Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, korakios είπε

παίζει να λύθηκαν στα γέλια παρέα ομαδικά όταν έκλεισε το τηλ

Η ΕΔΑ παίρνει 4 μετρήσεις / έτος . Μετά απο κάθε καταμέτρηση (αν γίνει) περιμένεις 1+ μήνα για έκδοση

Τουλαχιστον για το φυσικο αεριο ελλαδος παιρνουν καθε διμηνο.

Το γραφει και ο λογαριασμος.

01/02 ελεγε καταμετρηση,βγαινει εκκαθαριστικος και γραφει επομενη καταμετρηση 01/04

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Giannis80x είπε

Τουλαχιστον για το φυσικο αεριο ελλαδος παιρνουν καθε διμηνο.

και η zenith ανα μήνα παλιά , αλλά καμία σχέση δεν έχουν με ΔΕΗ :)

3 λεπτά πριν, Giannis80x είπε

01/02 ελεγε καταμετρηση,βγαινει εκκαθαριστικος και γραφει επομενη καταμετρηση 01/04

και μένα τότε είναι , αλλά απο Σεπτέμβριο καθυστέρησαν λίγο και χάθηκε η 1/2/22

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, korakios είπε

πάρε γραπτώς την απάντηση , ή ζήτα την προηγούμενη ηχογράφηση και καταγγελία στη ΡΑΕ, ΣτΚ και Γραμματεία Προστασίας καταναλωτή

αν δεν το κάνεις , καλά κάνουνε και κοροϊδεύουν τον κόσμο και μην έχετε παράπονα

το σταθερό της είναι αυτό

https://www.zenith.gr/fysiko-aerio/gas-home-fix/

το άλλο είναι με ρήτρα αναπροσαρμογής φυσικά

 

Πωω έπαθα σοκ με την τιμή, τν παίρνω τώρα τηλ να μου Το στείλει γραπτώς και με σφραγίδα από ζενίθ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα. Ήρθε στο πατρικό μου λογαριασμός αερίου από ζενίθ προγράμματος gas home flex το οποίο είχε λήξει και δεν υπήρξε καμία, τηλεφωνική τουλάχιστον, ενημέρωση. Υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει κάποιο λάθος? Μπορώ να κάνω κάποια ενέργεια μήπως σώσω τίποτα? 

zenith.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφυγα απο φυσικο αεριο ελλαδος και πηγα Δεη για φυσικο αεριο. Σημερα μου ηρθε ενα μαιλ που μεταξυ αλλων γραφει:

Σας ενημερώνουμε ότι η «ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ» ενεργοποιήθηκε και επισυνάπτεται υπογεγραμμένη ψηφιακά από εκπρόσωπο της Εταιρείας μας.

Αυτο σημαινει οτι απο σημερα τιμολογουμαι στην ΔΕΗ? Δοκιμασα να παρω και τηλ να ρωτησω αλλα πρεπει να εχει πολυ μεγαλη ουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, chrisgav είπε

Εφυγα απο φυσικο αεριο ελλαδος και πηγα Δεη για φυσικο αεριο. Σημερα μου ηρθε ενα μαιλ που μεταξυ αλλων γραφει:

Σας ενημερώνουμε ότι η «ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ» ενεργοποιήθηκε και επισυνάπτεται υπογεγραμμένη ψηφιακά από εκπρόσωπο της Εταιρείας μας.

Αυτο σημαινει οτι απο σημερα τιμολογουμαι στην ΔΕΗ? Δοκιμασα να παρω και τηλ να ρωτησω αλλα πρεπει να εχει πολυ μεγαλη ουρα.

Ποσες μερες πηρε ολη η διαδικασια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν 3 Δευτερες πηγα στην ΔΕΗ και κατεθεσα οτι χρειαζοταν. Η ΔΕΗ μου ειπε οτι την 1η Πεμπτη εστειλε τα παντα στην ΕΔΑ και απλα περιμενα την ΕΔΑ να κανει μετρηση και να ενημερωσει τον προηγουμενο παροχο. Οποτε αν αυτο ειναι το email ενεργοποιησης πηρε ακριβως 15 μερες (ή 11 εργασιμες).

Αλλα ειναι email ενεργοποιησης?

Επεξ/σία από chrisgav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, KostasN είπε

Καλησπέρα και από εμένα. Ήρθε στο πατρικό μου λογαριασμός αερίου από ζενίθ προγράμματος gas home flex το οποίο είχε λήξει και δεν υπήρξε καμία, τηλεφωνική τουλάχιστον, ενημέρωση. Υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει κάποιο λάθος?

ναι , αλλά τελικά είναι υπέρ σου . Δώσε ημερομηνία έκδοσης λογαριασμού που έχει υποσημείωση οτι λήγει το συμβόλαιο . (σε προηγούμενους λογαριασμούς)

το ίδιο και για υποσημείωση οτι αλλάζουν οι όροι

10 λεπτά πριν, chrisgav είπε

Αυτο σημαινει οτι απο σημερα τιμολογουμαι στην ΔΕΗ? Δοκιμασα να παρω και τηλ να ρωτησω αλλα πρεπει να εχει πολυ μεγαλη ουρα.

όχι , μπορεί και νωρίτερα , πχ εμένα μου ήρθε μετά απο 5 μήνες σχεδόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση, στο σταθερό της ΔΕΗ είτε οικιακό είτε κοινόχρηστο, υπάρχει περίπτωση μέσα στους 12 μήνες που είναι το συμβόλαιο, να μπει για οποιοδήποτε λόγο η ρήτρα αναπροσαρμογής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Uberalles_gr είπε

Μια ερώτηση, στο σταθερό της ΔΕΗ είτε οικιακό είτε κοινόχρηστο, υπάρχει περίπτωση μέσα στους 12 μήνες που είναι το συμβόλαιο, να μπει για οποιοδήποτε λόγο η ρήτρα αναπροσαρμογής;

6 μήνες ελάχιστη διάρκεια διατήρησης τιμών και όρων σε όλα τα τιμολόγια

απο εκεί και μετά είναι όλα προβλέψεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, korakios είπε

αντίθετα με το ρεύμα , ο κώδικας προμήθειας φυσικού αερίου παραμένει αόριστος για την ανανέωση

θα ψάξω να βρω κάτι  και θα κάνω tag .

Δες όμως πρώτα το παλιό σου συμβόλαιο αν αναφέρει τρόπο ανανέωσης

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

@Stellla σίγουρα θα αναφέρει

αυτό το τήρησαν , αλλά φυσικά δεν υφίσταται σιωπηρή ανανέωση (edit παρακάτω θα χρησιμοποιθεί υπερ) . Τελικός δε σου έχει έρθει ακόμα ? (συνεχίζω ψάξιμο στον κώδικα)

____________________________________________

τώρα το έκαψα , (βασικά θα επανέλθω αύριο μιας και ζαβλακώθηκα) ,

αν σου κάνανε αυτόματη ανανέωση , τότε δε μπορούν να αλλάξουν τους όρους για 6 μήνες απο τις 4/11 , τέλος

τώρα ψάξε στο (προηγούμενο) συμβόλαιό σου ποια ρήτρα αποχώρησης χρεώνει και θα βρούμε τρόπο να την προσβάλουμε

δώσε ένα λινκ (edit βρήκα )

αυτό είναι και το παράλογο , δηλαδή υποτίθεται  οτι αγοράζουν ακριβότερα απο τη χοντρική

Αύριο μάλλον θα τα βάλω σε μια σειρά πρέπει να είναι αχταρμάς όπως τα έγραψα 😁

Καθόλου αχταρμάς μια χαρά τα λες..

Οι ειδικοί όροι που υπέγραψα αναφέρουν διάρκεια σύμβασης 12 μήνες, που έχουν περάσει. Και πουθενά δεν αναφέρεται ρήτρα πρόωρης αποχώρησης, ή τι γίνεται στην περίπτωση που δεν δηλώσω ότι επιθυμώ να αλλάξω προμηθευτή μετά το 12μηνο (μόνο για καταγγελία, που είναι διακοπή παροχής στην ουσία).
Η αναφορά που κάνεις στο άρθρο 46 παράρτημα ΙΙ του σχετικού ΦΕΚ είναι πολύ εύστοχη, διότι τίποτα από όλα αυτά δεν τηρείται στην πραγματικότητα σχετικά με τις αρχές τιμολόγησης (αν τα διαβασει κανείς θα καταλάβει ότι οι δήθεν ενημερώσεις τους που σε παραπέμπουν σε άλλες 10 παραπομπές προκαλούν μόνο σύγχιση).
Τελικά δεν ξέρω τι με συμφέρει περισσότερο, να ανανέωσαν αυθαίρετα-άρα ξεκάθαρα παράνομη αλλαγή χρεώσεων- ή αμφισβήτηση του υπέρογκου λογαριασμού βασιζόμενη στον κώδικα προμήθειας φ.α. (ας μην αναφέρω τα άρθρα γιατί θα ξημερώσουμε 😂).Θα τα γράψω όλα και θα δείξει!

Τελικός λογαριασμός δεν εκδόθηκε, ακόμη περιμένω την ΕΔΑ για μέτρηση. Άααλλη πονεμένη ιστορία!!😅



Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

6 μήνες ελάχιστη διάρκεια διατήρησης τιμών και όρων σε όλα τα τιμολόγια

απο εκεί και μετά είναι όλα προβλέψεις

Αυτο το γραφει στην συμβαση που στελνουν για υπογραφη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , αλλά τελικά είναι υπέρ σου . Δώσε ημερομηνία έκδοσης λογαριασμού που έχει υποσημείωση οτι λήγει το συμβόλαιο . (σε προηγούμενους λογαριασμούς)

το ίδιο και για υποσημείωση οτι αλλάζουν οι όροι

Το μόνο που έχω βρει είναι το παρακάτω. Λογαριασμός 24/5/2021. Ομοίως και στον επόμενο λογαριασμό.

Υποσημείωση για αλλαγή όρων δεν βρίσκω πουθενά, τουλάχιστον σε αυτούς που έχω πρόσβαση στο myzenith.

zenith1.jpg

Επεξ/σία από KostasN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

6 μήνες ελάχιστη διάρκεια διατήρησης τιμών και όρων σε όλα τα τιμολόγια

 

Εγω αυτο δεν το βλεπω στη συμβαση που υπεγραψα παντως στην ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Giannis80x είπε

Αυτο το γραφει στην συμβαση που στελνουν για υπογραφη;

 

1 λεπτό πριν, chrisgav είπε

Εγω αυτο δεν το βλεπω στη συμβαση που υπεγραψα παντως στην ΔΕΗ

Η νομοθεσία το αναφέρει

νομοθεσία > ειδικών όρων > γενικών όρων

4 λεπτά πριν, Stellla είπε

Τελικά δεν ξέρω τι με συμφέρει περισσότερο, να ανανέωσαν αυθαίρετα-άρα ξεκάθαρα παράνομη αλλαγή χρεώσεων- ή αμφισβήτηση του υπέρογκου λογαριασμού βασιζόμενη στον κώδικα προμήθειας φ.α. (ας μην αναφέρω τα άρθρα γιατί θα ξημερώσουμε 😂).Θα τα γράψω όλα και θα δείξει!

θα πρότεινα το σενάριο οτι εφόσον έγινε ανανέωση θα έπρεπε να διατηρηθούν οι τιμές για 6 μήνες

αν δεν κάτσει (δε νομίζω) , τότε πας για τα περι ελλιπής ενημέρωσης ρήτρας και μετά για την έμμεση αύξηση ποσοστού προμήθειας .

Αλλά αφού έβγαλες άκρη με το μεταμεσονύχτιο κείμενο δε σε φοβάμαι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...