Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Επομένως για τώρα συμφέρει η ΔΕΗ (και για ρεύμα απ' ότι βλέπω από το αντίστοιχο topic) και αυτό γιατί έχουν μεγάλη ρευστότητα και προς το παρόν εξασφάλισαν χαμηλές τιμές.

Κακώς δεν το έψαξα παραπάνω από πριν (γιατί φέτος βάλαμε φυσικό αέριο). Θα ωφελούμασταν περισσότερο και λόγω χαμηλής κατανάλωσης ρεύματος και λόγω φθηνής τιμής αερίου στην ΔΕΗ.

Βασικά οπως πάει, αυτα τα νηματα για το αεριο και το ρευμα δεν θα εχουν νοημα υπαρξης, γιατι η απάντηση θα είναι ΔΕΗ για όλα, αφου πάνε για κλεισιμο/συγχωνευση οι περισσοτεροι παροχοι). Θα ξεκουραστεί λιγο και ο κορακιος που εχει ριξει τρελή δουλειά με τα excels και με καθε ειδους αποριες. (κάντε τον ρε σεις στο ινσομια moderator ως αναγνωριση. Ουτε ακριβοπληρωμενη εταιρια δεν προσφερει τετοιες υπηρεσιες, και το κάνει εθελοντικα)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tony316 είπε

Επομένως για τώρα συμφέρει η ΔΕΗ (και για ρεύμα απ' ότι βλέπω από το αντίστοιχο topic) και αυτό γιατί έχουν μεγάλη ρευστότητα και προς το παρόν εξασφάλισαν χαμηλές τιμές.

Κακώς δεν το έψαξα παραπάνω από πριν (γιατί φέτος βάλαμε φυσικό αέριο). Θα ωφελούμασταν περισσότερο και λόγω χαμηλής κατανάλωσης ρεύματος και λόγω φθηνής τιμής αερίου στην ΔΕΗ.

Μέχρι 31/3 είναι η προσφορά της ΔΕΗ με 0 εγγύηση και 30 ευρώ δώρο στον πρώτο λογαριασμό. Δε μπορείς να φύγεις από τον πάροχο σου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, kosmasgr είπε

Μέχρι 31/3 είναι η προσφορά της ΔΕΗ με 0 εγγύηση και 30 ευρώ δώρο στον πρώτο λογαριασμό.

Δηλαδή αν κάνεις συμβόλαιο μέχρι τότε κλειδώνεις την τιμή 0.05€/kWh για 12 μήνες;

22 λεπτά πριν, kosmasgr είπε

Δε μπορείς να φύγεις από τον πάροχο σου ?

Μπορώ γιατί δεν έχω χρονική δέσμευση στο συμβόλαιο αλλά θα πρέπει να πληρώσω την εγγύηση 60€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tony316 είπε

Δηλαδή αν κάνεις συμβόλαιο μέχρι τότε κλειδώνεις την τιμή 0.05€/kWh για 12 μήνες;

6 βάσει νομοθεσίας

1 λεπτό πριν, Tony316 είπε

Μπορώ γιατί δεν έχω χρονική δέσμευση στο συμβόλαιο αλλά θα πρέπει να πληρώσω την εγγύηση 60€.

 

23 λεπτά πριν, kosmasgr είπε

με 0 εγγύηση

μην κάνετε ανώτερα μαθηματικά και βλέπετε μόνο τυχών εγγύηση και τυχών ρήτρα αποχώρησης , κοιτάτε το τι κερδίζετε συνολικά

_______________________

σε άλλα νέα ήρθε καϊκάκι τσουκου-τσούκου και ξεφόρτωσε LNG

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, korakios είπε

μην κάνετε ανώτερα μαθηματικά και βλέπετε μόνο τυχών εγγύηση και τυχών ρήτρα αποχώρησης , κοιτάτε το τι κερδίζετε συνολικά

 

Ναι εννοείται ότι το όφελος συνολικά θα είναι πολύ μεγαλύτερο. Αλλά αν μπω και στη διαδικασία να ζητήσω επιστροφή των χρεώσεων Δ.Α.Φ.Α., όπως αναφέρετε, η διαδικασία ίσως πάρει καιρό.

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Ναι εννοείται ότι το όφελος συνολικά θα είναι πολύ μεγαλύτερο. Αλλά αν μπω και στη διαδικασία να ζητήσω επιστροφή των χρεώσεων Δ.Α.Φ.Α., όπως αναφέρετε, η διαδικασία ίσως πάρει καιρό.

όσο πάρει , τι σχέση έχεις με το να φύγεις σήμερα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, korakios είπε

όσο πάρει , τι σχέση έχεις με το να φύγεις σήμερα ?

Μπορώ να υπογράψω συμβόλαιο με τη ΔΕΗ πριν ολοκληρωθεί η καταγγελία για το Δ.Α.Φ.Α., κτλ. και η αποχώρηση από τον παλιό πάροχο;

Αν όχι, τότε ανησυχώ ότι ίσως ανέβει και η τιμή του προγράμματος της ΔΕΗ μέχρι τότε.

Αν ναι, τότε ναι είναι πολύ καλή επιλογή.

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.c7b2541b8e8fccafd8eccbb5a9aa891e.png

 

ειμαι σε Ελιν και με ρευμα. Περιμενα αρκετα περισσοτερα ειναι η αληθεια διοτι το εκαιγα 6 ωρες την ημερα για θερμανση ενω το εχω μονιμα ανοιχτο για ζεστο νερο. Επισης η κουζινα μου εχει ματια αεριου. Βλεπετε κατι παραξενο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kostas314 είπε

ειμαι σε Ελιν και με ρευμα. Περιμενα αρκετα περισσοτερα ειναι η αληθεια διοτι το εκαιγα 6 ωρες την ημερα για θερμανση ενω το εχω μονιμα ανοιχτο για ζεστο νερο. Επισης η κουζινα μου εχει ματια αεριου. Βλεπετε κατι παραξενο;

 

Πολύ καλό που σας κάνουν έκπτωση ποσότητας στην τιμή χρέωσης π.χ. για τα 0.09€/kWh τελικά βγαίνει 0,063 €/kWh. Σε εμάς στον ΗΡΩΝ η έκπτωση προφανώς αφορά την "σταθερή τιμή" των 0.03 €/kWh.

Αν επιτρέπεται, το συμβόλαιο είναι με τιμή ttf ή σταθερή;

Τελικά ίσως συμφέρει το ttf με έκπτωση (εφόσον είναι μέσα σε λογικά πλαίσια) αντί του "σταθερή τιμή" με έκπτωση + χωριστά η αναπροσαρμογή (μπορεί να κάνω και λάθος). 

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα. εχω το αεριο με το παλιο τιμολογιο τησ ζενιθ (Τ2) και κοιταω τισ επιλογεσ μου τωρα που πηγε στα υφη η τιμη. Αναμεσα στα δυο προγραμματα της ΔΕΗ και τα αντιστοιχα της Ζενιθ ειμαι (gas control vs gas benefit) και θα ηθελα γνωμες. Απο οτι ειδα για να συμφερει το δευτερο προγραμμα η τιμη του αεριου πρεπει να πεσει περιπου στα 0.06 που δεν ειναι ανεφικτο αλλα δεν το βλεπω... Καμια προταση απο καποιον που γνωριζει καλυτερα το θεμα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agaviot είπε

κοιταω τισ επιλογεσ μου τωρα που πηγε στα υφη η τιμη.

νωρίς το κατάλαβες 😁

2 λεπτά πριν, agaviot είπε

Αναμεσα στα δυο προγραμματα της ΔΕΗ και τα αντιστοιχα της Ζενιθ

ποια τις Zenith ? Ελπιζω όχι αυτά με ρήτρα αναπροσαρμογής

2 λεπτά πριν, agaviot είπε

Απο οτι ειδα για να συμφερει το δευτερο προγραμμα η τιμη του αεριου πρεπει να πεσει περιπου στα 0.06 που δεν ειναι ανεφικτο αλλα δεν το βλεπω... Καμια προταση απο καποιον που γνωριζει καλυτερα το θεμα??

το βρήκες μόνος σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...