Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, vali είπε

Το αέριο που καίει ένας καταναλωτής με κυμαινόμενο πρόγραμμα τώρα το Μάρτιο, θα χρεωθεί με την μέση τιμή χονδρικής του Φεβρουαρίου ή του Μαρτίου;

Μαρτίου

δες πιο κάτω

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

31 λεπτά πριν, vali είπε

Το αέριο που καίει ένας καταναλωτής με κυμαινόμενο πρόγραμμα τώρα το Μάρτιο, θα χρεωθεί με την μέση τιμή χονδρικής του Φεβρουαρίου ή του Μαρτίου;

 

29 λεπτά πριν, korakios είπε

Μαρτίου

Φεβρουαρίου, δηλαδή front-month Μαρτίου.

Οι σημερινές τιμές αφορούν τον Απρίλιο.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

πάρε τις σελίδες με την όπισθεν και θα καταλάβεις τι κείμενο θα γράψεις για την καταγγελία

πόσταρέ το εδώ για τυχών διόρθωση

που αυτές οι τιμές καμία σχέση δεν έχουν με το κόστος προμήθειας της εταιρίας τελικά

Σημερα το πρωι τσεκαρα ολους τους λογαριασμους. Ειχε σε ψηλα γραμματα καποια στιγμη αυτη η ειδοποιησηScreenshot_20220307_151346.jpg.64d9fb7c5e10fc0294453ddd1302c18f.jpg

Και σε επομενο λογαριασμο αυτοScreenshot_20220307_151453.jpg.55d8d6ef64dfd4532eb51536d268e3a0.jpg

Απο την στιγμη που εγινε αυτοματα η ανανεωση της συμβασης δεν θα επρεπε να ανανεωθει στο ιδιο προγραμμα συμβολαιου; 

Μπορει καποιος που το εχει κανει να μου πει στο περιπου τι να γραψω; 

Αρχικα να απευθυνθω στην ζενιθ ή κατευθειαν στον ΣτΚ ή την ΡΑΕ; 

Ps εκλεισα ραντεβου για αυριο στην δεη για μεταφορα της παροχης εκει αεριο+ρευμα

Χιλια ευχαριστω παιδια για την βοηθεια

Επεξ/σία από chrisnaruto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, chrisnaruto είπε

Μπορει καποιος που το εχει κανει να μου πει στο περιπου τι να γραψω; 

  

1 ώρα πριν, korakios είπε

πάρε τις σελίδες με την όπισθεν και θα καταλάβεις τι κείμενο θα γράψεις για την καταγγελία

πόσταρέ το εδώ για τυχών διόρθωση

ή απο σελίδα 277

ουσιαστικά κρατάς κείμενα που αναφέρουν τη μη σαφή και κατανοητή ενημέρωση πριν την εφαρμογή ρήτρας

4 λεπτά πριν, chrisnaruto είπε

Ειχε σε ψηλα γραμματα καποια στιγμη αυτη η ειδοποιηση

και δωσε ημερομηνίες ημερομηνίες έκδοσης των λογαριασμών με την ειδοποίηση

και βρες στη σύμβασή σου αναφορές που λένε τι γίνεται με τη λήξη της σύμβασης και ανανέωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chrisnaruto είπε

Σημερα το πρωι τσεκαρα ολους τους λογαριασμους. Ειχε σε ψηλα γραμματα καποια στιγμη αυτη η ειδοποιησηScreenshot_20220307_151346.jpg.64d9fb7c5e10fc0294453ddd1302c18f.jpg

Και σε επομενο λογαριασμο αυτοScreenshot_20220307_151453.jpg.55d8d6ef64dfd4532eb51536d268e3a0.jpg

Απο την στιγμη που εγινε αυτοματα η ανανεωση της συμβασης δεν θα επρεπε να ανανεωθει στο ιδιο προγραμμα συμβολαιου; 

Λογικά υπήρχε ειδοποίηση σε λογαριασμό πριν τον Οκτώβρη που παραπέμπει στο site:

https://www.zenith.gr/syxnes-erwthseis-promhtheia-fysikou-aerioy/

"Tροποποίηση όρων σύμβασης προμήθειας φυσικού αερίου" (όταν λήγει το Fix πας στο Easy) και

"Τι πρέπει να γνωρίζω για την αναπροσαρμογή TTF".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατάσταση αυτή τη στιγμή για το αέριο είναι εξωπραγματική. Εξωπραγματική θα είναι η κατάσταση και σε όλα τα καύσιμα αν δεν τελειώσει ο πόλεμος. Συγνώμη για το οφτοπικ, σε κουβέντα που είχα την παρασκευη με φίλο που εισάγει πέλλετ, επειδή οι βασικές εισαγωγές είναι Ουκρανία, Ρουμανία, υπολογίζουν η παλέτα θα είναι σχεδόν 50% πάνω από πέρσι. Λεπτομέρεια ΑΝ ΒΡΟΥΝ. Προσωπική εκτίμηση, άμεση δημοπράτηση της Καβάλας για LNG μαζί με 3-4 εγκαταστασεις σε Αλεξανδρούπολη, Θεσσαλονίκη κτλ και φυσικά άρση για κάποιους μήνες των ρητρών CO2 για χρήση λιγνίτη ξανά στην ηλεκτοπαραγωγή. Ως τότε εύχομαι να υπάρχει γη τον Σεπτέμβριο Οκτώβριο του 2022 ώστε να συζητάμε ξανά τι θα γίνει με τα συμβόλαια μας, καθώς η κατάσταση είναι δραματική σε πιο σοβαρά θέματα.

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, korakios είπε

  

ή απο σελίδα 277

ουσιαστικά κρατάς κείμενα που αναφέρουν τη μη σαφή και κατανοητή ενημέρωση πριν την εφαρμογή ρήτρας

και δωσε ημερομηνίες ημερομηνίες έκδοσης των λογαριασμών με την ειδοποίηση

και βρες στη σύμβασή σου αναφορές που λένε τι γίνεται με τη λήξη της σύμβασης και ανανέωση

Βρηκα το συμβολαιο που ειχα κανει με την ζενιθ για το αεριο και πουθενα δεν αναφερει τον ορο αναπροσαρμογη ttf. 

Οσο για το τι προβλεπεται με την ληξη της συμβασης, το μονο που βρηκα ηταν αυτο στους γενικους ορους. IMG_20220307_230653.jpg.4157717f4ecd35a01b6748b3500714dc.jpg

Απ'οσο καταλαβαινω δεν θα επρεπε να μου αλλαξουν προγραμμα οποτε και να μην πληρωνω την ρητρα. Σωστα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chrisnaruto είπε

Απ'οσο καταλαβαινω δεν θα επρεπε να μου αλλαξουν προγραμμα οποτε και να μην πληρωνω την ρητρα. Σωστα; 

δεν ξέρω απο που το συμπέρανες . έκανε ειδοποίηση οτι λήγει το πρόγραμμα και μετά σε ενημέρωσε για τις αλλαγές των όρων , όλα προβλεπέ , αλλα ημερομηνίες δεν έδωσες με τις ειδοποιήσεις

απο την ημερομηνία έκδοσης της ειδοποίησης για ρήτρα η εταιρία πρέπει να την εφαρμόσει 30 μέρες μετά και όχι άμεσα

σαν πάτημα κρατάς οτι στην πρώτη ειδοποίηση υπέθετες οτι θα γίνει ανανέωση του υπάρχοντος συμβολαίου 

στη 2η ειδοποίηση οι όροι δεν ήταν κατανοητοί ωστε να αντιληφθείς το μέγεθος της αύξησης

κάνεις αμφισβητηση και ζητάς την χρέωση μόνο των αναγραφόμενων τιμών του προγράμματος και επιστροφή των επιπλέον χρεώσεων και να φύγεις αζημίως
αν δεν απαντήσουν σε 10 εργάσιμες , κάνεις μια απο τα ίδια μέσω

Συνήγορο Καταναλωτή μιας και η Ζενίθ έχει δώσει τα μισά πίσω σα συμβιβασμό (σε ρεύμα)

ή μέσω ΡΑΕ myrae

υπολόγισε αρκετούς μήνες και ότι γίνει

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα..Στο σπίτι των γονιών μου ήρθε αυτος ο λογαριασμός... Μπορείτε να μου αναλύσετε τι κλέψιμο νόμιμο είναι αυτο και κανένας δεν τους ακουμπαει?

IMG-d2dd8a86b75132969cae513572bb4657-V.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sarakats85 είπε

Μπορείτε να μου αναλύσετε

πλέον όχι , εξαντλήθηκε το θέμα , διαβάζεις τελευταίες σελίδες και μετά ξεκινάς απο σ.277

ανάλογα την περίπτωσή σου θα καταλάβεις τι ισχύει για σένα και τι όχι

επομένως βάσει των παραπάνω γράφεις ένα κείμενο για αμφισβήτηση

πάνω στο κείμενο μπορώ να σε βοηθήσω , τα υπόλοιπα είναι χιλιοειπωμένα σε διάφορες περιπτώσεις

και φυσικά αναφέρεις εδώ εκτός του κειμένου και όλο το ιστορικό με ημερομηνίες (θα καταλάβεις διαβάζοντας)

καλή επιτυχία :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, korakios είπε

πλέον όχι , εξαντλήθηκε το θέμα , διαβάζεις τελευταίες σελίδες και μετά ξεκινάς απο σ.277

ανάλογα την περίπτωσή σου θα καταλάβεις τι ισχύει για σένα και τι όχι

επομένως βάσει των παραπάνω γράφεις ένα κείμενο για αμφισβήτηση

πάνω στο κείμενο μπορώ να σε βοηθήσω , τα υπόλοιπα είναι χιλιοειπωμένα σε διάφορες περιπτώσεις

και φυσικά αναφέρεις εδώ εκτός του κειμένου και όλο το ιστορικό με ημερομηνίες (θα καταλάβεις διαβάζοντας)

καλή επιτυχία :)

Σε ευχαριστώ πολύ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2022 στις 9:09 ΠΜ, georgevr είπε

δεν ξέρω το σπίτι σου και την περιοχή που μένεις, αλλά 502 κυβικά μέχρι μέσα φλεβάρη, δεν είναι πολλά;
παίζεις, έστω χειροκίνητα, με την αντιστάθμιση;

85τμ, Θεσ/νικη . είναι βορινό καίει αρκετά αλλα  ναι ειναι πολλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, thedeejaysucks είπε

85τμ, Θεσ/νικη . είναι βορινό καίει αρκετά αλλα  ναι ειναι πολλα

βορινό και Θεσσαλονίκη δεν ξέρω.

Εγώ βλέπω στο κινητό τις θερμοκρασίες που έρχονται και εφαρμόζω χειροκίνητα τα:

  1. Αν η εξωτερική θερμοκρασία είναι 5°C ή μεγαλύτερη τότε, η  σωστή θερμοκρασία νερού λέβητα, αντιστοιχεί σε 55°C.
  2. Αν η εξωτερική θερμοκρασία είναι 0°C ή μεγαλύτερη τότε, η  θερμοκρασία νερού λέβητα, αντιστοιχεί σε 60°C.
  3. Αν η εξωτερική θερμοκρασία είναι -5°C ή μεγαλύτερη τότε, η σωστή θερμοκρασία νερού λέβητα, αντιστοιχεί σε 65°C.
  4. Αν η εξωτερική θερμοκρασία είναι -10°C ή μεγαλύτερη τότε, η θερμοκρασία νερού  λέβητα, αντιστοιχεί σε 68°C.
  5. Αν η εξωτερική θερμοκρασία είναι -15°C ή μεγαλύτερη τότε, η σωστή θερμοκρασία νερού  λέβητα, αντιστοιχεί σε 75°C.

πηγή: https://www.douleutaras.gr/bsdir/autonomi-thermansi/symvoules/sosti-thermokrasia-nerou-levita/

κάποια στιγμή θα βάλω πλακέτα αντιστάθμισης, μιας και την αντιστάθμιση την υποστηρίζει ο καυστήρας που έχω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, georgevr είπε

βορινό και Θεσσαλονίκη δεν ξέρω.

Εγώ βλέπω στο κινητό τις θερμοκρασίες που έρχονται και εφαρμόζω χειροκίνητα τα:

  1. Αν η εξωτερική θερμοκρασία είναι 5°C ή μεγαλύτερη τότε, η  σωστή θερμοκρασία νερού λέβητα, αντιστοιχεί σε 55°C.
  2. Αν η εξωτερική θερμοκρασία είναι 0°C ή μεγαλύτερη τότε, η  θερμοκρασία νερού λέβητα, αντιστοιχεί σε 60°C.
  3. Αν η εξωτερική θερμοκρασία είναι -5°C ή μεγαλύτερη τότε, η σωστή θερμοκρασία νερού λέβητα, αντιστοιχεί σε 65°C.
  4. Αν η εξωτερική θερμοκρασία είναι -10°C ή μεγαλύτερη τότε, η θερμοκρασία νερού  λέβητα, αντιστοιχεί σε 68°C.
  5. Αν η εξωτερική θερμοκρασία είναι -15°C ή μεγαλύτερη τότε, η σωστή θερμοκρασία νερού  λέβητα, αντιστοιχεί σε 75°C.

πηγή: https://www.douleutaras.gr/bsdir/autonomi-thermansi/symvoules/sosti-thermokrasia-nerou-levita/

κάποια στιγμή θα βάλω πλακέτα αντιστάθμισης, μιας και την αντιστάθμιση την υποστηρίζει ο καυστήρας που έχω.

 

Οποια κι αν ειναι η θερμοκρασια το σωστο θα ηταν ν'ανοιξετε ενα νεο θεμα για να τα συζητησετε αυτα.:-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε γνωστό μου ήρθε ο παρακάτω λογαριασμός,

θα ήθελα να ρωτήσω αν τον βλέπετε φυσιολογικό, δεν γνωρίζω οι εξτρά χρεώσεις τί είναι, απο ότι είδα μάλλον δεν υπάρχει καμία έκπτωση δεπα,κράτους,

επίσης για αυτή την κατανάλωση τον συμφέρει να πάει σε gas control? γνωρίζεται αν έχει ρήτρα αποχώρησης?

σας ευχαριστώ

https://ibb.co/cC0NLYL
https://ibb.co/xSzV7Bn

Επεξ/σία από scarface5323
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...