Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια καλημερα.

Μια ερωτηση,την Δευτερα στελνω δεη τα εγγραφα με courier για αλλαγη παροχου.

Να περασω μετρηση στο φυσικο αεριο η να περιμενω να μετρησει η εδα και οταν βγει τελικος;

Επισης τηλεφωνικα στην δεη μου ζητησαν ποσο ελεγε ο μετρητης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Giannis80x said:

Παιδια καλημερα.

Μια ερωτηση,την Δευτερα στελνω δεη τα εγγραφα με courier για αλλαγη παροχου.

Να περασω μετρηση στο φυσικο αεριο η να περιμενω να μετρησει η εδα και οταν βγει τελικος;

Επισης τηλεφωνικα στην δεη μου ζητησαν ποσο ελεγε ο μετρητης.

Αν δεν περάσεις μέτρηση λογικά θα βγάλουν έναντι αυθαίρετο. Αν περάσεις θα τιμολογήσουν ένα λογαριασμό με βάση αυτή και θα βγει και ένας τελικός με βάση την κατανάλωση που θα έχεις μέχρι την ημέρα αλλαγής παρόχου. Ποτέ είναι η επόμενη καταμέτρηση; Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να προλάβουν να είναι αυτή και η τελική; Δύσκολα φαντάζομαι ειδικά αν προχωρήσεις τη διαδικασία με κούριερ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, marmagia είπε

Αν δεν περάσεις μέτρηση λογικά θα βγάλουν έναντι αυθαίρετο. Αν περάσεις θα τιμολογήσουν ένα λογαριασμό με βάση αυτή και θα βγει και ένας τελικός με βάση την κατανάλωση που θα έχεις μέχρι την ημέρα αλλαγής παρόχου. Ποτέ είναι η επόμενη καταμέτρηση; Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να προλάβουν να είναι αυτή και η τελική; Δύσκολα φαντάζομαι ειδικά αν προχωρήσεις τη διαδικασία με κούριερ κλπ

Αυτη απο την δεη που μιλησα μου ζητησε ενδειξη μετρητη και την εδωσα την Τριτη.

Μου ειπε ολη η διαδικασια απο την υπογραφη που θα κανω την δευτερα και να τους δωσω πισω τα χαρτια παει περιπου 10 ημερες.

Απο οτι καταλαβα η αιτηση εγινε τηλεφωνικα,συμβολαιο τωρα θα υπογραψω και θα στειλω μαζι με τα χαρτια που θελανε(ταυτοτητες κλπ)

Η επομενη μετρηση ειναι 01/04 με βαση τον λογαριασμο του φυσικου αεριου ελλαδος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, Giannis80x said:

Αυτη απο την δεη που μιλησα μου ζητησε ενδειξη μετρητη και την εδωσα την Τριτη.

Μου ειπε ολη η διαδικασια απο την υπογραφη που θα κανω την δευτερα και να τους δωσω πισω τα χαρτια παει περιπου 10 ημερες.

Απο οτι καταλαβα η αιτηση εγινε τηλεφωνικα,συμβολαιο τωρα θα υπογραψω και θα στειλω μαζι με τα χαρτια που θελανε(ταυτοτητες κλπ)

Η επομενη μετρηση ειναι 01/04 με βαση τον λογαριασμο του φυσικου αεριου ελλαδος

Εγώ θα έδινα τότε κανονικά μέτρηση στην φυσικό αεριο και ας βγάλουν δυο λογαριασμούς στο κάτω κάτω της γραφής. Εντωμεταξύ μάλλον πως αν είναι δυο κοντινές μετρήσεις δεν τις δίνουν και τις δυο στον πάροχο. Αλλά Ρα πράγματα αλλάζουν όταν πρόκειται για τελική καταμέτρηση.
παράδειγμα: 14/2 ήρθαν σπίτι για επιτόπια καταμέτρηση σε μένα. Πήραν κανονικά την ένδειξη και το ξέρω στα σίγουρα γιατί έτυχε να γυρίζω σπίτι την ώρα που ο υπάλληλος της ΕΔΑ άνοιγε τα κουτιά των μετρητών. Στο μεταξύ μετά από πολλές γκρίνιες και παράπονα στην ΡΑΕ παραμετροποίησαν τον μετρητή ώστε να παίρνει απομακρυσμένες μετρήσεις την τελευταία μέρα κάθε μήνα. Η επόμενη ημερομηνία καταμέτρησης είναι 28/2. Στη Θεια μου που μένει στον κάτω οροφο (και πάμε σετακι από θέμα μετρήσεων και τηλεμετρησης γιατί γκρίνιαζα και για τους δυο ταυτόχρονα 😂🤣) βγήκε λογαριασμός κανονικά και έχουν αγνοήσει από την ΕΔΑ την μέτρηση στις 14/2 (αφού με έκδοση χθεσινή είναι ακόμα έναντι). Τηλεφωνικά της επιβεβαίωσαν ότι για να μην δημιουργηθεί σύγχυση με διπλούς λογαριασμούς θα κρατήσουν αυτή της 28/2 και θα παίρνουν μια μέτρηση καθε τελευταία μέρα του μήνα.  
 

στην περίπτωση σου θα βγάλουν κατά 90% έναν λογαριασμό με τις μετρήσεις που θα τους δώσεις και όταν περάσουν σε 10-15 μέρες από την ΕΔΑ για τελική μέτρηση θα εκδοθεί και ένας ακόμα λογαριασμός τελικός στον οποίο θα σου έχει προσθέσει ο πάροχος και τις κυμαινόμενες χρεώσεις που είναι σε αναστολή.

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marmagia είπε

Εγώ θα έδινα τότε κανονικά μέτρηση στην φυσικό αεριο και ας βγάλουν δυο λογαριασμούς στο κάτω κάτω της γραφής. Εντωμεταξύ μάλλον πως αν είναι δυο κοντινές μετρήσεις δεν τις δίνουν και τις δυο στον πάροχο. Αλλά Ρα πράγματα αλλάζουν όταν πρόκειται για τελική καταμέτρηση.
παράδειγμα: 14/2 ήρθαν σπίτι για επιτόπια καταμέτρηση σε μένα. Πήραν κανονικά την ένδειξη γιατί έτυχε να γυρίζω σπίτι την ώρα που ο υπάλληλος της ΕΔΑ άνοιγε τα κουτιά των μετρητών. Στο μεταξύ μετά από πολλές γκρίνιες και παράπονα στην ΡΑΕ παραμετροποίησαν τον μετρητή ώστε να παίρνει απομακρυσμένες μετρήσεις την τελευταία μέρα κάθε μήνα. Η επόμενη ημερομηνία καταμέτρησης είναι 28/2. Στη Θεια μου που μένει στον κάτω οροφο (και πάμε σετακι από θέμα μετρήσεων και τηλεμετρησης γιατί γκρίνιαζα και για τους δυο ταυτόχρονα 😂🤣) βγήκε λογαριασμός κανονικά και έχουν αγνοήσει από την ΕΔΑ την μέτρηση στις 14/2. Τηλεφωνικά της επιβεβαίωσαν ότι για να μην δημιουργηθεί σύγχυση με διπλούς λογαριασμούς θα κρατήσουν αυτή της 28/2 και θα παίρνουν μια μέτρηση καθε τελευταία μέρα του μήνα.  
 

στην περίπτωση σου θα βγάλουν κατά 90% έναν λογαριασμό με τις μετρήσεις που θα τους δώσεις και όταν περάσουν σε 10-15 μέρες από την ΕΔΑ για τελική μέτρηση θα εκδοθεί και ένας ακόμα λογαριασμός τελικός στον οποίο θα σου έχει προσθέσει ο πάροχος και τις κυμαινόμενες χρεώσεις που είναι σε αναστολή.

Εμενα δεν εχει πιστωση καμιας κυμενομενης χρεωσης.μονο εκπτωση απο το φυσικο αεριο εχω εως στιγμης.

Καμια αναστολη χρεωσεων δεν εχει γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Giannis80x said:

Εμενα δεν εχει πιστωση καμιας κυμενομενης χρεωσης.μονο εκπτωση απο το φυσικο αεριο εχω εως στιγμης.

Καμια αναστολη χρεωσεων δεν εχει γινει.

Ε τότε μια χαρα. Εμένα στον έναν λογαριασμό δεν είχαν χρεώσει τις κυμαινόμενες και στο. Δεύτερο και τελικό τις πέρασαν κανονικά γιατί λέει δεν θα είμαι πελάτης τους τους επόμενους μήνες για να τις πάρουν πίσω σταδιακά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, marmagia είπε

Ε τότε μια χαρα. Εμένα στον έναν λογαριασμό δεν είχαν χρεώσει τις κυμαινόμενες και στο. Δεύτερο και τελικό τις πέρασαν κανονικά γιατί λέει δεν θα είμαι πελάτης τους τους επόμενους μήνες για να τις πάρουν πίσω σταδιακά 

Εγω επειδη φοβαμαι μηπως με ξαναχρεωσουν μετα απο την δεη αυτες τις αναστολες,εχω ολους τους λογαριασμου σε pdf και μολις αλλαξει η αλλαγη παροχου θα στειλω ενα email προς δεη,φυσικο αεριο και εδα και θα τους γραψω να προσεξουν μην μου τα ξαναχρεωσουν.

Δεν ξερω αν θα το διαβασει και κανεις βεβαια😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Giannis80x said:

Εγω επειδη φοβαμαι μηπως με ξαναχρεωσουν μετα απο την δεη αυτες τις αναστολες,εχω ολους τους λογαριασμου σε pdf και μολις αλλαξει η αλλαγη παροχου θα στειλω ενα email προς δεη,φυσικο αεριο και εδα και θα τους γραψω να προσεξουν μην μου τα ξαναχρεωσουν.

Δεν ξερω αν θα το διαβασει και κανεις βεβαια😂

Μπορεί να κάνω λάθος αλλά απ´οτι καταλαβαίνω οι χρεώσεις χρεώνονται από τον πάροχο για το διάστημα που είχαν την παροχή σου. Πχ ο ηρωνας είχε την δίκη μου από 16/12-9/2. Άρα περιμένει να εισπράξει από αυτούς η ΕΔΑ τις κυμαινόμενες χρεώσεις για το διάστημα αυτό και υπό αυτή την έννοια τις χρέωσε όλες στον τελικό λογαριασμό. Η ΔΕΗ πχ θα πρέπει να εισπράξει τις χρεώσεις που αντιστοιχούν στο διάστημα από 9/2 και έπειτα. Δεν πρέπει να το πανε ανα ρολόι συνολικά αλλά ανα διάστημα που είχε την παροχή ο κάθε προμηθευτής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Giannis80x είπε

Εγω επειδη φοβαμαι μηπως με ξαναχρεωσουν μετα απο την δεη αυτες τις αναστολες,εχω ολους τους λογαριασμου σε pdf και μολις αλλαξει η αλλαγη παροχου θα στειλω ενα email προς δεη,φυσικο αεριο και εδα και θα τους γραψω να προσεξουν μην μου τα ξαναχρεωσουν.

Δεν ξερω αν θα το διαβασει και κανεις βεβαια😂

Οποτε περναω κανονικα μετρηση.

1 λεπτό πριν, marmagia είπε

Μπορεί να κάνω λάθος αλλά απ´οτι καταλαβαίνω οι χρεώσεις χρεώνονται από τον πάροχο για το διάστημα που είχαν την παροχή σου. Πχ ο ηρωνας είχε την δίκη μου από 16/12-9/2. Άρα περιμένει να εισπράξει από αυτούς η ΕΔΑ τις κυμαινόμενες χρεώσεις για το διάστημα αυτό και υπό αυτή την έννοια τις χρέωσε όλες στον τελικό λογαριασμό. Η ΔΕΗ πχ θα πρέπει να εισπράξει τις χρεώσεις που αντιστοιχούν στο διάστημα από 9/2 και έπειτα. Δεν πρέπει να το πανε ανα ρολόι συνολικά αλλά ανα διάστημα που είχε την παροχή ο κάθε προμηθευτής

Δεν ξερω.γενικα με αυτους δεν ξερεις απο που να φυλαχτεις.θα περασω εγω κανονικα την ενδειξη και βλεπουμε.

Αα κατι αλλο.

Η μηδενικη εγγυηση που λεει η δεη δεν μου ειπαν κατι πως για να την εχω πρεπει να κανω παγια εντολη.

Ισχυει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Giannis80x said:

Οποτε περναω κανονικα μετρηση.

Δεν ξερω.γενικα με αυτους δεν ξερεις απο που να φυλαχτεις.θα περασω εγω κανονικα την ενδειξη και βλεπουμε.

Αα κατι αλλο.

Η μηδενικη εγγυηση που λεει η δεη δεν μου ειπαν κατι πως για να την εχω πρεπει να κανω παγια εντολη.

Ισχυει;

δεν μου έχει ερθει πρώτος λογαριασμός ΔΕΗ αλλά σε δικό μου ερώτημα μου ειπαν οτι δεν χρειάζεται πάγια εντολή απο την στιγμή που κάποιος είναι νέος πελάτης βάσει αυτών των ειδικών όρων https://www.dei.gr/media/wh1foqg4/myhomegascontrol_0112.pdf

Screenshot 2022-02-26 at 14.16.55.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marmagia είπε

δεν μου έχει ερθει πρώτος λογαριασμός ΔΕΗ αλλά σε δικό μου ερώτημα μου ειπαν οτι δεν χρειάζεται πάγια εντολή απο την στιγμή που κάποιος είναι νέος πελάτης βάσει αυτών των ειδικών όρων https://www.dei.gr/media/wh1foqg4/myhomegascontrol_0112.pdf

Screenshot 2022-02-26 at 14.16.55.png

Προχωραμε και βλεπουμε λοιπον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, Giannis80x said:

Προχωραμε και βλεπουμε λοιπον!

 δεν θα πάρει πολύ καιρό. Σε μένα σε 7 μέρες είχε γίνει ήδη η αλλαγή προμηθευτή. Βάλε και κάτι παραπάνω γιατί τα ελτά κουριερ ειναι σαν χελώνα με ειδικές ανάγκες λογικά σε 10-11 μέρες θα είσαι στην δεη 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, marmagia είπε

 δεν θα πάρει πολύ καιρό. Σε μένα σε 7 μέρες είχε γίνει ήδη η αλλαγή προμηθευτή. Βάλε και κάτι παραπάνω γιατί τα ελτά κουριερ ειναι σαν χελώνα με ειδικές ανάγκες λογικά σε 10-11 μέρες θα είσαι στην δεη 

Μου ειπαν η acs θα ερθει η μια foxon?

Μαλιστα αναμεσα 13:00 με 17:00 και οτι υπογραφω,κραταω αντιγραφο,δινω και τα εγγραφα και τελος.

Μόλις τώρα, Giannis80x είπε

Μου ειπαν η acs θα ερθει η μια foxon?

Μαλιστα αναμεσα 13:00 με 17:00 και οτι υπογραφω,κραταω αντιγραφο,δινω και τα εγγραφα και τελος.

Εγω εκανα ολη την κινηση μεσω call me back και προφανως ειναι συνεργαζομενες εταιρειες και οχι υπαλληλοι της δεη που με πηραν και προχωρησε η διαδικασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xariscd είπε

βλεπωντας την δεη αυτη την στιγμη να δινει σταθερα 0.050 την κιλοβατωρα για το αεριο σκεφτομαι μηπως υπαρχει κατι λακουβα που δεν μου την λενε και τελικα ερθω στα ιδια που χρεωνει η ζενιθ

δεν έχει λακούβα , προχώρα το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...