Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giorgos th. είπε

Τωρινή τιμή αερίου 0.08 - 0.10....

με ρήτρα ή χωρίς ? μήπως εννοούν 0,18-0,20 ρωτάω , αν το έχεις και γραπτώς είναι "δώρο" για ΡΑΕ

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vali είπε

Εξαρτάται πότε θα κάνει μέτρηση η ΕΔΑ.

Εμένα χρειάστηκε 15 μέρες.

Πως γίνεται η διαδικασία; Παίρνουν τηλέφωνο από την ΕΔΑ για να έρθουν σπίτι σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκανα σήμερα την αλλαγή σε ΔΕΗ. Σε 5 λεπτά τελείωσα.

Πάντως για όποιον κάνει αλλαγή δεν χρειάζεται φωτογραφία του μετρητή (αν δεν μπορείς να την βγάλεις). Υπογράφεις μία δήλωση γι αυτό και το στέλνουν στην ΕΔΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billyg599 είπε

Εγώ έκανα σήμερα την αλλαγή σε ΔΕΗ. Σε 5 λεπτά τελείωσα.

Πάντως για όποιον κάνει αλλαγή δεν χρειάζεται φωτογραφία του μετρητή (αν δεν μπορείς να την βγάλεις). Υπογράφεις μία δήλωση γι αυτό και το στέλνουν στην ΕΔΑ.

Ετσι οπως μας βλεπω τον πρωτο λογαριασμο στην δεη θα τον πληρωσουμε κατα το τελος Μαιου παντως

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Giannis80x said:

Ετσι οπως μας βλεπω τον πρωτο λογαριασμο στην δεη θα τον πληρωσουμε κατα το τελος Μαιου παντως

Αυτό περιμένω να δω τι παίζει. Λόγο της τηλεμετρησης κάνουν μέτρηση την τελευταία ημέρα κάθε μήνα σε μένα. Όποτε θέλω να δω με μέτρηση 28/2 τι ημερομηνία έκδοσης θα έχει ο λογαριασμός (αν δηλαδή προλάβουν το πακετάκι 9/11 η αν θέλουν ένα μήνα+ ακόμα έναν για τον λογαριασμό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Giannis80x είπε

Ετσι οπως μας βλεπω τον πρωτο λογαριασμο στην δεη θα τον πληρωσουμε κατα το τελος Μαιου παντως

Ναι δυστυχώς φάγαμε τον χειμώνα πλέον. Εμένα έληγε το συμβόλαιο αρχές Νοέμβρη και αν πρόσεχα λίγο το φόρουμ θα είχα κάνει την αλλαγή τότε. Είχε βουήξει ο τόπος βλέπω τότε για δεη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billyg599 είπε

Είχε βουήξει ο τόπος βλέπω τότε για δεη.

βασικά απο Σεπτέμβριο για σταθερά , κανένας βέβαια δεν περίμενε αυτη την εξέλιξη

 

σε άλλα νέα μάλλον θα αυξηθούν οι επιδοτήσεις , πάλι αναφέρουν το έξτρα της ΔΕΠΑ , θα δείξει αν υπάρξει στο ΦΕΚ

και αν θα κάνουν διαχωρισμό προγραμμάτων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, marmagia είπε

Αυτό περιμένω να δω τι παίζει. Λόγο της τηλεμετρησης κάνουν μέτρηση την τελευταία ημέρα κάθε μήνα σε μένα. Όποτε θέλω να δω με μέτρηση 28/2 τι ημερομηνία έκδοσης θα έχει ο λογαριασμός (αν δηλαδή προλάβουν το πακετάκι 9/11 η αν θέλουν ένα μήνα+ ακόμα έναν για τον λογαριασμό)

Την τηλεμετρηση την πληρωσες;

Την χρεωνει η εδα ειδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα από Θεσσαλονίκη με Zenith GAS HOME Flex από τον Σεπτέμβριο του 2020 που την πάτησα στον προηγούμενο λογαριασμό μου ήρθε 373€ που είχε μέσα 200€ Αναπροσαρμογή TTF και τον πλήρωσα κανονικά. ούτε το πρόσεξα το TTF

και ο τελευταίος λογαριασμός μου ήρθε στα 863€ που δεν τον πλήρωσα ακόμη είμαι στα τηλέφωνα και τους βρίζω έχει 5-6 μέρες με ΤΤF στα 467€

Δευτέρα έχω ραντεβού με ΔΕΗ για myHome GasControl αν δεν πληρώσω τον τελευταίο λογαριασμό γίνεται να γίνει η αλλαγή??? Να δείξω τον προηγούμενο που τον πλήρωσα δλδ και να τον αφήσω πιστόλι τον τελευταίο

ο τελευταίος λήγει 22/03

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, korakios είπε

και αν θα κάνουν διαχωρισμό προγραμμάτων

Πρεπει να κανουν οπως επρεπε και στο ρευμα για να βοηθησουνε περισσοτερο αυτους με τα κυμαινομενα.Εμεις που εχουμε σταθερα δεν πρεπει να παιρνουμε επιδοτηση.

3 λεπτά πριν, anton1ss είπε

και να τον αφήσω πιστόλι τον τελευταίο

Μπα σε καλο σου μ'εκανες και γελασα.:P

Θα σου κοψουν το αεριο με συνοπτικες διαδικασιες αν πιστολιασεις.100%.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, anton1ss είπε

Δευτέρα έχω ραντεβού με ΔΕΗ για myHome GasControl αν δεν πληρώσω τον τελευταίο λογαριασμό γίνεται να γίνει η αλλαγή??? Να δείξω τον προηγούμενο που τον πλήρωσα δλδ και να τον αφήσω πιστόλι τον τελευταίο

δεν έχεις να χάσεις τίποτα , δεν ξέρω όμως μήπως μπορεί να μπλοκάρει την αλλαγή που θα κάνει η ΕΔΑ

για καταγγελία για τις ρήτρες διάβασε τελευταίες σελίδες με την όπισθεν και απο σ.277

αν φτιάξεις κείμενο (και τότε μόνο) κάνε tag για βοήθεια στο παρών θέμα

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Πρεπει να κανουν οπως επρεπε και στο ρευμα για να βοηθησουνε περισσοτερο αυτους με τα κυμαινομενα.Εμεις που εχουμε σταθερα δεν πρεπει να παιρνουμε επιδοτηση.

σίγουρα , αλλά δυστυχώς δε νομίζω μιας και χρειάζονται στοιχειώδες γνώσεις και όσο φαίνεται μέχρι τώρα στερούνται

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Μπα σε καλο σου μ'εκανες και γελασα.:P

Θα σου κοψουν το αεριο με συνοπτικες διαδικασιες αν πιστολιασεις.100%.

22/03 λήγει από τον πρώτο απλήρωτο λογαριασμό θα μου το κόψουν? Είναι θέμα αρχών πρέπει να πέσει πιστόλι

 

3 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν έχεις να χάσεις τίποτα , δεν ξέρω όμως μήπως μπορεί να μπλοκάρει την αλλαγή που θα κάνει η ΕΔΑ

για καταγγελία για τις ρήτρες διάβασε τελευταίες σελίδες με την όπισθεν και απο σ.277

αν φτιάξεις κείμενο (και τότε μόνο) κάνε tag για βοήθεια στο παρών θέμα

 

αυτό κάνω το έχω πάρει μονορούφι απο την 277 στην 283 είμαι τώρα

ρε με τι ασχολούμαστε αλλά δεν θέλω να το αφήσω έτσι θα με βοηθήσεις με το κείμενο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, anton1ss είπε

ρε με τι ασχολούμαστε αλλά δεν θέλω να το αφήσω έτσι θα με βοηθήσεις με το κείμενο??

ΠΣΚ είναι , πάρτο χαλαρά ,

ναι θα σε βοηθήσω αλλά επειδή δε γίνεται να ρωτάω τον καθένα λεπτομέρειες και ημερομηνίες και να γράφω ξεχωριστά πράγματα , δες (χαλαρά) τι πρέπει να γράψεις και φτιάξε ένα κείμενο

απο το κείμενο που θα γράψεις θα καταλάβω και το τι έπαιξε και αν χρειαστεί κάποια συμβουλή εννοείται

γενικά τα δικαιώματά σου είναι τα

Spoiler
Αναφορά σε κείμενο

στ) Σαφή, εύλογα και διαφανή κριτήρια, βάσει των
οποίων λαμβάνει χώρα η αναπροσαρμογή των Χρεώ-
σεων Προμήθειας.

Αναφορά σε κείμενο

στ) Οποιοσδήποτε μηχανισμός αναπροσαρμογής
των τιμολογίων πρέπει να είναι: α) διαφανής, με σαφώς
ορισμένο τρόπο ενεργοποίησης και υπολογισμού και
γνωστός στον Πελάτη εκ των προτέρων, β) να κατατείνει
στην αποφυγή υπερβολικής μεταβλητότητας ως προς το
ύψος της κατανάλωσης, γ) να προσφέρει, κατά το δυνα-
τόν, επαρκείς επιλογές ως προς τη δυνατότητα διαχείρι-
σης του κινδύνου διαχρονικής διακύμανσης των τιμών,
και δ) να αποτελεί μέρος της Σύμβασης Προμήθειας.

Αναφορά σε κείμενο

ε) Πρέπει να είναι σαφής η χρονική διάρκεια ισχύος
των χρεώσεων που συμφωνείται, π.χ. σταθερές χρεώσεις
για ένα (1) έτος. Ιδίως για συμβάσεις με διάρκεια πάνω
από ένα έτος, πρέπει να περιλαμβάνεται διαφανής με-
θοδολογία αναπροσαρμογής των χρεώσεων, απλή και
κατανοητή στον Πελάτη.

Αναφορά σε κείμενο

2. Για την τροποποίηση όρων της Σύμβασης Προμήθει-
ας, ο Προμηθευτής υποχρεούται σε ατομική ενημέρωση
των Πελατών του. Η ενημέρωση λαμβάνει χώρα τουλά-
χιστον τριάντα (30) ημέρες πριν την έναρξη ισχύος
των
τροποποιήσεων και εφόσον είναι δυνατό και επαρκές,
σε ειδικό πεδίο του Λογαριασμού Κατανάλωσης ή σε χω-
ριστό έντυπο που διαβιβάζεται με αυτόν.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, korakios είπε

σίγουρα , αλλά δυστυχώς δε νομίζω μιας και χρειάζονται στοιχειώδες γνώσεις και όσο φαίνεται μέχρι τώρα στερούνται

Συμφωνω 100%.

21 λεπτά πριν, anton1ss είπε

22/03 λήγει από τον πρώτο απλήρωτο λογαριασμό θα μου το κόψουν? Είναι θέμα αρχών πρέπει να πέσει πιστόλι

Συμφωνω αλλα δυστυχως εχουν Stinger και δεν θα μεινει τιποτα.😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...