Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Stellla είπε

Λοιπόν ήμουν στο flex,για το οποίο με ειδοποίησαν ότι λήγει ο 1ος χρόνος αρχές Νοεμβρίου και δυστυχώς δεν έδωσα σημασία.

ok, ήσουν , άρα είχες όρους , μπορείς να μας πεις πως ήταν η παλιά τιμολόγηση ?

εφόσον έληξε , τι ακριβώς έγραφαν στην ειδοποίηση ? μπορείς να ανεβάσεις φωτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως εξαιτίας συστημικού ζητήματος υπήρξε καθυστέρηση στην έκδοση λογαριασμού Φυσικού Αερίου για την παροχή σας. Σας διαβεβαιώνουμε πως σύντομα θα λάβετε τον λογαριασμό σας καθώς το ζήτημα έχει αποκατασταθεί.
 

Μου απάντησαν από την ΔΕΗ και εκδόθηκε και λογαριασμός. Έχει 2 περίεργες χρεώσεις "Αναστολή Χρέωσης για το διάστημα" γύρω στα 20 ευρώ συνολικά. Χρεώνουν την καθυστέρηση της έκδοσης λογαριασμού σε εμένα 😂; Την έχουν και άλλοι αυτήν τη χρέωση; Κατά τα άλλα ο λογαριασμός είναι πολύ μικρός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, go2jimmys1 είπε

Έχει 2 περίεργες χρεώσεις "Αναστολή Χρέωσης για το διάστημα" γύρω στα 20 ευρώ συνολικά.

κανονικά είναι πιστωτικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Stellla είπε

ήμουν στο flex

τελικά το βρήκα

Τιµή TTF + 0,01297     πάγιο 5

https://web.archive.org/web/20220107112429/https://www.zenith.gr/gas-home-flex/

στιγμιότυπο από 7 Ιανουαρίου 

Λοιπόν γράφει κανονικά για τη ρήτρα αναπροσαρμογής στο site , το όλο παιχνίδι στην αμφισβήτηση είναι αν σε ενημέρωσαν για την ύπαρξή της μέσω της ειδοποίησης . Φυσικά θα πούνε οτι σου δώσαν λινκ (υποθέτω οτι κάπου θα είχε λινκ αν όχι καλύτερα) , πατάς οτι δεν ήταν κατανοητοί οι όροι

Αν δεν προχωρά έτσι , ζητάς το πραγματικό κόστος προμήθειας αερίου και προσβάλλεις την αναπροσαρμογή ως πλασματική και έμμεσο τρόπο αύξησης του "Περιθωρίου Εμπορίας"

Ίσως αξίζει να πας πρώτα μέσω ΣτΚ , μιας και η Ζενίθ κάνει συμβιβασμούς και αντιπροτάσεις

 

Καλή επιτυχία και ενημέρωσέ μας

8 λεπτά πριν, go2jimmys1 είπε

Έλειπα και από το σπίτι το περισσότερο διάστημα.

δίκαιο έχεις και εγώ μπερδεύτηκα αλλά αν δεις δεν τα προσθέτει στο συνολικό ποσό "ρυθμιζόμενες"

_____________________________________________________________________

Μήπως η ΔΕΗ δεν προμηθεύεται απο 2022 απο ΔΕΠΑ και δεν έχει την έκπτωση και είναι μόνο η ΤΕΜ?

ή το πήρανε γραμμή οτι θα μας πλήρωναν και το διόρθωσαν ?😁

πάντως απο Ιανουάριο είναι ΤΕΜ + ΔΕΠΑ (για όσους προμηθεύονται απο ΔΕΠΑ)
Εντύπωση μου κάνει και το παρακάτω απο ΔΕΗ που λείπει ο Ιανουάριος

Spoiler


216738161_.png.2595f1f0d9740fa9482ca784f53658a4.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

36 λεπτά πριν, korakios είπε

ok, ήσουν , άρα είχες όρους , μπορείς να μας πεις πως ήταν η παλιά τιμολόγηση ?

εφόσον έληξε , τι ακριβώς έγραφαν στην ειδοποίηση ? μπορείς να ανεβάσεις φωτό ?

Αυτό είναι, σε λογαριασμό τέλος Νοεμβρίου. Εντωμεταξύ μου είχαν βάλει ήδη ρήτρα, στον ίδιο λογαριασμό που μ'ενημέρωναν για την τροποποίηση. 

20220221_220538.jpg

37 λεπτά πριν, korakios είπε

τελικά το βρήκα

Τιµή TTF + 0,01297     πάγιο 5

https://web.archive.org/web/20220107112429/https://www.zenith.gr/gas-home-flex/

στιγμιότυπο από 7 Ιανουαρίου 

Λοιπόν γράφει κανονικά για τη ρήτρα αναπροσαρμογής στο site , το όλο παιχνίδι στην αμφισβήτηση είναι αν σε ενημέρωσαν για την ύπαρξή της μέσω της ειδοποίησης . Φυσικά θα πούνε οτι σου δώσαν λινκ (υποθέτω οτι κάπου θα είχε λινκ αν όχι καλύτερα) , πατάς οτι δεν ήταν κατανοητοί οι όροι

Αν δεν προχωρά έτσι , ζητάς το πραγματικό κόστος προμήθειας αερίου και προσβάλλεις την αναπροσαρμογή ως πλασματική και έμμεσο τρόπο αύξησης του "Περιθωρίου Εμπορίας"

Ίσως αξίζει να πας πρώτα μέσω ΣτΚ , μιας και η Ζενίθ κάνει συμβιβασμούς και αντιπροτάσεις

 

Καλή επιτυχία και ενημέρωσέ μας

 

Πώς το βρήκες??!! Ξεκίνησα με αμφισβήτηση προς ζενίθ γράφοντας για την έλλειψη ενημέρωσης,  μη ξεκάθαρη τιμολόγηση, ακριβή υπολογισμό της ρήτρας, απόδειξη οτι η αγορά αερίου ήταν τόσο υψηλή και πώς γινεται ο επιμερισμός των kwh/μήνα και περιμένω. Το επόμενο θα ήταν η ΡΑΕ, διαβάζοντας τις συμβουλές σας και σε άλλες περιπτώσεις. Θα κάνω όμως και στον ΣτΚ. Φυσικά τα έχω πληρώσει γιατί ήθελα να αλλάξω εταιρεία αλλά δε νομίζω να έχω πρόβλημα με αυτό. 

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω και αν ισχύει ως "πάτημα ", είναι ότι εφόσον η τιμή της kwh είναι π.χ. 0.13 δηλ. ήδη ανεβασμένη (αυτό δεν είναι το νόημα του κυμαινόμενου άλλωστε?) σου πετάνε και τη ρήτρα, περίπου 0.087 επιπλέον.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, θα σας ενημερώσω.Εκτός αν ακούσετε κανένα μπαμ και με δείτε tv 😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Stellla είπε

Αυτό είναι, σε λογαριασμό τέλος Νοεμβρίου. Εντωμεταξύ μου είχαν βάλει ήδη ρήτρα, στον ίδιο λογαριασμό που μ'ενημέρωναν για την τροποποίηση. 

είναι το κλασσικό παράθυρο που χρησιμοποιούν και το περνάν σαν αλλαγή χρέωσης προμήθειας .

Κανονικά είναι αλλαγή γενικών όρων και η εφαρμογή γίνεται 60 ημέρες μετά την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού που έχει την ειδοποίηση , το αφήνεις ως 2ο πάτημα

1ο πάτημα είναι η μη κατανόηση των όρων αυτών και το πως θα επηρέαζαν τον λογαριασμό και δεν είχες κάποια επικοινωνία απο την εταιρία που να εξηγεί με παράδειγμα πως επηρεάζει το λογαριασμό αυτή η αλλαγή (αποφεύγεις λέξεις "τιμολόγηση" "προμήθεια" "χρέωση" ) . Αν το γνώριζες εξαρχής θα είχες φύγει τότε.

Ζητάς την επιστροφή των έξτρα χρεώσεων και τυχών ρήτρα αποχώρησης (αν σε χρέωσαν)

Εντωμεταξύ συναίνεσες τηλεφωνικά για ανανέωση ? Δεν γράφει τίποτα τέτοιο , αν όχι είσαι σε αορίστου (για να αποφύγεις ρήτρα αποχώρησης αν σε χρεωσαν)

Μετά την απάντηση που θα σου δώσουν αν είναι αρνητική επιστρέφεις "διαβασμένη" και πατάς στο 2ο

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα και εγώ σήμερα αίτηση για το gas control της ΔΕΗ. Πέρασε βέβαια ο χειμώνας, αλλά δεν πειράζει, ας πρόσεχα! Τουλάχιστον πλήρωσα μόνο την kWh 0,13€ και δεν είχε ο λογαριασμός μου TTF.

Ευχαριστώ σε όλους όσους αφιερώνουν χρόνο εδώ μέσα και ειδικά στον @korakios.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Τουλάχιστον πλήρωσα μόνο την kWh 0,13€ και δεν είχε ο λογαριασμός μου TTF.

βάσει TTF χρεωνόσουν , απλά δεν είχες και ρήτρα αναπροσαρμογής (κυμαινόμενο στο κυμαινόμενο καπέλο)

__________________________________________________________________

Και παίζει να τα καταφέρουν (το πιστεύω ειλικρινά) , να μείνουμε και χωρίς αέριο στο τέλος

https://www.skai.gr/news/politics/depa-synagermos-gia-trofodosia-tis-xoras-se-fysiko-aerio

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

βάσει TTF χρεωνόσουν , απλά δεν είχες και ρήτρα αναπροσαρμογής (κυμαινόμενο στο κυμαινόμενο καπέλο)

 

Αυτό ήθελα να γράψω, έχεις δίκιο, δεν χρεώθηκα την Αναπροσαρμογή TTF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Αυτό ήθελα να γράψω, έχεις δίκιο, δεν χρεώθηκα την Αναπροσαρμογή TTF.

πως να μη μπερδευτείς , πρόκειται για νέο όρο που μόνο στη μπανανία πέρασε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

είναι το κλασσικό παράθυρο που χρησιμοποιούν και το περνάν σαν αλλαγή χρέωσης προμήθειας .

Κανονικά είναι αλλαγή γενικών όρων και η εφαρμογή γίνεται 60 ημέρες μετά την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού που έχει την ειδοποίηση , το αφήνεις ως 2ο πάτημα

1ο πάτημα είναι η μη κατανόηση των όρων αυτών και το πως θα επηρέαζαν τον λογαριασμό και δεν είχες κάποια επικοινωνία απο την εταιρία που να εξηγεί με παράδειγμα πως επηρεάζει το λογαριασμό αυτή η αλλαγή (αποφεύγεις λέξεις "τιμολόγηση" "προμήθεια" "χρέωση" ) . Αν το γνώριζες εξαρχής θα είχες φύγει τότε.

Ζητάς την επιστροφή των έξτρα χρεώσεων και τυχών ρήτρα αποχώρησης (αν σε χρέωσαν)

Εντωμεταξύ συναίνεσες τηλεφωνικά για ανανέωση ? Δεν γράφει τίποτα τέτοιο , αν όχι είσαι σε αορίστου (για να αποφύγεις ρήτρα αποχώρησης αν σε χρεωσαν)

Μετά την απάντηση που θα σου δώσουν αν είναι αρνητική επιστρέφεις "διαβασμένη" και πατάς στο 2ο

1. Όσον αφορά στη δέσμευση συμβολαίου, σε λογαριασμό Σεπτεμβρίου ενημέρωσαν με το παρακάτω. Και δεν έκανα απολύτως τίποτα, εννοείται ούτε τηλεφωνική συναίνεση για ανανέωση.

Στους όρους που αναφέρονται στο site, γράφει ότι στα κυμαινόμενα δεν υπάρχουν τέλη πρόωρης αποχώρησης. Αν ζητήσουν θα πάρουν 🍌🥒🍆

2. Στον λογαριασμό Νοεμβρίου ενημέρωναν για αλλαγή των όρων χρέωσης κλπ, παρόλα αυτά βάλανε και 56 ευρώ ρήτρα έτσι για αρχή. 

3. Και τον Φεβρουάριο ήρθε λογαριασμός ξανά με ρήτρα.

Αυτή είναι η σειρά.

Περιμένω την απάντησή τους και βλέπουμε, θα το συνεχίσω πατώντας σε αυτά που με συμβουλεύεις. 

Ευχαριστώ πολύ, κάνεις φοβερή δουλειά! 

20220221_230348.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Stellla είπε

1. Όσον αφορά στη δέσμευση συμβολαίου, σε λογαριασμό Σεπτεμβρίου ενημέρωσαν με το παρακάτω. Και δεν έκανα απολύτως τίποτα, εννοείται ούτε τηλεφωνική συναίνεση για ανανέωση.

αντίθετα με το ρεύμα , ο κώδικας προμήθειας φυσικού αερίου παραμένει αόριστος για την ανανέωση

θα ψάξω να βρω κάτι  και θα κάνω tag .

Δες όμως πρώτα το παλιό σου συμβόλαιο αν αναφέρει τρόπο ανανέωσης

1 ώρα πριν, Stellla είπε

2. Στον λογαριασμό Νοεμβρίου ενημέρωναν για αλλαγή των όρων χρέωσης κλπ, παρόλα αυτά βάλανε και 56 ευρώ ρήτρα έτσι για αρχή.

Spoiler
Αναφορά σε κείμενο

στ) Οποιοσδήποτε μηχανισμός αναπροσαρμογής
των τιμολογίων πρέπει να είναι: α) διαφανής, με σαφώς
ορισμένο τρόπο ενεργοποίησης και υπολογισμού και
γνωστός στον Πελάτη εκ των προτέρων, β) να κατατείνει
στην αποφυγή υπερβολικής μεταβλητότητας ως προς το
ύψος της κατανάλωσης, γ) να προσφέρει, κατά το δυνα-
τόν, επαρκείς επιλογές ως προς τη δυνατότητα διαχείρι-
σης του κινδύνου διαχρονικής διακύμανσης των τιμών,
και δ) να αποτελεί μέρος της Σύμβασης Προμήθειας.

Αναφορά σε κείμενο

3. Η Σύμβαση Προμήθειας δύναται επιπλέον να πε-
ριλαμβάνει

.....

ε) Τυχόν ρήτρες αναπροσαρμογής τιμών που να είναι
πλήρως και σαφώς διατυπωμένες και να συνάδουν με
την καλή πίστη και τα συναλλακτικά ήθη.

 

 

@Stellla σίγουρα θα αναφέρει

Αναφορά σε κείμενο

6 Διάρκεια Σύμβασης Προμήθειας
α) Η διάρκεια της Σύμβασης Προμήθειας καθορίζεται με συμφωνία των μερών, υπό την επιφύλαξη των διατάξεων της παραγράφου 1 του άρθρου 29 του Κώδικα Προμήθειας φυσικού αερίου, σύμφωνα με την οποία η προσφερόμενη από τον Προμηθευτή ελάχιστη διάρκεια της Σύμβασης Προμήθειας σε Οικιακό Πελάτη ορίζεται σε δώδεκα (12) μήνες από την ημερομηνία, κατά την οποία αρχίζει η παροχή της Προμήθειας Φυσικού Αερίου από τον Προμηθευτή, εκτός αν ο Οικιακός Πελάτης αιτείται ή/και συναινεί στη σύναψη Σύμβασης Προμήθειας για μικρότερο χρονικό διάστημα.
β) Σε κάθε περίπτωση, ο Προμηθευτής υποχρεούται να υπενθυμίζει με ατομική ειδοποίηση, έγγραφη ή ηλεκτρονική, στον Πελάτη την επερχόμενη λήξη της Σύμβασης ένα (1) μήνα πριν την επέλευση αυτής, καθώς και το δικαίωμα αλλαγής Προμηθευτή. Οι παραπάνω όροι ισχύουν με την επιφύλαξη των δικαιωμάτων τροποποίησης και καταγγελίας που αναφέρονται στον Κώδικα Προμήθειας Φυσικού Αερίου και τη Σύμβαση Προμήθειας.

αυτό το τήρησαν , αλλά φυσικά δεν υφίσταται σιωπηρή ανανέωση (edit παρακάτω θα χρησιμοποιθεί υπερ) . Τελικός δε σου έχει έρθει ακόμα ? (συνεχίζω ψάξιμο στον κώδικα)

____________________________________________

τώρα το έκαψα , (βασικά θα επανέλθω αύριο μιας και ζαβλακώθηκα) ,

αν σου κάνανε αυτόματη ανανέωση , τότε δε μπορούν να αλλάξουν τους όρους για 6 μήνες απο τις 4/11 , τέλος

τώρα ψάξε στο (προηγούμενο) συμβόλαιό σου ποια ρήτρα αποχώρησης χρεώνει και θα βρούμε τρόπο να την προσβάλουμε

1 ώρα πριν, Stellla είπε

Στους όρους που αναφέρονται στο site, γράφει ότι στα κυμαινόμενα δεν υπάρχουν τέλη πρόωρης αποχώρησης

δώσε ένα λινκ (edit βρήκα )

3 ώρες πριν, Stellla είπε

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω και αν ισχύει ως "πάτημα ", είναι ότι εφόσον η τιμή της kwh είναι π.χ. 0.13 δηλ. ήδη ανεβασμένη (αυτό δεν είναι το νόημα του κυμαινόμενου άλλωστε?) σου πετάνε και τη ρήτρα, περίπου 0.087 επιπλέον.

αυτό είναι και το παράλογο , δηλαδή υποτίθεται  οτι αγοράζουν ακριβότερα απο τη χοντρική

Αύριο μάλλον θα τα βάλω σε μια σειρά πρέπει να είναι αχταρμάς όπως τα έγραψα 😁

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά... Σήμερα πάω ΔΕΗ για μεταφορά συμβόλαιο ρεύματος από elpedison. Κ θέλω να μεταφέρω κ το φυσικό αέριο το οποίο είναι κ εκείνο στην elpedison. Έχω χάσει τις εξελίξεις με το φυσικό. Παράκληση μπορεί κάποιος να με ενημερώσει ποια εταιρεία συμφέρει πλέον για φυσικό; Κάτι είδα στην ΔΕΗ για fixed 0.05. Είναι η φθηνότερη επιλογή; Έχει ρήτρες αναπροσαρμογή;

Επεξ/σία από supermarioarv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, supermarioarv είπε

Καλημέρα παιδιά... Σήμερα πάω ΔΕΗ για μεταφορά συμβόλαιο ρεύματος από elpedison. Κ θέλω να μεταφέρω κ το φυσικό αέριο το οποίο είναι κ εκείνο στην elpedison. Έχω χάσει τις εξελίξεις με το φυσικό. Παράκληση μπορεί κάποιος να με ενημερώσει ποια εταιρεία συμφέρει πλέον για φυσικό; Κάτι είδα στην ΔΕΗ για fixed 0.05. Είναι η φθηνότερη επιλογή; Έχει ρήτρες αναπροσαρμογή;

ΔΕΗ myHome GasControl

Είναι η φθηνότερη επιλογή δεν εχει ρήτρες αναπροσαρμογής

μεχρι να γινει η αλλαγη προμηθευτη θα εχει βγει ο χειμωνας

Επεξ/σία από rose from hell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...