Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Δεν υπάρχει προηγούμενος προμηθευτής, είναι φρέσκια οικοδομή, τώρα μπήκε το αέριο. Ο ΗΚΑΣΠ πού αναγράφεται?

Το ρεύμα είναι ήδη στη ΔΕΗ.

Ο κωδικός ΗΚΑΣΠ αναγράφεται στην σύμβαση που υπέγραψες με την ΕΔΑ, φίλε μου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους σας. 

Για να μην τρελαθώ, πείτε μου τι συμβαίνει εδώ ρε παιδιά:

Στις 17 Ιαν, μετά από 34 ημέρες συνολικά (από 14/12) που υπέγραψα την σύμβαση αλλαγής αερίου από Protergia στην ΔΕΗ, έγινε η μεταφορά στον νέο πάροχο, αφού ήρθαν λοιπόν απανωτά, τα δύο παρακάτω email:

No1

Δημόσια Επιχείρηση Δικτύων Διανομής Αερίου

Αγαπητέ πελάτη, Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως έγινε αίτημα αλλαγής χρήστη της σύνδεσής σας.

Τρέχων Παρόχος: Protergia

Νέος Πάροχος: ΔΕΗ

ΗΚΑΣΠ: 30440000001167

Σας ευχαριστούμε.

================================

No2

Δημόσια Επιχείρηση Δικτύων Διανομής Αερίου

Αγαπητέ πελάτη, Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως έγινε διαδοχή της σύνδεσής σας.

Τρέχων Παρόχος: Protergia

Νέος Πάροχος: ΔΕΗ

ΗΚΑΣΠ: 30440000001167

Σας ευχαριστούμε.

 

Οπότε, λογικά, από 18 Ιαν 22 δεν είμαι πλέον στη ΔΕΗ; (Δείτε 1η φώτο με email από ΔΕΔΑ)

Ρωτάω γιατί ήρθε ξανά λογαριασμός από την Protergia, όπου αναφέρεται περίοδος κατανάλωσης 1/1/22 έως 31/1/22, φυσικά με ρήτρα αναπροσαρμογής. (Δείτε 2η φώτο). Δεν έπρεπε να γράφει έως 17 Ιαν 22;

Τι γίνεται; Τι κάνω;

ΥΓ: Δεν έχω σκοπό να τον πληρώσω εννοείται, μέχρι να ξεκαθαρίσω τι γίνεται. 

 

IMG_20220301_213148.jpg

IMG_20220301_212937.jpg

Επεξ/σία από topmar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, topmar είπε

Καλησπέρα σε όλους σας. 

Για να μην τρελαθώ, πείτε μου τι συμβαίνει εδώ ρε παιδιά:

μπορεί λάθος email ,μπορεί λάθος της ΕΔΑ , μπορεί η Προτέργια να έκανε μαμουνιά , μπορεί η ΔΕΗ χαζομάρα

απο ότι κατάλαβες πολλά μπορεί να είναι

επικοινωνείς πρώτα με ΕΔΑ και μαθαίνεις ακριβώς το τι έγινε

μετά τα υπόλοιπα ανάλογα την απάντηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε ο λογαριασμός ζενίθ home fix παλιό, ο προηγούμενος ηρθε 0 για Νοέμβριο Δεκέμβριο, τώρα για Δεκέμβριο Ιανουάριο βγήκε 55€, καλά είναι για 5.500 κιλοβάτωρες αλλά είναι εντάξει οι εκπτώσεις ?

 

https://ibb.co/xHz2Mfd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, scarface5323 είπε

Βγήκε ο λογαριασμός ζενίθ home fix παλιό, ο προηγούμενος ηρθε 0 για Νοέμβριο Δεκέμβριο, τώρα για Δεκέμβριο Ιανουάριο βγήκε 55€, καλά είναι για 5.500 κιλοβάτωρες αλλά είναι εντάξει οι εκπτώσεις ?

 

https://ibb.co/xHz2Mfd

Όπως και σε μένα έχουν υπολογίσει μόνο την πίστωση ΤΕΜ 0.02€/kwh από 01/01/22 και μετά.

Δεν υπάρχει η ειδική έκπτωση κόστους φ.α 0.02€/kwh ( ΔΕΠΑ ) η οποία δεν έχω καταλάβει αν τελικά είναι νόμος του κράτους. Σε προηγούμενες σελίδες σε κάποιους τη  περάσανε. Βέβαια αν θυμάμαι καλά δεν ήταν με σταθερή τιμή....

 

zenith.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

μπορεί λάθος email ,μπορεί λάθος της ΕΔΑ , μπορεί η Προτέργια να έκανε μαμουνιά , μπορεί η ΔΕΗ χαζομάρα

απο ότι κατάλαβες πολλά μπορεί να είναι

επικοινωνείς πρώτα με ΕΔΑ και μαθαίνεις ακριβώς το τι έγινε

μετά τα υπόλοιπα ανάλογα την απάντηση

Ευχαριστώ, το μέγα πρόβλημα είναι οτι δεν υπάρχει τηλέφωνο εξυπηρέτησης για εταιρεία αερίου στην επαρχιακή πόλη μου (Σέρρες) και δεν ξέρω σε ποιον να απευθυνθώ.

Η αίτηση αλλαγής παρόχου έγινε σε κατάστημα της ΔΕΗ εδώ, το οποίο και αυτό δεν έχει τηλέφωνο επικοινωνίας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, topmar είπε

Ευχαριστώ, το μέγα πρόβλημα είναι οτι δεν υπάρχει τηλέφωνο εξυπηρέτησης για εταιρεία αερίου στην επαρχιακή πόλη μου (Σέρρες) και δεν ξέρω σε ποιον να απευθυνθώ.

πάρε ΕΔΑ θεσ/κης και δες

edit βασικά δες και το mail που σου στείλανε , παίζει να έχει πληροφορίες

7 λεπτά πριν, topmar είπε

Η αίτηση αλλαγής παρόχου έγινε σε κατάστημα της ΔΕΗ εδώ, το οποίο και αυτό δεν έχει τηλέφωνο επικοινωνίας!

μέσω email στο customer θα στείλεις , δεν έχεις κωδικό αίτησης , κάποιο χαρτί ? Αν όχι πας απο εκεί (αποκλείεται να μην έχει τηλέφωνο)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

πάρε ΕΔΑ θεσ/κης και δες

μέσω email στο customer θα στείλεις , δεν έχεις κωδικό αίτησης , κάποιο χαρτί ? Αν όχι πας απο εκεί (αποκλείεται να μην έχει τηλέφωνο)

Στην ΕΔΑ Θεσνίκης δεν ανήκουν οι Σέρρες, γράφει στο site: Η «ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΙΑΝΟΜΗΣ ΑΕΡΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ-ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ Α.Ε.» (ΕΔΑ ΘΕΣΣ) ασκεί τις δραστηριότητες του Διαχειριστή Δικτύου Διανομής Φυσικού Αερίου εντός των γεωγραφικών περιοχών του Νομού Θεσσαλονίκης και της Περιφέρειας Θεσσαλίας...

Η ΔΕΗ Σέρρες έχει μόνο το τηλέφωνο του Προϊσταμένου στο οποίο όσες φορές κι αν κάλεσα δεν απάντησαν. Μάλλον πρέπει να πάω από εκεί για να λύσω και τα δύο θέματα.....αναρωτιέμαι εάν χρειάζεται ραντεβού τώρα....   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, topmar είπε

Στην ΕΔΑ Θεσνίκης δεν ανήκουν οι Σέρρες, γράφει στο site: Η «ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΙΑΝΟΜΗΣ ΑΕΡΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ-ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ Α.Ε.» (ΕΔΑ ΘΕΣΣ) ασκεί τις δραστηριότητες του Διαχειριστή Δικτύου Διανομής Φυσικού Αερίου εντός των γεωγραφικών περιοχών του Νομού Θεσσαλονίκης και της Περιφέρειας Θεσσαλίας...

Η ΔΕΗ Σέρρες έχει μόνο το τηλέφωνο του Προϊσταμένου στο οποίο όσες φορές κι αν κάλεσα δεν απάντησαν. Μάλλον πρέπει να πάω από εκεί για να λύσω και τα δύο θέματα.....αναρωτιέμαι εάν χρειάζεται ραντεβού τώρα....   

 

7 λεπτά πριν, korakios είπε

edit βασικά δες και το mail που σου στείλανε , παίζει να έχει πληροφορίες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, topmar said:

Στην ΕΔΑ Θεσνίκης δεν ανήκουν οι Σέρρες, γράφει στο site: Η «ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΙΑΝΟΜΗΣ ΑΕΡΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ-ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ Α.Ε.» (ΕΔΑ ΘΕΣΣ) ασκεί τις δραστηριότητες του Διαχειριστή Δικτύου Διανομής Φυσικού Αερίου εντός των γεωγραφικών περιοχών του Νομού Θεσσαλονίκης και της Περιφέρειας Θεσσαλίας...

Η ΔΕΗ Σέρρες έχει μόνο το τηλέφωνο του Προϊσταμένου στο οποίο όσες φορές κι αν κάλεσα δεν απάντησαν. Μάλλον πρέπει να πάω από εκεί για να λύσω και τα δύο θέματα.....αναρωτιέμαι εάν χρειάζεται ραντεβού τώρα....   

Μήπως είναι αυτή; 
https://www.vrisko.gr/details/6b4g53de74676h1f34442bd_521g77d5?what=Φυσικό Αέριο&where=Σερρών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το email ήρθε από ΔΕΔΑ ([email protected]).....οπότε αύριο επικοινωνία στο 216 2000 499

3 λεπτά πριν, marmagia είπε

Θα πάρω κι εκεί, αν και είναι άλλη Κωμόπολη αυτή στο Νομό Σερρών....ευχαριστώ

Επεξ/σία από topmar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, korakios είπε

αν έχεις όρεξη ρώτα λεπτομέρειες , απο τη στιγμή που δεν ανέβασε λογαριασμό βαριέμαι να ρωτάω ένα-ένα

edit , έγραψε μετά 3000kw

Για μενα λεω, δεν εγραψα κατι για 3000kw. Μου ρθε πρωτος λογαριασμος και χρεωσαν 91 ευρω...

Συγκεκριμενα αυτο ειναι το παραστατικο μου

1904203303_2022-03-02101629.jpg.93abeec00025bd9143663f510abcbc2b.jpg220117100501002701151_Page_2.jpg.38503a25a885216c03d7f78a01546e8f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα τον Δεκέμβριο του 2021 για πρώτη φορά συμβόλαιο για την κόρη μουπου πήγε να σπουδάσει στη Θεσσαλονίκη για φυσικό αέριο στην ζενιθ με κυμαινόμενη τιμή. όπως και κάποιος φίλος παραπάνω την πάτησα με την αναπροσαρμογή του TTF και ο λογαριασμός για 10 μέρες σε σπίτι 33 μ2 ήρθε 100 ευρώ. Για να αποχωρήσω και να πάω στη ΔΕΗ θα πρέπει να κάνω καταγγελία της σύμβασης πρώτα ή αυτό γίνεται αυτόματα όταν θα κάνω αίτηση στον νέο πάροχο, όπως γίνεται στην κινητή τηλεφωνία? Και αν κάνω καταγγελία πρέπει να περιμένω να πάρω απάντηση πριν κάνω την αίτηση στη ΔΕΗ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ALEN22 είπε

Έκανα τον Δεκέμβριο του 2021 για πρώτη φορά συμβόλαιο για την κόρη μουπου πήγε να σπουδάσει στη Θεσσαλονίκη για φυσικό αέριο στην ζενιθ με κυμαινόμενη τιμή. όπως και κάποιος φίλος παραπάνω την πάτησα με την αναπροσαρμογή του TTF και ο λογαριασμός για 10 μέρες σε σπίτι 33 μ2 ήρθε 100 ευρώ. Για να αποχωρήσω και να πάω στη ΔΕΗ θα πρέπει να κάνω καταγγελία της σύμβασης πρώτα ή αυτό γίνεται αυτόματα όταν θα κάνω αίτηση στον νέο πάροχο, όπως γίνεται στην κινητή τηλεφωνία? Και αν κάνω καταγγελία πρέπει να περιμένω να πάρω απάντηση πριν κάνω την αίτηση στη ΔΕΗ?

 

Νομιζω πως δεν κανεις καταγγελια απλα κανεις αιτηση στην δεη και θα πληρωσεις την αναλογη ρητρα αποχωρησης στην ζενιθ.

Ο @korakios ισως σε βοηθησει πιο πολυ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...