Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, korakios είπε

καταρχάς μάλλον τζάμπα συζητάμε μιας και δεν έχεις πάρει καν λογαριασμό με ρήτρα αναπροσαρμογής TTF απο ότι κατάλαβα,

για την ανανέωση , θα δεις σε υποσημείωση στους τελευταίους λογαριασμούς αν το αναφέρει  μετά θα διαβάσεις τι προβλέπει το συμβόλαιό σου  , επίσης βλέπεις και το αν υπάρχει και κάποια ειδοποίηση για αλλαγή όρων

μετά όταν λες έχω "ζητήσει το συμβόλαιο " ποιο συμβόλαιο ακριβώς ζήτησες απο τη στιγμή που λες οτι έληξε και δεν έγινε ανανέωση

Πριν ξεκινάς να ποστάρεις πανικόβλητος βάλτα σε μια σειρά πρώτα

κάνε tag όταν έρθει λογαριασμός και υπάρχει πρόβλημα και διάβασε απ σ277 πρώτα

φιλε μου δεν θα κατσω να διαβασω την ιστορια του καθενα πριν απο 100σελιδες,γιατι μπερδευομαι με τις απαντησεις που ειναι μπαχαλο.

Ειναι κ ο λογος που ειμαι και πανικοβλητος.

Παμε παλι με μια σειρα να δουμε τι ακρη μπορουμε να βγαλουμε και αν μπορω να καταγγειλω τη συμβαση...

Το συμβολαιο ηταν 2ετες θυμαμαι.ο 1ος λογαριασμος εκδοθηκε δεκ 2019 οποτε ληγει δεκ 2021.Καλα τα λεω?

Δεν το εχω ομως το συμβολαιο.Και το εχω ζητησει.

Εχουν περασει 2μηνες απο τοτε που ζητησα το συμβολαιο και δεν το εχουν στειλει,ωστε να μπορεσω να κινηθω σαν καταναλωτης στο επομενο προς συμφερον μου προγραμμα.

Τωρα αν το εχει κανενας απο εδω μεσα ας το στειλει να δουμε και τους ορους.

Το σπιτι ειναι σε 2ονοματα.Γινεται να παω σε αλλο παροχο με αλλο ονομα?Ποια η διαδικασια?

 

Οσον αφορα τον προσφατο λογαριασμο κοιτας εδω

Οπως τα βλεπεις ειναι σωστος ο λογαριασμος απο θεμα τιμων?Γιατι απο ρητρα βλεπω οτι εχει αν και δεν ειχαμε συμφωνησει!(τι ειναι το ttf που ανεφερες?η ρητρα αναπροσαρμογης ή κατι αλλο?)

Εν τω μεταξυ η μονη ειδοποιηση που μου εχει ερθει ειναι αυτη τον Αυγουστο και επρεπε να βαλω μεγεθυντικο για να διαβασω(δεν καταλαβαινω ομως τι εννοει).

ritra.jpg.148b35ff4d27bac922c5de38a01f9b6b.jpg

 

Επεξ/σία από gponiris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gponiris είπε

φιλε μου δεν θα κατσω να διαβασω την ιστορια του καθενα πριν απο 100σελιδες,γιατι μπερδευομαι με τις απαντησεις που ειναι μπαχαλο.

δυστυχώς και εγώ δεν μπορώ να γράψω πράγματα που έχω ήδη γράψει πολλές φορές ,

Όταν βρεις χρόνο , διάβασε και γράψε ένα κείμενο και πάνω σε αυτό θα σε βοηθήσω για διόρθωση

4 λεπτά πριν, gponiris είπε

Οπως τα βλεπεις ειναι σωστος ο λογαριασμος απο θεμα τιμων?Γιατι απο ρητρα βλεπω οτι εχει αν δεν ειχαμε συμφωνησει!(τι ειναι το ttf που ανεφερες?η ρητρα αναπροσαρμογης ή κατι αλλο?)

άλλο το TTF σκετο και

άλλο η ρήτρα που σου βάλανε με ονομασία χρέωση αναπροσαρμογής (=ρήτρα αναπροσαρμογής TTF), αυτή θα προσβάλλεις

6 λεπτά πριν, gponiris είπε

Εν τω μεταξυ η μονη ειδοποιηση που μου εχει ερθει ειναι αυτη τον Αυγουστο και επρεπε να βαλω μεγεθυντικο για να διαβασω(δεν καταλαβαινω ομως τι εννοει).

τη ρήτρα αναπροσαρμογή εννοεί αλλά αφού δε σου στείλανε και ποτέ το συμβόλαιο έχεις πάτημα στην ειδοποιηση

Κάνε tag όταν γράψεις κείμενο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, gponiris said:

φιλε μου δεν θα κατσω να διαβασω την ιστορια του καθενα πριν απο 100σελιδες,γιατι μπερδευομαι με τις απαντησεις που ειναι μπαχαλο.

Ειναι κ ο λογος που ειμαι και πανικοβλητος.

 

Οσον αφορα τον προσφατο λογαριασμο κοιτας εδω

Οπως τα βλεπεις ειναι σωστος ο λογαριασμος απο θεμα τιμων?Γιατι απο ρητρα βλεπω οτι εχει αν δεν ειχαμε συμφωνησει!(τι ειναι το ttf που ανεφερες?η ρητρα αναπροσαρμογης ή κατι αλλο?)

Εν τω μεταξυ η μονη ειδοποιηση που μου εχει ερθει ειναι αυτη τον Αυγουστο και επρεπε να βαλω μεγεθυντικο για να διαβασω(δεν καταλαβαινω ομως τι εννοει).

ritra.jpg.148b35ff4d27bac922c5de38a01f9b6b.jpg

 

 

Ξέρεις όμως τι γίνεται; Λες δεν θα κάτσω να διαβάσω την ιστορία του καθένα για να βρεις κάτι που μπορεί να σε βοηθήσει. Είναι λες και πιστεύεις ότι κάποιος είναι υποχρεωμένος να σου δώσει μια συγκεκριμένη απάντηση. Θα μπορούσες να κανείς μια αναζητηση στο νήμα εδώ με τις λέξεις κλειδιά που σε αφορούν, αλλά σιγά μην "κάτσεις να ασχοληθείς"..

Αντίστοιχα, για να μπορεσει κάποιος να σου πει αν οι χρεώσεις είναι σωστές πρέπει να "κάτσει να ψάξει" στο λινκ που βάζεις. Δεν είναι λίγο σουρεαλιστικο αυτό; Εν πασει περιπτωσει, για τις τιμές κιλοβατώρας δεν μπορεί να σχολιάσει κανείς αφού μόνο η ΡΑΕ μπορεί να ελέγξει στην πράξη ποσό αγοράσαν και ποσό πουλάνε. Ομοίως για τις ρητές ότι αναφέρθηκε προηγουμένως. Αυτό που βλέπω είναι μια φορά ότι οι επιδοτήσεις φαινονται σωστές 

ας αποδεχτούμε ότι είναι ένα φόρουμ και την φύση αυτού. 
πως προς τον κώδικα προμήθειας θα δεις εδώ το άρθρο 21 στο οποίο αναφέρονται https://www.e-forosimv.gr/details.asp?ID=49071&cat=54

 

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

6 ώρες πριν, marmagia είπε

Ξέρεις όμως τι γίνεται; Λες δεν θα κάτσω να διαβάσω την ιστορία του καθένα για να βρεις κάτι που μπορεί να σε βοηθήσει. Είναι λες και πιστεύεις ότι κάποιος είναι υποχρεωμένος να σου δώσει μια συγκεκριμένη απάντηση. Θα μπορούσες να κανείς μια αναζητηση στο νήμα εδώ με τις λέξεις κλειδιά που σε αφορούν, αλλά σιγά μην "κάτσεις να ασχοληθείς"..

 

 

κανεις λάθος.απαντησα επειδη ανετρεξα 40σελιδες πισω και μονο αστερισμο δεν διαβασα.ολα ακυρα που επρεπε να συνδεσω για την δικια μου ιστορια.

Αν δεν θελεις καποιος να βοηθησει προσπερναει ΔΕΝ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ

Και ισως αν ηταν πιο τακτοποιημενες οι απαντησεις και στοχευμενες στα προηγουμενα σχολια να μην ειχα χασει χρονο ωστε να καταληξω να αναλυσω στο θεμα μου,.

Νομιζω ειμαι κατανοητος.

Ευχαριστω για την πληροφορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Giannis80x είπε

Η δεη στο σταθερο του ρευματος στο εξαμηνο ενημερωσε για αλλαγη στην τιμη ,ρητρες κλπ...

Αν googlαρεις θα το βρεις(γιατι βγαινουμε και εκτος θεματος και θα μας βαλουν χερι)

Καλημέρα!δν αναφερόμουν στην ΔΕΗ αλλά σε άλλο πάροχο αν θα με χρεώσουν ρήτρας αποχώρησης αφού έχω αόριστο συμβόλαιο κ είπες όχι οποτε με κάλυψες!! Ζήτω συγνωμη που ήταν εκτός θέματος.

Ναι η ομάδα ειναι παρα πολυ καλή.εγώ προσωπικά έμαθα παρα πολλά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας!

Μήπως γνωρίζει κανείς κάθε πότε "ανοίγει" η καταχώρηση της κατανάλωσης στην ΕΔΑ αττικής?

Έχασα την προηγούμενη προθεσμία και αναρωτιέμαι πότε θα ξαναέχω ευκαιρία...

Spoiler


image.png.cea647fd17fc08189eb7b349dccb1d84.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιδότηση φυσικού αερίου.pdf

για την ενημέρωσή σας:

β. Οι παρ. 1-4 του άρθρου 3 αντικαθίστανται ως εξής:
«1. Η επιδότηση παρέχεται για την κατανάλωση των
μηνών Ιανουαρίου, Φεβρουαρίου και Μαρτίου του
έτους 2022.
2. Για τους οικιακούς καταναλωτές, η μοναδιαία επιδότηση για τους μήνες Ιανουάριο, Φεβρουάριο και Μάρτιο
ορίζεται στο ποσό των είκοσι (20) ευρώ (€) ανά Μεγαβατώρα (MWh) επί της συνολικής κατανάλωσης φυσικού
αερίου.
3. Για τους μη οικιακούς καταναλωτές, η μοναδιαία
επιδότηση για τον μήνα Ιανουάριο ορίζεται στο ποσό
των τριάντα (30) ευρώ (€) ανά Μεγαβατώρα (MWh) επί
της συνολικής κατανάλωσης φυσικού αερίου, πλην της
κατανάλωσης που αφορά σε παραγωγή ηλεκτρικής
ενέργειας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα, πολύ κατατοπιστικό το φόρουμ και συγχαρητήρια σε ορισμένους που έχουν ασχοληθεί τόσο με το θέμα και για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες σας. Δυστυχώς πολύ αργά έχω ενημερωθεί  για την αλλαγή παρόχου στο αέριο για ΔΕΗ GAS HOME που ήταν η συμφερότερη λύση. Αυτή τη στιγμή είμαι στο ΗΡΩΝ στο πρόγραμμα up bonous..επειδή θα χρειαστεί να κάνω αλλαγή ονόματος στο συμβόλαιο μου, θεωρείτε ότι αξίζει τώρα που τελειώνει η χειμερινή περίοδος να αλλάξω και πάροχο, να πάω ΔΕΗ με σταθερό 0.05 ή να περιμένω μήπως αλλάξουν οι τιμές; Στο συμβόλαιο μου δεν έχω ρήτρα αποχώρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, maravra είπε

καλημέρα, πολύ κατατοπιστικό το φόρουμ και συγχαρητήρια σε ορισμένους που έχουν ασχοληθεί τόσο με το θέμα και για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες σας. Δυστυχώς πολύ αργά έχω ενημερωθεί  για την αλλαγή παρόχου στο αέριο για ΔΕΗ GAS HOME που ήταν η συμφερότερη λύση. Αυτή τη στιγμή είμαι στο ΗΡΩΝ στο πρόγραμμα up bonous..επειδή θα χρειαστεί να κάνω αλλαγή ονόματος στο συμβόλαιο μου, θεωρείτε ότι αξίζει τώρα που τελειώνει η χειμερινή περίοδος να αλλάξω και πάροχο, να πάω ΔΕΗ με σταθερό 0.05 ή να περιμένω μήπως αλλάξουν οι τιμές; Στο συμβόλαιο μου δεν έχω ρήτρα αποχώρησης.

το τιμολόγιο το σταθερό της ΔΕΗ είναι για ένα χρόνο. Με τιμή 0,05 ισχύει μέχρι τέλους Μαρτίου. Δηλαδή αν προλάβεις, κατοχυρώνεις τιμή 0,05 μέχρι του χρόνου τέτοια εποχή.

Δύο τα ρίσκα:

- ποιά η τιμή του σταθερού της ΔΕΗ μετά την 31/3/2022; θα πέσει κάτω από 0,05;

- ποιές οι τιμές του αερίου του χρόνου; θα είναι κάτω απο 0,05, όπως θα έχεις δεσμευθεί με ΔΕΗ;

Εγώ στη θέση σου; Θα έτρεχα να υπογράψω συμβόλαιο σταθερό με ΔΕΗ και θα έκλεινα την τηλεόραση!

 

Επεξ/σία από georgevr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, georgevr είπε

το τιμολόγιο το σταθερό της ΔΕΗ είναι για ένα χρόνο. Με τιμή 0,05 ισχύει μέχρι τέλους Μαρτίου. Δηλαδή αν προλάβεις, κατοχυρώνεις τιμή 0,05 μέχρι του χρόνου τέτοια εποχή.

Δύο τα ρίσκα:

- ποιά η τιμή του σταθερού της ΔΕΗ μετά την 31/3/2022; θα πέσει κάτω από 0,05;

- ποιές οι τιμές του αερίου του χρόνου; θα είναι κάτω απο 0,05, όπως θα έχεις δεσμευθεί με ΔΕΗ;

Εγώ στη θέση σου; Θα έτρεχα να υπογράψω συμβόλαιο σταθερό με ΔΕΗ και θα έκλεινα την τηλεόραση!

 

Αυτό είναι το μόνο ρίσκο αλλά νομίζω το 0.05 είναι καλή τιμή.

Παλιότερα που είχα σε καλές εποχές το zenith fix, νομίζω ήταν στο 0.02 αλλά δεν θυμάμαι για σίγουρα. Θα πρέπει να γίνουν τεράστιες αλλαγές για να πέσει το χρόνου κάτω από 0.05.

και εγώ πριν από λίγες μέρες έκανα την αίτηση για ΔΕΗ, έστω και αν τελειώνει θεωρητικά ο χειμώνας μέχρι να περάσει η ΕΔΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgevr είπε

επιδότηση φυσικού αερίου.pdf 150 kB · 5 downloads

για την ενημέρωσή σας:

β. Οι παρ. 1-4 του άρθρου 3 αντικαθίστανται ως εξής:
«1. Η επιδότηση παρέχεται για την κατανάλωση των
μηνών Ιανουαρίου, Φεβρουαρίου και Μαρτίου του
έτους 2022.
2. Για τους οικιακούς καταναλωτές, η μοναδιαία επιδότηση για τους μήνες Ιανουάριο, Φεβρουάριο και Μάρτιο
ορίζεται στο ποσό των είκοσι (20) ευρώ (€) ανά Μεγαβατώρα (MWh) επί της συνολικής κατανάλωσης φυσικού
αερίου.
3. Για τους μη οικιακούς καταναλωτές, η μοναδιαία
επιδότηση για τον μήνα Ιανουάριο ορίζεται στο ποσό
των τριάντα (30) ευρώ (€) ανά Μεγαβατώρα (MWh) επί
της συνολικής κατανάλωσης φυσικού αερίου, πλην της
κατανάλωσης που αφορά σε παραγωγή ηλεκτρικής
ενέργειας

Για την έκπτωση ΔΕΠΑ θα βγει ξεχωριστό ΦΕΚ ή μια που τα είπαν και μία που ξεχάστηκε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, tomtsir said:

Για την έκπτωση ΔΕΠΑ θα βγει ξεχωριστό ΦΕΚ ή μια που τα είπαν και μία που ξεχάστηκε;

σε γραπτό μου αίτημα η ΔΕΗ απάντησε ότι ισχύει η έκπτωση της ΔΕΠΑ περαν από το ταμείο ενεργειακής μετάβασης και για το my home gas control. Από ΦΕΚ δεν έχει βγει τίποτα παροτι προστίθεται σε λογαριασμούς ήδη 

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, 731001 said:

Η τιμή στα 0,05 της ΔΕΗ μήπως ισχύει για 6 μήνες και για του υπόλοιπους 6 όχι;

Έχουν δικαίωμα. Δεν έχει εφαρμοστεί καμία αναπροσαρμογή ως τώρα ούτε σε όσους έχουν κλειστό προγραμμα με 0,02. Ποιος ξέρει τι θα γίνει στο μέλλον όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...