Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τω μεταξύ βλέπω τις τιμές TTF και τον Ιανουάριο καμία ημέρα δεν πήγε πάνω από 100€/MWh (0.10€/kWh). Άρα πως γίνεται οι πάροχοι να βγάζουν για τον Ιανουάριο μέσο TTF κοντά στο 0.10 (μαζί με μια μικρή προσαύξηση - στον ΗΡΩΝ είναι TTF+0.004).

Μήπως είναι αυτό που είπε κάποιος πιο πάνω για το ότι πληρώνουμε 70% βάσει TTF και 30% βάσει πετρελαίου;

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Just now, Giannis80x said:

Λογικα εντολη δεν θα δοθηκε στην εδα;

Στην ενδειξη που τους εδωσα εγω αποκλειεται να εμειναν.

Ευχαριστω παντως.

Είναι πάνω από εβδομάδα λογικά Ε; Άρα πάρε απευθείας την ΕΔΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, marmagia είπε

Είναι πάνω από εβδομάδα λογικά Ε; Άρα πάρε απευθείας την ΕΔΑ 

Την προηγουμενη Τριτη εκανα την αιτηση σε καταστημα της δεη.

Αλλα επειδη ειχα κανει τηλεφωνικα και θα ερχοταν κουριερ ο οποιος δεν ηρθε ποτε,τα πηγα σε ενα καταστημα δεη.

Εκει βρηκανε την τηλεφωνικη αιτηση και συνεχισαν με αυτην.

Δηλαδη με ημερομηνια αιτησης 24/02

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Giannis80x said:

Την προηγουμενη Τριτη εκανα την αιτηση σε καταστημα της δεη.

Αλλα επειδη ειχα κανει τηλεφωνικα και θα ερχοταν κουριερ ο οποιος δεν ηρθε ποτε,τα πηγα σε ενα καταστημα δεη.

Εκει βρηκανε την τηλεφωνικη αιτηση και συνεχισαν με αυτην.

Δηλαδη με ημερομηνια αιτησης 24/02

3 μέρες κάνει περίπου να πάει από κατάστημα στην ΕΔΑ. Αν είσαι αθηνα πάρε στο 213-0882000

θα σου ζητήσουν ΗΚΑΣΠ όνομα και ΑΦΜ και θα σου πουν. Πιθανότατα έχουν μετρήσει ήδη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, μόλις κοίταξα το συμβόλαιο που έχω στην ζενιθ το οποίο λήγει 1η Απριλίου. Οπότε σκέφτομαι τι θα κάνω με αυτό. Έχω το gas home flex με τιμή ΤΤΦ + 0,01297 και πάγιο 5 ευρώ/μήνα .Eπισης στην τιμή ενέργειας έχω έκπτωση 25%. Αυτά αναφέρει το συμβολαιό μου. Στην πράξη ο τελευταιός λογαριασμός που ήρθε αρχές του μήνα, αφορά την περίοδο 16/12 εως 15/02, κατανάλωση 4162 kwh και ποσό 270 ευρω. Τιμή kwh βλέπω 0,098 τον μισό δεκεμβρη και τον μίσο φεβρουαριο, 0,13 τον Γενάρη. Επίσης βλέπω καποιες εκπτώσεις όπως το 25%(120 ευρω), πιστωση ταμείου ενεργειακής μεταβίβασης και ειδικη εκπτωση κόστους φ.α που δίνουν εκτπωση 0,02 στην kwh. Αξίζει να μείνω στην ζενιθ, αν και από ότι γνωρίζω δεν υπάρχει πλεον αυτό το πρόγραμμα που έχω, οπότε θα πρέπει να πάω σε κάποιο άλλο ή να πάω στην ΔΕΗ που έχω και το ρεύμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, marmagia είπε

3 μέρες κάνει περίπου να πάει από κατάστημα στην ΕΔΑ. Αν είσαι αθηνα πάρε στο 213-0882000

θα σου ζητήσουν ΗΚΑΣΠ όνομα και ΑΦΜ και θα σου πουν. Πιθανότατα έχουν μετρήσει ήδη 

Ειμαι αναμονη στο τηλ με δεη για την ωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Andreas_thess είπε

Αξίζει να μείνω στην ζενιθ, αν και από ότι γνωρίζω δεν υπάρχει πλεον αυτό το πρόγραμμα που έχω, οπότε θα πρέπει να πάω σε κάποιο άλλο ή να πάω στην ΔΕΗ που έχω και το ρεύμα?

απλά μαθηματικά είναι 1ης δημοτικού

δες πόσο σε χρεώνει η Zenith VS τα 0,05 της ΔΕΗ

αν έχεις ρήτρες αναπροσαρμογής (που λογικά θα έχεις) ξεκινάς απο σ.277 και γράψε εδώ κείμενο για την καταγγελία αν θες βοήθεια πάνω σε αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, korakios είπε

απλά μαθηματικά είναι 1ης δημοτικού

δες πόσο σε χρεώνει η Zenith VS τα 0,05 της ΔΕΗ

αν έχεις ρήτρες αναπροσαρμογής (που λογικά θα έχεις) ξεκινάς απο σ.277 και γράψε εδώ κείμενο για την καταγγελία αν θες βοήθεια πάνω σε αυτό

Αναλόγως τον μηνα με χρεώνει από 0,08 έως 0,11 στην ουσία, οπότε συμφέρει η ΔΕΗ, μιας και φαντάζομαι θα χάσω και την εκπτωση 25% λόγω λήξης του συμβολαίου.   Εν τέλει λήγει το συμβόλαιο 07/04, μετά το κάνουν αορίστου με ρήτρες αναπροσαρμογής και χωρίς την 25% εκπτωση, αμα καταλαβα σωστά. Οπότε πάω σε καταστήμα και τους ενημερωνω αυτές τις μέρες ότι δεν επιθυμώ να συνεχίσω( γιατί λενε ότι αμα δεν επιθυμώ να συνεχίσω πρέπει να ενημερώσω 15 μέρες πριν την λήξη) ή δεν χρειάζεται και παω κατευθείαν στην ΔΕΗ? Καταγγελία γιατί να κάνω?

Επεξ/σία από Andreas_thess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, marmagia είπε

3 μέρες κάνει περίπου να πάει από κατάστημα στην ΕΔΑ. Αν είσαι αθηνα πάρε στο 213-0882000

θα σου ζητήσουν ΗΚΑΣΠ όνομα και ΑΦΜ και θα σου πουν. Πιθανότατα έχουν μετρήσει ήδη 

Τα κλεισανε τα μαγαζια.

Αυριο παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήρθε σήμερα ο λογαριασμός φυσικού αερίου από την ζενιθ στους δικούς μου ευτυχώς δεν έπαθε τπτ ο πατέρας μου... από 300 ευρώ ήρθε σχεδόν 1300 ευρώ.

μπορώ να κάνω τπτ μπας και γλυτώσουμε κάτι;;; ξέρεις κανείς τπτ;;;

CustomerPayments.01-03-2022.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, koystado είπε

μπορώ να κάνω τπτ μπας και γλυτώσουμε κάτι;;; ξέρεις κανείς τπτ;;;

  

Στις 7/3/2022 στις 3:32 ΜΜ, korakios είπε

απο σελίδα 277

  

21 ώρες πριν, korakios είπε

εξαντλήθηκε το θέμα , διαβάζεις τελευταίες σελίδες και μετά ξεκινάς απο σ.277

ανάλογα την περίπτωσή σου θα καταλάβεις τι ισχύει για σένα και τι όχι

επομένως βάσει των παραπάνω γράφεις ένα κείμενο για αμφισβήτηση

πάνω στο κείμενο μπορώ να σε βοηθήσω , τα υπόλοιπα είναι χιλιοειπωμένα σε διάφορες περιπτώσεις

και φυσικά αναφέρεις εδώ εκτός του κειμένου και όλο το ιστορικό με ημερομηνίες (θα καταλάβεις διαβάζοντας)

καλή επιτυχία :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις έσκασε και ο δικός μου. 

Ότι έγινε και με λογαριασμούς προηγούμενων εδώ από Fix της ζενίθ. Έκπτωση 2 λεπτών ΤΕΜ και όχι τα 2 της ΔΕΠΑ. Είμαι περίεργος να δω αν η ΔΕΗ θα κάνει το ίδιο στα σταθερά της. 

Τεσπα μια χαρά είμαστε για τις καταστάσεις που ζούμε συν το θετικό είναι πως δε μου ήρθε καμία ειδοποίηση για αναπροσαρμογες τιμών μιας και το Μάρτιο κλείνω 6μηνο.

 

GasInvoice_2022-03-08_1.pdf

Επεξ/σία από Mule206
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Tony316 είπε

Εν τω μεταξύ βλέπω τις τιμές TTF και τον Ιανουάριο καμία ημέρα δεν πήγε πάνω από 100€/MWh (0.10€/kWh). Άρα πως γίνεται οι πάροχοι να βγάζουν για τον Ιανουάριο μέσο TTF κοντά στο 0.10 (μαζί με μια μικρή προσαύξηση - στον ΗΡΩΝ είναι TTF+0.004).

Μήπως είναι αυτό που είπε κάποιος πιο πάνω για το ότι πληρώνουμε 70% βάσει TTF και 30% βάσει πετρελαίου;

Η τιμή πώλησης TTF του Δεκεμβρίου καθορίζει την ρήτρα TTF του Ιανουαρίου. Μέχρι την εισβολή στην Ουκρανία, ο Δεκέμβρης ήταν ο πιο ακριβός μήνας και, συνεπώς, η ρήτρα του Ιανουαρίου ήταν κοντά στα 0.10€/kWh. Μπορείς να κοιτάς την ιστορικότητα του TTF από το GasBenefit της ΔΕΗ, για να συγκρίνεις.

Επεξ/σία από ekechagi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...