Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, marmagia είπε

 δεν θα πάρει πολύ καιρό. Σε μένα σε 7 μέρες είχε γίνει ήδη η αλλαγή προμηθευτή. Βάλε και κάτι παραπάνω γιατί τα ελτά κουριερ ειναι σαν χελώνα με ειδικές ανάγκες λογικά σε 10-11 μέρες θα είσαι στην δεη 

Εγώ που πήγα σε κατάστημα ΔΕΗ και έκανα συμβολαιο gas control, αλλαγη απο ζενιθ, απο τις 8/2 δεν εχω ακομη καμία ειδοποίηση απο ΕΔΑ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, tsigpan said:

Εγώ που πήγα σε κατάστημα ΔΕΗ και έκανα συμβολαιο gas control, αλλαγη απο ζενιθ, απο τις 8/2 δεν εχω ακομη καμία ειδοποίηση απο ΕΔΑ .

δεν στέλνει καμια ειδοποίηση η ΕΔΑ. μήπως έχουν κάνει ήδη την αλλαγή; Ούτε ενημερώνουν οτι θα έρθουν, ούτε οτι ήρθαν ούτε οτι αλλαξε ο προμηθευτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, marmagia είπε

δεν στέλνει καμια ειδοποίηση η ΕΔΑ. μήπως έχουν κάνει ήδη την αλλαγή; Ούτε ενημερώνουν οτι θα έρθουν, ούτε οτι ήρθαν ούτε οτι αλλαξε ο προμηθευτης

marmagia στελνει ειδοποιηση την ημερα που θα κανουν την μετρηση ωστε να γινει η αλλαγη.

Τουλαχιστον σ'εμενα ετσι εγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, xariscd είπε

καλημερα ψαχνωμε και εγω με τις εταιριες ενεργιας μαις και εχουν ξεφιγει τα πραγματα.ανεβαζω 3 λογαριασμους απο τηνν ζενιθ που ειμαι και βλεπω οτι εαν δουν το ποσο με χρεωναν το κιλοβατ σε σχεση με τωρα ειναι 3εως 4 φορες πανω .και βλεπωντας την δεη αυτη την στιγμη να δινει σταθερα 0.050 την κιλοβατωρα για το αεριο σκεφτομαι μηπως υπαρχει κατι λακουβα που δεν μου την λενε και τελικα ερθω στα ιδια που χρεωνει η ζενιθ.μπορει καποιος να ανεβασει εκαθαριστικους λογαριασμους απο δεη να συνγκρινω .αναρωτιεμε γιατι αφου ειναι φθηνοι σαν δεη γιατι το ρευμα το εχουν ακριβοτερα ,δηλαδη 0,17 κιλοβατωρα  ενω η ζενιθ οπως φαινετε και απο τους λογαριασμους το εχουν περιπου 0,092

Screenshot 2022-02-25 132447.jpg

Screenshot 2022-02-25 131728.jpg

Screenshot 2022-02-25 131818.jpg

και αυτα για ποιο σφαιρικη εικονα

Screenshot 2022-02-26 094729.jpg

Screenshot 2022-02-26 094845.jpg

Η ΔΕΗ έχει 0,17 ανά kWh, αλλά δεν έχει ρήτρα. Στο λογαριασμό του ρεύματος που παραθέτεις γράφει Αναπροσαρμογή ΟΤΣ και είναι 100 ευρώ. Επίσης, είχε μέχρι 2/12 0,096 κι η ΔΕΗ, αλλά επειδή την κατηγόρησαν για αθέμιτο ανταγωνισμό οι εναλλακτικοί, ότι πουλάει πολύ φθηνά επειδή έχει πρόσβαση στα υδροηλεκτρικά ανέβασε τις τιμές. Ή μπορεί να το είχε σχεδιασμένο ούτως ή αλλως, δεν ξέρω. Κι εγώ χτες έκανα αίτηση για αέριο στη ΔΕΗ. Μακράν ό,τι καλύτερο υπάρχει στην αγορά τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, PC Booster είπε

Η ΔΕΗ έχει 0,17 ανά kWh, αλλά δεν έχει ρήτρα. Στο λογαριασμό του ρεύματος που παραθέτεις γράφει Αναπροσαρμογή ΟΤΣ και είναι 100 ευρώ. Επίσης, είχε μέχρι 2/12 0,096 κι η ΔΕΗ, αλλά επειδή την κατηγόρησαν για αθέμιτο ανταγωνισμό οι εναλλακτικοί, ότι πουλάει πολύ φθηνά επειδή έχει πρόσβαση στα υδροηλεκτρικά ανέβασε τις τιμές. Ή μπορεί να το είχε σχεδιασμένο ούτως ή αλλως, δεν ξέρω. Κι εγώ χτες έκανα αίτηση για αέριο στη ΔΕΗ. Μακράν ό,τι καλύτερο υπάρχει στην αγορά τώρα.

Και τι σχεση εχουν ολα αυτα με το φυσικο αεριο?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, HERTHAN said:

marmagia στελνει ειδοποιηση την ημερα που θα κανουν την μετρηση ωστε να γινει η αλλαγη.

Τουλαχιστον σ'εμενα ετσι εγινε.

Είσαι ΕΔΑΘΕΣΣ λογικά. Η Αττικης δεν δίνει δεκάδα τσακιστή. Και που παίρνεις τηλ να ρωτήσεις ποτέ προγραμματίζουν σου λένε δε ξέρουμε θα δείξει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, PC Booster είπε

Απλώς απάντησα, δες την παράθεση.

Την ειδα την παραθεση αλλα θα μπορουσες ν'αναφερθεις αποκλειστικα για το αεριο μονο και για το ρευμα στο αλλο θεμα.

Επειδη λεμε σε πολλους να διαβαζουν τις 10-15 τελευταιες σελιδες ωστε να καταλαβουν καποια πραγματα καλο θα ειναι να επικεντρωνομαστε στην ουσια του θεματος και οχι να συζητημαμε για θεματα τα οποια δεν εχουν καμια σχεση.Γινεται μπερδεμα μετα με αποτελεσμα να μπερδευεται κι αυτος που διαβαζει μιας και απο τα 100 που διαβαζει ηδη καταλαβαινει μονο τα δεκα.

 

33 λεπτά πριν, marmagia είπε

Είσαι ΕΔΑΘΕΣΣ λογικά. Η Αττικης δεν δίνει δεκάδα τσακιστή. Και που παίρνεις τηλ να ρωτήσεις ποτέ προγραμματίζουν σου λένε δε ξέρουμε θα δείξει 

Ναι ΕΔΑΘΕΣΣ ειμαι.

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

marmagia στελνει ειδοποιηση την ημερα που θα κανουν την μετρηση ωστε να γινει η αλλαγη.

Τουλαχιστον σ'εμενα ετσι εγινε.

Κι εγώ ΕΔΑΘΕΣΣ είμαι, αλλά επειδή δεν είχα καμία ειδοποίηση, επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν πως έγινε καταμέτρηση που κοινοποιήθηκε στον παλιό πάροχο για την αλλαγή σε ΔΕΗ. Μου έδωσαν μάλιστα την ημερομηνία και το νούμερο της καταμέτρησης. Επειδή κάτι μου θύμιζε ο αριθμός, είδα πως αυτή ήταν η ένδειξη της φωτογραφίας, που είχα τραβήξει για την αίτηση μου στη ΔΕΗ (20/1 η αίτηση στην ΔΕΗ , 25/1 η κοινοποίηση της μέτρησης στο φυσικό αέριο Ελλάδος). Για την ώρα, ακόμα δεν έχω λάβει εκκαθαριστικό από τον προηγούμενο για να δω αν μου τα είπανε σωστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, xariscd είπε

καλημερα ψαχνωμε και εγω με τις εταιριες ενεργιας μαις και εχουν ξεφιγει τα πραγματα.ανεβαζω 3 λογαριασμους απο τηνν ζενιθ που ειμαι και βλεπω οτι εαν δουν το ποσο με χρεωναν το κιλοβατ σε σχεση με τωρα ειναι 3εως 4 φορες πανω .και βλεπωντας την δεη αυτη την στιγμη να δινει σταθερα 0.050 την κιλοβατωρα για το αεριο σκεφτομαι μηπως υπαρχει κατι λακουβα που δεν μου την λενε και τελικα ερθω στα ιδια που χρεωνει η ζενιθ.μπορει καποιος να ανεβασει εκαθαριστικους λογαριασμους απο δεη να συνγκρινω .αναρωτιεμε γιατι αφου ειναι φθηνοι σαν δεη γιατι το ρευμα το εχουν ακριβοτερα ,δηλαδη 0,17 κιλοβατωρα  ενω η ζενιθ οπως φαινετε και απο τους λογαριασμους το εχουν περιπου 0,092

Screenshot 2022-02-25 132447.jpg

Screenshot 2022-02-25 131728.jpg

Screenshot 2022-02-25 131818.jpg

και αυτα για ποιο σφαιρικη εικονα

Screenshot 2022-02-26 094729.jpg

Screenshot 2022-02-26 094845.jpg

@korakios

Εδω υπάρχει για πρώτη φορά σε λογαριασμό που βλέπω πίστωση ΤΕΜ 0.02 και ΔΕΠΑ 0.02 μαζί τα διαβάζω σωστα; 

Επεξ/σία από Mule206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, magdalhnh είπε

Κι εγώ ΕΔΑΘΕΣΣ είμαι, αλλά επειδή δεν είχα καμία ειδοποίηση, επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν πως έγινε καταμέτρηση που κοινοποιήθηκε στον παλιό πάροχο για την αλλαγή σε ΔΕΗ. Μου έδωσαν μάλιστα την ημερομηνία και το νούμερο της καταμέτρησης. Επειδή κάτι μου θύμιζε ο αριθμός, είδα πως αυτή ήταν η ένδειξη της φωτογραφίας, που είχα τραβήξει για την αίτηση μου στη ΔΕΗ (20/1 η αίτηση στην ΔΕΗ , 25/1 η κοινοποίηση της μέτρησης στο φυσικό αέριο Ελλάδος). Για την ώρα, ακόμα δεν έχω λάβει εκκαθαριστικό από τον προηγούμενο για να δω αν μου τα είπανε σωστά.

Ναι αλλα δεν πηραν απο την εταιρεια που φευγεις να σε ρωτησουν αν οντως θες να φυγεις κλπ;

Εγω ειχα κανει αιτηση ζενιθ που αλλα μου ειπαν στο τηλ και αλλα εγραφε το συμβολαιο και εκανα υπαναχωρηση.

Με πηραν απο το φυσικο αεριο για επιβεβαιωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, με πήραν από τον προηγούμενο πάροχο, αλλά αρκετές μέρες μετά από την ενεργοποίηση στη ΔΕΗ. 

Επειδή είχα ήδη ebill για ρεύμα, εμφανίστηκε και το αέριο εκεί στις 3/2 ενώ το τηλεφώνημα από τον "πρώην" έγινε στις 8/2.

Επεξ/σία από magdalhnh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, magdalhnh είπε

Ναι, με πήραν από τον προηγούμενο πάροχο, αλλά αρκετές μέρες μετά από την ενεργοποίηση στη ΔΕΗ. 

Επειδή είχα ήδη ebill για ρεύμα, εμφανίστηκε και το αέριο εκεί στις 3/2 ενώ το τηλεφώνημα από τον "πρώην" έγινε στις 8/2.

Εμενα παντως με πηρανε δυο μερες μετα απο την αιτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Mule206 είπε

@korakios

Εδω υπάρχει για πρώτη φορά σε λογαριασμό που βλέπω πίστωση ΤΕΜ 0.02 και ΔΕΠΑ 0.02 μαζί τα διαβάζω σωστα; 

αν είναι απο 2022 και τα 2 ανέβασε λογαριασμό (σε spoiler χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία) μιας και είσαι ο πρώτος που το αναφέρει (κανονικά πρέπει και τα 2 να υπάρχουν )

ok, λες για το λογαριασμό που πόσταρε πιο πάνω , ναι , όντως έχει και τις 2

Άρα πληρωνόμαστε οι παλιοί με 0,02 για όσο καίμε 😂

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...