Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, therock είπε

Ειναι φυσιολογικο αυτο

ναι , ανάλογα τη χρέωση του κάθε πάροχου , πλέον ένα πρόγραμμα παίζει και θα το δεις σχεδόν σε κάθε σελίδα να αναφέρεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , ανάλογα τη χρέωση του κάθε πάροχου , πλέον ένα πρόγραμμα παίζει και θα το δεις σχεδόν σε κάθε σελίδα να αναφέρεται

Αδερφέ επειδή φαίνεσαι να τα γνωρίζεις τα πράγματα. Το ότι παραμένουμε ακόμα στους παρόχους μας πλην ΔΕΗ και με 0,050 είναι έγκλημα, σωστά ? 3000 κιλοβατώρες σήμερα με 0,15......φάγαμε ξύλο κ αρχίσαμε τις ερωτήσεις όπως βλέπεις.

Επεξ/σία από S90
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

και αργήσατε , κάποιοι πρόλαβαν με 0,02

Φιλε το έχω τρέξει ήδη, περιμενω απο Προτεργια απλά να μου αναφέρουν ότι ειναι μόνο 40 και 30 ευρω το πέναλτι για την αποχώρηση για καθε παροχή και δεν θα μας καπελώσουν κ ολες τις εκπτώσεις που ειχαμε μεχρι τωρα. Βοηθάς πολύ γενικά, στο αναγνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, S90 είπε

περιμενω απο Προτεργια απλά να μου αναφέρουν ότι ειναι μόνο 40 και 30 ευρω το πέναλτι για την αποχώρηση για καθε παροχή

  

Στις 25/2/2022 στις 4:59 ΜΜ, korakios είπε

μην κάνετε ανώτερα μαθηματικά και βλέπετε μόνο τυχών εγγύηση και τυχών ρήτρα αποχώρησης , κοιτάτε το τι κερδίζετε συνολικά

 

1 λεπτό πριν, S90 είπε

και δεν θα μας καπελώσουν κ ολες τις εκπτώσεις που ειχαμε μεχρι τωρα

σωστό αυτό , η elpedison το είχε σαν όρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, PastiGR said:

Καλησπέρα σε όλους , μου έστειλαν την σύμβαση του gas control με ημερομηνία αίτησης 8/12. Ούτε 3 μηνες , σας έφαγα😁

Μια ερώτηση μιας και θα είναι ο πρώτος λογαριασμός μου. Η κατανάλωση μου σε ερώτηση που έκανα στην ΕΔΑ είναι 112m3 διαφορά από την προηγούμενη ένδειξη. Πόσο υπολογίζεται σε kw; Έχουν πάρει μέτρηση από 11/2 και αλά δεν μου έχουν εκδώσει λογαριασμό τα τζιμανια!

Τυπικά πρέπει να πολλαπλασιάσεις την ένδειξη του μετρητή σου που είναι κυβικά επι τον συντελεστή διόρθωσης ώστε να βρεις τον αριθμό ΝΜ3 και μετά αυτό τον αριθμό επι την μέση Θερμογόνο δύναμη της περιοχής σου. Δεν ξέρω αν ο συντελεστής διόρθωσης είναι Ίδιος σε όλους αλλά αναγράφεται στον λογαριασμό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

ναι , ανάλογα τη χρέωση του κάθε πάροχου , πλέον ένα πρόγραμμα παίζει και θα το δεις σχεδόν σε κάθε σελίδα να αναφέρεται

Κατσε 91 ευρω χωρις καταναλωση ειναι φυσιολογικο? Εγω περιμενα να ακουσα πως ειναι πρψτες χρεωσεις παγιων και καποιος τελος ενεργοποιησης. Δηλαδη καθε μηνα θα βαραει 90αρι χωρις λογο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

@ekrepali θυμάσαι αν γίνεται ακύρωση ?

 

Πρέπει να απαντήσει ο πάροχος και να πατήσουμε αποδοχή, μόνο έτσι κλείνει πλέον.

Εγώ είχα ανοίξει αίτημα στη ΔΕΗ για καθυστέρηση λογαριασμού (λίγες μέρες πριν εμφανιστούν στο ebill)... οι θεοί απάντησαν ότι δε μπορούν να διασταυρώσουν τα στοιχεία μου (ενώ όλα είναι σωστά.. ονοματεπώνυμο, ΗΚΑΣΠ, ΑΦΜ). 😄

Πάτησα το κόκκινο για να τους πως ότι τα στοιχεία μου είναι σωστά κι ότι το θέμα θεωρείται λήξαν εφόσον έβγαλαν λογαριασμό... αλλά τώρα δε μπορώ να πατήσω το πράσινο στα καπάκια (παλιά γινόταν). Πρέπει να απαντήσουν πάλι και να πατήσω πράσινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, therock είπε

Κατσε 91 ευρω χωρις καταναλωση ειναι φυσιολογικο? Εγω περιμενα να ακουσα πως ειναι πρψτες χρεωσεις παγιων και καποιος τελος ενεργοποιησης. Δηλαδη καθε μηνα θα βαραει 90αρι χωρις λογο?

αν έχεις όρεξη ρώτα λεπτομέρειες , απο τη στιγμή που δεν ανέβασε λογαριασμό βαριέμαι να ρωτάω ένα-ένα

edit , έγραψε μετά 3000kw

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε και σε εμάς το αγγουράκι/δώρο από την αγαπημένη Protergia...

Τι κάνουμε εδώ τώρα; πληρώνουμε την 750άρα σύν ρήτρα αποχώρησης και τρέχουμε στην ΔΕΗ;

Το συμβόλαιο με την protergia έγινε πριν 3 μήνες τον Νοέμβριο... που να'ξερα.....

 

Screenshot_9.png

Screenshot_10.png

Επεξ/σία από Fabbyyy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως έχει συνάψει κανείς πρόσφατα νέο συμβόλαιο για Φ.Α?

Προφανώς θα πάω ΔΕΗ 0,05 (από αυτά που διαβάζω εδώ) αλλά:

- Στο τηλέφωνο δεν απαντάνε (σε λογικό χρόνο αναμονής)

- Ακόμη δεν με έχουν καλέσει οι ίδιοι (call me back)

- Στο ηλεκτρονικό ραντεβού γράφει μόνο για αρχική ηλεκτροδότηση και όχι κάτι σχετικό με Φ.Α.

Τί έγγραφα θέλουν πέραν των γνωστών ΑΦΜ, ταυτότητες και τέτοια?  Μην πάω άσκοπα σε κατάστημα!

Τον ΗΚΑΣΠ που τον βρίσκω? 

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Fabbyyy είπε

Ήρθε και σε εμάς το αγγουράκι/δώρο από την αγαπημένη Protergia...

Τι κάνουμε εδώ τώρα; πληρώνουμε την 750άρα σύν ρήτρα αποχώρησης και τρέχουμε στην ΔΕΗ;

Το συμβόλαιο με την protergia έγινε πριν 3 μήνες τον Νοέμβριο... που να'ξερα.....

μια ματιά να ρίξεις τις τελευταίες σελίδες θα καταλάβεις για το τι να γράψεις στην καταγγελεία

για το αν πληρώσεις ή όχι το ποσό αφορά εσένα μόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, turbat0s είπε

Μήπως έχει συνάψει κανείς πρόσφατα νέο συμβόλαιο για Φ.Α?

Προφανώς θα πάω ΔΕΗ 0,05 (από αυτά που διαβάζω εδώ) αλλά:

- Στο τηλέφωνο δεν απαντάνε (σε λογικό χρόνο αναμονής)

- Ακόμη δεν με έχουν καλέσει οι ίδιοι (call me back)

- Στο ηλεκτρονικό ραντεβού γράφει μόνο για αρχική ηλεκτροδότηση και όχι κάτι σχετικό με Φ.Α.

Τί έγγραφα θέλουν πέραν των γνωστών ΑΦΜ, ταυτότητες και τέτοια?  Μην πάω άσκοπα σε κατάστημα!

Τον ΗΚΑΣΠ που το βρίσκω? 

Εγώ δεν έκλεισα ραντεβού πήγα απόγευμα και εξυπηρετήθηκαν γρήγορα, πάρε ταυτότητα, λογαριασμό από προηγούμενο πάροχο(έχει επάνω τον ΗΚΑΣΠ), Ε9 αν είναι ιδιοκτησία σου ή ενοικιαστίρίο από taxis αν νοικιάζεις, φωτογραφία του μετρητή Αερίου, καθαρή να φαίνονται οι ενδείξεις. Αν θέλεις πάρε και λογαριασμό ρεύματος μαζί, δεν απαιτείται αλλά μπορεί να θελήσεις να κάνεις και το ρεύμα ΔΕΗ. Εννοείται πρέπει να μην έχεις ληξιπροθεσμες οφειλές στον προηγούμενο πάροχο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, turbat0s said:

Μήπως έχει συνάψει κανείς πρόσφατα νέο συμβόλαιο για Φ.Α?

Προφανώς θα πάω ΔΕΗ 0,05 (από αυτά που διαβάζω εδώ) αλλά:

- Στο τηλέφωνο δεν απαντάνε (σε λογικό χρόνο αναμονής)

- Ακόμη δεν με έχουν καλέσει οι ίδιοι (call me back)

- Στο ηλεκτρονικό ραντεβού γράφει μόνο για αρχική ηλεκτροδότηση και όχι κάτι σχετικό με Φ.Α.

Τί έγγραφα θέλουν πέραν των γνωστών ΑΦΜ, ταυτότητες και τέτοια?  Μην πάω άσκοπα σε κατάστημα!

Τον ΗΚΑΣΠ που τον βρίσκω? 

Στο φυσικό αεριο της ΔΕΗ βρίσκεις τη λίστα καταστημάτων που εξυπηρετούν αεριο και κλείνεις σε αυτά ραντεβού. Αγνοείς τα περί ηλεκτροδότησης και πατάς πχ αλλαγή προμηθευτή σαν να μιλάει για αεριο και όχι ρεύμα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...