Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Oποτε απο ΕΔΑ Θεσσαλιας παντα στελνουν ειδοποιηση οταν ειναι να περασουν για καταμετρηση.

Αν γινει κάτι διαφορετικό θα ενημερωσω. Ειναι και για παροχή που ειναι στο σπιτι της θειας μου η οποια ειναι υπερήλικη 87 ετων και αναλφαβητη και απο ΕΔΑ δεν μου δινουν πληροφορίες γιατι θελουν εξουσιοδότηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 hours ago, tsigpan said:

Σε αλλη παροχη που εκανα  αιτηση για αλλαγη προμηθευτη απο ζενιθ σε ΔΕΗ τον Οκτωβριο, μου εστειλαν ειδοποιηση sms για  καταμετρηση ενδειξης παροχης, ΕΔΑ Θεσσαλίας. 

 

 

1 hour ago, HERTHAN said:

Oποτε απο ΕΔΑ Θεσσαλιας παντα στελνουν ειδοποιηση οταν ειναι να περασουν για καταμετρηση.

Γενικά φαίνεται ότι δουλεύει καλύτερα η ΕΔΑ Θεσσαλίας. Η αττικης έχει τα θεματάκια της. Εδώ φτάσαμε να διαφωνούμε για πράγματα που είναι νομοθετημένα και δεν τα εφαρμόζουν. Ασε που τώρα σταμάτησαν να λένε και ημερομηνία επόμενης καταμέτρησης 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες τι γίνεται εδώ; Γιατί τόσο μεγάλη χρέωση για αναπροσαρμογή;; Να πάω ΔΕΗ;

Νέα εικόνα (5).bmp

2 λεπτά πριν, Giannis Vs είπε

Παίδες τι γίνεται εδώ; Γιατί τόσο μεγάλη χρέωση για αναπροσαρμογή;; Να πάω ΔΕΗ;

Νέα εικόνα (5).bmp 1 MB · 0 downloads

 

Νέα εικόνα (9).bmp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, marmagia είπε

 

Γενικά φαίνεται ότι δουλεύει καλύτερα η ΕΔΑ Θεσσαλίας. Η αττικης έχει τα θεματάκια της. Εδώ φτάσαμε να διαφωνούμε για πράγματα που είναι νομοθετημένα και δεν τα εφαρμόζουν. Ασε που τώρα σταμάτησαν να λένε και ημερομηνία επόμενης καταμέτρησης 

Για να μου λες οτι δεν στελνουν καθολου μηνυμα λογικα δουλευει διαφορετικα.

16 λεπτά πριν, Giannis Vs είπε

Να πάω ΔΕΗ;

Γρηγορα κιολας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Giannis Vs είπε

Παίδες τι γίνεται εδώ; Γιατί τόσο μεγάλη χρέωση για αναπροσαρμογή;;

διάβασε τις προηγούμενες 10 σελίδες ,είναι και άλλα 2 μέλη και δες πως θα κάνεις καταγγελία

ναι, πας ΔΕΗ

(το flex υποθέτω είχες και εσύ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

διάβασε τις προηγούμενες 10 σελίδες ,είναι και άλλα 2 μέλη και δες πως θα κάνεις καταγγελία

ναι, πας ΔΕΗ

(το flex υποθέτω είχες και εσύ)

Ναι το Flex εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ναι το Flex εχει.

Οκ. Είδα κάτι αλλά Μπήκα στο MyRAE. Πάω θέλω να υποβάλω παράπονο -> Που αφορά τις πιστώσεις στο λογαριασμό μου; 

Και τι γράφω στις παρατηρήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Να κάνω μία ερώτηση. Έχω συμβόλαιο που λήγει στις 09/03 με Ζενίθ. Αύριο θα πάω ΔΕΗ για να κάνω εκεί νέο συμβόλαιο. Η Ζενίθ θα διακόψει την παροχή αερίου? Δεν υπάρχει δυνατότητα να έχω αέριο σε ελεύθερο τιμοκατάλογο στη Ζενίθ μέχρι να γίνει η μετάβαση στη ΔΕΗ?

Θα πάρω τηλ να ρωτήσω αλλά για να ξέρω τι γίνετε σε αυτές τις περιπτώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, golden33 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Να κάνω μία ερώτηση. Έχω συμβόλαιο που λήγει στις 09/03 με Ζενίθ. Αύριο θα πάω ΔΕΗ για να κάνω εκεί νέο συμβόλαιο. Η Ζενίθ θα διακόψει την παροχή αερίου? Δεν υπάρχει δυνατότητα να έχω αέριο σε ελεύθερο τιμοκατάλογο στη Ζενίθ μέχρι να γίνει η μετάβαση στη ΔΕΗ?

Θα πάρω τηλ να ρωτήσω αλλά για να ξέρω τι γίνετε σε αυτές τις περιπτώσεις. 

φοβάμαι οτι έκανες το κλασσικό λάθος και τσιγκουνεύτηκες τη ρήτρα αποχώρησης (εκτός αν στη Ζενίθ ήσουν σε παλιό σταθερό ή ,οκ , τώρα κατάλαβες τι παίζει)

3 λεπτά πριν, golden33 είπε

Η Ζενίθ θα διακόψει την παροχή αερίου?

όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, korakios είπε

φοβάμαι οτι έκανες το κλασσικό λάθος και τσιγκουνεύτηκες τη ρήτρα αποχώρησης (εκτός αν στη Ζενίθ ήσουν σε παλιό σταθερό ή ,οκ , τώρα κατάλαβες τι παίζει)

Ήμουνα σε σταθερό οπότε εδώ που το συζητήσαμε είπα να μείνω καθώς είχε καλή τιμή.

3 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι

Οπότε απλά θα με βάλει σε ελεύθερο τιμοκατάλογο έτσι?

 

Επεξ/σία από golden33
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, golden33 είπε

Οπότε απλά θα με βάλει σε ελεύθερο τιμοκατάλογο έτσι?

δες αν είχες ειδοποίηση ανανέωσης και τι γράφει , αλλιώς στέλενεις email οτι δεν επιθυμείς ανανέωση και θα πας σε άλλο πάροχο

(και δεν κάνεις καταγγελία της σύμβασης ακόμα και αν στο ζητήσουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

δες αν είχες ειδοποίηση ανανέωσης και τι γράφει , αλλιώς στέλενεις email οτι δεν επιθυμείς ανανέωση και θα πας σε άλλο πάροχο

(και δεν κάνεις καταγγελία της σύμβασης ακόμα και αν στο ζητήσουν)

Αναφέρω αυτούσιο τι έγραφε στον τελευταίο λογαριασμό:

"Σας ενημερώνουμε ότι την 09/03/22 λήγει η Σύμβαση Προμήθειας ΦΑ με την Ζενίθ. Διατηρείτε δικαίωμα αλλαγής προμηθευτή. Η Σύμβαση θα ανανεωθεί αυτομάτως για ίσο χρόνο και θα εφαρμοστεί το εκάστοτε ισχύον δημοσιευμένο τιμολόγιο της κατηγορία σας (πλην αντίθετης προβλέψεως στους Eιδικούς Όρους), εκτός αν δηλώσετε γραπτώς ότι δεν επιθυμείτε την ανανέωσή της 15 ημέρες πριν τη λήξη της. Ισχύει Αναπροσαρμογή TTF. Εφεξής η Εταιρεία υποχρεούται να σας ενημερώνει για κάθε τροποποίηση του εφαρμοζόμενου τιμολογίου, παρέχοντας δικαίωμα καταγγελίας Σύμβασης, αζημίως."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, golden33 είπε

Εφεξής η Εταιρεία υποχρεούται να σας ενημερώνει για κάθε τροποποίηση του εφαρμοζόμενου τιμολογίου, παρέχοντας δικαίωμα καταγγελίας Σύμβασης, αζημίως

ενδιαφέρον αυτό μιας και είχα στείλει στη ΡΑΕ παλιότερα οτι η αλλαγή συντελεστών ρήτρας δε γίνεται να περνά σαν αλλαγή τιμολόγησης μιας και είναι γενικός όρος

βέβαια γράφουν για 30 μέρες πριν ενώ θα έπρεπε να είναι 60 ,τι σκτ ? παζάρια κάνανε και βγάλανε μέσο όρο 0μερες vs 60μερες ?

3 λεπτά πριν, golden33 είπε

εκτός αν δηλώσετε γραπτώς ότι δεν επιθυμείτε την ανανέωσή της 15 ημέρες πριν τη λήξη της.

αυτό στείλε και γράψε και "λόγω μετάβασης σε άλλον πάροχο" για κάθε ενδεχόμενο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

ενδιαφέρον αυτό μιας και είχα στείλει στη ΡΑΕ παλιότερα οτι η αλλαγή συντελεστών ρήτρας δε γίνεται να περνά σαν αλλαγή τιμολόγησης μιας και είναι γενικός όρος

βέβαια γράφουν για 30 μέρες πριν ενώ θα έπρεπε να είναι 60 ,τι σκτ ? παζάρια κάνανε και βγάλανε μέσο όρο 0μερες vs 60μερες ?

αυτό στείλε και γράψε και "λόγω μετάβασης σε άλλον πάροχο" για κάθε ενδεχόμενο

Να βάλω και αυτό να είμαστε σίγουροι?:

Παρακαλώ πολύ όπως συνεχίσετε να μου προμηθεύετε αέριο στο ελεύθερο πρόγραμμα με τον αντίστοιχο τιμοκατάλογο μέχρι να ολοκληρωθεί η μετάβαση στο νέο πάροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, golden33 είπε

Να βάλω και αυτό να είμαστε σίγουροι?:

Παρακαλώ πολύ όπως συνεχίσετε να μου προμηθεύετε αέριο στο ελεύθερο πρόγραμμα με τον αντίστοιχο τιμοκατάλογο μέχρι να ολοκληρωθεί η μετάβαση στο νέο πάροχο.

Είναι αυτονόητο δε χρειάζεται εφόσον δεν καταγγείλεις τη σύμβαση (που δε θα το κάνεις όπως σου είπαν).

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...