέρω αν τις περνά και η ΔΕΗ στα προγράματα της)

Εκανα αίτηση στη ΔΕΗ για το Gas control, καθως το penalty είναι 90 ευρώ. Κι αν σκεφτεις ότι η Δεη σου κανει έκπτωση 30 ευρώ στον 1ο λογαριασμο, τοτε η απόσβεση είναι θέμα ημερών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, tsaltinho είπε

Το εκανα εγώ που ειμαι ΑΚΡΙΒΩΣ η ιδια ιστορια.

σε κάποια προγράμματα (ρεύματος) που έχω δει , η εταιρία μπορεί να ζητήσει πίσω και την έκπτωση που έκανε στην προμήθεια αερίου , καλό είναι να το προσέξει κάποιος αν υπάρχει κάτι τέτοιο και νομίζω το είχε και στο αέριο σε παλιότερα προγράμματα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

σε κάποια προγράμματα (ρεύματος) που έχω δει , η εταιρία μπορεί να ζητήσει πίσω και την έκπτωση που έκανε στην προμήθεια αερίου , καλό είναι να το προσέξει κάποιος αν υπάρχει κάτι τέτοιο και νομίζω το είχε και στο αέριο σε παλιότερα προγράμματα

Κανω copy paste τους όρους πρόωρης αποχώρησης :

Κατ’ εξαίρεση των προβλεπόμενων στους γενικούς όρους της Σύμβασης περί μη επιβολής οποιασδήποτε επιβαρύνσεως στον Πελάτη λόγω καταγγελίας από μέρους του της Σύμβασης, σε περίπτωση που ο Πελάτης με προϊόν ΑΕΡΙΟ ΟΙΚΙΑΚΟ ΠΛΗΡΕΣ EXTRA καταγγείλει τη
Σύμβαση πριν από τη συμπλήρωση είκοσι τεσσάρων (24) μηνών από την ημερομηνία ενεργοποίησης, ο Πελάτης θα επιβαρύνεται , ανάλογα με το χρονικό διάστημα εκπροσώπησης του μετρητή της Εγκατάστασής του από τον Προμηθευτή, με το ποσό του παρακάτω Πίνακα. Ο
Πελάτης υποχρεούται να καταβάλει το σχετικό ποσό στον Προμηθευτή, το οποίο με την καταγγελία της σύμβασης θα καθίσταται άμεσα απαιτητό

 

H ρήτρα αποχώρησης στους 1-6 πρώτους μήνες είναι 90 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsaltinho είπε

Κανω copy paste τους όρους πρόωρης αποχώρησης :

Κατ’ εξαίρεση των προβλεπόμενων στους γενικούς όρους της Σύμβασης περί μη επιβολής οποιασδήποτε επιβαρύνσεως στον Πελάτη λόγω καταγγελίας από μέρους του της Σύμβασης, σε περίπτωση που ο Πελάτης με προϊόν ΑΕΡΙΟ ΟΙΚΙΑΚΟ ΠΛΗΡΕΣ EXTRA καταγγείλει τη
Σύμβαση πριν από τη συμπλήρωση είκοσι τεσσάρων (24) μηνών από την ημερομηνία ενεργοποίησης, ο Πελάτης θα επιβαρύνεται , ανάλογα με το χρονικό διάστημα εκπροσώπησης του μετρητή της Εγκατάστασής του από τον Προμηθευτή, με το ποσό του παρακάτω Πίνακα. Ο
Πελάτης υποχρεούται να καταβάλει το σχετικό ποσό στον Προμηθευτή, το οποίο με την καταγγελία της σύμβασης θα καθίσταται άμεσα απαιτητό

 

H ρήτρα αποχώρησης στους 1-6 πρώτους μήνες είναι 90 ευρώ.

443.jpg.2569c0935a6dbaf6b5ae8442db4c5ce7.jpg

Πολιτική ορθής χρήσης 13000kw ανά έτος για την έκπτωση 20%... όταν είσαι πελάτης δε παίζει ρόλο πότε θα τις κάψεις πχ μπορείς να κάψεις 13000kw το χειμώνα και το καλοκαίρι να μη κάψεις τίποτα.

Όταν φύγεις όμως θα γίνει αναλογία 1083kw / μήνα. Παράδειγμα αν είσαι πελάτης 4 μήνες κι έχεις κάψει 6000kw, θα δικαιούσαι έκπτωση για 4x1083kw και τις υπόλοιπες 1668kw θα τις πληρώσεις στην αρχική τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

443.jpg.2569c0935a6dbaf6b5ae8442db4c5ce7.jpg

Πολιτική ορθής χρήσης 13000kw ανά έτος για την έκπτωση 20%... όταν είσαι πελάτης δε παίζει ρόλο πότε θα τις κάψεις πχ μπορείς να κάψεις 13000kw το χειμώνα και το καλοκαίρι να μη κάψεις τίποτα.

Όταν φύγεις όμως θα γίνει αναλογία 1083kw / μήνα. Παράδειγμα αν είσαι πελάτης 4 μήνες κι έχεις κάψει 6000kw, θα δικαιούσαι έκπτωση για 4x1083kw και τις υπόλοιπες 1668kw θα τις πληρώσεις στην αρχική τιμή.

λίγο ακραίο να το εφαρμόσουν αναλογικά , ικανοί βέβαια είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...