Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Προσεχως σπιρτα.

Θα το καταλάβουμε όταν ανέβει και σε αυτά η τιμή.😁

18 ώρες πριν, topmar είπε

Τηλεφωνική επικοινωνία σήμερα με:

Α) Προϊστάμενο ΔΕΗ πόλης: Στείλτε μου email με όλα τα δεδομένα, να το προωθήσω στο αντίστοιχο τμήμα να το ελέγξουμε. Έστειλα.... 

Β) ΔΕΔΑ: Στο σύστημά τους φαίνομαι πελάτης από 17/2 (!!), όταν τους ρώτησα γιατί από 17/2 κι όχι 17/1, αφού έχω δικό τους email για διαδοχή σύνδεσης στις 17/1, δεν ήξερε τι να απαντήσει. 

Γ) PROTERGIA: Στο σύστημά τους δεν υπάρχει αίτηση αλλαγής και τελική καταμέτρηση από ΔΕΔΑ, γιαυτό συνεχίζει η τιμολόγηση και θα συνεχίζει, είπε. 

Δηλαδή, από τον Άννα, στον Καϊάφα, γ@μω το κέρατο τους! 

Έστειλα το παρακάτω email και στους 3 παραπάνω αποδέκτες:

Σε συνέχεια της τηλεφωνικής μας επικοινωνίας, σας αποστέλλω το παρόν μήνυμα με το οποίο σας ενημερώνω για τα παρακάτω:

Είμαι πελάτης της εταιρείας Protergia Αέριο και έχω υποβάλλει αίτηση αλλαγής παρόχου - σύμβασης προμήθειας Φυσικού Αερίου με την εταιρεία "ΔΕΗ Αέριο", από τις 14 Δεκεμβρίου 2021, με αριθμό αίτησης 14426.

Έχω λάβει λογαριασμό αερίου από την εταιρεία Protergia Αέριο για το χρονικό διάστημα 01-31 Δεκ 2021 (Αρ. Λογαριασμού 2112013044000000116716) και ο οποίος έχει εξοφληθεί κανονικά και εντός προθεσμίας, στις 15 Φεβ 22 (Κωδικός Συναλλαγής Τράπεζας Πειραιώς: PX220460685966).

Έχω λάβει ενημερωτικό email από την εταιρεία Δημόσια Επιχείρηση Δικτύων Διανομής Αερίου (ΔΕΔΑ) στις 17 11:07 Ιαν 22, με το οποίο ενημερώθηκα επί λέξει με το παρακάτω κείμενο:

"Αγαπητέ πελάτη, Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως έγινε αίτημα αλλαγής χρήστη της σύνδεσής σας.   

Τρέχων Παρόχος: Protergia

Νέος Πάροχος: ΔΕΗ

ΗΚΑΣΠ: 30440000001167

Σας ευχαριστούμε."

Έχω λάβει νέο ενημερωτικό email από την εταιρεία Δημόσια Επιχείρηση Δικτύων Διανομής Αερίου (ΔΕΔΑ) στις 17 12:47 Ιαν 22, με το οποίο ενημερώθηκα επί λέξει επί λέξει με το παρακάτω κείμενο:

"Αγαπητέ πελάτη, Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως έγινε διαδοχή της σύνδεσής σας.

Τρέχων Παρόχος: Protergia

Νέος Πάροχος: ΔΕΗ

ΗΚΑΣΠ: 30440000001167

Σας ευχαριστούμε."

Έχω λάβει ξανά λογαριασμό αερίου από την εταιρεία Protergia Αέριο για το χρονικό διάστημα 01-31 Ιαν 2022 (Αρ. Λογαριασμού 2201013044000000116717).

Μετά από τα παραπάνω, παρακαλώ για τα παρακάτω:

Αιτούμαι την επανατιμολόγηση των λογαριασμών Φυσικού Αερίου από την ΔΕΔΔΑ, για το χρονικό διάστημα από 14 Δεκ 21 και εφεξής, από την εταιρεία ΔΕΗ Αέριο, κατόπιν της υπογραφής σύμβασης μαζί της από την ημερομηνία αυτή.

Αιτούμαι την άμεση και αναδρομική αποχώρησή μου από την εταιρεία Protergia Αέριο, από 14 Δεκ 21, ημερομηνία υπογραφής της νέας σύμβασης με την εταιρεία ΔΕΗ Αέριο.

Αιτούμαι την ακύρωση του τελευταίου λογαριασμού αερίου από την εταιρεία Protergia Αέριο, που αφορά το χρονικό διάστημα 01-31 Ιαν 2022 (Αρ. Λογαριασμού 2201013044000000116717) και την επανέκδοσή του ως τελικού εκκαθαριστικού λογαριασμού από την εν λόγω εταιρεία (Protergia Αέριο), αφού συμπεριληφθεί και η επιστροφή της εγγύησης του ποσού των 89€.  

Τέλος, σας γνωρίζω ότι προτίθεμαι να προβώ και σε υποβολή αντίστοιχου αιτήματος για επίλυση των παραπάνω θεμάτων, τόσο στην Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας (ΡΑΕ) όσο και στον Συνήγορο του Καταναλωτή (ΣτΚ).

 

Συνημμένα επισυνάπτονται στο παρόν email, όλα τα απαραίτητα έγγραφα που αναφέρω στο παρόν μήνυμά μου, όπως παρακάτω:

Αίτηση Σύμβασης Φυσικού Αερίου (ΔΕΗ)

Ενημέρωση Παρόχου Σύνδεσης (ΔΕΔΑ)

Ενημέρωση Προμηθευτή Σύνδεσης (ΔΕΔΑ)

Λογαριασμός Αερίου Δεκ21 (PROTERGIA)

Λογαριασμός Αερίου Ιαν22 (PROTERGIA)

Τα στοιχεία μου για άμεση επικοινωνία είναι τα παρακάτω:

ΧΧΧΨΨΨ ΧΧΧΧΧΧΧΧ

ΧΧΧΧΧΧ ΧΧ, Σέρρες 

Τηλ: 00 00 0000000

Εσύ παιδί μου έχεις ταλέντο. Μια μέρα θα γίνεις @korakios.:lol:

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αναλόγως έκπτωσης φαντάζομαι. Πχ εγώ έχω ένα παλιό πρόγραμμα της volterra με 45% έκπτωση. Στα 0.10ε/kw που μου χρέωνε τους τελευταίους μήνες του 2021 μου έβγαινε οριακά ακριβότερο από της ΔΕΗ. Οπότε στο 80-90 ίσως βγαίνει και λίγο φθηνότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimarv είπε

Αναλόγως έκπτωσης φαντάζομαι. Πχ εγώ έχω ένα παλιό πρόγραμμα της volterra με 45% έκπτωση. Στα 0.10ε/kw που μου χρέωνε τους τελευταίους μήνες του 2021 μου έβγαινε οριακά ακριβότερο από της ΔΕΗ. Οπότε στο 80-90 ίσως βγαίνει και λίγο φθηνότερο. 

στα 80-90 θα πληρωνεις και  60-70 ευρω ανα 1,000 Κwh σαν αναπροσαρμογη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να μαι αισιοδοξος και ελπιζω πως ολη η Ευρωπαικη Ενωση θα επιδοτησει αβερτα.

Ειναι πολλες εκατονταδες εκατομμυρια οι χρηστες του φυσικου αεριου και με τετοια ποσα δεν θα καψει κανεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα . Επειδή είμαι στα πρόθυρα εγκεφαλικού θα σας πω τον πόνο μου . 

Μου ήρθε αέριο σήμερα 768,23 € . Πήρα στην ΖΕΝΙΘ έγινε ο κακός χαμός και μου είπε για την ρήτρα αναπροσαρμογής και ότι εγώ αέριο έχω 440 € ( 23/12/2021 έως 22/02/2022 ) και τα υπόλοιπα είναι η ρήτρα αναπροσαρμογής .

Το συμβόλαιο μου έχει λήξει και έχω τιμή αερίου αυτή την στιγμή 0,042 € . 

Μου είπε ότι η ρήτρα είναι κάτι που θα υπάρχει μέχρι η κυβέρνηση να αποφασίσει να το σταματήσει .

Αν δεν θέλω να έχω τέτοιο πράγμα και μελλοντικά να κάνω νέο συμβόλαιο για 2 χρόνια με ΣΤΑΘΕΡΗ τιμή στα 0,11584 € .

Εδώ έρχεται το ερώτημα μου . 0,042 € και ρήτρα αναπροσαρμογής ή 0,11584 € σταθερό χωρίς ρήτρα ; Ποιο συμφέρει περισσότερο ; Γιατί αν κάνω 0,11584 € θα με δεσμεύσει και 24 μήνες . Απο την άλλη αν δεν το κάνω και μου σκάσει πάλι κανά 800 άρι σε 2 μήνες ζήτω που καήκαμε . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

Καλησπέρα

διάβασε προηγούμενες σελίδες είναι άλλα 3 μέλη με το ίδιο θέμα , ξεκινάς απο εδώ ανάλογα με το ποια περίπτωση είσαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

Καλησπέρα . Επειδή είμαι στα πρόθυρα εγκεφαλικού θα σας πω τον πόνο μου . 

Μου ήρθε αέριο σήμερα 768,23 € . Πήρα στην ΖΕΝΙΘ έγινε ο κακός χαμός και μου είπε για την ρήτρα αναπροσαρμογής και ότι εγώ αέριο έχω 440 € ( 23/12/2021 έως 22/02/2022 ) και τα υπόλοιπα είναι η ρήτρα αναπροσαρμογής .

Το συμβόλαιο μου έχει λήξει και έχω τιμή αερίου αυτή την στιγμή 0,042 € . 

Μου είπε ότι η ρήτρα είναι κάτι που θα υπάρχει μέχρι η κυβέρνηση να αποφασίσει να το σταματήσει .

Αν δεν θέλω να έχω τέτοιο πράγμα και μελλοντικά να κάνω νέο συμβόλαιο για 2 χρόνια με ΣΤΑΘΕΡΗ τιμή στα 0,11584 € .

Εδώ έρχεται το ερώτημα μου . 0,042 € και ρήτρα αναπροσαρμογής ή 0,11584 € σταθερό χωρίς ρήτρα ; Ποιο συμφέρει περισσότερο ; Γιατί αν κάνω 0,11584 € θα με δεσμεύσει και 24 μήνες . Απο την άλλη αν δεν το κάνω και μου σκάσει πάλι κανά 800 άρι σε 2 μήνες ζήτω που καήκαμε . 

Το προφανες ειναι πως πας και εσυ για δεη και η Παναγια μαζι μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

.

Εδώ έρχεται το ερώτημα μου . 0,042 € και ρήτρα αναπροσαρμογής ή 0,11584 € σταθερό χωρίς ρήτρα ; Ποιο συμφέρει περισσότερο ; Γιατί αν κάνω 0,11584 € θα με δεσμεύσει και 24 μήνες . Απο την άλλη αν δεν το κάνω και μου σκάσει πάλι κανά 800 άρι σε 2 μήνες ζήτω που καήκαμε . 

ΔΕΗ gas control με 0.50

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Οχι αφου ειναι σταθερο.

εχεις ιδεα αν μπορω να κανω διακανονισμο τα 768 € στην ΖΕΝΙΘ αλλα να φυγω αμεσα και να παω ΔΕΗ ; δεν εχω συμβολαιο εχει ληξει . ή πρεπει πρωτα να εξοφληθει ολο το ποσο και μετα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ενημερώνουμε για την τροποποίηση του τρόπου υπολογισμού

των Χρεώσεων Προμήθειας, με την εφαρμογή πιστώσεων ή χρεώσεων

αναπροσαρμογής, κατ’ εφαρμογή του Γ.Ο.11.2 της σύμβασης, λόγω

μεταβολής των συνθηκών της αγοράς φυσικού αερίου, με έναρξη

την περίοδο τιμολόγησης του παρόντος λογαριασμού.Στην ιστοσελίδα

μας www.protergia.gr/sites/default/files/anaprosarmogi.pdf μπορείτε να

ενημερωθείτε αναλυτικά ή να μας καλέσετε στο 18311.Σας υπενθυμίζουμε

ότι σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία δικαιούστε να διακόψετε

τη σύμβαση, χωρίς οικονομική επιβάρυνση. Σας ευχαριστούμε . 

Ειανι ο τρόπος που με είχε ενημερώσει η Protergia με λογαριασμό στις 29/11 , και απο τότε καλπάζει εκτός από την ρήτρα αναπροσαρμογής και η τιμή κιλοβατώρας . Ειναι νορμαλ να ανεβαίνουν και τα δύο ?

Επεξ/σία από S90
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

εχεις ιδεα αν μπορω να κανω διακανονισμο τα 768 € στην ΖΕΝΙΘ αλλα να φυγω αμεσα και να παω ΔΕΗ ; δεν εχω συμβολαιο εχει ληξει . ή πρεπει πρωτα να εξοφληθει ολο το ποσο και μετα ; 

κάνε διακανονισμό και στείλε email στη ΔΕΗ , λογικά δέχονται ,

αλλά εννοείται κάνε και καταγγελία στο myrae

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

εχεις ιδεα αν μπορω να κανω διακανονισμο τα 768 € στην ΖΕΝΙΘ αλλα να φυγω αμεσα και να παω ΔΕΗ ; δεν εχω συμβολαιο εχει ληξει . ή πρεπει πρωτα να εξοφληθει ολο το ποσο και μετα ; 

Εγω που εκανα ήση αιτηση μεταφορας απο Φυσικο αεριο σε ΔΕΗ, η Δεη μου ζητησε αποδεικτικο πληρωμης τελευταιου λογαριασμου. Εναλλακτικα, ζητειται υπευθυνη δηλωση οτι δεν χρωστας στον προηγουμενο παροχο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...