Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 minutes ago, Giannis80x said:

Την τηλεμετρηση την πληρωσες;

Την χρεωνει η εδα ειδα

Την χρεώνει μόνο σε παλιούς μετρητες όπως κατάλαβα. Τους έστειλα γραπτό αίτημα ότι ενδιαφέρομαι να μου πουν κόστος και μου εξήγησαν ότι στους παλιούς μετρητες ισχύει αυτή η χρέωση, στους πιο νέους δεν είναι συμβατό αυτό το σύστημα. ΟΜΩΣ, το ότι κάποιος έχει smart meter δε σημαίνει ότι είναι ενεργή η τηλεμετρηση (το έζησα στο πετσί μου). Ο μετρητής για να στείλει μέτρηση στην ΕΔΑ θέλει να μπει κάρτα σιμ και να παραμετροποίηθει. Εάν δεν τους πρήξει κανείς θα το αφήσουν με επιτόπια καταμέτρηση. Εγώ τους έπρηξα και φτάσαμε ως και σε καταγγελία στην ΡΑΕ γιατί μου λένε ναι μεν είναι έξυπνος μετρητής αλλά παίρνουμε μέτρηση κάθε 2-3 μήνες. Έπρεπε να γκρίνιαξω επι 1,5 μήνα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ για να ακολουθήσουν την κείμενη νομοθεσία (ΦΕΚ Β' 2794/30.06.21 άρθρο 11) αλλά επιτέλους τώρα χωρίς χρέωση από την πλευρά μου παίρνουν μια μέτρηση κάθε μήνα 🤷🏻‍♀️🐈

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, marmagia είπε

Την χρεώνει μόνο σε παλιούς μετρητες όπως κατάλαβα. Τους έστειλα γραπτό αίτημα ότι ενδιαφέρομαι να μου πουν κόστος και μου εξήγησαν ότι στους παλιούς μετρητες ισχύει αυτή η χρέωση, στους πιο νέους δεν είναι συμβατό αυτό το σύστημα. ΟΜΩΣ, το ότι κάποιος έχει smart meter δε σημαίνει ότι είναι ενεργή η τηλεμετρηση (το έζησα στο πετσί μου). Ο μετρητής για να στείλει μέτρηση στην ΕΔΑ θέλει να μπει κάρτα σιμ και να παραμετροποίηθει. Εάν δεν τους πρήξει κανείς θα το αφήσουν με επιτόπια καταμέτρηση. Εγώ τους έπρηξα και φτάσαμε ως και σε καταγγελία στην ΡΑΕ γιατί μου λένε ναι μεν είναι έξυπνος μετρητής αλλά παίρνουμε μέτρηση κάθε 2-3 μήνες. Έπρεπε να γκρίνιαξω επι 1,5 μήνα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ για να ακολουθήσουν την κείμενη νομοθεσία (ΦΕΚ Β' 2794/30.06.21 άρθρο 11) αλλά επιτέλους τώρα χωρίς χρέωση από την πλευρά μου παίρνουν μια μέτρηση κάθε μήνα 🤷🏻‍♀️🐈

Μαλιστα.απορω παντως με ολο το σκηνικο.

Εδω στην δεδδηε θα τα αλλαξουν δωρεαν για να εχουν ανα πασα ωρα και στιγμη μετρηση κλπ.

Αναφερομαι σε μετρητες ρευματος.

Εδω αμολανε καλουμπα ακομη.

Δεν εχω σκοπο να ασχοληθω κανα μηνα και για να βγαλω ακρη.

Αμα θελουν ας στελνουν λογαριασμους και αν δεν θελουν ας μην στελνουν.

Θα υπολογιζω ποσο εκαψα και τελος,θα βαζω στην μπαντα τα χρηματα.

Ευχαριστω παντως για την πληροφορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Giannis80x said:

Μαλιστα.απορω παντως με ολο το σκηνικο.

Εδω στην δεδδηε θα τα αλλαξουν δωρεαν για να εχουν ανα πασα ωρα και στιγμη μετρηση κλπ.

Αναφερομαι σε μετρητες ρευματος.

Εδω αμολανε καλουμπα ακομη.

Δεν εχω σκοπο να ασχοληθω κανα μηνα και για να βγαλω ακρη.

Αμα θελουν ας στελνουν λογαριασμους και αν δεν θελουν ας μην στελνουν.

Θα υπολογιζω ποσο εκαψα και τελος,θα βαζω στην μπαντα τα χρηματα.

Ευχαριστω παντως για την πληροφορια

Αυτό είναι το πρόβλημα μου. ΔΕΝ έρχονται λογαριασμοί. Έχω φτάσει σε σημείο να έχω πάρει 5 τηλ την φυσικό αεριο πχ για να βγάλει λογαριασμό, τίποτα. Στέλνω γραπτό αίτημα, τίποτα. Ανοίγω αίτημα στη ΡΑΕ, κανενάς λογαριασμός. Δεν περνάνε καν για μέτρηση. Και τώρα που τους είδα 14/2 ότι πέρασαν και πάλι δε βγαίνει λογαριασμός. Ασχολήθηκα ένα μήνα αλλά τουλάχιστον τώρα μετράνε κάθε μήνα και μπορώ να προϋπολογίζω το κόστος θέρμανσης. Δε με βολεύει να στέλνουν λογαριασμό κάθε 3+ μήνες 😓

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, marmagia είπε

Αυτό είναι το πρόβλημα μου. ΔΕΝ έρχονται λογαριασμοί. Έχω φτάσει σε σημείο να έχω πάρει 5 τηλ την φυσικό αεριο πχ για να βγάλει λογαριασμό, τίποτα. Στέλνω γραπτό αίτημα, τίποτα. Ανοίγω αίτημα στη ΡΑΕ, κανενάς λογαριασμός. Δεν περνάνε καν για μέτρηση. Και τώρα που τους είδα 14/2 ότι πέρασαν και πάλι δε βγαίνει λογαριασμός. Ασχολήθηκα ένα μήνα αλλά τουλάχιστον τώρα μετράνε κάθε μήνα και μπορώ να προϋπολογίζω το κόστος θέρμανσης. Δε με βολεύει να στέλνουν λογαριασμό κάθε 3+ μήνες 😓

Εσυ δεν πηγες δεη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

με ρήτρα ή χωρίς ? μήπως εννοούν 0,18-0,20 ρωτάω , αν το έχεις και γραπτώς είναι "δώρο" για ΡΑΕ

Χωρίς ρήτρα...

Υπολόγισε 0.05 που έβαλαν καπέλο....

520€ για 5500kwh βγήκε για σπίτι 103m και σταθερή 21.5 όλο το 24ωρο...+ ζεστό νερό...

Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες βέβαια αλλά αυτό που με απασχολει κυρίως είναι η χρονική περίοδος που ενδεχομένως θα φύγω μιας και πέρασε σχεδόν το χοντρό κρύο....αλλά και δεύτερον αν πέσω στο δεύτερο εξάμηνο του συμβολαίου με την ΔΕΗ που θα είναι χειμώνας και ρίξει κι αυτή κάνα καπέλο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, giorgos th. είπε

αλλά και δεύτερον αν πέσω στο δεύτερο εξάμηνο του συμβολαίου με την ΔΕΗ που θα είναι χειμώνας και ρίξει κι αυτή κάνα καπέλο....

αυτό είναι τζόκερ

7 λεπτά πριν, giorgos th. είπε

Υπολόγισε 0.05 που έβαλαν καπέλο....

το οποίο καπέλο θα είναι αστρονομικά μεγαλύτερο με τις πρόσφατες τιμές TTF (και φυσικά και το σύνολο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, Giannis80x said:

Εσυ δεν πηγες δεη;

Ναι αυτό το περιστατικό είναι σε δευτερη παροχή ενός κενού διαμερίσματος με ελάχιστη κατανάλωση στο ίδιο ακίνητο όποτε είπα τώρα θα ασχοληθώ για την παροχή που χρησιμοποιείται ώστε να μην έχουμε πάλι τα ίδια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, marmagia είπε

Ναι αυτό το περιστατικό είναι σε δευτερη παροχή ενός κενού διαμερίσματος με ελάχιστη κατανάλωση στο ίδιο ακίνητο όποτε είπα τώρα θα ασχοληθώ για την παροχή που χρησιμοποιείται ώστε να μην έχουμε πάλι τα ίδια 

Νομισα πως ακομη δεν σου εβγαλε τελικο η φυσικο αεριο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vali είπε

Και όμως η νομοθεσία δίνει το δικαίωμα στον πάροχο να αν αναπροσαρμόσει την τιμή μετά το εξάμηνο, αφού προηγηθεί ενημέρωση στον πελάτη. Εννοείται σε αυτήν την περίπτωση και εσύ μπορείς να καταγγείλεις την σύμβαση και να αποχωρήσεις χωρίς πέναλτι.

Βέβαια ως τώρα η ΔΕΗ δεν έχει κάνει χρήση του δικαιώματος που της δίνει ο νόμος, αλλά και τίποτα δεν μας εγγυάται ότι δεν θα το κάνει.

Ποια νομοθεσία το αναφέρει αυτό; Που το είδες γραμμένο; Μπορείς να παραθέσεις που το έχεις δει;

Η σύμβαση μεταξύ δυο μερών δεν σπάει αν δεν αναφέρεται σχετικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, alejsalonica είπε

Η σύμβαση μεταξύ δυο μερών δεν σπάει αν δεν αναφέρεται σχετικά.

αναφέρεται στα κεφάλαια τροποποίησης των (νόμιμων) όρων που υπογράφεις

23 λεπτά πριν, alejsalonica είπε

Ποια νομοθεσία το αναφέρει αυτό; Που το είδες γραμμένο; Μπορείς να παραθέσεις που το έχεις δει;

https://www.depa.gr/wp-content/uploads/2018/12/fek-v-1969_01_06_2018-kodikas-promitheias-fysikoy-aerioy-se-pelates.pdf

απλά η νομοθεσία ορίζει 6μήνες ελάχιστης διάρκειας τιμών/όρων , άρα και δεν μπορεί ο πάροχος την επόμενη μέρα να σου στείλει χαρτί οτι σε 30 μέρες γίνονται αλλαγές όρων

Σε αλλαγή τιμής όμως , η νομοθεσία δίνει δικαίωμα άμεσης εφαρμογής και η ειδοποίηση να βρίσκεται στον ίδιο αυξημένο λογαριασμό (δυστυχώς) , φυσικά όχι πριν του 6μήνου

Και εννοείται φευγεις αζημίως

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα zenith fix μέχρι 6/11/21. Μετά μου ήρθε ειδόποιηση με μικρά γράμματα στον λογαριασμό ότι λήγει η σύμβαση και ότι θα ανανεωθεί σε 15 μέρες αυτόματα. Η αυτόματη ανανέωση χωρίς συμβόλαιο έχει κάποια ισχύ; 

Μετά το επόμενο μήνα μου έβαλαν άλλο πρόγραμμα (home easy). Αυτή η αλλαγή έχει κάποια λογική, ανανέωση σε άλλο πρόγραμμα; Αν μου είχαν βάλει το fix δεν θα είχα φύγει παρόλο που είναι πιο ακριβό από της ΔΕΗ...

Επίσης τον Φεβρουάριο μου είχε έρθει επίσης ειδοποίηση στον λογαριασμό για "τροποποίηση όρων σύμβασης προμήθειας, δικαίωμα  καταγγελίας σύμβασης του πελάτη σύμφωνα με το Άρθρο 10 των ΓΟΣΠ"

Σύμφωνα με αυτό τον όρο έφυγα και πήγα στην ΔΕΗ, θέλω να πιστεύω ότι θα είμαι καλυμμένος...

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, The_Judas said:

Είχα zenith fix μέχρι 6/11/21. Μετά μου ήρθε ειδόποιηση με μικρά γράμματα στον λογαριασμό ότι λήγει η σύμβαση και ότι θα ανανεωθεί σε 15 μέρες αυτόματα. Η αυτόματη ανανέωση χωρίς συμβόλαιο έχει κάποια ισχύ; 

Μετά το επόμενο μήνα μου έβαλαν άλλο πρόγραμμα (home easy). Αυτή η αλλαγή έχει κάποια λογική, ανανέωση σε άλλο πρόγραμμα; Αν μου είχαν βάλει το fix δεν θα είχα φύγει παρόλο που είναι πιο ακριβό από της ΔΕΗ...

Επίσης τον Φεβρουάριο μου είχε έρθει επίσης ειδοποίηση στον λογαριασμό για "τροποποίηση όρων σύμβασης προμήθειας, δικαίωμα  καταγγελίας σύμβασης του πελάτη σύμφωνα με το Άρθρο 10 των ΓΟΣΠ"

Σύμφωνα με αυτό τον όρο έφυγα και πήγα στην ΔΕΗ, θέλω να πιστεύω ότι θα είμαι καλυμμένος...

Παρόμοια κουβέντα γίνεται στις σελίδες 277-279 ρίξε μια ματια μήπως και βοηθήσουν κάπου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, marmagia είπε

Παρόμοια κουβέντα γίνεται στις σελίδες 277-279 ρίξε μια ματια μήπως και βοηθήσουν κάπου 

Τα διάβασα αλλά δεν απαντά πλήρως στο 2ο ερώτημα.

Επίσης δεν βλέπω απάντηση από κάποιον που να γράφει αν έχουν δικαιωθεί οι καταγγελίες τους ή τι έγραφε ο τελικός λογαριασμος τους.

Ένας φίλος έγραψε ότι σε ιδια περίπτωση με εμένα δεν έκανε καταγγελία στη ραε , πήγε στην ΔΕΗ και δεν χρεώθηκε ρήτρα αποχώρησης.

Αναμένω σε λίγο καιρό να δω τον τελικό λογαριασμό και αναλόγως θα πράξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Τα διάβασα αλλά δεν απαντά πλήρως στο 2ο ερώτημα.

κάποια συμβόλαια γράφουν οτι μπαίνεις σε αορίστου στο τρέχων πρόγραμμα της εταιρίας , αν δε γράφει κάτι συγκεκριμένο εννοείται οτι το έχεις σαν πάτημα και αυτό , οτι περίμενες δηλαδή να σου ανανεώσουν το τρέχον

51 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Επίσης δεν βλέπω απάντηση από κάποιον που να γράφει αν έχουν δικαιωθεί οι καταγγελίες τους ή τι έγραφε ο τελικός λογαριασμος τους.

τυχών αποτέλεσμα θα διαβάσεις μετά απο 6 μήνες τουλάχιστον όπως δείχνει η φάση με τη ΡΑΕ

σε ρεύμα , μέσω ΣτΚ ,η συγκεκριμένη εταιρία έκανε συμβιβασμό 50% , ίσως να ξεκινούσες απο εκεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.

Προχθες που μιλουσα με δεη για να μου δωσουν κωδικο πελατη που τελικα δεν γινεται οπως λενε γιατι πρεπει να εκδοθει λογαριασμος πρωτα,μου ειπαν απο 08/03 ειμαι σε αυτους.

Τωρα με πηραν απο δεη να επιβεβαιωσουν το αφμ για να ολοκληρωθει η συμβαση λενε και να την καταχωρησουν.

Λεω αφου μιλησα και μου ειπαν απο 08/03 ειμαι σε εσας.

Λεει δεν περασε η εδα ακομη δεν εχουμε τελικη ενδειξη.

Λεω μα κυρια μου ετσι μου ειπαν συναδελφοι σας.

Κοιταει λεει ναι εχετε δικιο απο 08/03 ειστε σε εμας.

Τι φαση ειναι ολη αυτη;🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...