Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, korakios είπε

 

ποια τις Zenith ? Ελπιζω όχι αυτά με ρήτρα αναπροσαρμογής

 

Με την ρητρα ναι. Το αλλο δεν εχει καποιο νοημα εφοσον δινει το ιδιο η ΔΕΗ μιση τιμη σχεδον. 0.05 εναντι 0.082. απλα εχει συνδιαστικη εκπτωση η ζενιθ αλλα και παλι δεν νομιζω πωσ συμφερει.

σε συγκριση με το κυμαινομενο τησ δεη παντα...!

Επεξ/σία από agaviot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, agaviot είπε

Με την ρητρα ναι.

τότε πρέπει να κάτσεις να υπολογίσεις τη ρήτρα για να βγάλεις τελική τιμή (καλύτερα να κάθεσαι όταν βγει το νούμερο)

______________________________

σε άλλα νέα όσοι έχετε Τ2 , το νου σας στο λογαριασμό μιας και μόλις γύρισα απο συγγενικό πρόσωπο και ήταν όλα λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

σε άλλα νέα όσοι έχετε Τ2 , το νου σας στο λογαριασμό μιας και μόλις γύρισα απο συγγενικό πρόσωπο και ήταν όλα λάθος

Σημασια εχει οτι το προσωπο ειναι καλα γιατι κι εμενα ο θειος μου με φωναξε να τον ανοιξω εγω τον λογαριασμο.Ευτυχως γλιτωσε το εγκεφαλικο γιατι χωρις να ξερει ηταν σε σταθερο της Ζενιθ με 0,0325 κι εκπτωση 25%.

Για 6500 κιλοβατωρες που εκαψε πληρωσε 29,00 ευρω περιπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Σημασια εχει οτι το προσωπο ειναι καλα

καλά είναι , απλά δε βάλανε όλες τις πιστώσεις στο τελικό νούμερο ενώ τις είχαν αναλυτικά στο επόμενο φύλλο

αν δεν είχαν υπολογίσει καμία τότε μπορεί και να πάθαινε κάτι 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Σημασια εχει οτι το προσωπο ειναι καλα γιατι κι εμενα ο θειος μου με φωναξε να τον ανοιξω εγω τον λογαριασμο.Ευτυχως γλιτωσε το εγκεφαλικο γιατι χωρις να ξερει ηταν σε σταθερο της Ζενιθ με 0,0325 κι εκπτωση 25%.

 

Σταθερό = χωρίς ρήτρα; Και τόσο χαμηλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Σταθερό = χωρίς ρήτρα; Και τόσο χαμηλά;

απο Αύγουστο φαινόταν οτι θα ακριβύνει , μέχρι τέλη Σεπ, αρχές Οκτ παίζαν τα τελευταία χαμηλά φθηνά σταθερά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

τότε πρέπει να κάτσεις να υπολογίσεις τη ρήτρα για να βγάλεις τελική τιμή (καλύτερα να κάθεσαι όταν βγει το νούμερο)

______________________________

σε άλλα νέα όσοι έχετε Τ2 , το νου σας στο λογαριασμό μιας και μόλις γύρισα απο συγγενικό πρόσωπο και ήταν όλα λάθος

Τι εννοείς φίλε μου. Γιατί και εγώ με Τ2 είμαι και ήρθε αρκετά φουσκωμένος. Περίμενα αύξηση αλλά όχι τέτοιο πράγμα. Αν θέλεις να γίνεις πιο αναλυτικός θα βοηθούσες. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agaviot είπε

Τι εννοείς φίλε μου. Γιατί και εγώ με Τ2 είμαι και ήρθε αρκετά φουσκωμένος. Περίμενα αύξηση αλλά όχι τέτοιο πράγμα. Αν θέλεις να γίνεις πιο αναλυτικός θα βοηθούσες. Ευχαριστώ. 

δεν είναι 100% σίγουρο οτι έγινε σε όλους , στο 2ο φύλλο που τα δείχνει αναλυτικά κάνε τις προσθαφαιρέσεις .

Στην περίπτωση που λέω , έστω 300€ η χρέωση προμήθειας και 150€ οι πιστώσεις , έβγαινε στη πρώτη σελίδα 250€ (παράδειγμα)

και φυσικά δεν μπήκε ούτε εκεί η επιδότηση της ΔΕΠΑ παραμόνο απο το ΤΕΜ (για το 2022)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε μου διατυχως τα τσέκαρα και είναι όλα εντάξει. Για να κλείσουμε η γνώμη η δίκη σου από ότι καταλαβαίνω και πολλών άλλων είναι το σταθερο της ΔΕΗ με 0.05€. Γιατί εκεί κλεινω και εγώ από ότι καταλαβαίνω. Αν και ο χειμώνας φεύγει σιγά σιγά και δεν θέλω να κάνω βεβιασμένες κινήσεις μιας και το κακό έγινε και δεν ξέρω αν με συμφέρει να περιμένω νέες τιμές. Επίσης ένα τελευταίο. Άκουσα από μέσα από τη ΔΕΗ πτι ετοιμάζουν πακέτο για ρεύμα και αέριο που θα συμφέρει περισσότερο αλλά δεν είναι κάτι σίγουρο ακόμα. Αυτά από εμένα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Καλό βράδυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, agaviot είπε

μιας και το κακό έγινε και δεν ξέρω αν με συμφέρει να περιμένω νέες τιμές.

το λες σαν να είσαι σίγουρος οτι δε θα χειροτερεύσει

5 λεπτά πριν, agaviot είπε

Άκουσα από μέσα από τη ΔΕΗ πτι ετοιμάζουν πακέτο για ρεύμα και αέριο που θα συμφέρει περισσότερο αλλά δεν είναι κάτι σίγουρο ακόμα

ο κανόνας είναι ποτέ double μιας και όπου τυχών κερδίζεις στο ένα ,χάνεις στο άλλο . Μακάρι να είναι η εξαίρεση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, korakios είπε

το λες σαν να είσαι σίγουρος οτι δε θα χειροτερεύσει

ο κανόνας είναι ποτέ double μιας και όπου τυχών κερδίζεις στο ένα ,χάνεις στο άλλο . Μακάρι να είναι η εξαίρεση

Δεν είμαι σίγουρος αυτό είπα… Δεν ξέρω αν με συμφέρει να περιμένω!

 

Αυτο για το double για το αέριο και ρεύμα δεν το έχω ψάξει η αλήθεια είναι αλλά γενικά αν είναι της μορφής κινητό-σταθερο πάντα έχει καλύτερες τιμές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Tony316 είπε

Σταθερό = χωρίς ρήτρα; Και τόσο χαμηλά;

Ναι ειναι προγραμμα σταθερο χωρις ρητρα που ισχυει απο παλια στην Ζενιθ.Δεν το εβαλε τωρα το ειχε απο παλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα ψαχνωμε και εγω με τις εταιριες ενεργιας μαις και εχουν ξεφιγει τα πραγματα.ανεβαζω 3 λογαριασμους απο τηνν ζενιθ που ειμαι και βλεπω οτι εαν δουν το ποσο με χρεωναν το κιλοβατ σε σχεση με τωρα ειναι 3εως 4 φορες πανω .και βλεπωντας την δεη αυτη την στιγμη να δινει σταθερα 0.050 την κιλοβατωρα για το αεριο σκεφτομαι μηπως υπαρχει κατι λακουβα που δεν μου την λενε και τελικα ερθω στα ιδια που χρεωνει η ζενιθ.μπορει καποιος να ανεβασει εκαθαριστικους λογαριασμους απο δεη να συνγκρινω .αναρωτιεμε γιατι αφου ειναι φθηνοι σαν δεη γιατι το ρευμα το εχουν ακριβοτερα ,δηλαδη 0,17 κιλοβατωρα  ενω η ζενιθ οπως φαινετε και απο τους λογαριασμους το εχουν περιπου 0,092

Screenshot 2022-02-25 132447.jpg

Screenshot 2022-02-25 131728.jpg

Screenshot 2022-02-25 131818.jpg

και αυτα για ποιο σφαιρικη εικονα

Screenshot 2022-02-26 094729.jpg

Screenshot 2022-02-26 094845.jpg

Επεξ/σία από xariscd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Tony316 είπε

Πολύ καλό που σας κάνουν έκπτωση ποσότητας στην τιμή χρέωσης π.χ. για τα 0.09€/kWh τελικά βγαίνει 0,063 €/kWh. Σε εμάς στον ΗΡΩΝ η έκπτωση προφανώς αφορά την "σταθερή τιμή" των 0.03 €/kWh.

Αν επιτρέπεται, το συμβόλαιο είναι με τιμή ttf ή σταθερή;

Τελικά ίσως συμφέρει το ttf με έκπτωση (εφόσον είναι μέσα σε λογικά πλαίσια) αντί του "σταθερή τιμή" με έκπτωση + χωριστά η αναπροσαρμογή (μπορεί να κάνω και λάθος). 

Ειμαι στο εμπορικο προγραμμα αυτο

Διπλή Ενέργεια Ευέλικτο-Ειδικοί Όροι (elin.gr)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, agaviot είπε

Αυτο για το double για το αέριο και ρεύμα δεν το έχω ψάξει η αλήθεια είναι αλλά γενικά αν είναι της μορφής κινητό-σταθερο πάντα έχει καλύτερες τιμές. 

Εδώ δεν είναι τηλεφωνία όμως.

3 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Ναι ειναι προγραμμα σταθερο χωρις ρητρα που ισχυει απο παλια στην Ζενιθ.Δεν το εβαλε τωρα το ειχε απο παλια.

Το περίεργο βασικά είναι ότι το τηρούν ακόμα. Έχει παρέλθει το εξάμηνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...