Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

  

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Καλύτερα να έχω όλη μέρα κλιματιστικό (το πρόγραμμα που έχω στο ρεύμα λήγει τον Σεπτέμβρη του 2023)

καλομελέτα , τα λέμε τον Ιούλιο 😁

 

 

Επεξ/σία από korakios
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Σαν σκέψη καλή είναι... μου πέρασε και μένα απ'το μυαλό, στη πράξη όμως; Eδώ με τα χίλια ζόρια άλλαξε κάποιος από κυμαινόμενο σε σταθερό (ο Thresh νομίζω), το να κάνουν αλλαγή στο ίδιο πρόγραμμα από φτηνότερο σε ακριβότερο θα τους φανεί εξωπραγματικό. Χώρια που μπορεί να σε βάλουν να υπογράψεις κάνα χαρτί ότι καταγγέλεις τη παλιά σύμβαση και να μείνεις χωρίς αέριο... με τη ΔΕΗ έχουμε να κάνουμε, όλα να τα περιμένουμε. 😄

Πάντως επιβεβαιώθηκε ο λόγος που κατάφερε η ΔΕΗ να έχει χαμηλές τιμές σε ρεύμα και αέριο. https://energypress.gr/news/stoys-katanalotes-epistrefei-i-dei-ta-700-800-ekat-eyro-apo-hedging-me-vasi-kai-business-plan Toυς περισσεύουν άραγε αρκετά ώστε να κρατήσουν το 0.05 και τον επόμενο χειμώνα; Με τόση διαφήμιση που έπεσε στη τηλεόραση φοβάμαι ότι θα πλακώσει κόσμος. Eπίσης το γεγονός ότι τα καινούργια σταθερά προγράμματα ρεύματος έχουν διάρκεια 1 έτους, μάλλον δε φτάνει ο μποναμάς και για το 2023.

Οπότε επανέρχομαι... ναι καλή η σκέψη να πάμε απ'το 0.02 στο 0.05 πριν λήξει η προσφορά , αλλά προσωπικά φοβάμαι μη πάω για μαλλί και βγω κουρεμένος. Επίσης αν του χρόνου δεν υπάρχουν επιδοτήσεις, δεν υπάρχει περίπτωση να ανάψω καλοριφέρ με 0.05, δε βγαίνω οικονομικά. Καλύτερα να έχω όλη μέρα κλιματιστικό (το πρόγραμμα που έχω στο ρεύμα λήγει τον Σεπτέμβρη του 2023)

 

Οτιδηποτε και να καψεις πλεον εχει υψηλο κοστος.

Οσους γνωστους εχω με κλιματιστικα εκκαθαριστικοι τους ηρθαν απο 800 και πανω.

Και εκει εχει ρητρες και τα σταθερα ειναι πανακριβα ανεξαρτητως εταιρειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Giannis80x είπε

Οτιδηποτε και να καψεις πλεον εχει υψηλο κοστος.

Οσους γνωστους εχω με κλιματιστικα εκκαθαριστικοι τους ηρθαν απο 800 και πανω.

Και εκει εχει ρητρες και τα σταθερα ειναι πανακριβα ανεξαρτητως εταιρειας.

Όποιος άκουσε @korakios ανατέλλει πράσινος ήλιος στο μπαλκόνι του 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Αρχικά να σας πω ότι είμαι τελείως άσχετος με το θέμα. Είχα 2 χρόνια συμβόλαιο με την ζενίθ το gas home fix και θυμάμαι κάποια στιγμή που είχα επικοινωνήσει μαζί τους για άσχετο θέμα και με είχαν ενημερώσει ότι λήγει το συμβόλαιο που είχαμε κάνει και είχαμε συμφωνήσει να με παρουν κάποια άλλη στιγμή να το διευθετησουμε, χωρίς να γίνει αυτό ποτέ. Χθες μου ήρθε ο παρακάτω λογαριασμός και έχω φρίξει με το αναπροσαρμογη TTF 304 ευρώ. Ξέρω ότι μπορεί να έχει χιλιοειπωθει το θεμα αυτο και συγχωρεστε με, αλλα τι ακριβως ειναι αυτο και τι μπορω να κανω; 

Να σημειωσω πως απτον τελευταιο λογαριασμο συνειδητοποίησα οτι εχω μεταφερθει σε προγραμμα gas home easyScreenshot_20220307_025438.jpg.3ee0107e465b4d64d178044479017cfe.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chrisnaruto είπε

αλλα τι ακριβως ειναι αυτο και τι μπορω να κανω; 

Αυτό που λένε εδώ και δύο μήνες στις ειδήσεις. Πιθανον σου στείλανε κάποια ειδοποίηση σε προηγούμενο λογαριασμό ότι θα σου αλλάξει η τιμολόγηση. 

Πήγαινε αύριο κιόλας στη ΔΕΗ και κλείσε στο Gas control.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Πέτσας το πρωί μίλησε ακόμα και για πιθανότητα διακοπής φυσικού αερίου λόγο υπερβολικής αύξησης της τιμής του. Ας ετοιμάσουμε τις ξυλόσομπες σιγά σιγά !

  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, PastiGR είπε

Ο Πέτσας το πρωί μίλησε ακόμα και για πιθανότητα διακοπής φυσικού αερίου λόγο υπερβολικής αύξησης της τιμής του. Ας ετοιμάσουμε τις ξυλόσομπες σιγά σιγά !

Στις οποίες μπορείς να μαγειρέψεις κιόλας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, chrisnaruto είπε

Ξέρω ότι μπορεί να έχει χιλιοειπωθει το θεμα αυτο και συγχωρεστε με, αλλα τι ακριβως ειναι αυτο και τι μπορω να κανω; 

Να σημειωσω πως απτον τελευταιο λογαριασμο συνειδητοποίησα οτι εχω μεταφερθει σε προγραμμα gas home easy

πάρε τις σελίδες με την όπισθεν και θα καταλάβεις τι κείμενο θα γράψεις για την καταγγελία

πόσταρέ το εδώ για τυχών διόρθωση

1 ώρα πριν, Giannis80x είπε

Ενταξει διορθωνει.

Επεσε στα 246 τωρα στις 12:30😄

που αυτές οι τιμές καμία σχέση δεν έχουν με το κόστος προμήθειας της εταιρίας τελικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

πάρε τις σελίδες με την όπισθεν και θα καταλάβεις τι κείμενο θα γράψεις για την καταγγελία

πόσταρέ το εδώ για τυχών διόρθωση

που αυτές οι τιμές καμία σχέση δεν έχουν με το κόστος προμήθειας της εταιρίας τελικά

Λες να εχουν εκπτωση τελικα και αυτες οι τιμες να αφορουν την τιμη προς τον τελικο καταναλωτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Giannis80x είπε

Λες να εχουν εκπτωση τελικα και αυτες οι τιμες να αφορουν την τιμη προς τον τελικο καταναλωτη;

https://www.newsit.gr/oikonomia/fysiko-aerio-sxedon-100-eyro-ana-megavatora-i-eisagogi-tou-ton-ianouario-rae-xamilotera-apo-tin-eyropi/3473083/

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αέριο που καίει ένας καταναλωτής με κυμαινόμενο πρόγραμμα τώρα το Μάρτιο, θα χρεωθεί με την μέση τιμή χονδρικής του Φεβρουαρίου ή του Μαρτίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...