Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας,

 

Μου ηρθε σημερα ο λαγαριασμος για μερικες μερες του Ιανουαριου ( 3 μέρες ) και σχεδον ολες του Φεβρουαριου.

Μέσα υπηρχαν 2 μειωσεις και για τους 2 μήνες:

- Ειδικη εκπτωση Φυσικου αερίου : -0,02 λεπτα

- Ειδικό τέλος μετ. : -0,02 λεπτα

 

Στον προηγούμενο λογαριασμό η μόνη μείωση που υπήρχε ήταν - 0,034 λεπτά για τον μήνα Δεκέμβριο και τίποτα για τον Ιανουάριο. 'Οταν τους είχα καλέσει, μου είπαν ότι δεν έχουν λάβει το ΦΕΚ για να περάσουν τις διαφορές.

Φαίνεται όμως ότι ξεχασαν να περάσουν το πιστωτικό... στον επόμενο λογαριασμό.

Μπορεί να μου πει κάποιος :

ποιες ειναι οι εκπτώσεις/επιδοτήσεις που ισχύουν για τους μήνες Δεκέμβριο και Ιανουάριο ?

Πώς θα πρέπει να κινηθώ για να ζητήσω το πιστωτικό?

Είμαι στο φυσικό αέριο Ελλάδος, και ήδη έχω κάνει αίτηση για μετάβαση στην ΔΕΗ

Επεξ/σία από tsaltinho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Drake27 είπε

Παιδιά ήθελα να ρωτήσω κάτι,αυτή την στιγμή είμαι με προτεργια με 40% εκπτωση,gas control δεν μπορώ να κάνω αίτηση γιατί ζητάνε το Ε9 και είναι λίγο περίπλοκη η κατάσταση με αυτό το θέμα.

Κάνε μια υπεύθυνη δήλωση που να αναφέρει ότι κάνεις χρήση του ακινήτου ως κύρια κατοικία. Το αναγράφουν και στα δικαιολογητικά αντί για Ε9.

Εγώ αυτό έκανα και ολοκληρώθηκε η διαδικασία. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, v_sofi είπε

Καλημέρα σας ! Έχοντας διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες του θέματος, ήθελα να ρωτήσω το εξής. Είχα συμβόλαιο με τη ζενίθ στο πρόγραμμα gas home fix. Το οποίο έληξε στις 29/11/21 και αυτόματα η ζενίθ το μετέτρεψε σε gas home easy, χωρίς να ερωτηθώ και χωρίς να υπογράψω κάποιο νέο συμβόλαιο. Στο τελευταίο λογαριασμό το μόνο που έλεγε ήταν πως θα ανανεωθεί η σύμβαση, χωρίς να αναφέρεται σε νέες τιμολογήσεις. Μπορώ να απευθυνθώ κάπου για τις αλλαγές στις τιμές;

καλημέρα αλλά για να είναι καλή...

και αν διάβασες τις προηγούμενες σελίδες

και αν το συμβόλαιο που έχεις υπογράψει έχει λήξει

δεν κατάλαβες ότι πρέπει να τρέξεις και να κάνεις συμβόλαιο ΔΕΗ gas control;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, v_sofi είπε

Καλημέρα σας ! Έχοντας διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες του θέματος, ήθελα να ρωτήσω το εξής. Είχα συμβόλαιο με τη ζενίθ στο πρόγραμμα gas home fix. Το οποίο έληξε στις 29/11/21 και αυτόματα η ζενίθ το μετέτρεψε σε gas home easy, χωρίς να ερωτηθώ και χωρίς να υπογράψω κάποιο νέο συμβόλαιο. Στο τελευταίο λογαριασμό το μόνο που έλεγε ήταν πως θα ανανεωθεί η σύμβαση, χωρίς να αναφέρεται σε νέες τιμολογήσεις. Μπορώ να απευθυνθώ κάπου για τις αλλαγές στις τιμές;

 

Τράβα ΔΕΗ gas control όσο προλαβαίνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

Τράβα ΔΕΗ gas control όσο προλαβαίνεις

Εννοείται πως θα πάω στη ΔΕΗ, δεν το συζητάω... Δεν υπήρχε καμία ειδοποίηση για μπω στο site  της , μόνο πως λήγει το συμβόλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογαριασμοι καθε ποτε βγαινουν ρε παιδια? Εχω ξεκινησει παροχη ΔΕΗ απο 31/12 και ακομα δεν εχω λαβει ουτε ενα λογαριασμο. Εχω βαλει το σταθερο οποτε σε γενικες γραμμες το ελεγχω απο το μετρητη, αλλα θελω λογαριασμο για να σιγουρευτω μην εχει γινει/προκυψει καμια ανωμαλη κατασταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω και ένα άλλο πρόβλημα τώρα που το σκέφτομαι,μου είπαν ότι θέλουν και τον τελευταίο εκκαθαριστικό, λογικό,αλλά εμένα ο τελευταίος εκκαθαριστικος είναι τέλη Γενάρη και ο επόμενος θα είναι τέλη Μάρτη,και οι αιτήσεις είναι μέχρι 31/3 😟😟

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, v_sofi είπε

Εννοείται πως θα πάω στη ΔΕΗ, δεν το συζητάω... Δεν υπήρχε καμία ειδοποίηση για μπω στο site  της , μόνο πως λήγει το συμβόλαιο.

Απ'τη στιγμή που λήγουν οι ειδικοί οροι του fix, ισχύουν μόνο οι γενικοί οροι δηλαδή ο ισχύον βασικός τιμοκατάλογος...  εν προκειμένω το Εasy και παλαιότερα το Flex. Ίσως και να μην έχουν καν την υποχρέωση να ενημερώσουν... πιστεύω ότι τους καλύπτει η σύμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, petrox21 είπε

Λογαριασμοι καθε ποτε βγαινουν ρε παιδια? Εχω ξεκινησει παροχη ΔΕΗ απο 31/12 και ακομα δεν εχω λαβει ουτε ενα λογαριασμο. Εχω βαλει το σταθερο οποτε σε γενικες γραμμες το ελεγχω απο το μετρητη, αλλα θελω λογαριασμο για να σιγουρευτω μην εχει γινει/προκυψει καμια ανωμαλη κατασταση. 

και εγω απο 31 12 ειμαι στο σταθερο της δεη  εχει εκδοθει ενας λογαριασμος  

απο 31/12/21 εως 20/01/22  επομενη καταμετρηση λεει 16/03/22    

NGS000007693-2022-02-09-page-0002.jpg

Επεξ/σία από rose from hell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τώρα αρχίζω να μαθαίνω για το αέριο γιατί έχω εδώ και ένα χρόνο. Διαβάζω τις προηγούμενες σελίδες. Όμως μία γρήγορη ερώτηση. Το προγραμμα στο οποίο είμαι είναι το Gas Home Flex της Zenith (αυτό με κυμαινόμενη τιμή που μας έσκισε τώρα Δεκ/Ιαν.). Με πήραν τηλέφωνο και ήθελαν να μου πασάρουν το Gas Home Flex που βλέπω ότι έχει φτηνότερη τιμή στην κιλοβατώρα. Αλλά δεν καταλαβαίνω τις επιλέον χρεώσεις. Είναι κάτι που συμφέρει έτσι χοντρικά αν μπορεί κάποιος να μου πει; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, billyg599 είπε

Είναι κάτι που συμφέρει έτσι χοντρικά αν μπορεί κάποιος να μου πει; Ευχαριστώ.

ΔΕΗ myHome GasControl

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/fysiko-aerio/myhome-gascontrol/?gclid=EAIaIQobChMI5tets9m49gIV1I9oCR00kg9GEAAYASAAEgLr7fD_BwE

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, rose from hell είπε

και εγω απο 31 12 ειμαι στο σταθερο της δεη  εχει εκδοθει ενας λογαριασμος  

απο 31/12/21 εως 20/01/22  επομενη καταμετρηση λεει 16/03/22    

NGS000007693-2022-02-09-page-0002.jpg

2 μηνιαιος ειναι δηλαδη, εμενα αρα να μην εχουν κανει ουτε μια μετρηση, δε μπορω να καταλαβω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, petrox21 είπε

2 μηνιαιος ειναι δηλαδη, εμενα αρα να μην εχουν κανει ουτε μια μετρηση, δε μπορω να καταλαβω

πηρες κανενα τηλεφωνο στην δεη να ρωτησεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, kosmasgr said:

Τόσο χρέωσαν και εμένα στο ίδιο πρόγραμμα . Αλλαξες πάροχο και ειναι τελικος ?

ναι αλλαξα παροχο. ποσο χρεωσαν σε σενα; 0,10 που λεει ο @Tony316;

δεν εβαλαν καθολου τα 0,02 της δεπα, μονο το ταμειο ενεργειακης μεταβασης αλλα αποκλειεται 0,10 αρχικη κοστολογηση κιλοβατωρας - εκπτωσεις

42 minutes ago, rose from hell said:

και εγω απο 31 12 ειμαι στο σταθερο της δεη  εχει εκδοθει ενας λογαριασμος  

απο 31/12/21 εως 20/01/22  επομενη καταμετρηση λεει 16/03/22    

NGS000007693-2022-02-09-page-0002.jpg

ποτε εκδοθηκε ο λογαριασμος; καταμετρηση ποτε εγινε;

20 minutes ago, petrox21 said:

2 μηνιαιος ειναι δηλαδη, εμενα αρα να μην εχουν κανει ουτε μια μετρηση, δε μπορω να καταλαβω

τιμολογουν μονο εκκαθαριστικές τιμολογήσεις. οπότε θα τιμολογήσουν ενα μηνα μετά την μέτρηση της εδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...