Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Drake27 είπε

Δυστηχως το εκανα αποδοχη και το τελειωσα πριν απο λιγες μερες,αμα ηξερα θα το αφηνα σε αναμονη.

κάνε νέο και γράψε σε συνέχεια του αιτήματος τάδε το οποίο έκλεισα λόγω λάθους

1 λεπτό πριν, citiz είπε

Δεν θα έπρεπε να τους στείλουν κάτι;

όχι δυστυχώς σε αλλαγή τιμών

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Σκεφτόμουν να παω στο 0,05 της Δεη  από τώρα για τον ερχόμενο χειμώνα ποιο πολύ  λόγω της κατάστασης της τωρινής αλλά αν υπάρχει περίπτωση να αλλαχτεί μετα το καλοκαίρι να περιμένω η να το κανω αυτο ειναι το θεμα,είμαι  στο flex από Ηρων ευτηχως εχω μικρές καταναλώσεις και κράτησε χαμηλά το κόστος φέτος(4300 kwh από Οκτωμβριο εως Ιανουάριο μέχρι στιγμής) μαζί και το επίδομα θέρμανσης αλλά του χρόνου ποιος ξέρει τι θα γίνει έτσι όπως πάει η κατάσταση 

Επεξ/σία από tollisth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, tollisth είπε

 Σκεφτόμουν να παω στο 0,05 της Δεη  από τώρα για τον ερχόμενο χειμώνα ποιο πολύ  λόγω της κατάστασης της τωρινής αλλά αν υπάρχει περίπτωση να αλλαχτεί μετα το καλοκαίρι ίσως να περιμένω η να το κανω αυτο ειναι το θεμα  είμαι  στο flex από Ηρων ευτηχως εχω μικρές καταναλώσεις και κράτησε χαμηλά το κόστος φέτος(4300 kwh από Οκτωμβριο εως Ιανουάριο μέχρι στιγμής) μαζί και το επίδομα θέρμανσης αλλά του χρόνου ποιος ξέρει τι θα γίνει έτσι όπως πάει η κατάσταση 

Μεχρι τις 31/03 ειναι η προσφορα της δεη.

Οποτε παιρνεις το ρισκο σου.

Παντως για να πεσει κατω απο 5 λεπτα η κιλοβατωρα το 22-23 ειναι πρακτικως σχεδον ακατορθωτο

Επεξ/σία από Giannis80x
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Giannis80x είπε

Μεχρι τις 31/03 ειναι η προσφορα της δεη.

Οποτε παιρνεις το ρισκο σου.

Παντως για να πεσει κατι απο 5 λεπτα η κιλοβατωρα το 22-23 ειναι πρακτικως σχεδον ακατορθωτο

Σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να πεσει,πιστευω θα ανεβεί και άλλο αν μείνει για του χρόνου το 0,05 θα είναι το αντιστοιχώ 0,02 που ήταν φέτος,ναι το είδα ότι είναι μεχρη τέλη Μαρτιου προς τον παρόν,σε καμια περιπτωση δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για του χρόνου αλλά σίγουρα μιλάμε για σταθερο χωρίς ρήτρες αν υπάρχει του χρόνου κατι τέτοιο

Η αλλαγή αν συμβεί από πλευρά της Δεη είναι μόνο για αύξηση της τιμής η και ρήτρα μαζί το γνωρίζουμε αυτό?μεχρι στιγμής δεν εχει ρήτρα το συγκεκριμένο πρόγραμμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tollisth είπε

Σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να πεσει,πιστευω θα ανεβεί και άλλο αν μείνει για του χρόνου το 0,05 θα είναι το αντιστοιχώ 0,02 που ήταν φέτος,ναι το είδα ότι είναι μεχρη τέλη Μαρτιου προς τον παρόν,σε καμια περιπτωση δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για του χρόνου αλλά σίγουρα μιλάμε για σταθερο χωρίς ρήτρες αν υπάρχει του χρόνου κατι τέτοιο

Η αλλαγή αν συμβεί από πλευρά της Δεη είναι μόνο για αύξηση της τιμής η και ρήτρα μαζί το γνωρίζουμε αυτό?μεχρι στιγμής δεν εχει ρήτρα το συγκεκριμένο πρόγραμμα 

Πιθανολογω χωρις ρητρα.

Προσωπικα και 7-8 λεπτα να παει στην δεη παλι το πιο συμφερον θα ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, korakios είπε

κάνε νέο και γράψε σε συνέχεια του αιτήματος τάδε το οποίο έκλεισα λόγω λάθους

Να ρωτήσω: μέχρι να επιληφθεί η ΡΑΕ του θέματος, τον εν λόγω υπέρογκο λογαριασμό τι τον κάνουμε; Τον πληρώνουμε;

Βασικά αδυνατώ να τον πληρώσω και θα πρέπει να κάνω διακανονισμό με Protergia ενώ ήδη έφυγα για ΔΕΗ.

ΥΓ. Αυτό που φοβάμαι είναι ότι υπέγραψα μια ΥΔ στα χαρτιά για την αλλαγή παρόχου που έγραφε αν δεν κάνω λάθος ότι τυχόν εκκρεμότητες και υπόλοιπα αν υπάρχουν, αποδέχομαι τη μεταφορά τους ώστε να ενσωματωθούν στη ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tollisth είπε

Η αλλαγή αν συμβεί από πλευρά της Δεη είναι μόνο για αύξηση της τιμής η και ρήτρα μαζί το γνωρίζουμε αυτό?μεχρι στιγμής δεν εχει ρήτρα το συγκεκριμένο πρόγραμμα 

άγνωστο , χάλασε η χρονομηχανή

1 λεπτό πριν, ghortman είπε

Να ρωτήσω: μέχρι να επιληφθεί η ΡΑΕ του θέματος, τον εν λόγω υπέρογκο λογαριασμό τι τον κάνουμε; Τον πληρώνουμε;

πάρε τηλ και στείλε και στο info της ΡΑΕ αν όσο ο λογαριασμός είναι σε αμφισβήτηση μπορεί να κάνει οποιαδήποτε κίνηση η εταιρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

άγνωστο , χάλασε η χρονομηχανή

πάρε τηλ και στείλε και στο info της ΡΑΕ αν όσο ο λογαριασμός είναι σε αμφισβήτηση μπορεί να κάνει οποιαδήποτε κίνηση η εταιρία

Για το υπάρχον πρόγραμμα λεω για την ρήτρα αν υπάρχει σαν ορος όπως η πιθανή αλλαγή,δεν θα μας χαλουσε ομως να ειχαμε μια χρονομηχανή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, ghortman said:

 

ΥΓ. Αυτό που φοβάμαι είναι ότι υπέγραψα μια ΥΔ στα χαρτιά για την αλλαγή παρόχου που έγραφε αν δεν κάνω λάθος ότι τυχόν εκκρεμότητες και υπόλοιπα αν υπάρχουν, αποδέχομαι τη μεταφορά τους ώστε να ενσωματωθούν στη ΔΕΗ.

Στις αεριο; Δεν υπέγραψα κάτι τέτοιο εγώ. Μήπως θυμάσαι το ρεύμα της ΔΕΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική εκτίμηση,  δεν θεωρώ πιθανό να τελειώσει σύντομα ο πόλεμος (και οι αυξήσεις στις τιμές) πριν η Ρωσία συνορεύσει με την Πορτογαλία ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, moon1821 είπε

εμείς που είμαστε στο 0,020 ΔΕΗ (βγαλαμε τζαμπα το χειμωνα) και το συμβόλαιο λήγει πχ Οκτ.22 παίζει να το αλλάξουμε σε 0,05 ΔΕΗ για να βγάλουμε σχετικά καλά και τον επόμενο χειμώνα ή να περιμένουμε 

γινεται ? θα το δεχτεί η ΔΕΗ 

μια σκέψη έκανα 

Σαν σκέψη καλή είναι... μου πέρασε και μένα απ'το μυαλό, στη πράξη όμως; Eδώ με τα χίλια ζόρια άλλαξε κάποιος από κυμαινόμενο σε σταθερό (ο Thresh νομίζω), το να κάνουν αλλαγή στο ίδιο πρόγραμμα από φτηνότερο σε ακριβότερο θα τους φανεί εξωπραγματικό. Χώρια που μπορεί να σε βάλουν να υπογράψεις κάνα χαρτί ότι καταγγέλεις τη παλιά σύμβαση και να μείνεις χωρίς αέριο... με τη ΔΕΗ έχουμε να κάνουμε, όλα να τα περιμένουμε. 😄

Πάντως επιβεβαιώθηκε ο λόγος που κατάφερε η ΔΕΗ να έχει χαμηλές τιμές σε ρεύμα και αέριο. https://energypress.gr/news/stoys-katanalotes-epistrefei-i-dei-ta-700-800-ekat-eyro-apo-hedging-me-vasi-kai-business-plan Toυς περισσεύουν άραγε αρκετά ώστε να κρατήσουν το 0.05 και τον επόμενο χειμώνα; Με τόση διαφήμιση που έπεσε στη τηλεόραση φοβάμαι ότι θα πλακώσει κόσμος. Eπίσης το γεγονός ότι τα καινούργια σταθερά προγράμματα ρεύματος έχουν διάρκεια 1 έτους, μάλλον δε φτάνει ο μποναμάς και για το 2023.

Οπότε επανέρχομαι... ναι καλή η σκέψη να πάμε απ'το 0.02 στο 0.05 πριν λήξει η προσφορά , αλλά προσωπικά φοβάμαι μη πάω για μαλλί και βγω κουρεμένος. Επίσης αν του χρόνου δεν υπάρχουν επιδοτήσεις, δεν υπάρχει περίπτωση να ανάψω καλοριφέρ με 0.05, δε βγαίνω οικονομικά. Καλύτερα να έχω όλη μέρα κλιματιστικό (το πρόγραμμα που έχω στο ρεύμα λήγει τον Σεπτέμβρη του 2023)

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...