Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, marmagia είπε

 

Είχες τηλεμετρηση ενεργή; Στο ebill φαίνεται;

Οχι δεν εχω.

Εκτος αν κανανε χωρις να μου πουν.

Στις 27/02 ειχα περασει μετρηση στο φυσικο αεριο.

Αιτηση στην δεη ειχα κανει τηλεφωνικα στις 24/02 και 28/02 ειχα παει τα εγγραφα σε καταστημα δεη.

Παιρνω στα καπακια τωρα το φυσικο αεριο να δω αν ολοκληρωθηκε η μεταβαση και μου λενε απο τις 25/02.

Λογαριασμο δεν εχουν βγαλει ακομη.

Στην δεη πιο πριν μου ειπαν οτι ολοκληρωθηκε η μεταβαση στις 08/03.

Ποιον να πιστεψω;

Ρωτησα πως να ενεργοποιησω το ebill και μου ειπαν στην δεη θα ερθει πρωτος λογαριασμος εντυπα και μετα μπορω να κανω ebill.Ισχυει κατι τετοιο;

Ρευμα εχω σε αλλη εταιρεια και οχι στην δεη.

Επεξ/σία από Giannis80x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 minute ago, Giannis80x said:

Οχι δεν εχω.

Εκτος αν κανανε χωρις να μου πουν.

Στις 27/02 ειχα περασει μετρηση στο φυσικο αεριο.

Αιτηση στην δεη ειχα κανει τηλεφωνικα στις 24/02 και 28/02 ειχα παει τα εγγραφα σε καταστημα δεη.

Παιρνω στα καπακια τωρα τι φυσικο αεριο να δω αν ολοκληρωθηκε η μεταβαση και μου λενε απο τις 25/02.

Στην δεη πιο πριν μου ειπαν οτι ολοκληρωθηκε η μεταβαση στις 08/03.

Ποιον να πιστεψω;

Ρωτησα πως να ενεργοποιησω το ebill και μου ειπαν στην δεη θα ερθει πρωτος λογαριασμος εντυπα και μετα μπορω να κανω ebill.Ισχυει κατι τετοιο;

Ρευμα εχω σε αλλη εταιρεια και οχι στην δεη.

Αποκλείεται σε μια μέρα να έγινε η μετάβαση. Πες το εξωπραγματικό, να στείλανε τα χαρτιά και την επόμενη μέρα; Και εξωπραγματικά γρήγορα να Θέλει μια μέρα η ΕΔΑ να μιλήσει με το νέο προμηθευτή ότι δεν έχεις οφειλές. Αν έχεις τηλεμετρηση παίρνουν μέτρηση την ίδια στιγμή αλλά και πάλι δεν ταιριάζει γιατί υπέγραψες 28/2. Δεν μπορεί να έκαναΝ αίτημα χωρίς να υπογράψεις.

παρεπιπτόντως, σε μια άλλη παροχή που έχω ειχα παλιό μετρητή και απροειδοποίητα ήρθε η ΕΔΑ και για άλλαξε σε νέο έξυπνο. Βέβαια αυτό τώρα έχει κάνει μπάχαλο το θέμα με την φυσικό αεριο που απλά δεν εκδίδει λογαριασμούς από τον Νοέμβριο. Τι τηλέφωνα, τι επιστολές, τι παράπονα στη ΡΑΕ τίποτα.. έχουν πάθει κοκομπλοκο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, marmagia είπε

Αποκλείεται σε μια μέρα να έγινε η μετάβαση. Πες το εξωπραγματικό, να στείλανε τα χαρτιά και την επόμενη μέρα; Και εξωπραγματικά γρήγορα να Θέλει μια μέρα η ΕΔΑ να μιλήσει με το νέο προμηθευτή ότι δεν έχεις οφειλές. Αν έχεις τηλεμετρηση παίρνουν μέτρηση την ίδια στιγμή αλλά και πάλι δεν ταιριάζει γιατί υπέγραψες 28/2. Δεν μπορεί να έκαναΝ αίτημα χωρίς να υπογράψεις.

παρεπιπτόντως, σε μια άλλη παροχή που έχω ειχα παλιό μετρητή και απροειδοποίητα ήρθε η ΕΔΑ και για άλλαξε σε νέο έξυπνο. Βέβαια αυτό τώρα έχει κάνει μπάχαλο το θέμα με την φυσικό αεριο που απλά δεν εκδίδει λογαριασμούς από τον Νοέμβριο. Τι τηλέφωνα, τι επιστολές, τι παράπονα στη ΡΑΕ τίποτα.. έχουν πάθει κοκομπλοκο 

Εγω δεν ειχα θεμα.καθε μηνα επαιρνα λογαριασμο απο φυσικο αεριο με βαση τις ενδειξεις που εδινα.

Την δεη πιστευω και εγω οτι απο 08/03 ενεργοποιηθηκα.

Ειδωμεν.λες να μου κανουν δωρο τις μερες που λειπουν😂;

Μηπως γνωριζεις πως ενεργοποιω e bill;

Θα εκδωθει οντως εντυπος λογαριασμος και μετα δημιουργω e bill;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gponiris είπε

ηρθε ο λογαριασμος nrg.

πως λέγεται το πρόγραμμα ? Να το βάλω στη  μαύρη λίστα στο excel

τελικά όντως , πλέον η NRG βάζει ρήτρα σε κυμαινόμενο , θα δω και άλλους πάροχους

edit δε βρήκα κάτι αντίστοιχο σε άλλους , άρα παραμένουν σε μαύρη λίστα τα της

NRG και Protergia

και της zenith flex που καταργήθηκε

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Giannis80x said:

Εγω δεν ειχα θεμα.καθε μηνα επαιρνα λογαριασμο απο φυσικο αεριο με βαση τις ενδειξεις που εδινα.

Την δεη πιστευω και εγω οτι απο 08/03 ενεργοποιηθηκα.

Ειδωμεν.λες να μου κανουν δωρο τις μερες που λειπουν😂;

Μηπως γνωριζεις πως ενεργοποιω e bill;

Θα εκδωθει οντως εντυπος λογαριασμος και μετα δημιουργω e bill;

Εγώ είχα ebill από το ρεύμα. Φαντάζομαι όμως ότι ισχύει το ίδιο για το αεριο. Παίρνεις τηλ στη ΔΕΗ και τους ζητάς τον κωδικό εταίρου με αυτό και τα στοιχεία ταυτότητας φτιάχνεις ebill 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, marmagia είπε

Εγώ είχα ebill από το ρεύμα. Φαντάζομαι όμως ότι ισχύει το ίδιο για το αεριο. Παίρνεις τηλ στη ΔΕΗ και τους ζητάς τον κωδικό εταίρου με αυτό και τα στοιχεία ταυτότητας φτιάχνεις ebill 

Κωδικο πελατη εννοεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους , έχω ζενιθ αέριο και ρεύμα. Χθες με πήραν τηλέφωνο γιατί εληξε το συμβόλαιο του αερίου και με έπεισαν να το μετατρέψω σε fix για ένα χρόνο.

Έχει κάποιος εικόνα αν συμφέρει;

Μέχρι τώρα είχα αύξηση στους λογαριασμούς αερίου με το προηγούμενου συμβόλαιο αλλά όχι τρομακτικές.

Μπορώ να το ακυρώσω αν θέλω; Χθες με πήραν

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, Giannis80x said:

Κωδικο πελατη εννοεις;

Ναι. Στο παλιό ebill το ανέφεραν ως κωδικό εταίρου (μόλις είδα ότι ακόμα έτσι το λένε στο ρεύμα) και δεν είχα δει ότι άλλαξαν το λεκτικό. Άμεσα το λένε τηλεφωνικά χωρίς να έχει εκδοθεί λογαριασμός 

Επεξ/σία από marmagia
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ddnk είπε

Καλησπέρα σε όλους , έχω ζενιθ αέριο και ρεύμα. Χθες με πήραν τηλέφωνο γιατί εληξε το συμβόλαιο του αερίου και με έπεισαν να το μετατρέψω σε fix για ένα χρόνο.

Έχει κάποιος εικόνα αν συμφέρει;

Μέχρι τώρα είχα αύξηση στους λογαριασμούς αερίου με το προηγούμενου συμβόλαιο αλλά όχι τρομακτικές.

Μπορώ να το ακυρώσω αν θέλω; Χθες με πήραν

Ευχαριστώ

Οχι δεν συμφερει καθολου και μπορεις να κανεις υπαναχωρηση μεσα σε 14 ημερες.

Θα κλεισεις ραντεβου σ'ενα καταστημα ΔΕΗ και θα πας να βαλεις το σταθερο προγραμμα MyHomeGasControl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Οχι δεν συμφερει καθολου και μπορεις να κανεις υπαναχωρηση μεσα σε 14 ημερες.

Θα κλεισεις ραντεβου σ'ενα καταστημα ΔΕΗ και θα πας να βαλεις το σταθερο προγραμμα MyHomeGasControl.

Φαντασου πως την πατησα εγω ,εκανα ανανεωση με ζενιθ ,(αναθεμα την στιγμη) και μετα απο ενα μηνα εκανα τα χαρτια μου για ΔΕΗ GasControl , εχω ρητρα αποχωρισης 80ευρω (ειχα δωσει 100ευρω εγγυηση) που λεω χαλαλι τους απο τις τρελες ρητρες αναπροσαρμογης αεριου που μου ηρθαν να πληρωσω (320 ευρω αεριο και 310 αναπροσαρμογη = 630ευρω!!!)

Επεξ/σία από fotisbasm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fotisbasm είπε

εχω ρητρα αποχωρισης 80ευρω που λεω χαλαλι τους απο τις τρελες ρητρες αναπροσαρμογης που μου ηρθαν να πληρωσω

κάνε μια καταγγελία για τις ρήτρες μέσω ΣτΚ ,τουλάχιστον να πάρεις πίσω το 80άρι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fotisbasm είπε

Φαντασου που την πατησα εγω ,εκανα ανανεωση με ζενιθ , και μετα απο ενα μηνα εκανα τα χαρτια μου για ΔΕΗ GasControl , εχω ρητρα αποχωρισης 80ευρω που λεω χαλαλι τους απο τις τρελες ρητρες αναπροσαρμογης που μου ηρθαν να πληρωσω

Δεν πειραζει πες οτι επαιξες 80 ευρω στο κινο και τα εχασες.Συμβαινουν αυτα.

Βασικα επειδη το επαιξες με κινο bonus κερδισμενος θα βγεις απο τις ρητρες που γλιτωσες.😝

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

κάνε μια καταγγελία για τις ρήτρες μέσω ΣτΚ ,τουλάχιστον να πάρεις πίσω το 80άρι

για βοηθησε με , λιγες λεπτομεριες για το πως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, fotisbasm είπε

για βοηθησε με , λιγες λεπτομεριες για το πως

http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_ReportGuidelines.html

https://www.depa.gr/wp-content/uploads/2018/12/fek-v-1969_01_06_2018-kodikas-promitheias-fysikoy-aerioy-se-pelates.pdf

Αναφορά σε κείμενο

στ) Οποιοσδήποτε μηχανισμός αναπροσαρμογής
των τιμολογίων πρέπει να είναι: α) διαφανής, με σαφώς
ορισμένο τρόπο ενεργοποίησης και υπολογισμού και
γνωστός στον Πελάτη εκ των προτέρων, β) να κατατείνει
στην αποφυγή υπερβολικής μεταβλητότητας ως προς το
ύψος της κατανάλωσης,

Αναφορά σε κείμενο

ε) Πρέπει να είναι σαφής η χρονική διάρκεια ισχύος
των χρεώσεων που συμφωνείται, π.χ. σταθερές χρεώσεις
για ένα (1) έτος. Ιδίως για συμβάσεις με διάρκεια πάνω
από ένα έτος, πρέπει να περιλαμβάνεται διαφανής με-
θοδολογία αναπροσαρμογής των χρεώσεων, απλή και
κατανοητή στον Πελάτη

υποθέτω στο flex ήσουν και αλλάξανε όρους ή σε βάλανε στο easy ?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...