Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, ekechagi είπε

Η τιμή πώλησης TTF του Δεκεμβρίου καθορίζει την ρήτρα TTF του Ιανουαρίου. Μέχρι την εισβολή στην Ουκρανία, ο Δεκέμβρης ήταν ο πιο ακριβός μήνας και, συνεπώς, η ρήτρα του Ιανουαρίου ήταν κοντά στα 0.10€/kWh. Μπορείς να κοιτάς την ιστορικότητα του TTF από το GasBenefit της ΔΕΗ, για να συγκρίνεις.

Ναι έτσι είναι πιο εύκολο και κατανοητό από τα διαγράμματα του ttf ευχαριστώ πολύ.

Το TTF για τον Μάρτιο είναι χαμηλό γιατί καθορίστηκε από τον Φεβρουάριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Ναι έτσι είναι πιο εύκολο και κατανοητό από τα διαγράμματα του ttf ευχαριστώ πολύ.

Το TTF για τον Μάρτιο είναι χαμηλό γιατί καθορίστηκε από τον Φεβρουάριο;

Ναι. Και εάν ο Πούτιν περίμενε μερικές μέρες θα ήταν ακόμα πιο κάτω. Από την άλλη, το TTF του Απριλίου θα είναι πολύ σουρεάλ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλως σας βρηκα στο topic.

Ειμαι ZενιΘ Τ2 (το απλο με την ρητρα) και σκεφτομαι και εγω για το ΔΕΗ GasControl 0.05.

Επιδοτηση MyΘερμανση παιζει κανονικα? Η θα την χασω αν παω σε σταθερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά βγήκε τώρα τελευταία σε κάποιον λογαριασμός της ΔΕΗ gas control με τα 0.05 ή έστω 0.020 ώστε να δούμε τι εκπτώσεις έβαλαν;

Εγώ 3 μήνες περιμένω και ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω μερικές αγαθές απορίες:

όλοι οι μετρητές μετράνε σε κυβικά μέτρα και αυτό είναι το μόνο νούμερο που εμείς οι καταναλωτές μπορούμε να βλέπουμε και να παρακολουθούμε κατά την διάρκεια της κατανάλωσης, πρίν δηλαδή να είναι αργά και να έχουμε τον λογαριασμό στα χέρια μας.

Όλα τα συμβόλαια είναι όμως σε kwh. Έχω καταλάβει γιατί γίνεται αυτό, έχω δεί πίνακες που ανά μήνα, ανά περιοχή, προσδιορίζουν διαφορετικές kwh  ανα κυβικό. οκ, αλλά ίσως ένας μέσος όρος, πχ 11 kwh ανα κυβικό, να απλοποιούσε τα πράγματα. Αυτό κάνω κι εγώ προσπαθώντας να συγκρίνω τα διάφορα τιμολόγια μέσω των λογαριασμών που αναρτούν εδώ οι φίλοι. Κάνω και κάτι παραπάνω. Παίρνω τα κυβικά, παίρνω το τελικό ποσό και βγάζω τιμή ανά κυβικό με όλα, πρόσθετα, εκπτώσεις και φπα μέσα. 

Καταλήγω:

ΔΕΗ λίγο κάτω απο ένα ευρώ το κυβικό.

ΗΡΩΝ λίγο πάνω απο 1 ευρώ το κυβικό

ΖΕΝΙΘ κοντά στα 2 ευρώ το κυβικό

σίγουρα ο τρόπος μου είναι χωριάτικος, λίγο ατσούμπαλος, αλλά τελικά είναι ρεαλιστικός;

Ορίζω το ρεαλιστικός στο: με 95% βεβαιότητα, ο τρόπος υπολογισμού είναι ορθός συν πλην 10%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, georgevr είπε

έχω μερικές αγαθές απορίες:

όλοι οι μετρητές μετράνε σε κυβικά μέτρα και αυτό είναι το μόνο νούμερο που εμείς οι καταναλωτές μπορούμε να βλέπουμε και να παρακολουθούμε κατά την διάρκεια της κατανάλωσης, πρίν δηλαδή να είναι αργά και να έχουμε τον λογαριασμό στα χέρια μας.

Όλα τα συμβόλαια είναι όμως σε kwh. Έχω καταλάβει γιατί γίνεται αυτό, έχω δεί πίνακες που ανά μήνα, ανά περιοχή, προσδιορίζουν διαφορετικές kwh  ανα κυβικό. οκ, αλλά ίσως ένας μέσος όρος, πχ 11 kwh ανα κυβικό, να απλοποιούσε τα πράγματα. Αυτό κάνω κι εγώ προσπαθώντας να συγκρίνω τα διάφορα τιμολόγια μέσω των λογαριασμών που αναρτούν εδώ οι φίλοι. Κάνω και κάτι παραπάνω. Παίρνω τα κυβικά, παίρνω το τελικό ποσό και βγάζω τιμή ανά κυβικό με όλα, πρόσθετα, εκπτώσεις και φπα μέσα. 

Καταλήγω:

ΔΕΗ λίγο κάτω απο ένα ευρώ το κυβικό.

ΗΡΩΝ λίγο πάνω απο 1 ευρώ το κυβικό

ΖΕΝΙΘ κοντά στα 2 ευρώ το κυβικό

σίγουρα ο τρόπος μου είναι χωριάτικος, λίγο ατσούμπαλος, αλλά τελικά είναι ρεαλιστικός;

Ορίζω το ρεαλιστικός στο: με 95% βεβαιότητα, ο τρόπος υπολογισμού είναι ορθός συν πλην 10%.

 

Ίσως δεν είναι τόσο ρεαλιστικό γιατί μπορεί να παίζουν διαφορετικές εκπτώσεις σε διαφορετικούς παρόχους.

Προς το παρών πάντως η ΔΕΗ είναι η πιο φθηνή νομίζω. Τώρα το πόσο διαφέρουν οι τιμές σε €/κυβικό ίσως δεν δείχνει τόσο καλά τις διαφορές γιατί οι τιμές της μονάδας είναι διά 11.

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο:

Αν αλλάξω από ΗΡΩΝ σε ΔΕΗ προφανώς έρχεται τελικός λογαριασμός από τον ΗΡΩΝ (με ρήτρες, εγγύηση, κτλ.). Αυτόν θα πρέπει να τον ξοφλήσω για να πάω στον καινούργιο πάροχο ή όχι;

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, georgevr said:

έχω μερικές αγαθές απορίες:

όλοι οι μετρητές μετράνε σε κυβικά μέτρα και αυτό είναι το μόνο νούμερο που εμείς οι καταναλωτές μπορούμε να βλέπουμε και να παρακολουθούμε κατά την διάρκεια της κατανάλωσης, πρίν δηλαδή να είναι αργά και να έχουμε τον λογαριασμό στα χέρια μας.

Όλα τα συμβόλαια είναι όμως σε kwh. Έχω καταλάβει γιατί γίνεται αυτό, έχω δεί πίνακες που ανά μήνα, ανά περιοχή, προσδιορίζουν διαφορετικές kwh  ανα κυβικό. οκ, αλλά ίσως ένας μέσος όρος, πχ 11 kwh ανα κυβικό, να απλοποιούσε τα πράγματα. Αυτό κάνω κι εγώ προσπαθώντας να συγκρίνω τα διάφορα τιμολόγια μέσω των λογαριασμών που αναρτούν εδώ οι φίλοι. Κάνω και κάτι παραπάνω. Παίρνω τα κυβικά, παίρνω το τελικό ποσό και βγάζω τιμή ανά κυβικό με όλα, πρόσθετα, εκπτώσεις και φπα μέσα. 

Καταλήγω:

ΔΕΗ λίγο κάτω απο ένα ευρώ το κυβικό.

ΗΡΩΝ λίγο πάνω απο 1 ευρώ το κυβικό

ΖΕΝΙΘ κοντά στα 2 ευρώ το κυβικό

σίγουρα ο τρόπος μου είναι χωριάτικος, λίγο ατσούμπαλος, αλλά τελικά είναι ρεαλιστικός;

Ορίζω το ρεαλιστικός στο: με 95% βεβαιότητα, ο τρόπος υπολογισμού είναι ορθός συν πλην 10%.

Όταν η τιμή του ηρωνα είναι πχ 0,10-0,11 και της ΔΕΗ 0,05 δεν ισχύει ούτε κατά προσέγγιση το «λίγο κάτω από ευρώ το κυβικό» και «λίγο πάνω από ευρώ». Οι φόροι και τα τέλη είναι σταθερά όποτε βγαίνουν από την εξίσωση. Πάμε στην χρέωση προμήθειας μόνο λοιπόν. Έχω μπροστά μου ένα τελευταίο λογαριασμό όποτε για να κην μπαίνω στην διαδικασία βα υπολογίζω κυβικά θα χρησιμοποιήσω γι παράδειγμα τα 388 κυβικά του τελευταίο μου λογαριασμού. Αυτά αντιστοιχούν σε 4456 κυβικά. Στην ΔΕΗ το κόστος προμήθειας προ εκπτώσεων είναι 222,8€ στον ηρωνα πχ τον Ιανουάριο κόστισαν 0.13 περίπου την κιλοβατώρα ήτοι 583. Αντίστοιχα τον φεβρουαριο το κόστος ήταν 501€. Τον Δεκέμβριο θα ήταν 447.

ε δε το λες ακριβώς λίγο πάνω λίγο κάτω τα ίδια είναι. Έτσι το βλέπω τουλάχιστον εγώ 

6 minutes ago, Tony316 said:

 

Ίσως δεν είναι τόσο ρεαλιστικό γιατί μπορεί να παίζουν διαφορετικές εκπτώσεις σε διαφορετικούς παρόχους.

Προς το παρών πάντως η ΔΕΗ είναι η πιο φθηνή νομίζω. Τώρα το πόσο διαφέρουν οι τιμές σε €/κυβικό ίσως δεν δείχνει τόσο καλά τις διαφορές γιατί οι τιμές της μονάδας είναι διά 11.

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο:

Αν αλλάξω από ΗΡΩΝ σε ΔΕΗ προφανώς έρχεται τελικός λογαριασμός από τον ΗΡΩΝ (με ρήτρες, εγγύηση, κτλ.). Αυτόν θα πρέπει να τον ξοφλήσω για να πάω στον καινούργιο πάροχο ή όχι;

Εξοφλείς φυσικά τον λογαριασμό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, marmagia είπε

Όταν η τιμή του ηρωνα είναι πχ 0,10-0,11 και της ΔΕΗ 0,05 δεν ισχύει ούτε κατά προσέγγιση το «λίγο κάτω από ευρώ το κυβικό» και «λίγο πάνω από ευρώ». Οι φόροι και τα τέλη είναι σταθερά όποτε βγαίνουν από την εξίσωση. Πάμε στην χρέωση προμήθειας μόνο λοιπόν. Έχω μπροστά μου ένα τελευταίο λογαριασμό όποτε για να κην μπαίνω στην διαδικασία βα υπολογίζω κυβικά θα χρησιμοποιήσω γι παράδειγμα τα 388 κυβικά του τελευταίο μου λογαριασμού. Αυτά αντιστοιχούν σε 4456 κυβικά. Στην ΔΕΗ το κόστος προμήθειας προ εκπτώσεων είναι 222,8€ στον ηρωνα πχ τον Ιανουάριο κόστισαν 0.13 περίπου την κιλοβατώρα ήτοι 583. Αντίστοιχα τον φεβρουαριο το κόστος ήταν 501€. Τον Δεκέμβριο θα ήταν 447.

ε δε το λες ακριβώς λίγο πάνω λίγο κάτω τα ίδια είναι. Έτσι το βλέπω τουλάχιστον εγώ 

Εξοφλείς φυσικά τον λογαριασμό 

@marmagia Δεν ανεβάζεις και τις χρεώσεις , να δούμε τι εκπτώσεις είχαν; :P  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, marmagia είπε

Όταν η τιμή του ηρωνα είναι πχ 0,10-0,11 και της ΔΕΗ 0,05 δεν ισχύει ούτε κατά προσέγγιση το «λίγο κάτω από ευρώ το κυβικό» και «λίγο πάνω από ευρώ». Οι φόροι και τα τέλη είναι σταθερά όποτε βγαίνουν από την εξίσωση. Πάμε στην χρέωση προμήθειας μόνο λοιπόν. Έχω μπροστά μου ένα τελευταίο λογαριασμό όποτε για να κην μπαίνω στην διαδικασία βα υπολογίζω κυβικά θα χρησιμοποιήσω γι παράδειγμα τα 388 κυβικά του τελευταίο μου λογαριασμού. Αυτά αντιστοιχούν σε 4456 κυβικά. Στην ΔΕΗ το κόστος προμήθειας προ εκπτώσεων είναι 222,8€ στον ηρωνα πχ τον Ιανουάριο κόστισαν 0.13 περίπου την κιλοβατώρα ήτοι 583. Αντίστοιχα τον φεβρουαριο το κόστος ήταν 501€. Τον εκέμβριο θα ήταν 447.

ε δε το λες ακριβώς λίγο πάνω λίγο κάτω τα ίδια είναι. Έτσι το βλέπω τουλάχιστον εγώ 

 

επειδή έχω κι εγώ ΔΕΗ gas control

έβαλα αέριο τον Νοέμβριο

ο πρώτος λογαριασμός με 33,6 κυβικά με καταμέτρηση 7 Δεκέμβρη ήταν -16,72 ευρώ (πιστωτικός!!!!), άρα συμπέρασμα δεν βγαίνει...

η επόμενη καταμέτρηση θα γίνει 6 Απρίλη

ΠΕΣ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΕ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ:

πόσα λεφτά ήταν συνολικά ο λογαριασμός των 388 κυβικών;

για να βγάλω τιμή ανα κυβικό

και όταν κατεβαίνω στο πεζοδρόμιο, και βλέπω τον μετρητή να έχει γράψει πχ σύν 10 κυβικά, να λεω:

ωπ, έκαψα σήμερα ΧΧΧ ευρώ.

αυτό ζητώ ο κακομοίρης κατ' αρχάς

συν : τι θα γινόταν αντίστοιχα αν είχα το τάδε τιμολόγιο. Πόσα ευρώ θα έκαιγα ΣΗΜΕΡΑ με τα 10 κυβικά (επιθυμητό).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, georgevr είπε

έχω μερικές αγαθές απορίες:

όλοι οι μετρητές μετράνε σε κυβικά μέτρα και αυτό είναι το μόνο νούμερο που εμείς οι καταναλωτές μπορούμε να βλέπουμε και να παρακολουθούμε κατά την διάρκεια της κατανάλωσης, πρίν δηλαδή να είναι αργά και να έχουμε τον λογαριασμό στα χέρια μας.

Όλα τα συμβόλαια είναι όμως σε kwh. Έχω καταλάβει γιατί γίνεται αυτό, έχω δεί πίνακες που ανά μήνα, ανά περιοχή, προσδιορίζουν διαφορετικές kwh  ανα κυβικό. οκ, αλλά ίσως ένας μέσος όρος, πχ 11 kwh ανα κυβικό, να απλοποιούσε τα πράγματα. Αυτό κάνω κι εγώ προσπαθώντας να συγκρίνω τα διάφορα τιμολόγια μέσω των λογαριασμών που αναρτούν εδώ οι φίλοι. Κάνω και κάτι παραπάνω. Παίρνω τα κυβικά, παίρνω το τελικό ποσό και βγάζω τιμή ανά κυβικό με όλα, πρόσθετα, εκπτώσεις και φπα μέσα. 

Καταλήγω:

ΔΕΗ λίγο κάτω απο ένα ευρώ το κυβικό.

ΗΡΩΝ λίγο πάνω απο 1 ευρώ το κυβικό

ΖΕΝΙΘ κοντά στα 2 ευρώ το κυβικό

σίγουρα ο τρόπος μου είναι χωριάτικος, λίγο ατσούμπαλος, αλλά τελικά είναι ρεαλιστικός;

Ορίζω το ρεαλιστικός στο: με 95% βεβαιότητα, ο τρόπος υπολογισμού είναι ορθός συν πλην 10%.

Αυτό που λες δε γίνεται να υπολογιστεί με κυμαινόμενα προγράμματα μιας και η τιμή της κιλοβατώρας μεταβάλλεται κάθε μήνα. 

Μόνο με σταθερά προγράμματα μπορείς να υπολογίσεις ακριβώς βάση κυβικών πόσο έκαψες.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 minutes ago, georgevr said:

επειδή έχω κι εγώ ΔΕΗ gas control

έβαλα αέριο τον Νοέμβριο

ο πρώτος λογαριασμός με 33,6 κυβικά με καταμέτρηση 7 Δεκέμβρη ήταν -16,72 ευρώ (πιστωτικός!!!!), άρα συμπέρασμα δεν βγαίνει...

η επόμενη καταμέτρηση θα γίνει 6 Απρίλη

ΠΕΣ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΕ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ:

πόσα λεφτά ήταν συνολικά ο λογαριασμός των 388 κυβικών;

για να βγάλω τιμή ανα κυβικό

και όταν κατεβαίνω στο πεζοδρόμιο, και βλέπω τον μετρητή να έχει γράψει πχ σύν 10 κυβικά, να λεω:

ωπ, έκαψα σήμερα ΧΧΧ ευρώ.

αυτό ζητώ ο κακομοίρης κατ' αρχάς

συν : τι θα γινόταν αντίστοιχα αν είχα το τάδε τιμολόγιο. Πόσα ευρώ θα έκαιγα ΣΗΜΕΡΑ με τα 10 κυβικά (επιθυμητό).

 

Δεν μπορείς να το υπολογίσεις  έτσι. βγήκε πιστωτικός προφανώς γιατί μπήκαν τα 30€. 33,6 κυβικά είναι χονδρικά κοντά στις 377 κιλοβατώρες άρα κόστος 19€ περίπου, πες 20 με το ΦΠΑ; Τον Νοέμβριο δεν ήταν σε αναστολή οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις. Αφαιρείς τυχόν επιχορηγήσεις (ήταν νομίζω 0,034; Άρα αμέσως αμέσως κόστος αερίου σου βγαίνει 6,5€ συν τέλη και εφκ) και κάπως έτσι προκύπτει ο πιστωτικός..
Πάντως για το διάστημα που διανύουμε τώρα είναι σε αναστολη οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις. Όποτε ουσιαστικά αυτό που θα κάνεις είναι να πεις Χ κυβικά επι τον συντελεστή διόρθωσης που βρίσκεις στον λογαριασμό σου επι την ανώτατη θερμογονο δύναμη. Αυτό σου δίνει τις kWh που τις πολλαπλασιάζει επι την τιμή. Έπειτα λες χονδρικά 6% ΦΠΑ και ΕΦΚ που προκύπτει από τις κιλοβατώρες επι 0,0011
ο άγνωστος σου ειναι η τιμή του εκάστοτε μήνα

Τώρα από τον Απρίλιο και μετά σταδιακά θα χρεώνονται οι ρυθμιζόμενες ως τότε όμως θα είσαι αρκετά κοντά με τους παραπάνω υπολογισμούς

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, marmagia είπε

 

EF229B5C-389C-40F5-BD7D-A144E1B54DAD.jpeg

ευχαριστώ

άρα έχουμε 317,18+144,77 = 461,95 ευρώ για 388 κυβικά.

δηλαδή ο ΗΡΩΝ 1,19 ευρώ το κυβικό

έκαψες 10 κυβικά; άρα έκαψες 12 ευρώ!!

επόμενος;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, georgevr said:

ευχαριστώ

άρα έχουμε 317,18+144,77 = 461,95 ευρώ για 388 κυβικά.

δηλαδή ο ΗΡΩΝ 1,19 ευρώ το κυβικό

έκαψες 10 κυβικά; άρα έκαψες 12 ευρώ!!

επόμενος;

 

Ναι και πάλι όμως τωρα δεν ισχύει αυτό γιατί είναι σε αναστολή οι ρυθμιζόμενες (οι οποίες προκύπτουν από το ίδιο το ύψος της κατανάλωσης άρα είναι φαύλος κύκλος γιατί το ένα επηρεάζει το άλλο) ενώ αλλάζει το κόστος ανα μήνα που και πάλι δεν το γνωρίζεις εκ των προτέρων. Εγώ τις ρυθμιζόμενες πλήρωσα γιατί ήταν ο τελικός λογαριασμός. Βγαίνει εντελώς φάουλ ο υπολογισμός ανάλογα με το ύψος της κιλοβατώρας οποτε δεν είναι εύκολο να το σκεφτείς έτσι νομίζω 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marmagia είπε

Ναι και πάλι όμως τωρα δεν ισχύει αυτό γιατί είναι σε αναστολή οι ρυθμιζόμενες (οι οποίες προκύπτουν από το ίδιο το ύψος της κατανάλωσης άρα είναι φαύλος κύκλος γιατί το ένα επηρεάζει το άλλο) ενώ αλλάζει το κόστος ανα μήνα που και πάλι δεν το γνωρίζεις εκ των προτέρων. Εγώ τις ρυθμιζόμενες πλήρωσα γιατί ήταν ο τελικός λογαριασμός. Βγαίνει εντελώς φάουλ ο υπολογισμός ανάλογα με το ύψος της κιλοβατώρας οποτε δεν είναι εύκολο να το σκεφτείς έτσι νομίζω 

πρέπει όμως να βρεθεί ένας τρόπος, έστω με προσέγγιση. Όταν έρχεται ο λογαριασμός ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ για διορθωτικές ενέργειες (χαμήλωμα επιδιωκόμενης θερμοκρασίας, ώρες λειτουργίας κλπ). Το μόνο που γνωρίζουμε έγκαιρα είναι η κατανάλωση στον μετρητή (εκτός και αν είμαι ο μόνος που το κοιτάζει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...