Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Ειμαι νέος στο φορουμ. Δε βρισκω την διαδικασία που πρέπει να κάνω, έχει νόημα ?Το σίγουρο είναι οτι θα γυρίσω σε ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, thedeejaysucks είπε

έχει νόημα ?

δικά σου λεφτά , δικά σου δικαιώματα

24 λεπτά πριν, thedeejaysucks είπε

Δε βρισκω την διαδικασία που πρέπει να κάνω

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/?do=findComment&comment=58990854
https://www.heron.gr/media/xpykgaiy/έντυπο-αμφισβήτησης-λογαριασμού-φυσικού-αερίου.pdf

ήταν μέσα στο λινκ που σου έδωσα

40 λεπτά πριν, korakios είπε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, korakios είπε

το παράδοξο είναι οτι δεν έχουμε τιμές πραγματικού κόστους προμήθειας , μπορεί μεν να τιμολογούν βάσει ttf αλλά

Αν είναι δυνατόν. Πως γίνεται να θεωρούν ότι το ttf που είναι δείκτης του Ολλανδικού χρηματιστηρίου αντιπροσωπεύει και την τιμή αγοράς του φυσικού αερίου στην Ελλάδα και να χρεώνουν βάσει αυτού; Ότι χειρότερο.

Επίσης η ΔΕΗ πλέον δεν ζημιώνεται από την πώληση φυσικού αερίου στους καταναλωτές; Είδα που ειπώθηκε ότι μπορούν λόγω υψηλής κεφαλαιοποίησης να έχουν χαμηλή τιμή αλλά για πόσο ακόμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, thedeejaysucks είπε

Καλησπέρα σε όλους. 

Ηρθε ο λογαριασμός Ηρων και πήδηξα!!!

Τι γίνεται εδώ?  Συμπληρωματικές χρεώσεις Δ.Α.Φ.Α. τι ακριβώς είναι?

275029802_956602998554194_174245851234118320_n.jpg

δεν ξέρω το σπίτι σου και την περιοχή που μένεις, αλλά 502 κυβικά μέχρι μέσα φλεβάρη, δεν είναι πολλά;
παίζεις, έστω χειροκίνητα, με την αντιστάθμιση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

Για την Protergia, συμπλήρωσα από εδώ, το παρακάτω έντυπο και αποστολή στο email που έχουν κάτω κάτω
Στην MyRAE από την σελίδα της, αφού έκανα σύνδεση

Τον λογαρισμο που εκανες αμφισβητηση τον πληρωσες η τον αφησες απληρωτο μεχρι να εχεις απαντηση ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Tony316 είπε

Αν είναι δυνατόν. Πως γίνεται να θεωρούν ότι το ttf που είναι δείκτης του Ολλανδικού χρηματιστηρίου αντιπροσωπεύει και την τιμή αγοράς του φυσικού αερίου στην Ελλάδα και να χρεώνουν βάσει αυτού; Ότι χειρότερο.

H κυβέρνηση είχε συμφώνησε με τους Ρώσους να τους πληρώνουμε βάσει του δείκτη TTF. Όταν έγινε αυτό, το TTF είναι πολύ χαμηλά, γύρω στο 15. Από φέτος θα τους πληρώνουμε 70% ΤΤF και 30% αργό πετρέλαιο (το οποίο τώρα είναι $115).

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα στην παρέα!!!

μια βοήθεια…έχω κάνει αίτηση για στο GAS CONTROL…από 14/2(courier κ υπογραφές) κ ακόμα μου λένε ότι είναι σε φάση ελέγχου από τη ΔΕΗ κ ακόμα δεν έχει γίνει αίτημα προς ΕΔΑΘΕΣ…

Τοσο πολύ παίρνει η όλη διαδικασία;;

μπορω να κάνω κάτι για να προχωρήσει πιο άμεσα;

η αίτηση έγινε τηλεφωνικά 09/02…με αποστολή δικαιολογητικών στο email τους κ υπογραφή αίτησης 14/2 στο κούριερ…έκτοτε όποτε τους παίρνω τηλ είναι σε φάση ελέγχου θα σας ενημερώσουμε!!

Επεξ/σία από liofagos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, liofagos είπε

Καλημερα στην παρέα!!!

μια βοήθεια…έχω κάνει αίτηση για στο GAS CONTROL…από 14/2(courier κ υπογραφές) κ ακόμα μου λένε ότι είναι σε φάση ελέγχου από τη ΔΕΗ κ ακόμα δεν έχει γίνει αίτημα προς ΕΔΑΘΕΣ…

Τοσο πολύ παίρνει η όλη διαδικασία;;

Kαλημερα.

Η διαδικασια παιρνει περιπου απο 7 εως 30 ημερες.Εμενα πηρε εναν μηνα να ερθουν να παρουν μετρηση και να γινει η μεταβαση.Θα ενημερωθεις με μηνυμα απο την ΕΔΑΘΕΣΣ ποτε θα ερθουν να παρουν μετρηση.

Αν μπορουσαν να το τραβηξουν κι αλλο στην περιπτωση μου θα το τραβουσαν.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 hours ago, thedeejaysucks said:

Καλησπέρα σε όλους. 

Ηρθε ο λογαριασμός Ηρων και πήδηξα!!!

Τι γίνεται εδώ?  Συμπληρωματικές χρεώσεις Δ.Α.Φ.Α. τι ακριβώς είναι?

275029802_956602998554194_174245851234118320_n.jpg

Και πάλι καλά είσαι να λες.. ο Φεβρουάριος στο flex κόστιζε 0,1741 - 35% = 0,1131 εσένα είναι κάπου στα 0,1033 η κάνω λάθος;

Και επανέρχεται το ερώτημα ποσό ακριβώς αγοράζει ο ηρωνας και εάν χρεώνει όσα του λείπουν 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Τον λογαρισμο που εκανες αμφισβητηση τον πληρωσες η τον αφησες απληρωτο μεχρι να εχεις απαντηση ;;;;

Επειδή είχα βάλει πάγια εντολή θα πληρωθεί αυτόματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω εκανα καταγγελια στην myrae και τελικα τιποτα,η προτεργια μου ειπε τους ορους του συμβολαιου,που οντος ειναι μεσα,και οτι ειχα ενημερωση οτι προ 60 ημερων θα υπαρξει τιμη αναπροσαρμογης.

Δηλαδη για να καταλαβω,καθε φορα που ειναι να πεσει αναπροσαρμογη θα με ενημερωνουν πρωτα στο λογαριασμο ή απο εδω και περα θα πεφτει αναπροσαρμογη χωρις ενημερωση?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Drake27 είπε

Και εγω εκανα καταγγελια στην myrae και τελικα τιποτα,η προτεργια μου ειπε τους ορους του συμβολαιου,που οντος ειναι μεσα,και οτι ειχα ενημερωση οτι προ 60 ημερων θα υπαρξει τιμη αναπροσαρμογης.

γιατί τι περίμενες να σου πούνε , συγνώμη ?

αναφέρεις οτι η ενημέρωση δεν έγινε με ρεαλιστικό κατανοητό παράδειγμα , ακόμα και σήμερα η ιστοσελίδα δεν αναφέρει τελικές τιμές και δεν παρέχει ιστορικό τελικών τιμών

Αιτήσαι (ξανά) για επιστροφή των χρεώσεων και να φύγεις αζημίως

ζητάς απο ΡΑΕ που παρακολουθεί το θέμα να επέμβει (υπολόγισε 6+ μήνες)

επίσης ζητάς απο ΡΑΕ να γίνει έλεγχος στο κόστος προμήθειας της εταιρίας και αν δικαιολογείται η ρήτρα αναπροσαρμογής σε ήδη κυμαινόμενο πρόγραμμα ή είναι έμμεσος τρόπος αύξησης του κέρδους

28 λεπτά πριν, Drake27 είπε

Δηλαδη για να καταλαβω,καθε φορα που ειναι να πεσει αναπροσαρμογη θα με ενημερωνουν πρωτα στο λογαριασμο ή απο εδω και περα θα πεφτει αναπροσαρμογη χωρις ενημερωση?!

θα εφαρμόζει πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...