Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Uberalles_gr είπε

Αφού το έφαγα το αγγούρι φέτος, ίσως πρέπει να περιμένω απλώς έλεγα να μην το φάω και του χρόνου

οκ ,αλλά παίζει να ακολουθεί και κανα πεπόνι καρπούζι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 minutes ago, Uberalles_gr said:

Αυτό μου το ανάφερε και δεν μου άρεσε μπορώ να πω!
Για αυτό ζήτησα να μου στείλουν το συμβόλαιο πρώτα, να μπορώ να το διαβάσω

Και όπως λες, ότι η νομοθεσία προβλέπει την 6μηνη διατήρηση τιμών, εάν πάω τώρα, ουσιαστικά τον Σεπτέμβριο θα μπορεί να αλλάξουν τα πάντα, άρα θα έχω κάνει μια τρύπα στο νερό.

Αφού το έφαγα το αγγούρι φέτος, ίσως πρέπει να περιμένω απλώς έλεγα να μην το φάω και του χρόνου

https://www.dei.gr/media/5a2eghol/genikoi_oroi_aerio_dei.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, marmagia είπε

μην βασίζεσαι σε τι σου ειπε, μπες και δες τις ημερομηνιες διαθεσιμων ραντεβου στα καταστηματα. εγω την επομενη μερα βρηκα ραντεβου και σε 1 εβδομαδα ειχε αλλαξει ο παροχος

πχ τυχαια τσεκαρα αθηνα (μαρουσι) και εχει αυριο διαθεσιμα κανονικα ραντεβου

Ευτυχως που εισαι κι εσυ που εξυπηρετηθηκες γρηγορα με τις διαδικασιες με τη δεη και δεν ειμαι  ο μοναδικος!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, aenaos15 said:

Ευτυχως που εισαι κι εσυ που εξυπηρετηθηκες γρηγορα με τις διαδικασιες με τη δεη και δεν ειμαι  ο μοναδικος!!!!

και σκέψου η εδα έκανε 4 μέρες. Αν τυχαινε να περάσουν σε 1-2 θα ήταν χρόνοι ρεκόρ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, marmagia είπε

καλή φάση , δεν ξεχωρίζουν την αλλαγή τιμολόγησης , άρα και εκεί οφείλουν να ειδοποιήσουν

Βέβαια το 30 μέρες είναι παράνομο και "άκυρο" όπως ορίζει η νομοθεσία (60 μερες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Uberalles_gr είπε

Αυτό μου το ανάφερε και δεν μου άρεσε μπορώ να πω!
Για αυτό ζήτησα να μου στείλουν το συμβόλαιο πρώτα, να μπορώ να το διαβάσω

Και όπως λες, ότι η νομοθεσία προβλέπει την 6μηνη διατήρηση τιμών, εάν πάω τώρα, ουσιαστικά τον Σεπτέμβριο θα μπορεί να αλλάξουν τα πάντα, άρα θα έχω κάνει μια τρύπα στο νερό.

Αφού το έφαγα το αγγούρι φέτος, ίσως πρέπει να περιμένω απλώς έλεγα να μην το φάω και του χρόνου

στην ίδια φαση με εσενα ειμαι κ εγω,θελω να αλλαξω παροχο και αεριο κ ρευμα

κ σκέφτομαι μην τυχόν απο φθινόπωρο αλλάξουν όλα. όμως όπως λέει κ ο @korakiosμπορεί στο τέλος να φάμε ολο το μανάβικο αν δν το κάνουμε εστω κι αυτο

55 λεπτά πριν, marmagia είπε

αυτό ισχύει για το gascontrol?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, stagkia said:

 

αυτό ισχύει για το gascontrol?

ειναι κοινοί οι γενικοί όροι. οι ειδικοί αλλάζουν 

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/ypostiriksi-epikoinonia/xrisima-entypa-fysiko-aerio/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καινούριο διαμέρισμα (νότια προάστια) τελειώνει σύντομα η εγκατάσταση του φυσικού αερίου (βρήκαμε την εποχή!) και θα πρέπει να κάνω συμβόλαιο με κάποιον πάροχο.

Ενώ από ρεύμα έχω ψάξει από το καλοκαίρι (να 'ναι καλά το φόρουμ) και γνωρίζω καλά το ζήτημα, από αέριο είμαι τελείως άσχετος.

Ποια εταιρεία - πρόγραμμα να επιλέξω? Δεν θέλω εκπλήξεις με ρήτρες κλπ.

Δεν έχω ιδέα τί κατανάλωση θα έχω (3μελής οικογένεια θέρμανση και ζεστό νερό) αλλά από ρεύμα τώρα καίμε περίπου 500Kwh/μήνα.

Θα διαβάσω το παρόν νήμα αλλά όποια καθοδήγηση θα είναι πολύτιμη!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Realzeus_ said:

Σε καινούριο διαμέρισμα (νότια προάστια) τελειώνει σύντομα η εγκατάσταση του φυσικού αερίου (βρήκαμε την εποχή!) και θα πρέπει να κάνω συμβόλαιο με κάποιον πάροχο.

Ενώ από ρεύμα έχω ψάξει από το καλοκαίρι (να 'ναι καλά το φόρουμ) και γνωρίζω καλά το ζήτημα, από αέριο είμαι τελείως άσχετος.

Ποια εταιρεία - πρόγραμμα να επιλέξω? Δεν θέλω εκπλήξεις με ρήτρες κλπ.

Δεν έχω ιδέα τί κατανάλωση θα έχω (3μελής οικογένεια θέρμανση και ζεστό νερό) αλλά από ρεύμα τώρα καίμε περίπου 500Kwh/μήνα.

Θα διαβάσω το παρόν νήμα αλλά όποια καθοδήγηση θα είναι πολύτιμη!

 

ΔΕΗ. ακομα μετανιώνω που άφησα έστω και ένα λογαριασμό στον παλιό πάροχο να τιμολογηθεί με τόσο υψηλές τιμές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απειλή Μόσχας προς Ευρώπη: Ετοιμαστείτε να πληρώνετε τώρα 2.000 ευρώ τα 1000 κυβικά μέτρα αερίου (δηλαδή 0.17 €/kwh!!!)

Sorry δηλαδή, τι ακριβώς περίμενε η Ευρώπη; Αν πονέσουν αυτοί μία, θα πονέσουμε εμείς δέκα. Δε πάνε καλά τα πράγματα... κι εμείς που γλυτώσαμε για 1-2 χρόνια θα φάμε γερό αγγούρι κάποια στιγμή και σε αέριο και σε ρεύμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κ εγώ κάτι; Έχω μια ιδιάζουσα περίπτωση που μόλις εγκατέστησα τον λέβητα αερίου κ πάμε για το πρώτο άναμμα.
Το σπίτι δεν κατοικείται πολύ (2 μέρες/εβδομάδα με 1 ενήλικα που φεύγει τα απογεύματα ) οπότε δεδομένου ότι η ΔΕΗ στο gas control έχει 12μηνη δέσμευση κ σταθερή τιμή, μήπως είναι καλύτερα για ένα πρόγραμμα χωρίς χρονική δέσμευση, κυμαινόμενο προφανώς κ βλέπουμε τι θα γίνει αρχές φθινοπώρου;

Δλδ για μικρές καταναλώσεις τι προτείνετε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες τον ήπιαμε. Η Γερμανία με κυβερνητική απόφαση μπλόκαρε τον Nord Stream 2 και ο Πούτιν δια στόματος Μεντβέντεφ μόλις έκανε δήλωση "Ετοιμαστείτε για αστρονομικές τιμές στο ΦΑ"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fragma είπε

Μαγκες τον ήπιαμε. Η Γερμανία με κυβερνητική απόφαση μπλόκαρε τον Nord Stream 2 και ο Πούτιν δια στόματος Μεντβέντεφ μόλις έκανε δήλωση "Ετοιμαστείτε για αστρονομικές τιμές στο ΦΑ"

το σπαμάραμε στις προηγούμενες σελίδες, άργησες  😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...