Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

παίζει να λύθηκαν στα γέλια παρέα ομαδικά όταν έκλεισε το τηλ

Η ΕΔΑ παίρνει 4 μετρήσεις / έτος . Μετά απο κάθε καταμέτρηση (αν γίνει) περιμένεις 1+ μήνα για έκδοση

Η ΕΔΑ μετράει πλέον 3 δίμηνα, από Νοεμβ-Απρίλιο και μετά από Μαϊο έως Οκτώβριο βγαίνει ένας εκκαθαριστικός εξαμήνου. Έτσι είπαν σ'εμένα τουλάχιστον. Θα δείξει (για Θεσσαλονίκη)

Επεξ/σία από Stellla
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, KostasN είπε

Το μόνο που έχω βρει είναι το παρακάτω. Λογαριασμός 24/5/2021. Ομοίως και στον επόμενο λογαριασμό.

είσαι ακριβώς ίδια περίπτωση ,αλλά δες στους όρους σύμβασης αν γράφει για ρήτρα αναπροσαρμογής TTF πρώτα (και εσύ @Stellla )

2 λεπτά πριν, Stellla είπε

Η ΕΔΑ μετράει πλέον 3 δίμηνα, από Νοεμβ-Απρίλιο και μετά από Μαϊο έως Οκτώβριο βγαίνει ένας εκκαθαριστικός εξαμήνου. Έτσι είπαν σ'εμένα τουλάχιστον. Θα δείξει (για Θεσσαλονίκη)

τότε η ΕΔΑ Θεσσαλίας μάλλον θα έχει ξεχάσει παλιές ημερομηνίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

είσαι ακριβώς ίδια περίπτωση ,αλλά δες στους όρους σύμβασης αν γράφει για ρήτρα αναπροσαρμογής TTF πρώτα (και εσύ @Stellla )

 

Δεν το έβρισκα γιατί ήταν στον τελευταίο λογαριασμό τελικά.. Ημερομηνία έκδοσης 1/2/2022 .

zenith2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, marmagia είπε

τιμή ήρωνα για Φεβρουάριο στα 0,173145320

Αν δωσει εντολη ο Πουτιν θα το πανε ευκολα 1,178745632584 αυτοι στον Ηρων.

Ας ελπισουμε να μην γινει τιποτα γιατι μας βλεπω ν'αναβουβε σπιρτα για να ζεσταθουμε.

46 λεπτά πριν, KostasN είπε

Καλησπέρα και από εμένα. Ήρθε στο πατρικό μου λογαριασμός αερίου από ζενίθ προγράμματος gas home flex το οποίο είχε λήξει και δεν υπήρξε καμία, τηλεφωνική τουλάχιστον, ενημέρωση. Υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει κάποιο λάθος? Μπορώ να κάνω κάποια ενέργεια μήπως σώσω τίποτα? 

zenith.jpg

Ωραια πραγματα.😢

Ειναι το δευτερο υψηλοτερο ποσο που βλεπω και αφορα το ιδιο προγραμμα.

Σε εναν φιλο ηρθε 1348,00 ευρω αν θυμαμαι σωστα.

Ξεφτιλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, KostasN είπε

Δεν το έβρισκα γιατί ήταν στον τελευταίο λογαριασμό τελικά.. Ημερομηνία έκδοσης 1/2/2022 .

Ωραίος , φαντάζομαι οτι πιο μπροστά δεν είχες ρήτρα και μπήκε τώρα μαζί με την ειδοποίηση (και δεν είχες τέτοια ειδοποίηση πριν)

Για να τα βάζουμε με σειρά , δες το συμβόλαιο που υπογράψατε αν γράφει για ρήτρα γιατί αν γράφει θέλει άλλη αντιμετώπιση

περιμένω :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Μια ερώτηση, στο σταθερό της ΔΕΗ είτε οικιακό είτε κοινόχρηστο, υπάρχει περίπτωση μέσα στους 12 μήνες που είναι το συμβόλαιο, να μπει για οποιοδήποτε λόγο η ρήτρα αναπροσαρμογής;

Το λέω αυτό, γιατί εντέλει πείστηκαν και οι υπόλοιποι, είμαι σε κοινόχρηστο, για αλλαγή στην ΔΕΗ αλλά εάν το κάνω τώρα, σύμφωνα με αυτά που λες @korakios τότε παίζει, να την πατήσω για του χρόνου τον χειμώνα που ουσιαστικά με ενδιαφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Αν δωσει εντολη ο Πουτιν θα το πανε ευκολα 1,178745632584 αυτοι στον Ηρων.

Ας ελπισουμε να μην γινει τιποτα γιατι μας βλεπω ν'αναβουβε σπιρτα για να ζεσταθουμε.

Ωραια πραγματα.😢

Ειναι το δευτερο υψηλοτερο ποσο που βλεπω και αφορα το ιδιο προγραμμα.

Σε εναν φιλο ηρθε 1348,00 ευρω αν θυμαμαι σωστα.

Ξεφτιλα.

Ηδη υπουργος Ρωσσος ειπε πως οι Ευρωπαιοι θα πληρωνουν 200 ευρω την μεγαβατωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Αν δωσει εντολη ο Πουτιν θα το πανε ευκολα 1,178745632584 αυτοι στον Ηρων.

Ας ελπισουμε να μην γινει τιποτα γιατι μας βλεπω ν'αναβουβε σπιρτα για να ζεσταθουμε.

εγώ έβαλα πάντως φυσικό αέριο στο αμάξι για κάθε ενδεχόμενο 😁

Μόλις τώρα, Giannis80x είπε

Ηδη υπουργος Ρωσσος ειπε πως οι Ευρωπαιοι θα πληρωνουν 200 ευρω την μεγαβατωρα

φθηνά είναι , τώρα είναι πιο ακριβή 😂

α, για το αέριο λες , το μπέρδεψα με ρεύμα , καλή φάση ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Giannis80x είπε

Ηδη υπουργος Ρωσσος ειπε πως οι Ευρωπαιοι θα πληρωνουν 200 ευρω την μεγαβατωρα

Ας το βαλει και 400......το θεμα ειναι τι θα παρει.😏

6 λεπτά πριν, korakios είπε

εγώ έβαλα πάντως φυσικό αέριο στο αμάξι για κάθε ενδεχόμενο 😁

Θα το παρατησω και το αμαξι και ολα.

Δεν τους δινω τιποτα.Αρκετα πληρωσαμε για μαμακιες και καθομαστε και παλευουμε με τα δεκαδικα.

Εβαλα βενζινη με 1,95 και με πονεσε η καρδια.💔

10 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Ευτυχώς ξεμπέρδεψαμε νωρίς με δαυτους

Οχι ολοι αλλα ευτυχως ξεμπερδεψαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

εγώ έβαλα πάντως φυσικό αέριο στο αμάξι για κάθε ενδεχόμενο 😁

φθηνά είναι , τώρα είναι πιο ακριβή 😂

α, για το αέριο λες , το μπέρδεψα με ρεύμα , καλή φάση ....

Καλά μην το γελάς,  υπάρχουμε κι εμείς που ήδη την πληρώνουμε τόσο. Ίσως και παραπάνω 😂😂🥺🥺

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, stagkia said:

Απορία,

Οκ στο gashome τς ΔΕΗ είναι 0,05€ σταθερή τιμη κ 5€ πάγιο..

ομως από προχθές που μιλάω με ζενίθ παίζει προγραμμα σε 0,031,58€ σταθερή τιμή

κ αν γίνει και ντουαλ με ρεύμα πέφτει σε 0,029 επίσης σταθερή.. το πάγιο είναι στα ίδια 5€

πως γίνεται να συμφέρει καλύτερα τς ΔΕΗ ;;;

 

On 21/02/2022 at 16:29, marmagia said:

και στα δυο που κοιτας υπαρχει ρητρα και μαλιστα με χαμηλά όρια ( Όρια: Κάτω=10 €/MWh και Πάνω=20 €/MWh). σημερα πχ το ttf ειναι στα 74/mwh

συγκεκριμένα γράφουν σε κοινή θέα στη σελίδα τους 

"Οι χρεώσεις και οι εκπτώσεις αφορούν στο ανταγωνιστικό σκέλος του τιμολογίου, εφόσον δεν ενεργοποιηθεί το δικαίωμα του προμηθευτή για εφαρμογή Αναπροσαρμογής TTF. Ο ακριβής προσδιορισμός αυτής επεξηγείται στους Γενικούς Όρους της Σύμβασης Προμήθειας. Για την Αναπροσαρμογή TTF δείτε περισσότερα εδώ."

 

2 hours ago, Βαγγ3λης said:

Καλησπέρα.Η ΔΕΗ ζητάει για αλλαγή προμηθευτή Φυσικού Αερίου εκτός από τα άλλα δικαιολογητικά https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/ypostiriksi-epikoinonia/symvaseis-fysiko-aerio/  και το εξής:Αποδεικτικό σχέσης με το ακίνητο, όπως π.χ. αποδεικτικό υποβολής δήλωσης πληροφοριακών στοιχείων μίσθωσης από TAXIS, ή αντίγραφο συμβολαίου ιδιοκτησίας ή υπεύθυνη δήλωση κυριότητας ή χρήσης του ακινήτου.Εαν τους δώσω το Ε9 θα είμαι καλυμμένος ή να τους δώσω αντίγραφο συμβολαίου ιδιοκτησίας;

ναι εγώ Ε9 έδωσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Stellla είπε

Καλά μην το γελάς,  υπάρχουμε κι εμείς που ήδη την πληρώνουμε τόσο. Ίσως και παραπάνω 😂😂🥺🥺

άστα αυτά και δες πρώτα αν η σύμβαση του flex έγραφε για ρήτρες αναπροσαρμογής (δε νομίζω αλλά είναι σημαντικό)

ο @KostasN ακούει απο το control ?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, korakios είπε

είσαι ακριβώς ίδια περίπτωση ,αλλά δες στους όρους σύμβασης αν γράφει για ρήτρα αναπροσαρμογής TTF πρώτα (και εσύ @Stellla )

τότε η ΕΔΑ Θεσσαλίας μάλλον θα έχει ξεχάσει παλιές ημερομηνίες

Στους ειδικούς όρους που υπέγραψα 11/2020 δεν αναφέρει κάτι τέτοιο, παρά μόνο την τιμή ttf+0,01297. Ούτε και στους γενικούς όρους βλέπω κάτι. Τώρα όμως τους άλλαξαν γιατί μπορούν 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...