Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λαβράκι για τις υπέρογκες χρεώσεις του Ηρών flex

Αναφορά σε κείμενο

Συγκεκριμένα η μεσοσταθμική τιμή εισαγωγής φυσικού αερίου στην Ελλάδα ήταν 37,7 ευρώ ανά μεγαβατώρα τον Σεπτέμβριο, 54,6 τον Οκτώβριο , 70,3 τον Νοέμβριο, 65,3 τον Δεκέμβριο και 98,3 τον Ιανουάριο.

 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/01 ειχε εκδοθει απο την ΗΡΩΝ Τελικος Λογαριασμος με πιστωτικο υπολοιπο 113,00 το οποιο και μου επεστρεψαν.

Πριν απο λιγο μου εστειλαν μηνυμα οτι εκδοθηκε εκκαθαριστικος λογαριασμος με σημερινη ημερομηνια κι ειναι επισης πιστωτικος με 59,17 ευρω.

Στην αιτιολογια γραφει: Μετακύλιση έκπτωσης κόστους Φ.Α.

1756212115_.PNG.ece64cd10d56e1df094c4c078ddc01ff.PNG

Τωρα μολις επικοινωνησα για να μου επιστρεψουν το ποσο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Μία ερώτηση για το ΔΕΗ gas control, τυγχάνει της όποιας κρατικής έκπτωσης ή είναι ¨κλειδωμένο¨ στα 0,050 ?

Τώρα είμαι στο Φυσικο Αεριο Ελλάδας και ενδεικτικά για τον Ιανουάριο έλαβα έκπτωση 0,040/KWh επί της αρχικής 0,119.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tavladoros είπε

Καλησπέρα,

Μία ερώτηση για το ΔΕΗ gas control, τυγχάνει της όποιας κρατικής έκπτωσης ή είναι ¨κλειδωμένο¨ στα 0,050 ?

Το 2ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, DownUNDERground said:

Το 2ο.

παίρνει επιδότηση. στο ΦΕΚ δεν αναφέρεται οτι εξαιρούνται τα σταθερά τιμολόγια

https://www.michanikos-online.gr/φεκ-β-603-11-2-2022-αποφάσεις-για-τη-χορήγηση-επι/

20 minutes ago, HERTHAN said:

Στις 31/01 ειχε εκδοθει απο την ΗΡΩΝ Τελικος Λογαριασμος με πιστωτικο υπολοιπο 113,00 το οποιο και μου επεστρεψαν.

Πριν απο λιγο μου εστειλαν μηνυμα οτι εκδοθηκε εκκαθαριστικος λογαριασμος με σημερινη ημερομηνια κι ειναι επισης πιστωτικος με 59,17 ευρω.

Στην αιτιολογια γραφει: Μετακύλιση έκπτωσης κόστους Φ.Α.

1756212115_.PNG.ece64cd10d56e1df094c4c078ddc01ff.PNG

Τωρα μολις επικοινωνησα για να μου επιστρεψουν το ποσο.

α ετσι εξηγείται που ενώ χθες πλήρωσα τα 470 και μηδένισε σήμερα ζητάει άλλα τόσα 😛

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, korakios είπε

Και για άλλες εταιρίες, όχι μόνο Ήρων!Πρακτικά, από εδώ προκύπτει το ttf?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Stellla είπε

Και για άλλες εταιρίες, όχι μόνο Ήρων!Πρακτικά, από εδώ προκύπτει το ttf?

όχι, και αναφέρθηκα στο  Flex πολύ συγκεκριμένα γιατί δε χρεώνει βάσει TTF το συγκεκριμένο πρόγραμμα

ίσως πιάνει και Zenith με το Τ2 (καταργημένο)

Το TTF είναι το χρηματιστήριο αερίου της Ευρώπης (Ολλανδία)

https://www.zenith.gr/TTF-times.pdf

https://www.theice.com/products/27996665/Dutch-TTF-Gas-Futures/data?marketId=5350859&span=1

Spoiler

88252728_.png.d99a4864a355c15c443f4c07ae3231c8.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Στις 31/01 ειχε εκδοθει απο την ΗΡΩΝ Τελικος Λογαριασμος με πιστωτικο υπολοιπο 113,00 το οποιο και μου επεστρεψαν.

Πριν απο λιγο μου εστειλαν μηνυμα οτι εκδοθηκε εκκαθαριστικος λογαριασμος με σημερινη ημερομηνια κι ειναι επισης πιστωτικος με 59,17 ευρω.

Στην αιτιολογια γραφει: Μετακύλιση έκπτωσης κόστους Φ.Α.

1756212115_.PNG.ece64cd10d56e1df094c4c078ddc01ff.PNG

Τωρα μολις επικοινωνησα για να μου επιστρεψουν το ποσο.

O ΗΡΩΝ παντα μια έκπληξη...επιασε τόπο η καταγγελία στη ΡΑΕ? πως επετευχθει το πιστωτικό? Εμένα ΧΤΕΣ μου ηρθε mail  απο την ΡΑΕ οτι το αιτημα μου καταχωρηθηκε και μεταφερθηκε στον παροχο (ΗΡΩΝ) και θα ενημερωθω για την εξελιξη..1 μηνα μετα την καταγγελια...υπάρχει ελπίδα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, marmagia είπε

παίρνει επιδότηση. στο ΦΕΚ δεν αναφέρεται οτι εξαιρούνται τα σταθερά τιμολόγια

Έχεις δίκιο, my bad. Διάβασα λάθος την ερώτηση. Νόμιζα ότι ρώταγε αν το 0,50€ προκύπτει λόγω της κρατικής επιχορήγησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mirbuys είπε

O ΗΡΩΝ παντα μια έκπληξη...επιασε τόπο η καταγγελία στη ΡΑΕ? πως επετευχθει το πιστωτικό? Εμένα ΧΤΕΣ μου ηρθε mail  απο την ΡΑΕ οτι το αιτημα μου καταχωρηθηκε και μεταφερθηκε στον παροχο (ΗΡΩΝ) και θα ενημερωθω για την εξελιξη..1 μηνα μετα την καταγγελια...υπάρχει ελπίδα??

μπορεί να ήταν λανθασμένος υπολογισμός της έκπτωσης ή της κρατικής επιδότησης ή να είχαν κάνει κάποιο λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

μπορεί να ήταν λανθασμένος υπολογισμός της έκπτωσης ή της κρατικής επιδότησης ή να είχαν κάνει κάποιο λάθος

Ο παραλογισμός συνεχίζεται ακριβώς καθώς σας γράφω που έλαβα ΗΡΩΝ ebill...να περιμένω τα ΔΑΦΑ στον εκκαθαριστικό? έγινε κάποιο θαύμα? μου έχουν κάψει τον εγκέφαλο, καμία πρόσθετη χρέωση/πίστωση σε αυτόν τον λογαριασμό 

1445142777_Screenshot2022-02-23at6_34_15PM.png.d354722584c5fae7a10ec67822e77d83.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mirbuys είπε

να περιμένω τα ΔΑΦΑ στον εκκαθαριστικό?

ναι σε εκκαθαριστικούς τους βάζανε , πως και δεν έφυγες στης ΔΕΗ ακόμα και παρέμεινες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι σε εκκαθαριστικούς τους βάζανε , πως και δεν έφυγες στης ΔΕΗ ακόμα και παρέμεινες ?

έχω κάνει αίτηση στη ΔΕΗ από τότε που τα λέγαμε και περιμένω ακόμα το κούριερ γιατί δεν τηρούν τα ραντεβού....και η δεη σουρνεται με τρέλα....με έχουν κάνει μπαλάκι από τηλεφωνικό κέντρο ΔΕΗ σε τηλεφωνικό κέντρο ΕΛΤΑ και δεν δέχονται ηλεκτρονική υπογραφή και έχω πλέον αρχίσει να σπάζομαι...το αγγούρι το φάγαμε για φέτος...η ΔΕΗ το πάει το 0,05 από παρατάση σε παράταση (τώρα πήγε μέχρι 31.3) όποτε πλέον δε ξέρω αν έχει νόημα να αγχωθώ αφού ο Ιανουάριος που θα είναι το καρπούζι σε σχέση με τα αγγούρια ήταν ούτως ή άλλως στον Ηρωνα για εμένα...και δε θα το κρύψω ότι τη φοβάμαι και τη ΔΕΗ και αρχίζω και φλερτάρω με την ιδέα να δω τι προγράμματα θα βγουν το καλοκαίρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι, και αναφέρθηκα στο  Flex πολύ συγκεκριμένα γιατί δε χρεώνει βάσει TTF το συγκεκριμένο πρόγραμμα

ίσως πιάνει και Zenith με το Τ2 (καταργημένο)

Το TTF είναι το χρηματιστήριο αερίου της Ευρώπης (Ολλανδία)

https://www.zenith.gr/TTF-times.pdf

https://www.theice.com/products/27996665/Dutch-TTF-Gas-Futures/data?marketId=5350859&span=1

  Απόκρυψη περιεχομένων

88252728_.png.d99a4864a355c15c443f4c07ae3231c8.png

 

Ναι έχεις δίκιο, το είδα καλύτερα. 

Σήμερα έγινε η αλλαγή στη ΔΕΗ (gas control) να το ανάψω??Φοβάμαι 😂

Επειδή το συμβόλαιο δεν το έχω ακόμη στα χέρια μου, υπάρχει περίπτωση να έχουν προσθέσει ψιλά γραμματάκια για αναπροσαρμογές? Προφανώς και δεν ξέρετε, από την εμπειρία σας πείτε μου εσείς οι "παλαιοί" της ΔΕΗ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν ενημερώθηκα ότι όταν υπογράψαμε συμβόλαιο στον ΗΡΩΝ στο τηλέφωνο είπαν (στον πατέρα μου) ότι θα έχουμε σταθερή τιμή και δεν θα αλλάξει. Επομένως έχουμε ελπίδες αν κάνουμε την καταγγελία για το Δ.Α.Φ.Α.; Αυτοί πρέπει να έχουν ηχογραφημένη την κλήση, σωστά;

EDIT:

Βλέπω τώρα που λέτε και για το πρόγραμμα της ΔΕΗ που έχει κάποια αργοπορία και δεν ξέρω τι να κάνω. Πάντως στον ΗΡΩΝ προς το παρόν με τα Δ.Α.Φ.Α. βρίσκομαι σε παρόμοια κατάσταση με τους λογαριασμούς που στάλθηκαν παραπάνω.

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...