Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, athena14 είπε

σε ποιο θέμα στο insomnia έχουμε συζήτηση και για ρευμα παιδια??

Τάδε έφη @korakios  (δες κατευθείαν κάτω κάτω):

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=59091631

 

Πάρε ποπ κορν μπόλικο και καλή τύχη! Μια νέα πόρτα ανοίχτηκε!

Επεξ/σία από stazzy1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

δυστυχώς δεν παρακολουθούσα εγκαίρως το νήμα και τώρα μάλλον είναι πολύ αργά. Παρόλα αυτά, επειδή σκέφτομαι να πάω στο σταθερό της ΔΕΗ για κοινόχρηστο ΦΑ θα ήθελα να σας ρωτήσω πως να κινηθώ και εξηγώ παρακάτω την κατάσταση.

Ο σκοπός μου είναι εάν μπορώ να πάρω επιστροφή ότι γίνεται και εάν γίνεται και σε 2ο χρόνο να φύγω χωρίς κάποια οικονομική επιβάρυνση με αλλαγή προγράμματος στην ΔΕΗ

Είμαι στην Protergia, όπου στις 1/1/2022 υπογράψαμε νέο συμβόλαιο.
Είχα και πριν συμβόλαιο μαζί τους και με είχαν ενημερώσει με το παρακάτω μήνυμα στον λογαριασμό μου, με ημερομηνία έκδοσης 29/11/2021 που αφορούσε λογαριασμό με ημερομηνία τιμολόγησης 03/09/2021 - 01/11/2021
Βέβαια κανονικά μπήκε η ρήτρα στους επόμενους λογιασμούς, δηλαδή για 02/11/2021 - 01/12/2021 και για 02/12/2021 - 03/01/2022

Επομένως σκέφτομαι να κινηθώ ως εξής,
 να στείλω το παρακάτω έντυπο, όπου να γράφω:

  • Δεν υπήρχε ειδοποιηση 60 μέρες πριν την εφαρμογή της ρήτρας (Μπήκε στους αμέσους επόμενους λογαριασμούς όπως εξηγώ ακριβώς παραπάνω)
  • Γιατί εφαρμόζεται ρήτρα απο τη στιγμή που ο πάροχος ήδη προσαρμόζει την τιμή βάσει χοντρικής , έμμεσα διαφημίζει μικρότερο ποσοστό προμήθειας, άρα μιλάμε για παραπλάνηση

Και να αναφέρω ότι στο νέο συμβόλαιο:

  • Δεν έγινε η απαιτούμενη παρουσίαση των όρων αναπροσαρμογή πριν την υπογραφή
  • Γιατί εφαρμόζεται ρήτρα απο τη στιγμή που ο πάροχος ήδη προσαρμόζει την τιμή βάσει χοντρικής , έμμεσα διαφημίζει μικρότερο ποσοστό προμήθειας, άρα μιλάμε για παραπλάνηση

Εδώ είναι η σελίδα με όλα τα διαθέσιμα έγγραφα 

Οποιαδήποτε συμβουλή, θα ήταν μεγάλη βοήθεια.

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο topic στο οποίο να υπάρχει ενημέρωση για το πόσο χρεώνεται το φυσικό αέριο τώρα που υπάρχουν και ανατιμήσεις. Π.χ. να πει κάποιος εμένα μου ήρθε λογαριασμός και έλεγε για τον τάδε μήνα το αέριο χρεώθηκε με τόσα €/kWh.

Γενικά αν έχω καταλάβει σωστά στους λογαριασμούς αερίου οι χρεώσεις αναπροσαρμογής γίνονται στον εκκαθαριστικό. Προσωπικά για 3 μήνες μου ερχόταν φθηνά και στον εκκαθαριστικό μου ήρθε αυξημένος λογαριασμός που έλεγε στις ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ για κάθε περίοδο (Σεπτέμβριο έως και Δεκέμβριο) πόσο ήταν η τιμή του αερίου επί πόσες kWh μου χρεώνει ότι έκαψα εκείνη την περίοδο. Τώρα που ήρθε το έναντι του Ιανουαρίου δεν εφαρμόστηκαν χρεώσεις αναπροσαρμογής.

Θα ήταν χρήσιμο να ξέρω π.χ. για τον Ιανουάριο πόσο χρεώθηκε το αέριο (έστω και από άλλο πάροχο) μαζί με αναπροσαρμογή, ώστε να κάνω έναν προϋπολογισμό.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Uberalles_gr είπε

Και να αναφέρω ότι στο νέο συμβόλαιο:

    Δεν έγινε η απαιτούμενη παρουσίαση των όρων αναπροσαρμογή πριν την υπογραφή

και συμπληρώνεις το οποίο έχει μεγάλη σημασία λόγω του οτι δε μπόρεσα να αντιληφθώ το μέγεθος της αύξησης του λογαριασμού

 

Υπόψιν η εταιρία χρησιμοποιεί το παραθυράκι "αλλαγή χρεώσεων¨ που επιτρέπει την άμεση αλλαγή τιμών χωρίς να χρειάζεται 60 μέρες πριν , 101% εκεί θα πατήσει γιατί όντως είναι αλλαγή χρεώσεων , όμως

στο ίδιο site της εταιρίας βλέπουμε οτι είναι γενικός όρος και έτσι αναγράφεται

https://www.protergia.gr/sites/default/files/eo.1250-2_87_v15_7.2021_aitisi_oikiako_fa.pdf

"Γενικού Όρου 8.8." 

και αποφεύγεις τη λέξη "παραπλάνηση"

5 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Καλησπέρα

καλησπέρα , ανέβασε λογαριασμό χωρίς προσωπικά στοιχεία , μέσα σε spoiler

ναι φαίνεται περίοδος κατανάλωσης και όνομα προγράμματος - εταιρία

6 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Γενικά αν έχω καταλάβει σωστά στους λογαριασμούς αερίου οι χρεώσεις αναπροσαρμογής γίνονται στον εκκαθαριστικό.

όχι , οι χρεώσεις αναπροσαρμογής αν δε σου παρουσιάστηκαν πριν την υπογραφή και δεν ήταν κατανοητές προσβάλλονται

Δηλαδή δεν είναι το θέμα αν ήταν μικρές ή μεγάλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

όχι , οι χρεώσεις αναπροσαρμογής αν δε σου παρουσιάστηκαν πριν την υπογραφή και δεν ήταν κατανοητές προσβάλλονται

 

Ναι υπήρχαν μέσα στους όρους. Απλά θα ήταν ίσως καλύτερο να τις εφαρμόζουν σε κάθε έναντι ώστε τουλάχιστον να έρχεται περίπου ίδιος σε αξία ο λογαριασμός κάθε μήνα και όχι ένας φουσκωμένος στο 4μηνο για αυτό το λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Ναι υπήρχαν μέσα στους όρους.

άλλο λέω , άσχετα με το αν υπήρχαν

πριν υπογράψεις γνώριζες το πως υπολογίζεται η τελική τιμή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

ναι φαίνεται περίοδος κατανάλωσης και όνομα προγράμματος - εταιρία

Η εταιρία είναι ΗΡΩΝ και το πρόγραμμα Double Home FX (μαζί με ρεύμα το έχουμε). Η περίοδος κατανάλωσης είναι 01/09/2021 - 28/12/2021 (119) ημέρες και η κατανάλωση 3075 kWh. Μεταξύ άλλων αναφέρεται στις χρεώσεις:

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ/ΠΙΣΤΩΣΕΙΣ
Δ.Α.Φ.Α. 01/09/21 - 30/09/21 30   213,06  x 0,033649000   7,17
Δ.Α.Φ.Α. 01/10/21 - 31/10/21 31   339,00  x 0,056500000  19,15
Δ.Α.Φ.Α. 01/11/21 - 30/11/21 30 1.032,15  x 0,080222000  82,80
Δ.Α.Φ.Α. 01/12/21 - 28/12/21 28 1.491,22  x 0,074380000 110,92

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tony316 είπε

Μεταξύ άλλων αναφέρεται στις χρεώσεις:

για τελευταία φορά ρωτάω , γνώριζες γιαυτή τη χρέωση πριν υπογράψεις ή στο παρουσίασαν σαν σταθερό?

Το να γίνει ανάλυση της χρέωσης δεν έχει κανέναν νόημα ,χωρίς να δω καν τιμές σου λέω 99,99% είναι σωστές

2 λεπτά πριν, Tony316 είπε

μαζί με ρεύμα το έχουμε

τσέκαρε τότε και το άλλο θέμα για ρεύμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

άλλο λέω , άσχετα με το αν υπήρχαν

πριν υπογράψεις γνώριζες το πως υπολογίζεται η τελική τιμή ?

Δεν το είδα επ' ακριβώς όχι - μετά με τις αναπροσαρμογές το έψαξα. Αλλά όλοι οι πάροχοι λίγο πολύ δεν έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής (αν έχουν χαμηλή τιμή); Το δικό μας πρόγραμμα έχει 0,03 €/kWh (-45% έκπτωση ποσότητας).

Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει πολύ το topic υπάρχει πάροχος με καλή τιμή χωρίς ρήτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/02/2022 at 17:17, Tony316 said:

Αλλά όλοι οι πάροχοι λίγο πολύ δεν έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής (αν έχουν χαμηλή τιμή);

όχι

κάνεις καταγγελία μέσω myrae

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/?do=findComment&comment=58990854

https://www.heron.gr/media/xpykgaiy/έντυπο-αμφισβήτησης-λογαριασμού-φυσικού-αερίου.pdf

On 23/02/2022 at 17:17, Tony316 said:

Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει πολύ το topic υπάρχει πάροχος με καλή τιμή χωρίς ρήτρα;

deh gascontrol

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

για τελευταία φορά ρωτάω , γνώριζες γιαυτή τη χρέωση πριν υπογράψεις ή στο παρουσίασαν σαν σταθερό?

 

Ναι όπως είπα δεν γνώριζα πριν υπογράψω - στην σελίδα τους φαίνεται σαν σταθερό.

Το βρίσκω λογικό να υπάρχει με τον ένα ή άλλο τρόπο κάποια ασφάλεια από μέρους τους γιατί όταν ανεβαίνει η τιμή του αερίου δεν θα τα βάλουν από την τσέπη τους. Αναγκαστικά μέρος του κόστους θα μετακυλήσει στον καταναλωτή.

Σε άλλους παρόχους που έχω δει πάντως η "σταθερή τιμή" είναι πιο ψηλά και επίσης έχουν και ρήτρες αναπροσαρμογής. Μπορεί όμως να υπάρχουν προγράμματα καλύτερα από αυτό που έχω για αυτό ρωτάω εδώ μήπως έχει βρεθεί κάποιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tony316 είπε

Ναι όπως είπα δεν γνώριζα πριν υπογράψω - στην σελίδα τους φαίνεται σαν σταθερό.

Το βρίσκω λογικό να υπάρχει με τον ένα ή άλλο τρόπο κάποια ασφάλεια από μέρους τους γιατί όταν ανεβαίνει η τιμή του αερίου δεν θα τα βάλουν από την τσέπη τους. Αναγκαστικά μέρος του κόστους θα μετακυλήσει στον καταναλωτή.

Σε άλλους παρόχους που έχω δει πάντως η "σταθερή τιμή" είναι πιο ψηλά και επίσης έχουν και ρήτρες αναπροσαρμογής. Μπορεί όμως να υπάρχουν προγράμματα καλύτερα από αυτό που έχω για αυτό ρωτάω εδώ μήπως έχει βρεθεί κάποιο.

το τι βρίσκεις λογικό δεν έχει καμία σχέση με τη νομιμότητα

για το άλλο σου απάντησα

καλή συνέχεια και καλή επιτυχία :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, korakios είπε

deh gascontrol

Αυτό βλέπω ότι λέει 0.05 €/kWh και δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής, σωστά;

Επομένως αν θέλω μπορώ να ακολουθήσω τη διαδικασία καταγγελίας στον ΗΡΩΝ, να και πάρω πίσω τις χρεώσεις Δ.Α.Φ.Α. Απλά θα πρέπει να πληρώσω και την εγγύηση των 60€ που υποθέτω θα συμψηφιστεί με τις χρεώσεις Δ.Α.Φ.Α. (αν επιστραφούν).

Επεξ/σία από Tony316
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

το τι βρίσκεις λογικό δεν έχει καμία σχέση με τη νομιμότητα

 

Ναι έχετε δίκιο σε αυτό. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...