Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω και καποιες αλλες ερωτησεις. Το αεριο ειναι στο ονομα του ιδιοκτητη κ εγω τωρα στη ΔΕΗ θελω να το γυρισω στο δικο μου. Θα πρεπει να ενημερωσω τον ιδιοκτητη ωστε να κανει διακοπη συμβασης με την ΖΕΝΙΘ ή κατι τετοιο, προκειμενου να προχωρησω εγω τη διαδικασια με τη ΔΕΗ; Επιπλεον εγω θα ειμαι σε αυτο το σπιτι μεχρι τον Αυγουστο, αν τυχον  δεν ανανεωσω το συμβολαιο του σπιτιου και φυγω πληρωνω καποιο ποσο στη ΔΕΗ για προωρη διακοπη συμβολαιου, σωστα; Τελος μεχρι να γινει η μεταβαση απο τον ενα παροχο στον αλλο υπαρχει περιπτωση να μου κοψουν το αεριο;

Επεξ/σία από animus117
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, άλλος ένας εδώ που δεν έκλεισε ΔΕΗ το σεπτέμβρη (ένω τα εψαχνα λίγο, δεν είχα προσέξει ότι έληγε τέλος του μήνα.....)

Είμαι στην fysikoaerio και προσπαθώ όπως όλοι να καταλάβω αν αξίζει να φύγω για ΔΕΗ ακόμα και τώρα. Η ετήσια κατανάλωση είναι ~4500-5000KWh όπου το πεντάμηνο Νοε-Μαρ καταναλώνεται τουλάχιστον το 80%, τον υπόλοιπο χρόνο είναι μόνο για ζεστό νερό.

Καταλαβαίνω πως είναι ρευστά τα πράγματα για να πεις με σιγουριά ότι τα 5ε πάγιο +0.05/KWh (αν δεν αλλάξει ένα 6μηνο μετά) είναι η καλύτερη επιλογή. Αλλά από την άλλη είναι ενα "μαξιλαράκι" χωρίς τόσο μεγάλο κόστος σε σύγκριση με την πιθανή χασούρα αν η τιμή παραμείνει σε αυτά τα επίπεδα ή ανέβει.

Στις 7/3/2022 στις 3:06 ΜΜ, ekrepali είπε

 

Φεβρουαρίου, δηλαδή front-month Μαρτίου.

Οι σημερινές τιμές αφορούν τον Απρίλιο.

Όσον αφορά το με ποια τιμή ttf χρεωνόμαστε, λέτε πως η κατανάλωση του Μαρτίου θα χρεωθεί με την μέση τιμή TTF του Φεβρουαρίου, σωστά;
Οπότε οι τιμές στο παρακάτω λινκ δεν ειναι η μέση τιμή του TTF για τον κάθε μήνα, αλλά η μέση τιμή του προηγούμενου μήνα.

https://aerioattikis.blob.core.windows.net/wp-uploads/2022/02/TTF_Φεβρουάριος-2022.pdf

Οπότε υπολογίζοντας την μέση τιμή κλεισίματος του Φεβρουαρίου  από εδώ https://finance.yahoo.com/quote/TTF%3DF/history/

τo TTF Μαρτίου βγαίνει ~85€/MWh

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SofoS@ είπε

Καλησπέρα, άλλος ένας εδώ που δεν έκλεισε ΔΕΗ το σεπτέμβρη (ένω τα εψαχνα λίγο, δεν είχα προσέξει ότι έληγε τέλος του μήνα.....)

Είμαι στην fysikoaerio και προσπαθώ όπως όλοι να καταλάβω αν αξίζει να φύγω για ΔΕΗ ακόμα και τώρα. Η ετήσια κατανάλωση είναι ~4500-5000KWh όπου το πεντάμηνο Νοε-Μαρ καταναλώνεται τουλάχιστον το 80%, τον υπόλοιπο χρόνο είναι μόνο για ζεστό νερό.

Καταλαβαίνω πως είναι ρευστά τα πράγματα για να πεις με σιγουριά ότι τα 5ε πάγιο +0.05/KWh (αν δεν αλλάξει ένα 6μηνο μετά) είναι η καλύτερη επιλογή. Αλλά από την άλλη είναι ενα "μαξιλαράκι" χωρίς τόσο μεγάλο κόστος σε σύγκριση με την πιθανή χασούρα αν η τιμή παραμείνει σε αυτά τα επίπεδα ή ανέβει.

Όσον αφορά το με ποια τιμή ttf χρεωνόμαστε, λέτε πως η κατανάλωση του Μαρτίου θα χρεωθεί με την μέση τιμή TTF του Φεβρουαρίου, σωστά;
Οπότε οι τιμές στο παρακάτω λινκ δεν ειναι η μέση τιμή του TTF για τον κάθε μήνα, αλλά η μέση τιμή του προηγούμενου μήνα.

https://aerioattikis.blob.core.windows.net/wp-uploads/2022/02/TTF_Φεβρουάριος-2022.pdf

Οπότε υπολογίζοντας την μέση τιμή κλεισίματος του Φεβρουαρίου  από εδώ https://finance.yahoo.com/quote/TTF%3DF/history/

τo TTF Μαρτίου βγαίνει ~85€/MWh

 

Φιλε ειναι τα μισα λεφτα αν πας δεη η χρεωση,με τις εως τωρα συνθηκες.

Και εγω εκανα αλλαγη απο φυσικο αεριο σε δεη.

15 λεπτά πριν, animus117 είπε

Εχω και καποιες αλλες ερωτησεις. Το αεριο ειναι στο ονομα του ιδιοκτητη κ εγω τωρα στη ΔΕΗ θελω να το γυρισω στο δικο μου. Θα πρεπει να ενημερωσω τον ιδιοκτητη ωστε να κανει διακοπη συμβασης με την ΖΕΝΙΘ ή κατι τετοιο, προκειμενου να προχωρησω εγω τη διαδικασια με τη ΔΕΗ; Επιπλεον εγω θα ειμαι σε αυτο το σπιτι μεχρι τον Αυγουστο, αν τυχον  δεν ανανεωσω το συμβολαιο του σπιτιου και φυγω πληρωνω καποιο ποσο στη ΔΕΗ για προωρη διακοπη συμβολαιου, σωστα; Τελος μεχρι να γινει η μεταβαση απο τον ενα παροχο στον αλλο υπαρχει περιπτωση να μου κοψουν το αεριο;

Ε κοιτα να ανανεωσεις πρωτα το συμβολαιο του σπιτιου και μετα προχωρας.

Τι νοημα εχει να αλλαξεις για εναν μηνα ακομη κρυου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stelakis1914 είπε

Θα μπεις εδώ στο gov και θα γράψεις το εξής κείμενο:

"Χρησιμοποιώ ως κατοικία το ακίνητο που βρίσκεται επί της οδού XXXX στον αριθμό XX, που η κυριότητα του ανήκει στον/στους ΧΧΧΧΧ ΧΧΧΧΧ"

Μίλησα μαζί τους στο τηλέφωνο και μου είπαν ότι θέλουν και το Ε9 ή Ε2

Εσυ την έκανες την αίτηση μόνο με την υπεύθυνη δήλωση?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, animus117 είπε

Επειδη η επομενη καταμετρηση απο Ζενιθ θα γινει στις 20/3 υπαρχει πιθανοτητα να γλιτωσω τιποτα κ να πληρωσ

Τουλάχιστον για τις επόμενες 2 βδομάδες θα είσαι zenith. Αν δεν έχεις σκοπό να παραμείνεις και του χρόνου δεν έχει νόημα να αλλάξεις πάροχο. Σε ένα μήνα τα κρύα θα τελειώσουν, το Πάσχα και το καλοκαίρι πολλές μέρες πιθανόν να λείπεις. Ακόμη και αν γλιτώσεις κάποια χρήματα αν πας ΔΕΗ, το ποσό θα είναι αμελητέο,(εκτός και αν γεμίζεις την μπανιέρα τρεις φορές την ημέρα). Αν μείνεις όμως και του χρόνου πήγαινε αύριο κιόλας στην ΔΕΗ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Tony316 είπε

Πολύ υψηλή δεν είναι η τιμή που χρεώνουν; 0.20€/kWh τον Ιανουάριο; Σε άλλους λογαριασμούς που στέλνουν τους χρέωσαν κοντά στα 0.10€/kWh.

ναι , όσο τους αφήνετε χωρίς καταγγελίες τόσο αρμέγουν

Είχα ανεβάσει και παλιότερα ποστ με τις τιμές εισροής φυσικού αερίου στην Ελλάδα, καμία σχέση με TTF

Μέχρι που βγήκε και ο διευθύνων σύμβουλος απο ΔΕΠΑ και μίλησε για κερδοσκοπία

https://www.newsbeast.gr/financial/arthro/8391821/xifaras-oi-afxiseis-sto-fysiko-aerio-ofeilontai-stin-kerdoskopia

βγάλανε τρελά λεφτά στα κυμαινόμενα και με τις ρήτρες γενικότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μπερδευτεί λίγο.  Με το gas home control που λέτε είναι το καλύτερο της αγοράς βλέπω χρέωση 0.05

Εγώ στον τελευταίο λογαριασμό zenith home easy έχω 0.03.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , όσο τους αφήνετε χωρίς καταγγελίες τόσο αρμέγουν

Είχα ανεβάσει και παλιότερα ποστ με τις τιμές εισροής φυσικού αερίου στην Ελλάδα, καμία σχέση με TTF

Μέχρι που βγήκε και ο διευθύνων σύμβουλος απο ΔΕΠΑ και μίλησε για κερδοσκοπία

https://www.newsbeast.gr/financial/arthro/8391821/xifaras-oi-afxiseis-sto-fysiko-aerio-ofeilontai-stin-kerdoskopia

βγάλανε τρελά λεφτά στα κυμαινόμενα και με τις ρήτρες γενικότερα

Πραγματικά είμαι το ίδιο μπερδεμένος, δλδ αφού χρεώνουν τιμή TTF σε όσους για τον xyz λόγο δεν έχουν σταθερή τιμή, γιατί on top βάζουν και χρέωση αναπροσαρμογής; Δεν είναι αισχροκέρδεια;

Δεκέμβρης --> 0,1051
Γενάρης       --> 0,1396
Φλεβάρης   --> 0,1082

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

+ ρήτρα αναπροσαρμογής

ευχαριστώ δεν το είχα καταλάβει.

Το 90% της χρεώσης που έχω είναι ένα γενικό "αναπροσαρμογή  TTF" χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ghortman είπε

Πραγματικά είμαι το ίδιο μπερδεμένος, δλδ αφού χρεώνουν τιμή TTF σε όσους για τον xyz λόγο δεν έχουν σταθερή τιμή, γιατί on top βάζουν και χρέωση αναπροσαρμογής; Δεν είναι αισχροκέρδεια;

Δεκέμβρης --> 0,1051
Γενάρης       --> 0,1396
Φλεβάρης   --> 0,1082

το συγκεκριμένο που λες είναι το αποκορύφωμα , εγώ αναφέρω οτι αγοράζουν σε μικρότερες τιμές απο το TTF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, animus117 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι φοιτήτρια στη Θεσσαλονίκη και πριν λίγο καιρό ( 17/2) ήρθε ο λογαριασμός αερίου αρκετά φουσκωμένος.. σχεδόν 300 ευρώ με 273 Nm3 κατανάλωση .. Το πρόγραμμα που έχω είναι το Τ2 στη Ζενίθ. Θα ήθελα να κάνω κάποιο συμβόλαιο με σταθερή τιμή γιατί ήδη έχω κάψει 400 Nm3 από την τελευταία καταμέτρηση και φοβάμαι για αυτό που θα αντικρύσω στον επόμενο λογαριασμό. Σκεφτόμουν για το Gas Home Fix της Ζενίθ με σταθερή χρέωση 0.08688/kW.

Σας παρακαλώ θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με τα προγράμματα που με συμφέρουν, καθώς τα χρήματα δεν μου περισσεύουν όπως και σε κανέναν εξάλλου...

Με 276 Nm3 μου ήρθε 480 και έχει και υποτίθεται έκπτωση 48 ευρώ σαν πίστωση ενεργειακής μετάβασης! Πάλι καλά να λες δηλαδή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, The_Judas είπε

ευχαριστώ δεν το είχα καταλάβει.

Το 90% της χρεώσης που έχω είναι ένα γενικό "αναπροσαρμογή  TTF" χαχα

διάβασε σε προηγούμενες για καταγγελία στη ΡΑΕ , όφειλαν να σε ενημερώσουν πριν υπογράψεις και να είναι κατανοητή η χρέωση , όχι υπέρογκη και με ρεαλιστικά παραδείγματα

Αναφορά σε κείμενο

στ) Οποιοσδήποτε μηχανισμός αναπροσαρμογής
των τιμολογίων πρέπει να είναι: α) διαφανής, με σαφώς
ορισμένο τρόπο ενεργοποίησης και υπολογισμού και
γνωστός στον Πελάτη εκ των προτέρων, β) να κατατείνει
στην αποφυγή υπερβολικής μεταβλητότητας ως προς το
ύψος της κατανάλωσης, γ) να προσφέρει, κατά το δυνα-
τόν, επαρκείς επιλογές ως προς τη δυνατότητα διαχείρι-
σης του κινδύνου διαχρονικής διακύμανσης των τιμών,
και δ) να αποτελεί μέρος της Σύμβασης Προμήθειας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

διάβασε σε προηγούμενες για καταγγελία στη ΡΑΕ , όφειλαν να σε ενημερώσουν πριν υπογράψεις και να είναι κατανοητή η χρέωση , όχι υπέρογκη και με ρεαλιστικά παραδείγματα

 

Εγώ ρε παιδιά είχα Zenith fix και μετά από την λήξη μου έβαλαν άλλο πρόγραμμα χωρίς συμβόλαιο (gas easy home) χωρίς καν να το επιλέξω!  Οπότε ούτε καν έχω ενημερωθεί για το νέο πρόγραμμα...

Πολύ μπέρδεμα πράγματι, θα το ψάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...